predplatne
 

Už žiadne bezsenné noci! Pomôže vám spánkové laboratórium

21.03.2014

Nevyspali ste sa poriadne ani na dnešný Svetový deň spánku? V noci sa budíte a navyše chrápete tak hlasno, že vás počuť až k susedom? Keď už všetka pomoc zlyhala, vyskúšajte spánkové laboratórium. Úradník Ján (42) z Bratislavy sa tu konečne dobre vyspal!

Ján: „Stačili dve noci na  prístrojoch a konečne som sa  po roku dobre vyspal,“  hovorí úradník.

Ján: „Stačili dve noci na prístrojoch a konečne som sa po roku dobre vyspal,“ hovorí úradník.Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

„Počas noci som sa zobúdzal aj osemkrát. Nadránom som to zvyčajne vzdal – čítal som si či pozeral televízor aj do piatej rána. Až potom som išiel spať. Okrem toho som hlasno chrápal,“ hovorí Ján o svojich trampotách. Manželka, zdravotná sestra, ho preto poslala k lekárovi, odtiaľ putoval k neurológovi, až sa napokon ocitol v spánkovom laboratóriu. Čo tu s pacientmi robia?

1. noc

Koľkokrát v noci nedýchate?

„Večer si ľahnete do postele a na tvár, hlavu, hrudník a brucho vám prilepíme snímače. Prvú noc meriame dýchanie, chrápanie, ale aj to, ako celkovo spíte,“ vysvetlila postup pri vyšetrení neurologička Katarína Klobučníková z Univerzitnej nemocnice Bratislava-Staré Mesto. Prístroje zaznamenajú všetky fázy spánku. Zistia, kedy ste nedýchali, ako sa vám okysličuje krv či nemáte v noci v mozgu epileptické výboje a či počas spánku neprekonávate srdcové arytmie.

2. noc

Nech sa páči, vzduch pre vás

Počas druhej noci vás už zapoja na prístroj, ktorý upravuje samotné chrápanie či prestávky v dýchaní. „Na nos dostanete dýchaciu masku. Prístroj vám cez trubičku vháňa do pľúc zvlhčený vzduch. Práve to zabezpečí, že už nebudete počas noci chrápať a budete aj pravidelne dýchať,“ vysvetlila lekárka. Že je to nepohodlné, s maskou na tvári by ste vôbec nezaspali? „Na masku si zvyknete. Je mäkká, dobre priľne na okolie nosa. Nie je to problém, dá sa s ňou spať aj na boku. Dôležité je, že vďaka tomuto zariadeniu som sa konečne po roku dobre vyspal. Už som sa vôbec nebudil,“ vraví spokojný Ján.

Od chrápania až k infarktu!

„Ak v noci chrápete hlasno a prerušovane, spozornite! Je to už chorobné chrápanie a mali by ste ísť k lekárovi,“ upozornil Imrich Mucska, predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny. Problém je tom, že takéto chrápanie často sprevádzajú poruchy dýchania.

„U pacienta dochádza k stavom, keď niekoľko sekúnd nedýcha. Fázy nedýchania sa opakujú a pacientovi tak hrozí aj srdcový infarkt či mozgová príhoda,“ dodal lekár.

•••••••
11 toľko spánkových laboratórií máme na Slovensku. Vyšetrenie trvá dve až tri noci, keď vás naň pošle špecialista, máte ho zadarmo.
350 toľko eur zaplatíte za kompletné vyšetrenie v súkromnom spánkovom laboratóriu.
800 najmenej toľko eur dáte za prístroj, ktorý vám pomôže zbaviť sa chrápania. Zdravotná poisťovňa ho môže preplatiť.
•••••••

V tomto článku sa zaoberáme Chrápanie ...viac Spánok ...viac
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

dnes
Už zajtra bude polícia od rána hliadkovať na priechodoch pre chodcov v rámci 10-teho ročníka osvetovej akcie Deň bielej palice. Čítať viac
 
Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

včera
Ak sa nechcete zvíjať v nepredstaviteľných bolestiach, potrebujete jesť a piť veci, ktorým ste sa možno v dobrej viere vyhýbali. Čítať viac
 
Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

12.10.2019
Zub vám môže odumrieť aj bez úrazu, teda bez zjavnej príčiny. Ak sem-tam zabolí, mení farbu alebo prestane reagovať na studené a nebodaj... Čítať viac
 
Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

11.10.2019
Chrípková sezóna sa začala, no v niektorých lekárňach ešte stále chýbajú vakcíny. Čítať viac
 
Tento problém s očami prehliada MILIARDA ľudí! Je dosť možné, že ste medzi nimi

Tento problém s očami prehliada MILIARDA ľudí! Je dosť možné, že ste medzi nimi

10.10.2019
Až 75 % očných ochorení sa dá predchádzať. Tajomstvo dobrého zraku je pritom také jednoduché. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Už žiadne bezsenné noci! Pomôže vám spánkové laboratórium
Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová