Tradičná čínska medicína bez predsudkov. Takto to naozaj funguje!

03.09.2017

Číňania sú pragmatickí. Zo západnej medicíny si vyberajú to, čo sa im hodí, a svojou to vylepšujú.

Ak chcete pochopiť čínsku medicínu,  zabudnite na vedecké fakty.

Ak chcete pochopiť čínsku medicínu, zabudnite na vedecké fakty. Autor: Shutterstock.com

Vždy túžila byť doktorkou, tak ako obaja rodičia. Štúdium zvládala bez problémov, ale vo štvrtom ročníku ju prvý raz prepadli pochybnosti. „Po skončení školy som navštívila Čínu a prišla do kontaktu s tradičnou medicínou. Páčilo sa mi, ako neagresívne pristupuje k ľudskému telu. Uvedomila som si, že klasická nemocnica či ambulancia asi nie sú pre mňa,“ spomína Anna (28).

Rozhodla láska 

Jej rozhodovanie, čo ďalej, urýchlilo stretnutie s Mirom (28). Poznali sa síce od detstva, ale randiť začali až pred piatimi rokmi. „Od štrnástich sa venujem bojovým umeniam. Chcel som sa dorozumieť so svojím učiteľom, tak som sa najprv začal učiť po rusky, potom po čínsky. Dnes môžem pracovať ako prekladateľ a tlmočník, ale mňa to skôr ťahá k čínskej medicíne a filozofii.“ 


FOTO z ich ciest po Číne si pozrite vo FOTOGALÉRII!  Zdroj: archív

Učia sa u lekára

„Tradičnú medicínu môžete študovať na vysokej škole podobne ako západnú a získate titul. Lenže štúdium trvá štyri až šesť rokov, čo je pre nás nemysliteľné. Viac nám vyhovuje prax u doktora, ktorý je zároveň naším učiteľom. Popritom si robíme kurz diagnostiky v Česku,“ vysvetľuje Anna.

Foto: Shutterstock.com

Dnes sa čínske liečenie úspešne vracia na scénu. Keďže je oň obrovský záujem aj v Európe, existuje veľa pochybných rýchlokurzov, ktoré z vás spravia „doktora“ za pár týždňov. „Seriózne sa však nedá naučiť za mesiac ani za rok, je to celoživotné štúdium. Množstvo šarlatánov sa priživuje na módnej vlne a myslia len na biznis,“ upozorňuje Miro.

Kraľuje slobodná voľba

Môžete sa slobodne rozhodnúť, či sa dáte liečiť u „západného“ alebo „čínskeho“ lekára. Aj v klasickej nemocnici nájdete oddelenia čínskej medicíny. Voľba závisí od vašej výchovy, kultúrnych zvyklostí, regiónu, v ktorom žijete, a od vašich finančných možností. Keď si napríklad chcete v lekárni kúpiť liek, lekárnik sa vás spýta, či máte záujem o čínsky alebo západný. Mnohí ľudia, najmä mladí, sú však presvedčení, že dobré je len to, čo pochádza zo Západu.

Nohami na zemi

Medzi jednými aj druhými lekármi nájdete dobrých aj zlých, drahých aj lacných. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že Číňania sú pragmatickí a nevolia si doktora v zmysle: „Bolí ma hlava, tak idem k ‚nášmu‘, lebo on je súčasťou našej kultúry. Pokojne si šupnú aspirín. Keďže však dráždi žalúdočnú sliznicu, siahnu po tradičnom prostriedku, aby to vyrovnali. Keď vás zrazí auto alebo máte zapálené slepé črevo, odvezú vás do klasickej nemocnice a nebudú do vás pichať ihličky,“ objasňuje Miro.

S vedou nepochodíte

Ak chcete ako cudzinec tradičnú medicínu pochopiť, s vedeckou racionalitou nepochodíte. Úzko súvisí so životným štýlom a s tradíciou. Je to veľmi komplikovaný systém a každé etnikum, ktoré v obrovskej krajine žije, má vlastné spôsoby, ako ju praktizovať.

 Shutterstock.com 

Základ tvorí taoistická filozofia, pre ktorú je dôležitý súlad s prírodou a s okolitým svetom, a päť prvkov, teda kov, voda, drevo, oheň a zem, ktoré prislúchajú piatim hlavným telesným orgánom. Jej súčasťami sú:

  • dietetika, čiže liečba stravou,
  • fytoterapia, teda bylinná terapia,
  • čínske masáže, čiže akupresúra, bankovanie, moxovanie,
  • a čchi-kung, čo je čínska energetická gymnastika.

