predplatne
 

Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

16.08.2019

Odhaduje sa, že viac ako polovica dospelej populácie ho má nedostatok. Aj preto sa im kazia zuby a majú choré srdce.

Kombinácia dvoch vitamínov predchádza vzniku rakoviny prostaty, spomaľujú rast nádorov pľúc a leukemických buniek. Ilustračné foto

Kombinácia dvoch vitamínov predchádza vzniku rakoviny prostaty, spomaľujú rast nádorov pľúc a leukemických buniek. Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Vitamín K je dôležitý aj na zrážanie krvi a prospešný pre zdravé srdce či imunitný systém. No nie je káčko ako káčko. „Existuje niekoľko foriem vitamínu K. K1 sa nachádza v listovej zelenine, ale množstvo, ktoré dokáže organizmus absorbovať a využiť, je sotva 10 %,“ vysvetľuje biochemik docent Ing. Pavel Blažíček, PhD. Telo ho potrebuje na správnu zrážavosť krvi.

Test zo vzorky krvi odhalí 8 druhov rakoviny. Kedy ho môžete podstúpiť? 

„K2 sa nachádza v niektorých fermentovaných potravinách a doplnkoch stravy. Všeobecne platí, že fermentované potraviny obsahujú menej vitamínu K2 ako vitamínu K1 v listovej zelenine, avšak K2 sa lepšie vstrebáva,“ upozorňuje na zásadný rozdiel biochemik. Zaujímavé je, že môžete mať dostatok vitamínu K1 a zároveň nedostatok K2. A v tom je problém!

Nedostatok vitamínov máte vpísaný v tvári. Ktorý vám chýba?  

Krvácate z nosa?

O vitamíne K2 sa podľa docenta Blažíčka nikdy veľmi nehovorilo. „Je smutné, že táto významná živina sa prehliada, aj keď je dôležitá vo všetkých fázach života, nielen pre novorodencov a tehotné ženy. Odhaduje sa, že viac ako polovica dospelej populácie má nedostatok vitamínu K2,“ šokuje odborník. V dôsledku deficitu je ohrozené srdce a cievy, hrozí úbytok kostnej hmoty, zvýšená kazivosť zubov, silná menštruácia či krvácanie z nosa.

Krvácanie z nosa: Ako si pomôcť a kedy vám môže ísť o život?

Poradí si s kazmi

„Vitamín K2 má podľa najnovších výskumov taký zásadný vplyv na zdravie, že môže znížiť úmrtnosť pri ateroskleróze, osteoporóze, cukrovke i rakovine. Zásadný je aj pre remineralizáciu zubov a dokonca vás dokáže zbaviť malých kazov.

Vápnik, déčko, káčko

Význam vápnika a vitamínu D, konkrétne D3, pre kosti je známy. „Ale len nedávno sa začal v rámci prevencie osteoporózy intenzívne sledovať aj vitamín K2. Fascinujúce je, že doplňovanie vitamínu D3 a vápnika spochybnil!“ prekvapuje Pavel Blažíček. Štúdie totiž ukázali, že ženy mali dostatok déčka, vápnika, dobrú hustotu kostí, a predsa veľa zlomenín. Vedcom to nedalo.

Viac ► Zabudnutý vitamín. Vápnik s déčkom sa bez neho môžu obrátiť proti vám 


Zdroj foto: Shutterstock.com

„Chýbal im vitamín K2. A to je odpoveď aj na to, prečo pacienti s vysokými hladinami vápnika majú o 30 % vyšší výskyt srdcovo-cievnych ochorení, v cievach veľa vápnika a v kostiach málo. Podarilo sa dokázať, že majú nízku hladinu špecifickej bielkoviny, ktorá závisí od dostatočnej hladiny vitamínu K2,“ hovorí odborník. Štúdie ukázali aj to, že vitamín K2 účinne zastaví úbytok kostnej hmoty u ľudí s osteoporózou a výživový doplnok s ním znížil o 80 % počet zlomenín. Navyše, vápnik ani vitamín D3 sa ku kostiam nedostanú bez dostatku K2.

Čítajte: Spoznajte pravú tvár nepriateľa. Zoznámte sa, madam osteoporóza!

