predplatne
 

Netrpte pre módu! Z tejto letnej obuvi budú škaredé nohy

18.06.2018

Dodržte pravidlo 3 centimetre a dosť. Každý centimeter navyše môže spôsobiť deformáciu panvy, zakryvenie chrbta a skrátenie svalov. Ak naopak chýbajú, trpí klenba.

Nízke či vysoké, gumené či kožené? Nie je to jedno, v nekvalitných topánkach trpí celé telo!

Nízke či vysoké, gumené či kožené? Nie je to jedno, v nekvalitných topánkach trpí celé telo!Autor: Shutterstock

S letom prichádza obdobie, keď uzavretú obuv rýchlo vymeníte za sandále, balerínky, žabky alebo kroksy a vyrazíte von. Pri ich výbere by ste však mali dopredu myslieť na to, kde ich chcete nosiť a či vám nespravia viac škody ako osohu. Pretože nevhodne zvolené topánky pri dlhodobom nosení môžu spôsobiť bolesti, ktorých sa tak ľahko nezbavíte. Pritom trápenie s kolenami a chrbticou si s topánkami spočiatku vôbec spájať nemusíte.

Čítajte aj: 

Módne a nevhodné

Ako si teda vybrať letnú obuv, aby chodidlá netrpeli a aby sa nedeformovali? Odborníci upozorňujú, že dôležité je predovšetkým zvážiť, kde topánky chcete použiť - či na prechádzku do mesta, k vode, do práce alebo na dlhšiu trasu na výlet. Nie vždy je totiž módna obuv dobrá aj pre nohy.

„Na leto je ideálne zvoliť vzdušnú obuv s pevnou pätou a s fixovaním členka. Malo by ísť o obuv, ktorá sa vie prispôsobiť chodidlu. Takýmito topánkami sú napríklad sandále, pretože na nohe držia pevne a zároveň sú otvorené. Naopak, úplne nevhodné sú balerínky, pretože majú hladkú podrážku, pričom pre správne držanie tela a nohu je mierny opätok nevyhnutný,” hovorí ortopedička Dominika Sokolová.

► Naučte sa správne striedať topánky, ušetríte si bolesť

Nebezpečné...

Práve baleríny a žabky považujú odborníci za nebezpečný módny trend. Kým žabky by mali byť úplné tabu, pretože okrem nohy v nich môžete prísť aj k úrazu - napríklad k vyvrtnutiu členku - balerínky sú skôr nevhodné na dlhú chôdzu a treba ich striedať s inými topánkami. Tým, že sú úplne rovné, bez opätku, zhoršujú držanie tela a poškodzujú klenbu nohy.

Ničia vás ostrohy v päte? Vyskúšajte terapie, ktoré pomáhajú


Zdroj: Shutterstock

Pri dlhodobom nosení dochádza k poklesu pozdĺžnej klenby nohy, čím sa vyvíja tlak až do kolien, bedier a dolnej časti chrbta. Prejavuje sa tiež zvýšenou únavou nôh, ich pálením, nadmerným potením, otlakmi a tvorbou kŕčových žíl. V najhorších prípadoch môže dôjsť k zápalu šliach chodidla, ktorý sa prejavuje na vnútornej strane päty a klenby a je ťažké sa tejto bolesti zbaviť.

Opúchajú vám nohy? Naučte sa správne rozhýbať lymfu!

Kladivkové prsty

Žabky sú vhodné maximálne na chvíľu k vode, ale ako bežnú obuv ju ortopédi vôbec neodporúčajú. Pri dlhšom nosení totiž nadmerne zaťažujú prsty a deformujú ich. Najviac sa to prejaví na ukazováku, ktorý aby udržal topánku na nohe, ohýba sa smerom k palcu. Vzniká takzvaný kladivkový prst, čiže deformovaný, zohnutý. Žabky spôsobujú bolesti nielen prstov, opuchy, mozole, ale aj bolesť päty, ktorá nemá žiadnu oporu. Môžu tiež za pokles klenby a príliš namáhajú Achillovu šľachu.

FOTO: 9 najčastejších príčin, pre ktoré vás bolievajú nohy a nemusia

Plastová móda

Nevhodné sú aj moderné plastové topánky, takzvané melissky. Tieto celoplastové sandále, balerínky alebo žabky sú z nepriedušného materiálu, noha v nich pri potení kĺže a nie je ukotvená. Hoci sú veľmi obľúbené, na bežné nosenie neodporúčam ani kroksy. Sú z umelého materiálu, nepriedušné a nemajú potrebné formovanie chodidla,” hovorí ortopedička Sokolová: Obuv by mala byť z prírodného materiálu, napríklad z kože, nevhodné materiály sú plasty, polyméry či koženky, pretože sú tvrdé a nepriedušné. Môžu tiež spôsobiť plesňové ochorenia.”  

Unavené nohy okúpte. Osvieži ich pár kvapiek citrónovej šťavy

Privysoký opätok

Topánka by mala mať aspoň mierny opätok, aby zabezpečil oporu klenby a celkové správne držanie tela. Ale pozor, príliš vysoké opätky naopak spôsobujú bolesti chrbta a kolien. U dospelých žien opätky nad tri centimetre menia a posúvajú ťažisko tela, čo vedie k deformáciám najmä v oblasti panvy. Jej nakloneniu smerom dopredu a v dolnej časti chrbta spôsobí zvýraznenie jeho zakrivenia. Tieto zmeny časom vedú k skráteniu určitých svalových skupín, k preťažovaniu a poškodeniu chrbta,” objasňuje Sokolová.

Ktoré topánky sú zdravé? Posvieťte si na jedovaté topánky a zistite, čo sa k nám na Slovensko dováža už v novom čísle mesačníka Zdravie v predaji od 18. júna 2018. 

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch môže zmiasť

Ľahko si ich zameníte. 8 príznakov cyst na vaječníkoch môže zmiasť

dnes
Sú bežné, často zmiznú skôr, než si ich všimnete. No môžu tiež spôsobiť problémy, liečbu preto neodkladajte. Čítať viac
 
Ak chcete mať zdravé nohy, musíte mať zdravé topánky. Ako na to?

Ak chcete mať zdravé nohy, musíte mať zdravé topánky. Ako na to?

dnes
Ani tie najlepšie topánky na svete vás nepodržia, ak sa o ne nebudete pravidelne starať. Čítať viac
 
Mirka Luberdová si preskákala veľa: Telo mi vypovedalo službu

Mirka Luberdová si preskákala veľa: Telo mi vypovedalo službu

včera
Mirka Luberdová (34) si chybami v stravovaní tak spomalila metabolizmus, že dnes dokáže zjesť len dve jedná denne. Čítať viac
 
Váš príbeh: Diana sa hanbila za ohanbie. Pomohla labioplastika

Váš príbeh: Diana sa hanbila za ohanbie. Pomohla labioplastika

18.11.2018
Pysky sa Diane začali zväčšovať pred tridsiatkou. Tlačili ju v rifliach a trčali v legínsach. Partner mal hlúpe poznámky a ona iba trpela.... Čítať viac
 
Váš príbeh: Veronika skončila s opuchom mozgu. Skleróza multiplex ju takmer zabila

Váš príbeh: Veronika skončila s opuchom mozgu. Skleróza multiplex ju takmer zabila

17.11.2018
„Išlo mi roztrhnúť hlavu a bolo mi stále na vracanie. Myslela som si, že sa zbláznim. Nemohla som sa o seba postarať, nieto ešte o svojho... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Netrpte pre módu! Z tejto letnej obuvi budú škaredé nohy
Nina Haceková