predplatne
 

Srdce 9 z 10 Slovákov je v ohrození. Prvá pomoc sú vitamíny

15.01.2018

Vedeli ste, že až deväťdesiat percent Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárneho ochorenia?

Väčšina Slovákov svojmu srdcu škodí. Aj vy?

Väčšina Slovákov svojmu srdcu škodí. Aj vy?Autor: Shutterstock.com

A za takmer polovicu úmrtí na Slovensku môžu kardiovaskulárne problémy. Prečo je to tak? Ste aj vy neustále v strese, nič nestíhate, odvšadiaľ a všade sa len ponáhľate, nemáte čas na cvičenie, na relax ani nepomyslíte, dovolenku a oddych ste mali naposledy v lete? Vitajte v klube. Aj vy s najväčšou pravdepodobnosťou patríte medzi ľudí s vyšším kardiovaskulárnym rizikom.

Na PN ani za svet: Môžete si trvalo poškodiť srdce! Tieto príznaky varujú

Čo to znamená?

Ak okrem stresu bojujete s nadváhou, máte poruchu metabolizmu tukov, zistenú inzulínovú rezistenciu, vyšší tlak a nebodaj aj fajčíte, patríte medzi ľudí, ktorí by sa mali zamyslieť. Vášmu srdiečku a cievam hrozia choroby a infarkt. Ak sa prestanete naháňať a fajčiť, začnete zdravšie jesť a hýbať sa, riziko významne znížite. No to nie je všetko.

Motá sa vám hlava? Na nízky tlak káva nestačí. Ohrozuje srdce aj mozog!

Vitamíny pre cievy

Stres je príčinou mnohých problémov. „Veľa ľudí si ani neuvedomuje, že dlhodobý stres môže za vysoký tlak, tráviace problémy, bolesti hlavy, ale aj zlý spánok a podráždenosť," informuje MUDr. Natália Vaňová, z Internej kliniky UNLP Košice. Je známe, že špeciálna trieda hormónov nazývaná glukokortikoidy znižuje vnímavosť receptora vitamínu D. Najznámejším glukokortikoidom je kortizol, nazývaný aj stresový hormón produkovaný v kôre nadobličiek ako odpoveď na fyzický a emočný stres. „Ak ste v strese, existuje vysoký predpoklad, že máte nedostatočnú hladinu vitamínu D, čo je spojené s mnohými problémami.

6 najlepších odporúčaní, ako zabojovať proti stresu

Déčko s káčkom

Dôležitosť slnečného vitamínu D3 potvrdzujú mnohé štúdie, o ktoré sa lekári môžu v posledných rokoch oprieť. Vďaka nim dnes už vieme s istotou potvrdiť, že vitamín D3 zabezpečuje nielen efektívne vstrebávanie vápnika do krvi, ale je mimoriadne dôležitý pri takmer všetkých procesoch v našom tele. „Rovnako dôležitý je aj z hľadiska vitamínov vitamín K2, ktorý nielenže smeruje vápnik do kostí a zubov, ale zároveň aj bráni ukladaniu vápnika do ciev a tkanív, “ upresňuje doktorka Vaňová.

Zabudnutý vitamín: Vápnik s déčkom sa bez neho môžu obrátiť proti vám

Láskavá strava

Môžete siahnuť po výživovom doplnku, ideálne takom, v ktorom sú oba vitamíny pokope. Pomôžu prechádzky na slniečku, ale aj dôraz na tieto vitamíny v strave. Vitamín K2 nájdete najviac v mlieku, masle, vajciach, zrejúcich syroch, kyslomliečnych výrobkoch, živočíšnych tukov, mäse a vnútornostiach. Déčko zasa hlavne rybách, vaječnom žĺtku, v pečeni domácich zvierat. Pozor, nie všetka strava by mala byť živočíšna. Pre celkové zdravie vždy kombinujete s dostatkom vlákniny v zelenine a ovocí.

Čítajte aj:

Srdce

Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chodíte často na WC? Aj dvakrát za noc je veľa, mechúr hlási problém

Chodíte často na WC? Aj dvakrát za noc je veľa, mechúr hlási problém

dnes
Syndróm hyperaktívneho močového mechúra dokáže potrápiť. Trpí ním až pätina mužov a žien. Čítať viac
 
Bodky, tiene či blesky pred očami? Zrak stratíte o pár hodín

Bodky, tiene či blesky pred očami? Zrak stratíte o pár hodín

včera
Hrozí vám odlúpenie sietnice? Každoročne postihuje približne jedného z desaťtisíc. Budete to vy? Rozhoduje i to, aké dioptrie máte.... Čítať viac
 
Strieľajúca bolesť pri žutí? Nenápadný zápal vyprovokuje mŕtvicu, môžete oslepnúť!

Strieľajúca bolesť pri žutí? Nenápadný zápal vyprovokuje mŕtvicu, môžete oslepnúť!

13.11.2018
Nemyslite si, že to prejde samo. Najmä, ak ste žena a máte po päťdesiatke. Čítať viac
 
Úraz kolena nezľahčujte! Môžete skončiť s umelým kĺbom

Úraz kolena nezľahčujte! Môžete skončiť s umelým kĺbom

12.11.2018
Odtrhnutý vonkajší či vnútorný meniskus a roztrhnuté väzy hrozia nielen vrcholovým, ale aj rekreačným športovcom. Čítať viac
 
Obavy z rakoviny? Vina je vo veľkej miere v nás. Takto si už neškoďte!

Obavy z rakoviny? Vina je vo veľkej miere v nás. Takto si už neškoďte!

11.11.2018
Ročne u nás pribudne asi 5000 nových pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Dokonca naši muži držia smutné celosvetové... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Srdce 9 z 10 Slovákov je v ohrození. Prvá pomoc sú vitamíny
TS
dab