predplatne
 

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

04.04.2020

Nakaziť sa môžeme všetci. Nový koronavírus je v šírení mimoriadne vynaliezavý. O pandémii sme sa porozprávali s virologičkou RNDr. Tatianou Betákovou, DrSc. z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Okrem rúška noste aj rukavice. Virologička prezrádza, ako sa vírus správa po tom, čo ho niekto pred vami vykašle.

Okrem rúška noste aj rukavice. Virologička prezrádza, ako sa vírus správa po tom, čo ho niekto pred vami vykašle. Autor: Shutterstock

Čínski vedci nový koronavírus účinkom na pľúca a imunitu prirovnávajú ku kombinácii HIV a SARS-u súčasne. Je naozaj taký zákerný?

Nový koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje ťažké respiračné ochorenia. Postihuje dolné dýchacie cesty a množí sa v oboch lalokoch pľúc. Na snímkach z RTG a CT sú vidieť charakteristické lézie dokonca aj v pľúcach ľudí, ktorí prežili túto infekciu bez príznakov. Týmto je tento vírus podobný SARS. Na druhej strane nový koronavírus ovplyvňuje imunitnú odpoveď a výrazne znižuje počet niektorých druhov T lymfocytov. Preto sa porovnáva s HIV.

Prekvapivé fakty o koronavíruse z krajiny masívneho testovania. Porazia ho Islanďania ako prví?

Odkiaľ sa tu zrazu vzal?

Koronavírusy u zvierat ako hovädzí dobytok, prasatá, hydina, psy, mačky, či veľryby napádajú zažívací trakt a respiračný systém. U ľudí sú zodpovedné za 15 až 30% každoročných respiračných ochorení. Pred objavením koronavírusu (SARS-CoV-1) spôsobujúceho SARS - „Severe Acute Respiratory Syndrome“, v roku 2002 sa myslelo, že ľudské koronavírusy spustia iba stredne ťažké infekčné ochorenie dýchacích ciest, ktoré po čase samo zmizne. Úmrtnosť pri SARS však bola okolo 9%, u ľudí starších ako 60 rokov až 50%. Koronavírus spôsobujúci MERS - „Middle East Respiratory Syndrome“ sa odhalil v roku 2012. Infikuje dýchacie cesty a úmrtnosť je okolo 50%. Nový koronavírus (SARS-CovV-2) vyvolávajúci ochorenie Covid-19 (Corona Virus Disease 2019), sa ukázala koncom roku 2019. RNA genóm má 70% podobnosť s vírusom spôsobujúcim SARS.

Malý a silný: 5 dôvodov, prečo je nový koronavírus ťažké zastaviť

Epicentrom nákazy je trh so zvieratami v čínskom meste Wuhan. Už sa vie, ako „preskočil“ na prvého človeka?

Pretože je 96% genómu RNA rovnakých ako RNA  koronavírusov izolovaných z netopierov, predpokladá sa, že aj tento vírus sa dostal do ľudskej populácie z netopierov. Medzihostiteľ však nateraz nie je známy. Pretože sa doteraz v ľudskej populácii nevyskytoval, dostal označenie ako nový. Imunitný systém ľudí sa s týmto vírusom ešte nestretol a preto môže byť teoreticky nainfikovaný každý človek.

Na každých 10 unikne 25. Kuriózny prípad dokazuje, že infikovaní sú aj vo vašom blízkom okolí

Preto sa dokáže tak rýchlo šíriť?

Tajomstvo rýchleho šírenia medzi ľuďmi sa dá vysvetliť práve tým, pretože proti nemu neexistuje žiadna imunita. Navyše, vírus sa môže šíriť kvapôčkovou infekciou a orálno-fekálnou cestou.

Tichý príznak koronavírusu udrie ako prvý. S kašľom ani horúčkou nesúvisí, rozhodne o priebehu

Nakazím sa, keď vojdem do miestnosti, v ktorej bol predtým chorý? Alebo musí na mňa aspoň kýchnuť?

Zatiaľ to nie je úplne jasné, ale SARS-CoV-2, podobne ako koronavírusy spôsobujúce SARS a MERS, sa šíria hlavne vzduchom. Pri dýchaní, kašľaní a kýchaní sa vírus uvoľní v aerosole a rozšíri sa na väčšie vzdialenosti. Tieto kvapôčky môže vdýchnuť osoba nachádzajúca sa v blízkosti infikovaného človeka a po určitom čase, keď sa  kvapôčky rozšíria v priestore, aj osoba, ktorá nie je v jej bezprostrednom dosahu. Aerosól spadne dolu a zachytí sa na povrchu rôznych predmetov či dlážky. Následne sa môže preniesť z kontaminovaných predmetov ich dotykom a prenesením na sliznicu úst, nosa, alebo očí. Vo vzduchu si vírus zachováva infekčnosť 3 hodiny, na jednotlivých materiáloch až 3 dni. Publikovali sa štúdie, kde vírus vydržal infekčný na skle, kove a plaste až 9 dní.

