predplatne
 

Niekedy stačí len dobrá kamarátka. Viete, kedy je už potrebný psychológ?

19.07.2019

Poznáte to. Obrátila sa na vás kamarátka, lebo chce vyriešiť vážny problém. Pri ktorých problémoch sa oplatí poradiť jej, aby radšej vyhľadala odborníka?

Hovoriť s priateľmi o problémoch je bežné a prospešné, no má to svoje tienisté stránky.

Hovoriť s priateľmi o problémoch je bežné a prospešné, no má to svoje tienisté stránky.Autor: Shutterstock

Riešenie ťažkostí priateľov je háklivá téma. Niekedy si dajú poradiť, no inokedy sa len neustále sťažujú a nič so svojou situáciou nerobia. Ako postupovať, ak im chcete pomôcť? 

Čo riešiť?

Je veľa problémov, ktoré sa dajú rozoberať v kruhu priateľov. „Väčšinou ide o bežné denné situácie týkajúce sa práce, kolegov, často sa pri káve preberá rodina a partnerské nezhody. Kamarát vás vypočuje, dá vám iný pohľad na danú situáciu a celkovo pôsobí ako podporný článok. Tak to za normálnych okolností má byť. Pomáha, že od problémovej situácie má väčšinou odstup a aj on môže objektívne zhodnotiť, že to, čo sa deje, je ešte bežná životná udalosť. Takou sú odvrávajúce deti v puberte, finančné ťažkosti alebo problémy kolegom,“ vymenúva psychologička. Pomoc profesionála nie je potrebná pri bežných životných problémoch. „Najmä keď vidíte, že kamarátovi sa po spoločnom rozhovore zlepší nálada a príde na to, čo má urobiť, aby sa jeho ťažkosti vyriešili. To je jednoznačný signál, že je na dobrej ceste,“ hovorí odborníčka. „Ak však príde kamarátka na stretnutie s monoklom, to už normálna situácia nie je. Vypočujte ju, buďte jej oporou, no tu je jednoznačne potrebný aj zásah odborníka,“ upozorňuje.

Alarmujúce štatistiky! Viete, koľko ľudí rozmýšľa o samovražde?

Kedy už kamarátka nestačí?

Určite sa nesnažte sami vyriešiť kamarátov problém s alkoholom, drogami či inými návykovými látkami. Nechtiac by ste mohli urobiť chyby, ktoré by mu v konečnom dôsledku ublížili. „Na kamarátskej úrovni neodporúčam riešiť ani poruchy z oblasti veľmi silných úzkostí či panické ataky. Ďalšou takou oblasťou sú ťažké psychotraumy, ktoré sa vyvinuli napríklad dôsledkom týrania. Do rúk odborníka patrí aj niekto, kto bol svedkom nejakej katastrofickej udalosti alebo keď má reaktívnu depresiu, napríklad z dôvodu úmrtia alebo vážnej choroby v rodine. Opatrná by som bola tiež pri rozvodoch alebo rozchodoch. Práve tieto nepríjemné životné udalosti sa často podceňujú,“ vysvetľuje odborníčka.

Dobrým ukazovateľom toho, že priateľova pomoc už nestačí a mal by zasiahnuť odborník, je, že sa stav žalujúceho nemení. Zhoršuje sa mu nálada, nie je emočne vyrovnaný, hoci napríklad neprežíva ťažkú životnú situáciu. Znakom, že by už potreboval skôr odbornú pomoc, je aj jeho väčšia plačlivosť alebo depresia. 

Čítajte tiež: Esenciálne oleje liečia telo aj dušu. Ktorý vám pomôže pri strese či úzkosti?

Prečo radšej odborník?

Podľa Dagmar Šimkovicovej profesionál už väčšinou na prvom sedení aspoň sčasti vidí, kde by mohol byť problém. „Aj keď vás nepozná, vie diagnostikovať váš momentálny duševný stav, odhaliť riziká a zistiť, akou cestou sas vami vybrať. Vie tiež rozlíšiť, či už náhodou nepotrebujete farmakologickú pomoc alebo vám postačí psychoterapia,“ prezrádza odborníčka. Profesionál môže za problémom vidieť iné ťažkosti. Hovorí sa tomu zástupné problémy, čo znamená, že prídete s jedným problémom, no nakoniec sa odkryje a rieši niečo úplne iné.

Plusom je to, že odborník je nastavený na počúvanie a nepreruší vás pri rozprávaní. Pri psychoterapeutovi alebo psychiatrovi nehrozí ani takzvané unikanie z problémovej situácie. Pri kamarátovi sa to dá, tam sa môže rozhovor pre rôzne príčiny odkloniť iným smerom. Na chvíľu to síce človeku s vážnym problémom pomôže, ale určite ho to nikam neposunie. 

TEST: Akú kávu pijete? Druh moku odhalí vašu osobnosť

Dvaja problémoví

Hovoriť s priateľmi o problémoch je bežné a prospešné, no má to svoje tienisté stránky. „Kamarát, na rozdiel od odborníka, nie je profesionál, preto nemusí vedieť oddeliť emócie, ktoré k vám cíti. Z toho dôvodu sa môže stať, že sa v problémovej situácii obaja zamotáte. Veď ani váš kamarát, ktorému sa žalujete, nemusí byť práve v ideálnom psychickom rozpoložení. Tiež má svoje problémy. Navyše mu môže chýbať nadhľad a stane sa, že situáciu správne nevyhodnotí. Preto rozhovor sa môže skončiť aj tak, že si obaja len vzájomne pofúkate boliestky a nič nevyriešite. Naopak. Váš stav sa ešte zhorší,“ upozorňuje psychologička.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: Adriana Konečná, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

dnes
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

včera
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

včera
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

včera
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

19.08.2019
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Niekedy stačí len dobrá kamarátka. Viete, kedy je už potrebný psychológ?
Adriana Konečná
lua