predplatne
 

Tehotenstiev mimo maternice je stále viac, varuje lekár. Môžu sa týkať aj vás?

27.04.2018

Gynekológovia registrujú ročne stovky mimomaternicových tehotenstiev. Ich počet stúpa kvôli zdravotným rizikám, ktoré prináša dnešná doba.

Prvé príznaky nemusia nasvedčovať, že niečo nie je v poriadku. Lekára by ste však mali vyhľadať skôr, ako vás vystraší bolesť a krv.

Prvé príznaky nemusia nasvedčovať, že niečo nie je v poriadku. Lekára by ste však mali vyhľadať skôr, ako vás vystraší bolesť a krv. Autor: Shutterstock.com

Možno ste sa už tešili z vytúženého bábätka, ktoré sa vám podarilo splodiť. Na začiatku je vždy radosť, keď tehotenský test potvrdí tehotenstvo, no čoskoro príde studená sprcha. Ak vám lekár diagnostikoval mimomaternicové tehotenstvo, kladné riešenie žiaľ neexistuje.   

Viac: Mimomaternicové tehotenstvo má rovnaké príznaky ako to pravé

Rovnaké príznaky

Priebeh je vždy ten istý. Hoci ide o vážnu životohrozujú diagnózu, prvé týždne tehotenstva sa zväčša javia úplne normálne. Tehotná žena môže spočiatku pociťovať rovnaké príznaky, ako sú pri zdravom tehotenstve. Mešká jej menštruácia, pociťuje ranné nevoľnosti, zmeny chutí alebo napätie v prsníkoch. Prvé varovné signály sa začnú objavovať až okolo 5. až 6. týždňa gravidity. „Neexistuje žiadna prevencia pri takomto patologickom tehotenstve, jednoducho sa to stane. Horšie je, že počet mimomaternicových tehotenstiev rastie. Odhaduje sa až 10 pacientiek na 1000 tehotných. Dôvodom je stúpajúci trend rizikových faktorov, ktoré k nemu vedú,” hovorí gynekológ Peter Šaško.

Čítajte: Mimomaternicové tehotenstvo? S ďalším bábätkom radšej počkajte!

Stúpa počet

Lekár vysvetľuje, že medzi rizikové skupiny patria najmä prvorodičky nad 30 rokov, pri ktorých je kvôli veku vyššia pravdepodobnosť rôznych gynekologických problémov. Ale tak ako sa môže pritrafiť mimomaternicová gravidita mladším ženám prvorodičkám, tak môže postihnúť aj viacrodičky vo vyššom veku.

Nepriechodné vaječníky? Dieťa môžete mať aj tak

„Jednoznačné zadefinovanie neexistuje. Platí však, že ženy nad 30 rokov majú vyššiu pravdepodobnosť rôznych gynekologických problémov. Patria medzi ne napríklad časté zápaly a defekty na vaječníkov, vajíčkovodov alebo v maternici. Problémy ďalej súvisia s chirurgickými zákrokmi v malej panve, pri problémoch s otehotnením s hormonálne stimulovanými ovuláciami alebo pri prekonaní pohlavných chorôb,” vymenováva gynekológ Šaško.

Kontroverzná metóda: Dieťa z transplantovanej maternice

Varovné signály

Dôležitá je však včasná diagnostika u gynekológa, ktorý ultrazvukom zistí presnú polohu oplodneného vajíčka. Lekár pripomína, že príznaky mimomaternicového tehotenstvá sa môžu prejavovať krvavým výtokom a stupňujúcimi bolesťami, ale niekedy je priebeh aj bez varovných signálov. „Preto svojim pacientkám hovorím, aby si po vynechaní menštruácie urobili tehotenský test. A potom do týždňa išli ku gynekológovi, ktorý musí vidieť niečo v maternici. Keď nevidí, urobí krvné testy, ktoré majú potvrdiť graviditu. Pri mimomaternicových je obvykle hladina tehotenského hormónu nižšia, ako v prípade klasicky prebiehajúceho tehotenstva,” vysvetľuje lekár.

Nedarí sa vám? Otestujte si plodnosť doma

Ak by žena tieto príznaky ignorovala, môže dôjsť až k vnútornému krvácaniu, ktoré ju môže ohroziť na živote. Preto sa takmer všetky mimomaternicové tehotenstvá končia preventívne laparoskopickou operáciou, pri ktorej sa zle umiestnený plod mimo maternice odstráni. Niekedy sa však telo vysporiada so zle umiestneným embryom samo a dôjde k jeho zaniknutiu alebo spontánnemu potratu. 

Čítajte viac:

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť brucha ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

dnes
Kedy ste boli na očnom? Slnečné okuliare nie sú všemocné, najmä ak vás gény predurčili na život v tme. Čítať viac
 
Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

včera
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

18.11.2018
Priložte si občas prst na zápästie a skontrolujte tlkot srdca. Je pravidelný? Ak si objavíte arytmiu, mali by ste sa nechať skontrolovať... Čítať viac
 
Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

18.11.2018
Za bizarnou spánkovou poruchou je hromadenie bielkoviny v mozgu. Pomôže protilátka? Čítať viac
 
Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

17.11.2018
Niekedy vás zachráni rýchle žmurkanie, inokedy obyčajná voda. Oko vás však niekedy bolestivo reže niekoľko dní. Kedy už musíte navštíviť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tehotenstiev mimo maternice je stále viac, varuje lekár. Môžu sa týkať aj vás?
Nina Haceková