predplatne
 

Stomatológ: Čistý zub sa nepokazí

28.09.2007

Po elektrickom je zubárske kreslo asi najstrašidelnejšie na svete. O zubnej hygiene sme sa porozprávali so stomatológom Pavlom Andelom.

Dôkladná zubná hygiena prinesie výsledok v podobe zdravých zubov.

Dôkladná zubná hygiena prinesie výsledok v podobe zdravých zubov.Autor: Ilustračná Sxc.hu

Stále platí, že si máme umývať zuby trikrát denne po tri minúty?
Nie, je to iba mýtus. Zuby si stačí vyčistiť raz, ale správne. Ak raz za dvadsaťštyri hodín bude naša hygiena dokonalá, nemusíme sa obávať zubného kazu ani ochorení mäkkých tkanív, napríklad paradentózy.

Ak iba raz za deň, tak kedy? Pred odchodom do práce či školy, po obede alebo večer?
Raz za dvadsaťštyri hodín poriadne neznamená, že si zuby budeme čistiť iba raz denne. Znamená to, že nevznikne žiadne ochorenie. Neviem si však predstaviť, že by som ráno išiel do práce bez umytia zubov, aby som mal svieži dych. Takisto počas dňa, keď cítim potrebu umyť si ich, tak ich umyjem. Ale večer, pred spaním, by sme mali zubom dopriať najkvalitnejšiu hygienu. Počas noci vylučujeme menej slín, preto je večerné čistenie najdôležitejšie.

Myslíte si, že ľudia majú zdravšie zuby od zavedenia povinných preventívnych prehliadok?
Nie, pretože sa, bohužiaľ, nezmenil ich prístup k orálnej hygiene ani prístup v niektorých ambulanciách. Preventívne prehliadky sú často len veľmi krátka chvíľa v stomatologickej ambulancii, kde sa lekári často ani len poriadne nepozrú pacientovi do úst. Musí sa zmeniť nielen systém, ktorý má snahu podporovať prevenciu, ale aj prístup lekárov. Preventívne prehliadky síce prinútili pacientov navštíviť zubára, pretože iba v tomto prípade im poisťovňa uhrádza určité typy výkonov, ale neznamená to, že by sa zmenil vzťah pacientov k vlastnému orálnemu zdraviu. A nezmenil sa ani prístup lekárov. Je to smutné, ale je to tak.

Kde teda robí chybu pacient, ktorý príde na prehliadku?
Málokoho trápi, ako má preventívna prehliadka vyzerať. Príde si po potvrdenie, aby mu poisťovňa preplácala výkony. Často ho chce medzi dverami, nejde mu o to, aby chrup zubár naozaj prezrel. Pacient by sa mal v rámci preventívnej prehliadky dozvedieť o stave orálneho zdravia všetko dôležité. O stave zubov a ďasien, o úrovni hygieny, ortodontických odchýlkach od normálu a či potrebuje ďalšie ošetrenia.

Stačí na perfektné vyčistenie kefka s pastou? Ako máme správne postupovať pri čistení zubov?
Vždy je dobré, keď sa starostlivosť o zuby začne u dentálnej hygieničky, ktorá pacientovi kompletne navrhne, ako sa má o svoje zuby starať. Inak by si ich mal čistiť mladý človek, bez postihnutia zubného parodontu, a inak pacient, ktorý potrebuje nejakú špeciálnu starostlivosť. Zvykneme však začínať zubnou kefkou, ktorá naruší a odstráni zubný povlak na dostupných plochách. Po nej sa používajú medzizubné kefky a nite, škrabky na jazyk a ústna voda.

Celá podstata čistenia je však v mechanickom narušení a odstránení plaku. Ako si máme vybrať vhodnú kefku, keď nás v obchodoch lákajú rôzne farby a tvary? Mala by byť mäkká, je viacero druhov a so správnym výberom by mala pomôcť dentálna hygienička. Niektorí ľudia si roky drhnú zuby stredne tvrdými alebo dokonca tvrdými kefkami, ktorými si vážne poškodzujú sklovinu i ďasná. Týmto však nemôžeme ihneď odporučiť najmäkšiu z mäkkých kefiek. Mali by pocit, že ich hygiena je nedostatočná. Pri ich použití sa stratí pocit tlaku, ktorý spájajú s dobrým čistením.

Čo je na kefke dôležité okrem mäkkosti?
Mala by mať rovno zastrihnuté vlákna. Tie sú najúčinnejšie pri narúšaní povlaku. Čím je kefka hustejšia, tým je efektívnejšia. Mala by mať pevnú rúčku, aby sme mohli kontrolovať tlak, ktorý na zuby vyvíjame.

