predplatne
 

Červená, žltá či sivá: Farba pokožky veľa prezradí o vašom zdraví

29.11.2007

Výraz vašej tváre prezradí náladu, charakter i vek. Jej farba zase napovie veľa o vašom zdraví. Všetko dobré aj zlé sa odrazí na pleti.

Bledá pleť môže naznačovať málokrvnosť.

Bledá pleť môže naznačovať málokrvnosť.Autor: Ilustračná Sxc.hu

Staráte sa o seba? Dodržujete pitný režim? Hrknete si alkohol častejšie, ako je bežné? Jete veľa mrkvy? Vaše zlozvyky i dobré návyky sa odzrkadlia nielen v kvalite pokožky, ale i v jej odtieni. Niekedy môže byť farba i príznakom vážnejšieho ochorenia.

ČERVENÁ
Vyjdete z horúcej vane a čudujete sa, že ste červení? Je to normálna reakcia pokožky. „Zružoviete aj po saunovaní, po prechode z chladu do tepla a po vypití horúceho čaju alebo alkoholického nápoja. V lete pokožka sčervenie po dlhšom pobyte na slnku a v zime, ak neodhadnete počasie a preženiete to s množstvom oblečenia,“ vysvetľuje MUDr. Michal Kovár.

Hanbíte sa? Vtedy sa pokožka na tvári a krku tiež začervená, ale je to len prechodný stav. Krátkodobo trvá i sčervenanie tváre, keď tlačíte do brucha, na bránicu, pri vyprázdňovaní na toalete. Červená farba pokožky ako príznak choroby ide ruka v ruke s inými príznakmi. Pri horúčke je pokožka teplá, sfarbená dočervena.

„Sčervenanie krku, tváre, trupu spolu s ďalšími príznakmi sú aj pri problémoch s dýchaním, pri astme a tráviacich ťažkostiach, pri hnačke. Môže poukazovať aj na karcinoid, čo je zriedkavý nádor väčšinou tenkého čreva. Tvár ako mesiac v splne, častejšie červená a prekrvená, býva pri Cushingovej chorobe, spôsobenej zvýšenou hladinou steroidného hormónu z kôry nadobličiek, ktorý reguluje látkovú premenu. Často pokožka sčervenie aj ako následok alergickej reakcie po jedle alebo liekoch. Vtedy je sfarbenie sprevádzané svrbením,“ hovorí lekár.

Sýtočervenou farbou sa prejavuje aj polycytémia, pri ktorej sa v organizme nadmerne množia červené krvinky. Niekedy sa nesfarbí celá pleť, ale objavia sa na nej ohraničené fľaky. Chorobné začervenanie častí tváre, niekedy až s tvorbou vyrážok, najmä v okolí úst, spôsobuje fluór. Ten môže byť v zubnej paste alebo ústnej vode, ale i vo fluorovaných kortikosteroidných mastiach a krémoch.

Bakteriálna infekcia kože eryzipel, medzi ľuďmi známa aj ako ruža, je okrem červeného sfarbenia sprevádzaná horúčkou. Začervenanie na tvári lokalizované na oboch lícach, tvoriace spolu tvar motýľa, býva pri Lupus erythematosus, autoimunitnom ochorení kože, kĺbov aj obličiek.

FIALOVÁ
Sfarbila sa niekomu v okolí tvár dofialova? Okamžite volajte sanitku. Fialová je znakom, že v tele nie je dostatok kyslíka. Ak srdce začne zlyhávať, dofialova sa sfarbia pery, uši i nos. Na operáciu v nedávnej minulosti ženy nesmeli ísť s nalakovanými nechtami, pretože počas operácie anestéziológ kontroloval dostatok kyslíka aj sledovaním sfarbenia končekov prstov. Keď začali modrať alebo fialovieť, telo bolo zle zásobené kyslíkom.

„Ak je porušený odtok krvi hornou dutou žilou do srdca, je takto sfarbený krk aj tvár, ktoré sú tiež opuchnuté. Stáva sa to pri závažných stavoch, ak niečo tlačí na žilu, napríklad zväčšená uzlina alebo nádor, tiež pri trombózach, zrazeninách v hornej dutej žile. Podobný obraz môžeme vidieť pri embólii do pľúc,“ upozorňuje lekár.

