predplatne
 

Za niektoré lieky si doplatíme 6-násobne viac. Budete si musieť siahnuť hlbšie do vrecka aj vy?

12.11.2019

Astmatikov aj ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc pribúda. Za liečbu majú platiť oveľa viac ako doteraz. Lekári varujú, že sa prestanú liečiť.

Doplatky za inhalačné lieky pre pacientov s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc po revízii úhrad stúpnu až o 600 %.

Doplatky za inhalačné lieky pre pacientov s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc po revízii úhrad stúpnu až o 600 %.Autor: Shutterstock

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bude o 20 a ž 40 rokov trpieť každý druhý človek alergiou, 10 % alergikov bude mať astmu. Medzi 10-timi najčastejšími príčinami úmrtnosti vo svete sú až 4 respiračné ochorenia. Na Slovensku sa súčasnosti lieči na astmu 102 386 ľudí, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc má 80 601 pacientov. Ich počet sa narastá, lebo na našom území sa zvyšuje úroveň znečistenia ovzdušia.

Doplatky za lieky budú vyššie

Od začiatku októbra platí u nás nová úprava úhrad a doplatkov za lieky. Zdravotné poisťovne uhradia pacientovi len cenu najlacnejšieho lieku v konkrétnej úhradovej skupine. Týka sa to aj pacientov s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Pľúcni lekári a imunoalergiológovia tvrdia, že ich doplatky po tejto revízii stúpnu až o 600%. Podľa nich úradníci ministerstva zdravotníctva nezohľadnili špecifiká liečby spomínaných respiračných ochorení.

Ak pacient potrebuje inhalátor, treba mu vybrať nielen správny liek či jeho kombináciu, ale aj vhodný druh inhalátora. Lekár musí opakovane kontrolovať, či je pacient "správne nastavený" a či má správnu techniku inhalácie. Niekedy je to náročný a dlhý proces. Okrem toho, len časť respiračných ochorení sa lieči tabletkami. "U astmy a CHOCHP používame predovšetkým inhalačnú liečbu. Liek podávame prostredníctvom inhalátora, pomocou ktorého ho pacient vdychuje rôznym spôsobom. Keďže smeruje priamo k receptorom v dýchacích cestách, nezaťažuje celý organizmus," hovorí pneumoftizeologička MUDr. Katarína Dostálová.

Inhalačná liečba

Existuje niekoľko druhov inhalátorov. Niektoré majú nadstavec a sú určené pre deti či starších pacientov, z iných sa inhaluje prášok, alebo jemný aerosol. "Každému pacientovi vyhovuje iný typ, preto mu vyberáme inhalátor na mieru. Práškový napríklad prekáža profesionálnym spevákom, či ľuďom, ktorí majú okrem astmy aj alergie," vysvetľuje odborníčka.

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

Samozrejme lekár musí vybrať aj správny liek. Na astmu sa používa kortikoid, ktorý stlmí a upokojí zápal, alebo kombinácia kortikoidu a látky na rozšírenie priedušiek. Pacient berie liek dva razy denne, a k tomu má ešte uvoľňovač. Ten použije, keď sa mu zle dýcha, pred športom, má stres, alebo je chorý. Lieky na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc obsahujú buď jednotlivo látku na roztiahnutie priedušiek, alebo protizápalové hormóny, teda kortikoidy, alebo látky, ktoré rozťahujú priedušky iným mechanizmom a tlmia výraznú tvorbu hlienov. Lekár môže takisto zvoliť rôzne dvoj- alebo trojkombinácie.

Dôležitý je výber vhodného lieku aj inhalátora

Je dôležité, aby lekár vybral správnu kombináciu liekov a najvhodnejší inhalátor. Keď ich bude musieť astmatikovi vymeniť za také, ktoré mu nebudú vyhovovať, alebo budú pre neho drahé, prestane liečbu užívať, alebo ju bude užívať zle. Bude mu hroziť výrazné zhoršenie zdravotného stavu, časté návštevy na pohotovosti či dokonca hospitalizácia.

Zvýšenie doplatkov zhorší aj dostupnosť dvoch liekov na liečbu pokročilých štádií chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Sú to trojkombinácie, jediné na slovenskom trhu. "Zvýšenie ich doplatkov spôsobí, že najmä pacienti, ktorí sú na kyslíkovej liečbe a majú nízke príjmy, budú mať zníženú dostupnosť tejto kvalitnej a účinnej liečby," upozorňuje MUDr. Katarína Dostálová. Podľa odborníkov je jedinou šancou pre pacientov vyňať inhalačné lieky z revízie úhrad. Na ťahu je ministerstvo zdravotnícva.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme Astma ...viac
Autor: Adriana Fábryová, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

dnes
Radili to naše staré mamy i starí čínski liečitelia a myslí si to aj Martin Lešťan z alergioimunologického centra v Prešove a Sabinove.... Čítať viac
 
Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

včera
Hodnoty krvného tlaku z preventívnej prehliadky nič neznamenajú, ak si ho nemeriate aj doma. Čítať viac
 
Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

včera
Lekári sa prikláňajú k názoru, že ak vám raz žlčník začne robiť problémy, mal by ísť von aj keď sa upokojí. Okrem kameňov v ňom môže šarapatiť... Čítať viac
 
Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020
Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí... Čítať viac
 
Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

14.02.2020
Páli vás záha, pobolieva v hrudníku alebo chronicky pokašliavate? Za posledných dvadsať rokov sa výskyt refluxnej choroby zvýšil... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za niektoré lieky si doplatíme 6-násobne viac. Budete si musieť siahnuť hlbšie do vrecka aj vy?
Adriana Fábryová
lua