Môže priveľký tlak zuby poškodiť? Ako zistíme, že tlačíme priveľmi?
Keď používate stredne tvrdú alebo tvrdú kefku, chronicky si odierate zuby. Priveľkým tlakom dokonca aj mäkkou kefkou môžeme zubom a ďasnám ublížiť, nieto tvrdou. Ak po mesiaci vyzerá naša pomôcka ako morský ježko, niekde robíme chybu. Môžeme si zodrať sklovinu v oblasti krčkov a zuby potom citlivo reagujú na studené, teplé, sladké i kyslé jedlá. Rozstrapkaná kefka slúži ako zdvihnutý prst, je to varovný signál, že s našou hygienou nie je niečo v poriadku.

Stačí vymeniť kefku každé tri mesiace?
Deťom v ambulancii hovoríme, aby si ju vymenili s každým ročným obdobím. Raz za tri mesiace je výmena prirodzená, ale po novej by sme mali siahnuť aj po chorobe horných dýchacích ciest. Po chrípke sa nám vďaka kefke môže choroba vrátiť späť. Baktérie sa v nej držia, či chceme, alebo nie. Vymeniť ju však treba až po skončení choroby.

Vyžaduje kefka špeciálnu starostlivosť?
Je veľmi dôležité, ako ju skladujeme. Položená na umývadle alebo dolu hlavičkou má ideálne prostredie na množenie baktérií. Po umytí zubov by sme mali kefku opláchnuť prúdom vody a postaviť ju do držiaka alebo pohárika tak, aby bola štetinkami smerom hore. K hygienickému štandardu patrí, že v jednom poháriku by na sebe nemalo byť nalepených desať kefiek. Aj pohárik je súčasťou intímnej hygieny.

Prečo zubári odporúčajú používať medzizubné kefky?
Keď si predstavíme anatómiu ústnej dutiny, teda celý zubný oblúk, a spôsob, akým sú zuby uložené, pochopíme, že klasická zubná kefka nám odstráni povlak iba z troch plôšok, zo žuvacej časti, plochy od líca a od jazyka. Do priestorov, kde sa dva zuby dotýkajú, bežná kefka nedočiahne. A to je miesto, kde vzniká najviac kazov a začína tam aj najviac ochorení parodontu. Treba ho poriadne vyčistiť medzizubnou kefkou alebo niťou.

Kedy je správny čas, aby deti odložili detské kefky?
V šiestom roku, pri výmene chrupu. Približne v čase, keď deti začnú byť milo štrbavé, by sme im mali kúpiť mäkkú kefku s pevnou rúčkou a rovno zastrihnutými vláknami, akú používajú dospelí. Neznamená to však, že s detskou kefkou sa zuby nedajú perfektne vyčistiť.

Rodičia deťom vravia, že zuby sa kazia od sladkostí, ale aj tak im ich kúpia. Ako ovplyvňuje cukor kvalitu zubov?
Ak dieťa rado maškrtí, ale pritom si dobre umýva zuby, rodičia sa o jeho chrup nemusia obávať. Platí to však len vtedy, ak dieťaťu zuby raz denne poriadne očistia a sladkosť bude súčasťou niektorého hlavného chodu. Nemala by to byť neustála konzumácia sladkostí! Ak sa dieťa napcháva cukríkmi celý deň a v ústach si udržuje kyslé prostredie, isté problémy to priniesť môže.

Už dlhšie sa šepká, že zubná pasta nemá až také dôležité postavenie v ústnej hygiene, ako sa nám to reklamy snažia nahovoriť. Je to pravda?
V zásade zubnú pastu vôbec nepotrebujeme, hoci dodáva ústam svieži pocit. Funguje len ako dezodorácia. Ak je naša ústna hygiena kvalitná, nepotrebujeme nijakú špeciálnu prísadu z pasty, ktorá „chráni zuby“. Oveľa dôležitejšia je kefka, ktorou musíme odstrániť povlak. Ak zanedbáme túto časť, žiadna pasta nás nezachráni.

Platí to aj pre špeciálne pasty, napríklad bieliace?
Neodporúčam ich, obsahujú buď peroxid vodíka, alebo abrazívne granulky. Peroxid v malom množstve zuby nevybieli. Iba otravuje tkanivá v ústach, lebo tam nie je prirodzený a nepôsobí zdravo. Vo vyšších koncentráciách, samozrejme, účinok má, ale zubom uškodí, rovnako ako sa to deje pri bielení vlasov či textilu. Abrazívne granuly v zubných pastách síce povlak zotrú, ale častým používaním môžu poškodiť sklovinu. Niektorí ľudia na bielenie používajú i sódu bikarbónu, ktorá škodí rovnako ako abrazívne granuly.

