predplatne
 

Strata vlasov nie je vždy genetická: Kedy treba vyhľadať lekára?

30.01.2015

Za stratou vlasov môže byť veľa príčin. Od zlých dioptrií cez poruchu štítnej žľazy, chýbajúce vitamíny či stres až po genetické predispozície.

Za stratu vlasov môžu byť zodpovedné rôzne zdravotné komplikácie.

Za stratu vlasov môžu byť zodpovedné rôzne zdravotné komplikácie.Autor: profimedia.sk

Kým niektoré príčiny sa po odhalení dajú odstrániť a vlasy vám budú opäť rásť, alopécia podmienená dedične je nezvratná. Je však možné ju spomaliť, takmer až zastaviť.

Muži verzus ženy

„Androgenetická alopécia, najbežnejšia forma padania vlasov, je podmienená geneticky. Vyskytuje sa rovnako u mužov aj u žien, s tým rozdielom, že u ženy nikdy nedôjde k vzniku úplnej plešiny,“ konštatuje primárka dermatovenerologickej kliniky univerzitnej nemocnice v Bratislave MUDr. Eva Rasochová.

U mužov sa začína väčšinou v kútoch, neskôr začnú ustupovať vlasy aj z čela a postupne vzniká plešina i na temene. Najdlhšie vydrží pás vlasov na bokoch hlavy nad ušami a v záhlaví. „Pomerne často sa začína už u trinásť- či štrnásťročných chlapcov spolu s akné. V osemnástich či dvadsiatich rokoch je už úbytok vlasov väčšinou viditeľný,“ vraví lekárka. Podľa nej u štvrtiny belochov dochádza k zreteľnému preriedeniu vlasov už vo veku dvadsaťpäť rokov a viditeľným úbytkom trpí polovica päťdesiatnikov.

U žien má alopécia iný priebeh – vlasy sú postupne čoraz tenšie, kratšie, strácajú farbu až vlasová cibuľka úplne zanikne a pokožka medzi vlasmi začne presvitať. Po šesťdesiatpäťke trpí úbytkom vlasov polovica až tri štvrtiny žien.

Na plešinu môžu pomôcť aj klonované vlasové cibuľky »

Návštevu lekára neodkladajte 

„Čím neskôr sa ochorenie objaví a čím skôr sa začne s cielenou liečbou, tým je výsledný efekt sľubnejší,“ upozorňuje MUDr. Rasochová. Ak teda máte pocit, že s vašou hlavou zvonku nie je všetko v poriadku, radšej neotáľajte a objednajte sa ku kožnému lekárovi. Veľmi zjednodušene povedané, hlavnou príčinou padania vlasov pri androgenetickej alopécii je hormón DHT, ktorý útočí na vlasové folikuly, akoby to boli cudzie telesá, až ich postupne znefunkční natoľko, že z nich prestanú rásť vlasy. Preto je pre pribrzdenie úbytku vlasov potrebné potlačiť premenu testosterónu na DHT. Lekár vám môže naordinovať lokálny prípravok s obsahom minoxidilu, prípadne hormónov, ktorý sa aplikuje priamo na vlasovú pokožku. Je možná i celková liečba. U žien pomáha aj antikoncepcia obsahujúca látky, ktoré účinkujú proti mužským pohlavným hormónom. Lieky ochorenie spomalia, ale u mnohých pacientov dokonca stimulujú rast nových vlasov. „Androgenetickú alopéciu môžu sprevádzať aj iné formy padania vlasov, často na podklade anémie či zníženej funkcie štítnej žľazy. Na to je pri terapii potrebné myslieť,“ vraví dermatovenerologička. Podľa nej sa u ľudí s týmto typom alopécie častejšie vyskytuje aj vysoký krvný tlak. Liečbu lekár často stanoví až po tom, ako spraví aj trichogram, mikroskopické vyšetrenie koreňovej časti vlasov. Ten hlavne u ženy napovie, či vlasy naozaj padajú viac, alebo ide len o jej subjektívny pocit.

Vedeli ste, že…
… v auguste a septembri strácajú európski muži dvakrát toľko vlasov ako vo februári a v marci? Súvisí to s hormonálnymi hladinami v krvi, ktoré súvisia s intenzitou slnečného svitu.

Ako sa k plešine postavili známe tváre? 

Hercovi Jankovi Slezákovi (36) začali vlasy miznúť v pomerne mladom veku. „Z rodinnej strany mojej mamy sú všetci chlapi plešatí,“ konštatoval, no rozhodol sa nevzdať to bez boja. Opakovane si dal transplantovať vlastné vlasové cibuľky zo zadnej časti hlavy na prednú. Zvažoval i ďalší zákrok, ktorý by mal pomôcť rastu jeho vlasov.

Špeciálnu kúru na rast vlasov podstúpil aj športový komentátor Marcel Merčiak (38). „Za posledných päť rokov som stratil veľa vlasov a vôbec nie som nadšený z toho, že sa mi robí plešina. Dal som si teda do hlavy napichať niečo, čo má stimulovať vlasové korienky, aby sa zregenerovali a vlasy mi znova vyrástli,“ povedal Marcel. Dokonca vyskúšal aj špeciálny tmavý púder, ktorý oklamal jeho vlastnú manželku. „Myslela si, že som si dal nastreliť vlasy,“ zasmial sa moderátor.

Kubánsko-český módny návrhár Osmany Laffita (49) sa zo dňa na deň objavil s hustou šticou nad čelom. „Je to niečo ako implantát, ako keď si človek nasadí zuby,“ priznal Osmany. „Ľudia o problémoch s vypadávaním vlasov nechcú hovoriť, ale je pravda, že potichu trpia. Jedným z riešení je byť odvážny a skúsiť toto.“ Laffitov permanentný „príčesok“ je vyrobený z pravých vlasov, aplikuje sa na odmastenú vyholenú hlavu a zafixuje špeciálnym lepidlom. Dal si ho aplikovať v Španielsku.

Alopécia

V tomto článku sa zaoberáme Alopécia ...viac
Autor: ZDRAVIE/Martina PALOVČÍKOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

včera
Bolesti chrbta môže spôsobiť šport aj nečinnosť. V mladšom veku skôr platničky, vo vyššom facetové kĺby. Niekedy postačí len pauza... Čítať viac
 
Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

včera
Dali sme dokopy 55 najčastejších spúšťačov bolesti hlavy. Je medzi nimi i stres, ktorý veľmi rád sadá aj na chrbát. Ako sa zbaviť bolesti... Čítať viac
 
Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

21.07.2019
Drsné šupiny jej pokrývajú celé telo, tvár nevynímajúc. S ichtyózou sa pred tridsiatimi rokmi narodila, no nenasadili jej správnu... Čítať viac
 
FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

21.07.2019
Po klasickej operácii kŕčových žíl sa Klára liečila dva mesiace, po laserovej dva týždne. Čítať viac
 
Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

20.07.2019
Najmä v horúcom počasí by ste mali dávať na rýchle a náhle schladenie. Ak vás často trápia kŕče, dajte si skontrolovať hladinu minerálov... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Strata vlasov nie je vždy genetická: Kedy treba vyhľadať lekára?
ZDRAVIE/Martina PALOVČÍKOVÁ