predplatne
 

Vyskočené platničky napraví ozónoterapia

07.12.2013

Vysunutú platničku môže napraviť ozón. Kým ste mladí a nemáte chrbticu úplne zničenú.

Vyskočené platničky napraví ozónoterapia

Vyskočené platničky napraví ozónoterapiaAutor: profimedia.sk

Koncentrovaná zmes kyslíka a ozónu v ihle už pomohla aj drevorubačovi. Uchránila ho od operácie dva roky pred dôchodkom. „Ale všetkým zase nepomohla,“ priznáva MUDr. Beata Dimová, primárka rádiodiagnostického oddelenia súkromnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.

„Medicínsky ozón aplikujeme v presne stanovenom množstve a koncentrácii pod CT kontrolou na problematické miesto, do tesnej blízkosti koreňa, na ktorý vysunutá platnička tlačí. Nesmie však byť príliš vysunutá ani odtrhnutá. Najvhodnejších je šesť, najviac osem milimetrov. Pri väčšom je riešením operácia,“ hovorí MUDr. Beata Dimová.

O tom, či ozónoterapiu môžete podstúpiť, rozhodne odborník, najlepšie neurológ po vyšetrení na CT alebo po magnetickej rezonancii. Ozón nie je vhodný, ak máte na chrbtici výrastky a degeneratívne zmeny.

Keď bolia nervy

Vysunutie medzistavcovej platničky, hernia disku, je jedna z najčastejších príčin ochorení chrbtice. Dáva o sebe vedieť bolesťami, ktoré z chrbtice vystreľujú do rúk alebo do nôh, no príznakom môže byť aj brnenie alebo mravčenie v končatinách. Pri vysunutí sa z jadra platničky uvoľňuje tekutina, no ozón ju vysuší, takže sa vráti do pôvodnej polohy.

„Potom sa zníži aj tlak na nervový koreň. Pôsobí zároveň proti opuchu, zápalu a utišuje bolesť,“ vymenúva MUDr. Beata Dimová. Zákrok trvá najviac desať minút. Niekomu pomôže okamžite, ale v zásade ozón potrebuje čas.

„Sú pacienti, ktorí prídu raz za rok, ale aj takí, ktorí chodia každé tri mesiace, pretože nechcú ísť na operáciu. Po zákroku môžete pociťovať niekoľko minút tŕpnutie alebo tlak v oblasti aplikácie. Muži sú citlivejší a občas sa stane, že im príde nevoľno. Každému odporúčame po ozónoterapii dodržiavať pokoj.

Na druhý deň môžete pracovať, ale žiadne cvičenie! Minimálne týždeň musíte vylúčiť fyzickú námahu aj masáže a potom sa poradiť s neurológom alebo s rehabilitačným lekárom o vhodnom postupe,“ radí primárka Beata Dimová.

„Ozón aplikujeme iba v oblasti drieku, sú však pracoviská, kde ním liečia aj krčnú chrbticu. Veľmi dôležité je, aby ľudia, ktorým bolesť z chrbtice vyžaruje do nôh alebo cítia tŕpnutie, nechodili na masáže. Môžu si výrazne zhoršiť stav.

Mladí ľudia alebo ľudia v strednom veku sú najčastejší adepti na ozónoterapiu z dvoch dôvodov – takmer vôbec sa nehýbu a oslabená chrbtica ich zradí v najnečakanejšom okamihu, iní to s pohybom preháňajú. Chcú rýchlo schudnúť, nabrať svalovú hmotu, robia to sami, bez odborníka a zle,“ prízvukuje MUDr. Beata Dimová.

Pridajú aj kolagén

Prirodzenou súčasťou medzistavcovej platničky je kolagén. „Keď sa poškodí platnička, tak aj s kolagénovými vláknami, preto sa aplikuje ozón kombinovaný s kolagénom,“ hovorí algeziológ MUDr. Azim Ahmadzada z nemocnice v Dolnom Kubíne. „Platnička sa zregeneruje rýchlejšie a výsledky terapie sú trvalejšie,“ vymenúva.

V dolnokubínskej nemocnici podstúpi ročne kombinovanú ozónoterapiu vyše šesťsto pacientov. Nemôžu ju dostať pacienti s akútnou infekciou, ťažkou poruchou štítnej žľazy, infekciou v mieste aplikácie, s hemoragiou, poruchou zrážavosti, so sklerózou multiplex, so srdcovým zlyhaním.Výkon hradia všetky zdravotné poisťovne, pacient si priplatí 30 eur za ozón a kolagén.

Komu ozón nepomôže

  • vo vyššom veku, keď už sú na chrbtici degeneratívne zmeny a výrastky
  • ak je vysunutie platničky väčšie než sedem-osem milimetrov
  • ak je platnička odtrhnutá
  • ak už ste boli na operácii a platnička sa opäť vysunula

Výhody ozónoterapie

  • kratšia rekonvalescencia ako po operácii
  • môžete ju podstúpiť opakovane
  • nevznikajú pri nej zápaly a zrasty
  • robí sa pri plnom vedomí
  • vysoká úspešnosť – okolo 85 %, u mladých pacientov až 95 %
  • môže operáciu oddialiť alebo od nej úplne uchrániť

V tomto článku sa zaoberáme Chrbtica ...viac
Autor: Zdravie/Adriana FÁBRYOVÁ, Jozefína KAŠŠOVÁ, Michaela PROCKLOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

dnes
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst zeleným nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny. Čítať viac
 
Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

Pavol vyhral boj nad psoriázou. Namiesto mastičiek funguje najmodernejšia liečba

včera
Psoriáza nie je len estetickým problémom kože, je to zápalové ochorenie, ktoré postihuje aj vnútorné orgány. Svoje o tom vie aj Pavol... Čítať viac
 
Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

Každých 40 sekúnd zomrie na svete 1 samovrah. Ako by ste mohli pomôcť?

17.10.2019
Samovrážd u nás tento rok oproti vlaňajšku pribudlo. Možno je niekto s pochmúrnymi myšlienkami aj vo vašom okolí. A pomôcť by mu mohlo... Čítať viac
 
Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

17.10.2019
Mŕtvička je narozdiel od mozgovej príhody nenápadnejšia, no už vtedy vám ide o život. Jedného z troch ľudí skolí veľká mŕtvica za krátky... Čítať viac
 
5 tipov, ako predchádzať nechcenému úniku moču

5 tipov, ako predchádzať nechcenému úniku moču

17.10.2019
Na Slovensku sa s únikom moču stretáva viac ako 800 tisíc žien a mužov, z rôznych dôvodov. Samovoľný únik moču, ako sa tiež hovorí inkontinencii,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vyskočené platničky napraví ozónoterapia
Zdravie/Adriana FÁBRYOVÁ
Jozefína KAŠŠOVÁ
Michaela PROCKLOVÁ