predplatne
 

Genetické testy odhalia, či máte nábeh na rakovinu

21.01.2010

Chcete vedieť, či vám hrozí rakovina? Povedia vám to genetické testy. Nie vždy sa však oplatí poznať ich výsledok.

Čo urobíte, keď vám lekár oznámi, že ste zdedili chybný gén a takmer určite dostanete rakovinu hrubého čreva? Dáte si ho preventívne vybrať alebo budete v kútiku duše dúfať, že vás skolí skôr infarkt, prípadne sa zaradíte medzi výnimky, ktoré napriek chybným génom neochorejú?

„Pri určitých typoch nádorov sa rozhodne neoplatí dúfať. Napríklad v prípade dedičnej formy rakoviny hrubého čreva, ktorá sa vyskytuje v súvislosti s polypózou. Polypy sa u týchto ľudí niekedy objavujú už v detskom veku a v dospelosti majú takmer stopercentnú istotu, že u nich skôr či neskôr prepukne zhubná choroba. Odporúčame preto preventívne odstránenie celého hrubého čreva už po dvadsiatom roku života.

Jednoznačne ide o zákrok zachraňujúci život, pretože chorobe sa nedá nijako predísť. Ani cvičením, ani zdravým stravovaním,“ šokuje klinická genetička MUDr. Iveta Mlkvá z Centra lekárskej genetiky v Bratislave a dodáva, že tento zákrok človeka nijako výrazne neobmedzuje, akurát sa musí zmieriť s doživotnou diétou. „To je však minimálna obeta, ktorú môže spraviť pre záchranu vlastného života.“

ŤAŽIVÉ DEDIČSTVO

Dvadsaťosemročná Ivana si dala preventívne odstrániť oba prsníky. Nedokázala sa zmieriť s pocitom, že si v nich možno jedného dňa nahmatá zhubnú hrčku. „Zo začiatku som tomu nemohla uveriť, hoci genetické vyšetrenie definitívne potvrdilo moje obavy,“ priznáva mladá žena, ktorú zlomyseľná choroba v detstve pripravila o mamu a zaútočila aj na Ivaninu o dva roky mladšiu sesternicu.

„Navždy budem mať pred očami mamin hrudník znetvorený jazvami, nekonečný kolotoč nepríjemných vyšetrení, ožarovaní a pobytov v nemocnici. Až donedávna som si nechcela pripustiť, že by sa niečo podobné mohlo stať aj mne. Keď som sa dozvedela, že chirurgické odstránenie prsnej žľazy by mohlo znížiť riziko rakoviny o deväťdesiat percent, neváhala som ani chvíľu a išla som pod nôž,“ prekvapuje atraktívna plavovláska.

Ivana po mame zdedila zmutovaný gén zodpovedný za vznik jedného z najčastejších onkologických ženských ochorení. „Každá žena má asi osempercentné riziko, že u nej prepukne rakovina prsníka, no u tých, čo zdedia chybný gén, je až osemdesiatpäťpercentné,“ vysvetľuje doktorka Mlkvá.

Za všetko môžu najčastejšie dva zmutované gény BRCA1 a BRCA2, ktoré prenášajú rovnako ženy aj muži a dieťa má päťdesiatpercentnú pravdepodobnosť, že ich zdedí. „Kým u žien okrem rakoviny prsníkov spôsobujú napríklad aj nádory vaječníkov a maternice, pre mužov znamenajú zvýšené riziko ochorenia prostaty a hrubého čreva. Nežné pohlavie však ťahá za kratší koniec. Hrozba rakoviny u synov je oveľa nižšia ako u dcér.“

SILIKÓNY ZADARMO

Dedičnosť má na svedomí len asi desať percent prípadov rakoviny prsníka, no v Ivaninej rodine diktuje osud všetkým. „Keď ochorela sesternica, dopočula sa o genetických testoch, ktoré odhalia, či v rodine šarapatí zmutovaný gén a či ste ho zdedili, alebo nie. Lekár ju preto odporučil na genetickú analýzu a spolu s ňou testy podstúpilo aj ďalších päť príbuzných. Až na jedného sme všetci pozitívni,“ prezrádza Ivana, ktorá sa ako jediná rozhodla pre radikálne riešenie a dobrovoľne sa vzdala symbolu ženskosti.

