predplatne
 

Unikátna operácia na Slovensku. Náhrada platničky je šetrnejšia ku svalom i kostiam

12.01.2019

Problémy s medzistavcovými platničkami vedia poriadne znepríjemniť život. Operácia býva až poslednou možnosťou. Vďaka inováciám sa však rýchlejšie postavíte na nohy.

Technika, ktorú odborníci
pod vedením doktora
Božíka použili, bola
štandardná, zmenil sa len
prístup k stavcom.

Technika, ktorú odborníci pod vedením doktora Božíka použili, bola štandardná, zmenil sa len prístup k stavcom.Autor: Robo Hubač

Nový druh výkonu realizovali lekári spinálneho tímu I. ortopedicko-traumatologickej kliniky v októbri v Univerzitnej nemocnici v bratislavskom Ružinove pod vedením úrazového chirurga Michala Božíka.

Unikát

Operačne sa v tomto prípade riešila degenerácia medzistavcových platničiek pomocou metódy OLIF – Oblique Lateral Interbody Fusion. Unikátnosť spočíva v tom, že kým doteraz odborníci touto technikou riešili jednu platničku, tentoraz riešili tri úrovne naraz. Zákrok bol zložitejší aj tým, že pri ošetrení medzistavcovej platničky medzi piatym driekovým a prvým krížovým stavcom v polohe na boku, museli zohľadniť aj komplikovanejšiu cievnu anatómiu. V tejto časti chrbtice použili odborníci techniku OLIF v rámci Slovenska, ale aj stredoeurópskeho regiónu, po prvýkrát.

Utlačený koreň

Pacienta pred zákrokom bolel chrbát v podstate nepretržite. Opakovane ho hospitalizovali na neurológii, opakovane dostával infúznu liečbu. Hoci zabrala, ťažkosti sa vrátili. Jediným riešením bolestivej situácie bola operácia. „Išlo o takzvanú sekundárnu spinálnu stenózu. Zdegenerovaná medzistavcová platnička zmenila svoju výšku, znížila a rozšírila sa. Tlačila do okolia a aj do chrbticového kanála. Vplyvom degenerácie vznikli aj kostné výrastky. V dôsledku toho sa zúžil priestor, ktorý je určený na nervové korene a ich obaly. Jeden koreň bol aj utlačený,“ vysvetľuje úrazový chirurg Michal Božík.

Príbeh slovenskej sestričky: Zaujala vás seriálová traumatológia? Takáto je realita

Šetrí tkanivá

Pri operačnej liečbe degeneratívnych ochorení medzistavcových platničiek sa klietky používajú štandardne. Pri technike OLIF sa klietka zavádza novým, šikmým prístupom v polohe pacienta na boku. Hlavnou výhodou prístupu je jeho šetrnosť. Pretína sa minimum anatomických štruktúr, odstraňuje sa menej kosti a šetrí sa svalstvo obkolesujúce chrbticu. To skracuje rekonvalescenciu pacientov. Po operácii sú pacienti schopní skôr sa postaviť na nohy a v nemocnici spravidla strávia kratší čas.

Pozrite si operáciu vo FOTOGALÉRII. Len pre silnejšie žalúdky ►TU

„Našim cieľom bolo nahradiť platničky špeciálnym implantátom. Medzi telá stavcov sme vložili titánový blok, ktorý nazývame klietka alebo cage. Nahradili sme ním odstránenú zdegenerovanú platničku. Vďaka implantácii klietky adekvátneho tvaru a rozmerov je možné obnoviť výšku medzistavcových priestorov a nepriamo tak zväčšiť aj priestor chrbticového kanála“ popisuje postup operačného zákroku úrazový chirurg. „Našou snahou je aj obnovenie fyziologického zakrivenia chrbtice. Môžeme ho ovplyvniť prostredníctvom tvaru klietky.“

Veľká klietka

Jedinou výhodou nie je len šetrnosť. „Navyše, vďaka tomu, že pristupujeme k chrbtici šikmo, môže byť klietka veľká. Tak máme pomerne veľkú kontrolu nad rozopnutím priestoru medzi stavcami,“ hovorí doktor Božík. „Určite sa to dá aj s menšími klietkami, ale v niektorých prípadoch, keď je tlak koncentrovaný na malú plochu, klietka sa časom môže prepadnúť. Keďže máme šancu dať medzi stavce väčší implantát, riziko je menšie.“ Pri operácii sa nepoužívajú kamery ani mikroskopy. To, či je všetko na správnom mieste, sa priebežne kontroluje prostredníctvom röntgenu.


Medzi telá stavcov sa najskôr zo šikmého prístupu zavedú takzvané klietky, potom sa chrbtica zo zadného prístupu stabilizuje skrutkami. Zdroj foto: Robo Hubač

Rýchlo na nohách

Stavce sa postupne fixujú do správnej polohy pomocou skrutiek. Lekári pri tom zohľadňujú prirodzené zakrivenie chrbtice. Výhodou je, že pri tomto type operácie sa minimalizuje aj strata krvi. Všetky výkony sa robia cez malé rezy. Trojúrovňová operácia medzistavcových platničiek trvala šesť hodín. Napriek dĺžke výkonu sa pacient môže na druhý deň postaviť na nohy.

Skleróza napreduje rýchlo: Toto sú následky odmietnutia liečby, hrozí neurológ

Vyrovnali ju?

„Tri segmenty chrbtice, na ktorých sme pracovali, sú definitívne zafixované a zakrivenie chrbtice je obnovené. Rozsah pohybu takto zafixovanej chrbtice je v porovnaní so zdravou chrbticou určite nižší. Pred operáciou však nebol v dôsledku degenerácie medzistavcových platničiek optimálny a navyše spôsoboval bolesť,“ konštatuje traumatológ. Pacient pociťoval úľavu a dokonca mal pocit, že mu odborníci chrbticu narovnali. Domov išiel na tretí pooperačný deň.

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť chrbta ...viac Chrbtica ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

Za strachom z bieleho plášťa sa môžu ukrývať vážnejšie príčiny

dnes
Hodnoty krvného tlaku vám môže zvýšiť už len to, že prekročíte prah ambulancie. Kedy je vhodné riešiť to s psychológom? Čítať viac
 
Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

Skutočný príbeh slovenskej sestričky: V strachu sa žiť nedá

včera
Anna Magurová (56) z nemocnice vo Vranove nad Topľou si povolanie zdravotnej sestry nevybrala. Čítať viac
 
Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

Seknuté kríže potrebujú pokoj. Správne sa uložte a skúste overenú pomoc

18.01.2019
Potrebujete rýchlu úľavu. Vyskúšajte, čo radia lekári. Ak nezaberie, návštevu odborníka neodkladajte. Čítať viac
 
Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

Prekvapivý objav: Vedci prinútili bunky rakoviny, aby sa zmenili na neškodný tuk!

18.01.2019
Ako zatočiť s rakovinou? Švajčiarski vedci dokázali doteraz nemožné, bunky rakoviny premenili na tukové tkanivo. Čítať viac
 
Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

Nebezpečné číslo v tele: 7-ička veští blížiaci sa infarkt. Aj u vás?

17.01.2019
Jediný parameter zdravia prezradí, ako dlho budete žiť plnohodnotný život. Týka sa aj vás? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Unikátna operácia na Slovensku. Náhrada platničky je šetrnejšia ku svalom i kostiam
Katarína Posluchová