predplatne
 

Netrpte pre módu! Z tejto letnej obuvi budú škaredé nohy

18.06.2018

Dodržte pravidlo 3 centimetre a dosť. Každý centimeter navyše môže spôsobiť deformáciu panvy, zakryvenie chrbta a skrátenie svalov. Ak naopak chýbajú, trpí klenba.

Nízke či vysoké, gumené či kožené? Nie je to jedno, v nekvalitných topánkach trpí celé telo!

Nízke či vysoké, gumené či kožené? Nie je to jedno, v nekvalitných topánkach trpí celé telo!Autor: Shutterstock

S letom prichádza obdobie, keď uzavretú obuv rýchlo vymeníte za sandále, balerínky, žabky alebo kroksy a vyrazíte von. Pri ich výbere by ste však mali dopredu myslieť na to, kde ich chcete nosiť a či vám nespravia viac škody ako osohu. Pretože nevhodne zvolené topánky pri dlhodobom nosení môžu spôsobiť bolesti, ktorých sa tak ľahko nezbavíte. Pritom trápenie s kolenami a chrbticou si s topánkami spočiatku vôbec spájať nemusíte.

Čítajte aj: 

Módne a nevhodné

Ako si teda vybrať letnú obuv, aby chodidlá netrpeli a aby sa nedeformovali? Odborníci upozorňujú, že dôležité je predovšetkým zvážiť, kde topánky chcete použiť - či na prechádzku do mesta, k vode, do práce alebo na dlhšiu trasu na výlet. Nie vždy je totiž módna obuv dobrá aj pre nohy.

„Na leto je ideálne zvoliť vzdušnú obuv s pevnou pätou a s fixovaním členka. Malo by ísť o obuv, ktorá sa vie prispôsobiť chodidlu. Takýmito topánkami sú napríklad sandále, pretože na nohe držia pevne a zároveň sú otvorené. Naopak, úplne nevhodné sú balerínky, pretože majú hladkú podrážku, pričom pre správne držanie tela a nohu je mierny opätok nevyhnutný,” hovorí ortopedička Dominika Sokolová.

► Naučte sa správne striedať topánky, ušetríte si bolesť

Nebezpečné...

Práve baleríny a žabky považujú odborníci za nebezpečný módny trend. Kým žabky by mali byť úplné tabu, pretože okrem nohy v nich môžete prísť aj k úrazu - napríklad k vyvrtnutiu členku - balerínky sú skôr nevhodné na dlhú chôdzu a treba ich striedať s inými topánkami. Tým, že sú úplne rovné, bez opätku, zhoršujú držanie tela a poškodzujú klenbu nohy.

Ničia vás ostrohy v päte? Vyskúšajte terapie, ktoré pomáhajú


Zdroj: Shutterstock

Pri dlhodobom nosení dochádza k poklesu pozdĺžnej klenby nohy, čím sa vyvíja tlak až do kolien, bedier a dolnej časti chrbta. Prejavuje sa tiež zvýšenou únavou nôh, ich pálením, nadmerným potením, otlakmi a tvorbou kŕčových žíl. V najhorších prípadoch môže dôjsť k zápalu šliach chodidla, ktorý sa prejavuje na vnútornej strane päty a klenby a je ťažké sa tejto bolesti zbaviť.

Opúchajú vám nohy? Naučte sa správne rozhýbať lymfu!

Kladivkové prsty

Žabky sú vhodné maximálne na chvíľu k vode, ale ako bežnú obuv ju ortopédi vôbec neodporúčajú. Pri dlhšom nosení totiž nadmerne zaťažujú prsty a deformujú ich. Najviac sa to prejaví na ukazováku, ktorý aby udržal topánku na nohe, ohýba sa smerom k palcu. Vzniká takzvaný kladivkový prst, čiže deformovaný, zohnutý. Žabky spôsobujú bolesti nielen prstov, opuchy, mozole, ale aj bolesť päty, ktorá nemá žiadnu oporu. Môžu tiež za pokles klenby a príliš namáhajú Achillovu šľachu.

FOTO: 9 najčastejších príčin, pre ktoré vás bolievajú nohy a nemusia

Plastová móda

Nevhodné sú aj moderné plastové topánky, takzvané melissky. Tieto celoplastové sandále, balerínky alebo žabky sú z nepriedušného materiálu, noha v nich pri potení kĺže a nie je ukotvená. Hoci sú veľmi obľúbené, na bežné nosenie neodporúčam ani kroksy. Sú z umelého materiálu, nepriedušné a nemajú potrebné formovanie chodidla,” hovorí ortopedička Sokolová: Obuv by mala byť z prírodného materiálu, napríklad z kože, nevhodné materiály sú plasty, polyméry či koženky, pretože sú tvrdé a nepriedušné. Môžu tiež spôsobiť plesňové ochorenia.”  

Unavené nohy okúpte. Osvieži ich pár kvapiek citrónovej šťavy

Privysoký opätok

Topánka by mala mať aspoň mierny opätok, aby zabezpečil oporu klenby a celkové správne držanie tela. Ale pozor, príliš vysoké opätky naopak spôsobujú bolesti chrbta a kolien. U dospelých žien opätky nad tri centimetre menia a posúvajú ťažisko tela, čo vedie k deformáciám najmä v oblasti panvy. Jej nakloneniu smerom dopredu a v dolnej časti chrbta spôsobí zvýraznenie jeho zakrivenia. Tieto zmeny časom vedú k skráteniu určitých svalových skupín, k preťažovaniu a poškodeniu chrbta,” objasňuje Sokolová.

Ktoré topánky sú zdravé? Posvieťte si na jedovaté topánky a zistite, čo sa k nám na Slovensko dováža už v novom čísle mesačníka Zdravie v predaji od 18. júna 2018. 

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chystáte sa na rande či ples? Správne TIPY rozžiaria vašu pleť

Chystáte sa na rande či ples? Správne TIPY rozžiaria vašu pleť

14.02.2019
Vylepšiť pleť dokáže už dôkladná každodenné čistenie. Ak jej však chýba vlhkosť, bude pôsobiť sivo a unavene. Čítať viac
 
Trápia vás kruhy pod očami? Zachráni vás JEDEN vitamín

Trápia vás kruhy pod očami? Zachráni vás JEDEN vitamín

13.02.2019
Pozreli ste sa do zrkadla a máte oči ako panda? Spomeňte si ako ste prežili posledné dni. Kruhy dokáže zjemniť aj správny vitamín. Čítať viac
 
Môžu za to spermie! Nový objav mení pohľad na vinníkov potratov

Môžu za to spermie! Nový objav mení pohľad na vinníkov potratov

12.02.2019
Opakované samovoľné potraty majú jednu dlho prehliadanú príčinu, súvisia s kvalitou mužských pohlavných buniek. Čítať viac
 
Hýčkajte samé seba alebo prekvapte partnera. Pomôžeme vám s tipmi na oslavu LÁSKY

Hýčkajte samé seba alebo prekvapte partnera. Pomôžeme vám s tipmi na oslavu LÁSKY

11.02.2019
Deň romantiky sa blíži. Či už ho strávite v páre alebo single, základ je odložiť technológie, prebudiť príjemné pocity a uspokojiť... Čítať viac
 
Problém, o ktorom sa mlčí, trápi 85% tehotných a pôrodom sa nekončí

Problém, o ktorom sa mlčí, trápi 85% tehotných a pôrodom sa nekončí

11.02.2019
Únik moču nie je zďaleka len problémom dôchodkýň. Najmä ak čakáte, alebo už máte bábätko, inkontinencia vás môže poriadne potrápiť.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Netrpte pre módu! Z tejto letnej obuvi budú škaredé nohy
Nina Haceková