Každá žena, ktorej lekári objavia zmutovaný gén, má niekoľko možností, ako s touto informáciou naloží. Môže si vybrať, či bude riskovať a spoľahne sa iba na pravidelné prehliadky, ktoré okrem iného zahŕňajú aj mamografiu, ultrazvuk a magnetickú rezonanciu, alebo sa poistí operáciou. Mladším lekári odporúčajú preventívne odobratie prsnej žľazy a ženám okolo tridsaťpäťky, ktoré už neplánujú potomstvo, odstránenie vaječníkov.

Tento zákrok je veľmi efektívny, pretože riziko rakoviny vaječníkov tak klesne iba na jediné percento a zároveň sa o polovicu zníži riziko rakoviny prsníkov, ktorá tiež súvisí s produkciou ženských hormónov. Aj keď sa to zdá neuveriteľné, mnohé dievčatá, ktoré prekročia prah dospelosti a zistí sa u nich prítomnosť „rakovinového“ génu, nemajú problém vzdať sa prsníkov. Zláka ich vidina, že si popritom môžu dať zadarmo spraviť silikónové prsia. Zvyčajne sa totiž hneď po odstránení tkaniva robí aj rekonštrukčná operácia, pri ktorej sa vymodelujú silikónové náhrady. Všetko im zaplatí poisťovňa a zabijú dve muchy jednou ranou.

NIEKEDY JE LEPŠIE NEVEDIEŤ

Nie každý prijme ortieľ genetikov s chladnou hlavou. „Hlavný význam testovania rodín
s predispozíciou je v účinnej prevencii. Nedá sa však robiť pri všetkých typoch nádorov. Napríklad rakovina pankreasu. Sú síce vypracované postupy, vďaka ktorým sa dá ochorenie zachytiť včas, ale ani zďaleka nie sú také efektívne a spoľahlivé ako mamografia v prevencii rakoviny prsníkov. Je namieste otázka, či v takýchto prípadoch vôbec má zmysel robiť genetickú analýzu. Pacientom podávame veľmi vážne informácie a nie všetci ich strávia,“ zdôrazňuje genetička.

Každý, kto sa rozhodne dať si „vyveštiť“, či patrí do ohrozenej skupiny, preto musí absolvovať dôkladnú psychologickú prípravu. „Treba však zdôrazniť, že ani negatívny výsledok nemusí znamenať zaručený úspech. Odhaduje sa, že s rakovinou prsníka súvisí až dvetisíc génov, ale mnohé z nich zatiaľ nepoznáme. Štandardne sa vyšetrujú iba dva veľké gény, vďaka ktorým zachytíme asi 85 percent prípadov s predispozíciou. Zvyšných 15 nemusíme odhaliť.“

Iveta Mlkvá hovorí, že prevencia je niekedy náročná aj preto, že iba zriedka zodpovedá za jeden typ rakoviny jeden gén. „Zvyčajne hovoríme o syndrómoch, keďže spektrum príznakov býva rôzne. V rámci rodiny sa môžu objaviť viaceré typy onkologických ochorení, ktoré sú v priamej súvislosti. Napríklad s rakovinou štítnej žľazy sa spájajú aj nadobličky. Štítnu žľazu vieme preventívne odstrániť, nadobličky sa však nevyberajú, preto stále hrozí nebezpečenstvo, hoci je neporovnateľne nižšie. Podobne je to s rakovinou hrubého čreva, kde môže byť ohrozený aj žalúdok, dvanástnik či žlčník.

BRCA gény o sebe najčastejšie dajú vedieť na prsníkoch, no súvisia aj so ženskými orgánmi, prostatou a zažívacím traktom. U rizikových pacientov je nutná komplexná prevencia. Nie je možné vybrať všetky orgány, ale o to častejšie by sa mali ukázať u gynekológa, urológa, gastroenterológa a ďalších špecialistov,“ radí odborníčka. Zároveň vyvracia fámy, že keď si dáte preventívne vybrať jeden najrizikovejší orgán, podporíte prepuknutie choroby na inom mieste. Je to skôr naopak. Odstránením jedného orgánu sa často zníži riziko aj pre ďalšie. Typickým príkladom je spomínané odstránenie vaječníkov, ktoré zároveň slúži ako prevencia nádorov prsníka.