Proti rakovine

Vedci tiež poukazujú na vzťah medzi K2 a rakovinou. Je dokázané, že káčko s vitamínom D3 predchádzajú vzniku rakoviny prostaty, spomaľujú rast nádorov pľúc a leukemických buniek. „Vitamín K2 premieňa určité druhy ľudských leukemických buniek na bežné biele krvinky. V bunkách niektorých mozgových nádorov, rakoviny žalúdka a rakoviny hrubého čreva zastavuje vitamín K reprodukčný bunkový cyklus a vyvoláva bunkovú smrť. Zároveň spúšťa proteín degradujúci DNA, ktorý rakovinové bunky potláča,“ opisuje najnovšie svetové výskumy docent Blažíček a neskrýva nadšenie. Vo vitamíne K2 vidí efektívnu možnosť na liečbu rakoviny, zároveň však priznáva, že je nevyhnutný ďalší výskum.

10 najhorších internetových výmyslov o rakovine. Ktorým ste verili?​

Najlepšie zo stravy


Foto: Shutterstock.com

Najviac K2 obsahujú fermentované sójové bôby natto, kyslá kapusta, kvasené uhorky, menej ho je vo vajciach a v sójovej paste miso. K1 je bohato zastúpený v bazalke, šalvii, majoráne a petržlenovej vňati, pričom v sušenej vňati je ho viac ako v čerstvej. Nájdete ho aj v kučeravom keli, púpavových listoch, v čerstvom špenáte.

Viac ► Sója zbraňou pre imunitu: Rakovinu prsníka zničí navždy, tvrdí štúdia

Koľko je dosť?

Vitamínom K sa zo stravy nepredávkujete, z doplnkov výživy však môžete. Sledujte si dennú spotrebu, ktorá by mala byť menej ako 60 mikrogramov u detí do 13 rokov, 75 mikrogramov u mladých do 18 rokov, 120 mikrogramov u dospelých mužov a 90 mikrogramov u žien. Potenie je prvým príznakom toho, že ste to s káčkom prehnali.

 Nezničte si vitamíny: Tieto prekvapivé antilátky ich v čreve požierajú! 

Aby vám to myslelo

Vitamín K2 je užitočný v prevencii vápenatenia tepien a svalových tkanív, ale rovnaký proces je prínosom aj na ochranu mozgu pred Alzheimerovou chorobou a ďalšími chorobami. Vitamín K pomáha zabrániť prebytku vápnika v organizme vrátane mozgu. „Odporúčam užívať vitamín K2 ako doplnok, lebo aj prebytok vápnika v mozgu stojí za niektorými poškodeniami pri Alzheimerovej chorobe. Pacienti so skorým štádiom Alzheimerovej choroby mali podľa výskumov podstatne menej vitamínu K2,“ hovorí Pavel Blažíček.

Bude vás zaujímať: 

V tomto článku sa zaoberáme Osteoporóza ...viac Rakovina ...viac
Autor: lsd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

dnes
Pred veľkými ťažkosťami zachráni milovníkov cestovania jednoduché pravidlo. V rozhovore vám ho pripomenie epidemiológ Doc. MUDr.... Čítať viac
 
Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

Udreli ste si kostrč? Potrebujete špecialistu alebo sa zahojí sama?

včera
Po úraze kostrče seďte na mäkkom vankúšiku alebo na nafukovacom kolese. Ak zranenie podceníte, môžete si privodiť siahodlhé problémy.... Čítať viac
 
Pokusní králici alebo vyvolení? Odborníčka o ceste lieku z laborátoria k vám

Pokusní králici alebo vyvolení? Odborníčka o ceste lieku z laborátoria k vám

včera
K exkluzívnej liečbe sa ako prví na svete dostanete aj na Slovensku. Za akú cenu? Čítať viac
 
Koľko stojí rakovina?!  Aké náklady idú na jej liečbu?

Koľko stojí rakovina?! Aké náklady idú na jej liečbu?

13.09.2019
Liečba mnohopočetného myelómu, jednej formy rakoviny krvi, vyjde na státisíce eur. Čítať viac
 
V týchto mestách vám 20. 9. skontrolujú zrak bez objednania a zadarmo

V týchto mestách vám 20. 9. skontrolujú zrak bez objednania a zadarmo

13.09.2019
20. septembra sa po celom Slovensku organizuje verejná zbierka Biela pastelka. Využite ho nielen na pomoc iným, ale aj na rýchlu a bezbolestnú... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!
lsd