Koronavírus: Jedna činnosť dramaticky zvyšuje šancu nákazy. Máte ju už dnes za sebou?

Človek je infekčný po celú dobu ochorenia? 

Vírus, ktorý sa uvoľňuje po namnožení z buniek, je infekčný. Dá sa nájsť aj v krvi, čo by potvrdzovalo šírenie vírusu do ďalších orgánov ako je to napríklad pri chrípke. Toto bolo však popísané u veľmi ťažkých prípadov Covid-19. Jeden človek môže nakaziť 1 až 4 ľudí. Existujú však aj takzvaní superprenášači, ktorí dokážu, ako ten taxikár, nakaziť aj viac ako desať ľudí.

Čo si musíte pamätať a čo ešte o koronavíruse neviete? Všetko sme pre vás zhrnuli

Zdá sa, že vírusu lepšie odolávajú mladí ľudia, ženy a Škandinávci. Prečo?

Vysvetľuje sa to prítomnosťou špecifických receptorov. Deti majú týchto receptorov najmenej, vekom pribúdajú. Ženy sú celkovo odolnejšie ako muži, takže aj v tomto prípade viac vydržia. Škandinávci? Zatiaľ by som počkala. Dôležitú úlohu zohráva vek, fyzická kondícia, imunitný systém a samozrejme zdravotný stav nainfikovaného človeka. Covid-19 prebieha veľmi ťažko u tých, ktorí majú ochorenia srdca, vysoký krvný tlak a diabetes.

Kedy to všetko skončí? Majú Briti lepšiu stratégiu? Experti o kľúčových otázkach o koronavíruse

Najťažšie postihnutou krajinou v Európe je Taliansko. O hrozbe „talianskeho scenára“ sa hovorí aj v prípade ďalších krajín. Myslí sa tým, že sa nákaza začne šíriť v komunite ľudí bez toho, aby prešli hranice?

Presne tak. Človek, ktorý priniesol SARS-CoV-2 do krajiny a nakazil ďalších ľudí, je pacient nula. Keď sa už nebude dať nájsť pacient nula, znamená to, že si vírus už našiel svoju cestu a dobre sa šíri v populácii.

Hrozí podobný scenár Slovensku? 

Uvidíme. K tomu sa neviem vyjadriť. Spravili sme opatrenia. Ale aj u nás je veľa múdrych ľudí, ktorí nič nerešpektujú podobne ako Taliani.

Je aktuálny počet potvrdených nakazených Slovákov reálny? Alebo ich je viac?

Určite je veľa infikovaných, ktorí prežili infekciu bez príznakov. Boli prázdniny, veľa ľudí bolo lyžovať v Taliansku a boli voľby. Treba počkať.

Čítajte aj: Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Návštevy v nemocniciach sú opäť POVOLENÉ: Pustia vás za vašimi blízkymi?

Návštevy v nemocniciach sú opäť POVOLENÉ: Pustia vás za vašimi blízkymi?

dnes
Pacienti a ich príbuzní sa konečne dočkali. V nemocniciach a v pobytových zariadeniach sociálnych služieb je opätovne povolené prijímanie... Čítať viac
 
Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

Keď je POTENIE vážny problém: Čo pomôže a čomu sa radšej vyhnite?

včera
Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných... Čítať viac
 
TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

TOTO ničí vašu pečeň najviac! Niekoľko varovných príkladov hovorí za všetko

02.06.2020
Ľudská pečeň reaguje na čokoľvek, čo vkladáte do úst, či už je to strava, pochutiny, alkohol alebo lieky. Čítať viac
 
Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

Chorobu vyčítate aj z očí: Prezradia cukrovku aj nádor. TIETO signály nepodceňujte!

31.05.2020
Oko vás môže varovať pred vážnymi chorobami, ktoré je potrebné včas podchytiť. Ako sa ochorenia prejavujú v oku objasňuje MUDr. Radovan... Čítať viac
 
Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

Úsmev ako najnebezpečnejší príznak depresie. Ku skratu nechýba veľa

30.05.2020
Depresiou trpí asi jeden človek z desiatich. Približne 15 až 40 percent z nich „smejúcou sa“ formou. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami
Dáša Balogová