predplatne
 

Za toxoplazmózu môžu svine, nie mačky

06.09.2013

Snáď jediný parazit, ktorý prežil aj v povedomí lekárov, je toxoplazmóza. Ale nezbavujte sa mačky, aj keď ste tehotná. Za všetko môže sviňa!

Na ľudí sa zo zvierat  najčastejšie prenášajú  škrkavky a pásomnice.

Na ľudí sa zo zvierat najčastejšie prenášajú škrkavky a pásomnice.Autor: Profimedia.sk

Jeden z najväčších parazitických strašiakov – toxoplazmóza, je legenda. „Pritom je to hlúposť. Väčšinou je to ochorenie mačiatok a vylučovanie vajíčok trvá iba niekoľko dní. Ak to aj mačka prežije a parazit v nej ostane, vajíčka už vylučovať nebude. Museli by ste ju zjesť zaživa, aby ste sa nakazili,“ hovorí veterinárny lekár Pavol Valašek.

„V USA mali oblasť s vysokým výskytom toxoplazmózy, ženy mali problém s otehotnením, zaznamenali veľa potratov. V podozrení boli mačky, ale nakoniec sa zistilo, že vinníkom boli dosky na krájanie mäsa. Najväčší zdroj toxoplazmózy u ľudí je bravčové mäso, pretože svine zožerú všetko. Môžete ho jesť, ale dobre tepelne spracované, nie narýchlo ugrilované. Ak ho nakrájate na drevenej doske a rýchlo ju zotriete, do škár zatečie mäsová šťava plná vajíčok toxoplazmózy, no a keď potom nakrájate na doske chlebík a zeleninu, šíri sa jedna radosť,“ zdôrazňuje MVDr. Pavol Valašek.

ÚTOČIA ZVONKU AJ ZNÚTRA

Zvieratá majú vonkajšie a vnútorné parazity. „Vnútorné sú v zažívacom trakte, môžu to byť rôzne červy i jednobunkové parazity. Tie sa môžu preniesť na malé deti a vylučovať sa stolicou. Asi najznámejšie, ktoré sa prenášajú na ľudí, sú škrkavky a pásomnice. Vajíčka alebo články sa vylúčia v stolici a vy sa infikujete ich požitím. Stačí, ak psík vyskočí na kreslo, vy potom rukou siahnete na deku, kde ležal a prejdete si po tvári,“ hovorí MVDr. Pavol Valašek. Najčastejšie vonkajšie parazity sú blchy, kliešte a svrab.

EXOTIKA NIE JE VÝNIMOČNÁ

Najúčinnejším spôsobom, ako nedostať parazity zo zvierat a ochrániť ich samotné, je prevencia.

„Aspoň raz za štvrťrok ich odčervite, prípadne im dajte aspoň vyšetriť stolicu. Stojí to do desať eur. Zistia sa tak aj exotické druhy parazitov, ktoré postihujú zažívací aparát, ale sú i cievne, ktoré prenášajú komáre – dirofilárie. Tie sa vyskytujú aj na juhu Slovenska, veľa ich je v Stredomorí, takže ak so psíkom cestujete do Talianska, Francúzska, Španielska alebo do južného Chorvátska, nepodceňte to. Cievne parazity zistíme inými testmi,“ hovorí MVDr. Pavol Valašek. V mylnom presvedčení, že ich sa parazity netýkajú, žijú niektorí majitelia malých psov – čiváv alebo yorkshirov.

„Škrkavky sa prenášajú veľmi ľahko, stačí, aby psík alebo mačka vonku niečo oňuchali či olízali.“ Pred dovolenkou, na ktorú beriete aj zviera, zájdite k veterinárovi.

„Sú preparáty na prevenciu proti prenášačom – repelenty, ktoré ochránia trištyri týždne. Existujú i prípravky s predĺženým účinkom proti prenášačom i proti samotným parazitom. Po návrate je dobré dať vyšetriť zvieraťu krv. Zistíme v nej aj väčšinu exotických parazitov, vyšetrenie stojí od dvadsať do tridsať eur.“ Príznaky parazitov u zvierat sú veľmi nešpecifické.

„Môžu mať zvýšenú teplotu, sú apatické, vracajú, občas môžu, ale nemusia mať hnačku. Zo vzorky krvi zistíme všetko a môžeme nasadiť antiparazitiká, máme ich oveľa viac, ako majú k dispozícii ľudia. Ak so svojím infikovaným miláčikom prídete včas, dostane sa z toho, inak väčšinou uhynie,“ varuje MVDr. Pavol Valašek.

OBOJOK MÔŽE POMôCŤ

Dajte si záležať i na výbere protiparazitného obojku proti vonkajším parazitom. Niektoré účinkujú proti kliešťom, blchám aj proti komárom. Blchy napríklad prenášajú najčastejší parazit u mačiek, malú pásomničku. Skvelými základňami parazitov sú trávniky.

„Niekto si možno myslí, že jeho mačka, ktorá je celý život doma, nemá kde dostať parazity. Pozrite sa, čo urobí, keď prídete domov a vyzujete sa. Do hodiny je pri vašich topánkach, oňucháva, olizuje. Stačilo, aby ste iba raz šliapli na zamorené miesto a má ich,“ pripomína MVDr. Pavol Valašek.

V tomto článku sa zaoberáme Toxoplazmóza ...viac
Autor: Zdravie
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

dnes
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

včera
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

včera
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

včera
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

19.08.2019
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za toxoplazmózu môžu svine, nie mačky
Zdravie