ŽLTÁ
Ožltla vám pokožka? Ak každý večer nezjete plný kôš mrkvy, problém bude zrejme v niečom inom. Najznámejšia je žltačka, vzniká zvýšením množstva farbiva bilirubín. „Žltá pokožka býva normálna u detí niekoľko dní po narodení. Niektorí ľudia majú takúto pokožku celoživotne ako geneticky podmienené, zdraviu neškodné zvýšenie tohto farbiva v krvi, ktoré sa zvykne ešte prechodne zvýrazniť po väčšom strese alebo chorobe.

Ožltnutie však býva často prejavom aj rôznych chorobných stavov. Napríklad pri infekčnom poškodení pečene, hepatitíde typu A, B a C v akútnom štádiu. Pri dlhodobom holdovaní alkoholu, keď to už pečeň nevydrží, môže byť ožltnutie prejavom cirhózy. Žltá farba pokožky býva aj pri otrave hubami a môže sa objaviť i pri ťažšom žlčníkovom záchvate,“ vysvetľuje MUDr. Kovár.

SIVÁ
Pacienti s dlhšie trvajúcimi onkologickými ochoreniami a niektorými ochoreniami srdca môžu mať sivú až sinavú pokožku. Farbu bielej kávy mávajú ľudia s chronickou chorobou obličiek.

HNEDÁ
Pokožka s hnedým nádychom nie je len krásna spomienka na letnú dovolenku. Niekedy znamená i vážne zdravotné problémy. Môže byť dôsledkom hemochromatózy, čo je bronzový diabetes. Typické pre ňu je nadmerné vstrebávanie železa do krvi a ukladanie pigmentov do kože. Hnedá pokožka sa objavuje aj pri Addisonovej chorobe, čo je nedostatočná činnosť kôry nadobličky. Pri nej je zvýšená tvorba a ukladanie pigmentu melanín, najviac je viditeľná na sfarbení čiar dlaní a na plôškach nôh.

BIELA
V minulosti bola bledá pokožka znakom urodzeného pôvodu, dnes skôr avizuje málokrvnosť. „Prirodzená je pri albinizme a bledom type pokožky. Chorobná pri lokalizovaných a presne ohraničených poruchách pigmentácie, ako je napríklad vitiligo. Pri ňom na pokožke vznikajú biele ložiská bez pigmentu. Ľudia sa môžu cítiť nanič a sú bieli ako stena pri bežných bolestiach brucha, nevoľnosti, pri vážnych akútnych stavoch, ako sú žalúdočné vredy, črevná nepriechodnosť, pri akútnom infarkte myokardu, pri šoku. Nápadne bielu až voskovú kožu a sliznice pozorujeme aj pri ťažkej anémií, málokrvnosti,“ dodáva MUDr. Michal Kovár na záver.

Autor: Lenka ŠTEFÁNKOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

dnes
Najmä v horúcom počasí by ste mali dávať na rýchle a náhle schladenie. Ak vás často trápia kŕče, dajte si skontrolovať hladinu minerálov... Čítať viac
 
TOTO je dôvod prečo trpí Alzheimerovou chorobou viac žien než mužov

TOTO je dôvod prečo trpí Alzheimerovou chorobou viac žien než mužov

včera
Vedci pravdepodobne odhalili, prečo Alzheimerova choroba a demencia postihujú viac ženy ako mužov. Doteraz predpokladali, že... Čítať viac
 
Niekedy stačí len dobrá kamarátka. Viete, kedy je už potrebný psychológ?

Niekedy stačí len dobrá kamarátka. Viete, kedy je už potrebný psychológ?

včera
Poznáte to. Obrátila sa na vás kamarátka, lebo chce vyriešiť vážny problém. Pri ktorých problémoch sa oplatí poradiť jej, aby radšej... Čítať viac
 
Porucha príjmu potravy nie je len mentálnym problémom. Anorexiu ovplyvňuje aj genetika!

Porucha príjmu potravy nie je len mentálnym problémom. Anorexiu ovplyvňuje aj genetika!

18.07.2019
Trpia ňou najmä mladé ženy. Z dlhodobého hľadiska poškodzuje anorexia svaly, kosti, srdce, plodnosť a môže byť aj smrteľná. Čítať viac
 
Lekár vysvetľuje: Kedy je potrebné vymeniť bedrový kĺb?

Lekár vysvetľuje: Kedy je potrebné vymeniť bedrový kĺb?

16.07.2019
Poškodenie bedrového kĺbu, koxatróza, môže mať štyri stupne. Kedy sa lekári rozhodnú pre výmenu kĺbu ale nezáleží len od stupňa poškodenia,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Červená, žltá či sivá: Farba pokožky veľa prezradí o vašom zdraví
Lenka ŠTEFÁNKOVÁ