NETREBA MAŤ VEĽKÉ OČI

Ak za vašu vysokú predispozíciu na vznik rakoviny môže konkrétny gén, je jasné, že patríte medzi asi desať percent nešťastníkov, ktorí ho zdedili. Sú však rodiny, kde sa vyskytuje ten istý typ nádorového ochorenia bez toho, aby ho mal na svedomí dedične zmutovaný gén. „Vtedy do hry vstupujú faktory vonkajšieho prostredia. Členovia rodiny sú pravdepodobne citlivejší napríklad na určité zložky v strave, ktoré podporujú vznik choroby.

V týchto prípadoch však ochorenie zvyčajne prepukne až vo vyššom veku. Naopak, pre dedičné formy je typické, že ohrozujú najmä mladých ľudí okolo tridsiatky.“ Genetici často narážajú na prehnané očakávania pacientov. „Mnohí si myslia, že keď u nich vyšetríme veľké gény, zároveň vylúčime všetky riziká, nie je to však pravda. Výsledok analýzy síce môže byť negatívny, ale keďže nedokážeme preskúmať všetky gény, pravdepodobnosť ochorenia klesne na úroveň ostatnej populácie.“

IBA PRE NÁDOROVÉ RODINY

Genetické testovanie sa vždy musí začať u toho člena rodiny, ktorý je práve chorý. „Je ťažké vyšetrovať gény, ak za nami príde človek s tým, že sa ochorenie vyskytlo kedysi v minulosti u predkov. Najskôr potrebujeme identifikovať presnú genetickú zmenu a potom je už jednoduché skontrolovať ďalších členov rodiny.“ Okrem rakoviny prsníka, ženských orgánov, prostaty, hrubého čreva, pankreasu, štítnej žľazy a nadobličiek sa dnes z kvapky krvi dá zistiť dedičná predispozícia aj na rakovinu kože, mozgu a ďalších.

Vyšetrenie sa však robí vždy cielene, na konkrétnu diagnózu, nikdy nie komplexne, ako je to pri krvnom obraze. Analýza DNA je náročná najmä na čas. Na výsledky sa čaká niekoľko mesiacov, niekedy trvá aj dva roky, kým sa vyšetria a uzavrú všetky genetické zmeny. Môže vás na ňu odporučiť obvodný lekár alebo špecialista po tom, čo splníte určité podmienky. Celé vyšetrenie aj konzultácie vám preplatí zdravotná poisťovňa. Ak sa rozhodnete dať sa otestovať len tak „pre istotu“, máte smolu.

Komerčne sa genetické analýzy na Slovensku nerobia a podľa doktorky Mlkvej to ani nemá zmysel. „Ak za nami príde pacientka, ktorá má v rodine jednu príbuznú s rakovinou prsníka vo vyššom veku, pravdepodobnosť, že u nej zachytíme zmutovaný gén, je menej ako jedno percento. Nijako ju nevylúčime z rizika, jediné, čo jej môžeme povedať, je, že má rovnakú pravdepodobnosť na vznik ochorenia ako ostatní ľudia. Navyše, napríklad vyšetrenie BRCA génov stojí takmer 10 000 eur. Má význam to robiť?“ kladie rečnícku otázku odborníčka.

NA ČO ZOMRIEM?

Iný názor však majú podnikavci v Česku, kde sa s analýzou génov obchoduje ako na burze. Sľubujú, že vám za niekoľko desiatok tisíc českých korún odhalia budúcnosť na vedeckom základe. Dozviete sa, aké choroby by vás mohli zabiť, a dokonca vám poradia, ako tomu zabrániť. Stačí, keď do laboratória pošlete vzorku svojich slín a potom treba už len čakať na rozsudok. Firma GHS Genetics sa prezentuje tým, že vďaka genetickému testu jej vedci dokážu určiť gény a ich kombinácie, ktoré vedú k vzniku chorôb, ako sú rakovina, infarkt, vysoký krvný tlak, cukrovka, Alzheimerova choroba a mnohé ďalšie.

Ak však budete poctivo dodržiavať špeciálny „záchranný“ program, „dožijete sa stodvadsať rokov, ale cítiť sa budete na dvadsať.“ Niektorým ochoreniam síce nezabránite, ale oddialite ich nástup. Práve preto vedci americkej spoločnosti neodporúčajú napríklad pri náchylnosti na alzheimera robiť bojové športy. Tieto cenné rady vás budú stáť asi 17 000 českých korún
(652 eur).