Jin a jang rešpektuje prírodu

Funguje na princípe teórie jinu a jangu, dvoch protikladov, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Vyrovnaním týchto dvoch síl vzniká harmónia. „Zjednodušene sa to dá vysvetliť takto: Ak vonku prechladnete a dostanete nádchu, chlad z vášho tela vytiahne teplo. Vtedy je najlepšie ponoriť si nohy do horúcej vody s koreninami. Keď bežíte, spadnete a zlomíte si nohu, máte sa liečiť pokojom.“

Čínska medicína je holistická, vníma telo ako celok. Patrí k nemu aj čchi, čo sa dá preložiť ako životná energia, sila, ktorá sa dá cítiť a trénovať. Základnými orgánmi sú srdce, pľúca, obličky, pečeň a slezina. Im prislúchajú z hľadiska piatich prvkov rôzne atribúty, funkcie, chute a emócie. Rešpektuje vzájomné vzťahy medzi prírodou a človekom a ročné obdobia. V každom ročnom období prevláda istý spôsob žitia.

Keď zohriať, tak od kosti

„Napríklad v zime nemá človek vydávať zbytočne energiu, má oddychovať. Športujúci Číňania vtedy nebehajú vonku ako my. Keď spotení vstúpite do taxíka, taxikár sa vás začudovane spýta, prečo to robíte, veď ochoriete. V zime by tu nikto nejedol zmrzlinu a nepil nič studené. V oblasti, kde sme študovali, bolo síce v tomto ročnom období okolo nula stupňov Celzia, ale veľmi vlhko.

Foto: Shutterstock.com

To vám prenikne do kostí, bez ohľadu na to, ako sa oblečiete. Všetci chodia s termoskami plnými teplého čaju alebo horúcej vody. Na tú sme si najprv nevedeli zvyknúť. Až po čase sme pochopili, že ju nemáme piť teplú, ale naozaj horúcu,“ usmieva sa Anička.

Depresiu nepoznajú

Psychické problémy sa úzko prepájajú s telesnými. Čínska medicína nepozná termín schizofrénia, narába však napríklad s termínom nedostatok čchi srdca. Ak trpíte nechuťou zo života a neviete sa z ničoho tešiť, v klasickej nemocnici vás budú liečiť na psychiatrickom oddelení na chronickú depresiu tak ako u nás. Keď pôjdete k čínskemu doktorovi, bude vám liečiť napríklad disharmóniu na úrovni sleziny.

Veľmi dôležitý je prvý dojem

Podobne ako náš, aj čínsky lekár začína vyšetrenie anamnézou a diagnostikou. „Sleduje, ako vyzerá vaša tvár, ako chodíte a sedíte, či hovoríte potichu alebo energicky gestikulujete. Všíma si váš pohľad, prehmatá vás. Dôležité je vyšetrenie pulzu a jazyka – jeho farba, povlak, ryhovanie, sliznica. Každá jeho časť prislúcha nejakému telesnému orgánu. Preskúma vaše telesné tekutiny, počúva, ako hovoríte, dýchate. Spýta sa vás na spánok a sny, ale nie preto, aby z nich veštil. Pre neho je psychika neoddeliteľnou súčasťou fyzického tela. Zmeria vám aj tlak a teplotu. Posledné dve metódy prebrala čínska medicína zo západnej,“ porovnáva Anna.

Autor: Adriana Fábryová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Škodí vám LEPOK bez celiakie? Expertka o tom, koľko je maximum

Škodí vám LEPOK bez celiakie? Expertka o tom, koľko je maximum

dnes
Lepok je smrť! Ale len pre celiatikov. Existuje však lepkový limit, ktorý sa neoplatí pokúšať ani zdravým? Čítať viac
 
Potrebujete uvoľniť chrbát alebo stuhnutý kĺb? Pomôže vám bavlnená páska

Potrebujete uvoľniť chrbát alebo stuhnutý kĺb? Pomôže vám bavlnená páska

včera
Kineziotejping nie je len pre športovcov. Môže zmierniť zápal, znížiť napätie či podporiť hojenie zranenia. Účinok však dosiahnete... Čítať viac
 
Športujete? Kedykoľvek môžete na chvíľu oslepnúť

Športujete? Kedykoľvek môžete na chvíľu oslepnúť

včera
Máte vysoký alebo nízky tlak? Oba extrémy sa vedia pohrať so zrakom. Rovnako i šport a nedostatok tekutín. Čítať viac
 
Začervenané alebo žlté bielka: Potrebujú lekára alebo zmenu?

Začervenané alebo žlté bielka: Potrebujú lekára alebo zmenu?

21.06.2018
Zdravé oko by malo byť mimo dúhovku biele. Občas sa ale stáva, že je viac či menej červené či dokonca žlté. Čo to znamená? Že oko trpí. Treba... Čítať viac
 
Koľko trvá bolesť vašej chrbtice? Rátajte, odhalíte zápal!

Koľko trvá bolesť vašej chrbtice? Rátajte, odhalíte zápal!

20.06.2018
Bolí vás len občas? Alebo vás budí zo sna? Zodpovedajte si otázky a odhaľte zápalové ochorenie chrbtice včas. Ak ho neliečite, môže... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tradičná čínska medicína bez predsudkov. Takto to naozaj funguje!
Adriana Fábryová
bd