Z obrazoviek a stránok časopisov na nás však stále žiaria biele chrupy moderátorov a herečiek.
Nie som úplný odporca bielenia. Ak niekto potrebuje mať biele zuby v práci, napríklad modelky či moderátorky, viem to pochopiť. Lekár by však mal pacientovi vždy vysvetliť, aké riziko v sebe bielenie zubov nesie. Ak ho poučí a pacient si vyberie vhodnú metódu, je to akceptovateľné. Lenže vždy sa bieli peroxidom a zuby i ďasná ním trpia. Bielenie by však malo byť spojené s perfektnou hygienou. Darmo sa budú bieliť zuby, na ktoré to bude mať krátkodobý efekt, farba sa rýchlo vráti do pôvodného stavu.

Dnes, keď takmer každá potravina obsahuje farbivá, je asi ťažké nájsť jedlo, ktoré zuby nefarbí.
Áno, stačí si to prečítať na obale. V zásade však stále ostávajú v popredí čaje, káva, nikotín a červené víno. Pri iných potravinách sfarbenie nie je vidieť až tak markantne.

Hovoríte, že pasty nie sú nevyhnutné. Patria sem aj fluoridové?
Fluorid je síce pre zuby dôležitý, ale v takom množstve, aké potrebujeme, nám ho dodávajú aj naše vlastné sliny. Pomôcť nám však môže iba vtedy, keď máme čisté zuby, lebo cez povlak sa ku sklovine nedostane a nedokáže ju zreparovať.

A pasty, ktoré sľubujú dvadsaťštyrihodinovú ochranu? Je to naozaj len reklamný ťah?
Zub sa dokáže dvadsaťštyri hodín ochrániť aj sám. Reklama ťaží z toho, že človek je od prírody lenivý. Je jedno, či si zuby umyjete pastou, ktorá sľubuje dvadsaťštyrihodinový účinok, alebo obyčajnou. Ochrana bude rovnaká s oboma. Len cena je vyššia.

Nefungujú ani tie, čo sľubujú zastavenie krvácania z ďasien? Veď ľudia ich chvália.
Pasta skutočne zastaví krvácanie a človek obyčajne podľahne predstave, že mu pomohla. Nie je to tak, pasta iba stiahne cievky v ďasnách. Ani fajčiarovi, ktorý denne vyfajčí dvadsať cigariet, ďasná nekrvácajú, lebo sú inak prekrvované. To neznamená, že sú zdravé! Krvácanie spôsobuje povlak ponechaný na zuboch ako následok zlej hygieny. Ďasno ustúpi pred povlakom obsahujúcim baktérie, ktoré produkujú toxíny. Preto krváca. Krvácajúce ďasno je volanie zubov a ďasien o pomoc. Ak krvácanie zastavíme pastou, skutočný problém neriešime. Len zmizne dôležitý príznak, ktorý nám našepkáva, že v našej starostlivosti je chyba.

V tomto článku sa zaoberáme Zubný kaz ...viac
Autor: Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

8 krokov ako dať STOP zimného blues. Bez liekov za 15 minút!

8 krokov ako dať STOP zimného blues. Bez liekov za 15 minút!

dnes
Dlhé zimné večery a vstávanie do tmy. Čo robiť, aby ste neprepadli depresii z nedostatku svetla? Čítať viac
 
Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

Rozdávame vitamíny ZADARMO! Ktorý sa vám zíde?

dnes
Potrebujete povzbudiť imunitu? Pripravili sme pre vás vitamíny, stačí si ich iba vyzdvihnúť. Januárové Zdravie si rozhodne nesmiete... Čítať viac
 
Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

Ako účinne detoxikovať cievy? Dve drobnosti vám zachránia život

včera
Ako dlho vám vydržia cievy v bezchybnom stave najviac závisí od vášho spôsobu života. Na jeho zmenu ale nikdy nie je neskoro. Čítať viac
 
Prospešný chaos v hlave? Dyslektici to s vysokým IQ dotiahli až na géniov

Prospešný chaos v hlave? Dyslektici to s vysokým IQ dotiahli až na géniov

včera
Možno si ani neuvedomujete, koľko takých ľudí máte okolo seba. Čítať viac
 
Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

Gamblerstvo potrápilo aj známych športovcov. Ktorý prehral pol miliardy?

15.12.2018
Špičkoví športovci zarábajú veľké peniaze. S ich hráčskou povahou a často aj so stratou adrenalínových podnetov po skončení kariéry,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Stomatológ: Čistý zub sa nepokazí
Lenka ŠTEFÁNKOVÁ