„Zdá sa, že táto firma vyriešila najhorúcejšie problémy súčasného medicínskeho výskumu okolo civilizačných a onkologických ochorení. Takto podávané výsledky, aj keď založené na princípe serióznych genetických výskumov, môžu byť pre pacientov až nebezpečné. To, že nezistia náchylnosť na nejakú chorobu, neznamená, že u vás neprepukne. Naopak, môže to viesť k zanedbaniu prevencie a zdravej životosprávy. Na druhej strane, pozitívny výsledok môže spôsobiť neprimerané obavy a stres,“ hovorí doktorka Mlkvá.

Lekári upozorňujú práve na chorobný strach z rakoviny po zlom výsledku. Podľa viacerých štúdií sa u ľudí, ktorí absolvovali testy, do niekoľkých týždňov objavujú silné depresie a poruchy spánku. Ak si chcete dať dobrovoľne lustrovať svoju DNA, vždy si najskôr poriadne premyslite dôsledky a to, či nie je lepšie vložiť peniaze do zdravého životného štýlu ako do nie celkom spoľahlivého „genetického horoskopu“.

  

KEDY VÁS MÔŽE LEKÁR ODPORUČIŤ NA GENETICKÚ ANALÝZU? 

Ak ste dovŕšili osemnásť rokov a vo vašej rodine sa objavil:
1. jeden typ nádorového ochorenia aspoň u troch príbuzných, prípadne kombinácia priamo súvisiacich typov (napríklad rakovina prsníka a vaječníkov)
2. rakovina v mladom veku, teda do päťdesiat rokov
3. viac onkologických ochorení u jedného člena, nie však vo forme metastáz. Typické je napríklad obojstranné postihnutie vaječníkov alebo prsníkov. Spozornieť treba aj vtedy, ak sa rakovina prsníka vyskytla u muža.

Vyšetrenie je dostupné pre každého, kto splní podmienky, v oddeleniach lekárskej genetiky po celom Slovensku. Všetky kontakty sú na stránke www.lpr.sk/oddelenia-genetika

KTORÁ U NÁS ZABÍJA NAJVIAC?

Muži
1. rakovina hrubého čreva a konečníka
2. rakovina pľúc
3. rakovina kože

Ženy
1. rakovina prsníka
2. rakovina kože
3. rakovina hrubého čreva a konečníka

AKO VZNIKÁ rakovina?

Prepukne po tom, čo sa v tele nahromadia zmeny, presnejšie mutácie, v jednej bunke konkrétneho tkaniva. Trvá to istý čas, preto sa nádory väčšinou objavujú u starších ľudí. Niekedy však mutácia nastane v génoch zárodočných buniek – vo vajíčku alebo v spermii – a spôsobí dedičnú predispozíciu, čiže zvýšenú vnímavosť na vznik niektorých typov nádorov. Znamená to väčšie riziko, ale nie istotu, že ochoriete. 


Čo na ňu vplýva?
✚ fajčenie (aj pasívne) 33 %
✚ strava 30 %
✚ infekcie, vírusy, baktérie 10 %
✚ ionizačné žiarenie 6 %
✚ dedičná predispozícia 5 %
✚ povolanie 3 %
✚ alkohol 3 %

NECHYSTÁM SA ZOMRIEŤ

Jozef Maňúr z Nitry žije s rakovinou hrubého čreva už desať rokov a  hoci mu lekári zo začiatku nedávali žiadnu nádej, jeho telo boj s chorobou zatiaľ vyhráva. „Manželka mi zomrela na rakovinu tenkého čreva rok po tom, čo našli nádor mne. Pri nej boli všetci optimistickí a hovorili, že sa z toho dostane.“ O tom, že niečo v jeho tele nie je v poriadku, sa dozvedel, paradoxne, pri darovaní krvi. „Dlhé roky som bol pravidelný darca, dokonca mám aj niekoľko plakiet. Posledné dva razy sa však zdravotníkom na transfúznej stanici niečo nepozdávalo. Cítil som sa dobre, preto som horším výsledkom nevenoval veľkú pozornosť a k lekárke ma nevyhnalo ani krvácanie zo stolice. Sám som si diagnostikoval hemoroidy. Ani by mi nenapadlo, že to môže byť rakovina,“ krúti hlavou päťdesiatšesťročný muž. A nepripúšťal si ju ani vtedy, keď sa k problémom so stolicou pridali horúčky. „Nakoniec som sa predsa odhodlal k obvodnej lekárke. Krutú pravdu zistili vyšetrenia krvi. Rakovina hrubého čreva v pokročilom štádiu. Potom už malo všetko rýchly spád.“ Hneď putoval na operačný stôl, kde mu vybrali šesťdesiatdva centimetrov z napadnutého orgánu. Nasledovala ťažká liečba, ktorú musí podstupovať dodnes. Chemoterapia sa stala neoddeliteľnou súčasťou jeho života. „Každý piatok mám postarané o program. Znášam ju zle, nepretržite vraciam. Neprial by som to ani najväčšiemu nepriateľovi. Keď ma nikto nevidí, aj si poplačem, ale nevzdávam sa. Musím žiť kvôli dcére, ktorá ma
potrebuje.“ Choroba skúseného pacienta preskúšala už niekoľko ráz a pripravila mu poriadne „podpásovky“. „Štyri roky po tom, čo som ochorel, mi našli metastázy na pečeni. Ostala mi z nej len tretina, zvyšok musel ísť von. Neskôr sa rozšírili na pažerák a naposledy si zasadli na pľúca. Lekár mi povedal, že taký obrovský nádor v živote nevidel. Našťastie, nová cielená liečba výborne zaberá a z najhoršieho som vonku.“ Nádor na pľúcach sa zmenšil na polovicu a zdá sa, že odhodlaný bojovník si v rozohranej hre pripíše ďalší plusový bod. 

 

Liečba podľa génov

Nasadenie chemoterapie a čakanie na výsledok.
To bola ešte donedávna jediná reálna šanca chorých na rakovinu. Dnes vám už lekári dokážu ušiť liečbu na mieru a vopred predvídať jej účinnosť.

Mnohí onkologickí pacienti dôverne poznajú stavy nevoľnosti, slabosti, vracanie, hnačky či vypadávanie vlasov. Novinkou je personalizovaná, cielená, individualizovaná či biologická liečba, ktorá vychádza najmä z názoru, že každý je iný, má špecifické gény, preto úplne inak reaguje na chemoterapiu. Doteraz sa k pacientom pristupovalo iba podľa toho, ktorý orgán choroba napadla. Ukázalo sa však, že nie je správne zahrnúť ich do jednej skupiny, napriek rovnakej diagnóze.
S onkológom MUDr. Mariánom Streškom z chemoterapeutickej ambulancie vo Fakultnej nemocnici Nitra sme sa rozprávali o najnovších možnostiach liečby a o tom, na čo sa blízkej budúcnosti môžeme tešiť.

Čo presne znamená personalizovaná liečba?
Chemoterapia ničí nádorové aj zdravé bunky, najmä tie, ktoré sa rýchlo množia a rastú, teda bunky kostnej drene, tráviaceho traktu a korienkov vlasov. Cielená liečba je tiež založená na chemickom základe, ale mechanizmus účinku je iný. Nová skupina liekov – monoklonálne protilátky – pôsobí na znak, ktorým sa nádorová bunka odlišuje od zdravej. Vďaka tomu nepoškodzujú ostatné tkanivá.

Má aj nejaké slabé stránky?
Má menej nežiaducich účinkov a je efektívnejšia, stále sme sa však nedostali tam, kam by sme chceli. Monoklonálne protilátky dokážu zlepšiť prežívanie, u väčšiny nádorových ochorení sa však kombinujú s klasickou chemoterapiou. Bez nej je účinnosť tejto liečby podstatne nižšia. Pri súčasnej štandardnej chemoterapii je však asi 30 až 50 percent pacientov liečených neúčinným spôsobom. Zbytočne ich vystavujeme toxicite a zhoršujeme im kvalitu života. Pri nádoroch, kde môžeme uplatniť individuálny prístup a nasadiť monoklonálnu protilátku, sa táto účinnosť zvyšuje až na 80 až 90 percent.
 
Ktoré sú to nádory?
Tie, u ktorých zistíme prítomnosť špecifického znaku priamo z nádorového tkaniva, konkrétne pri rakovine hrubého čreva, konečníka a prsníkov, niektorých lymfómov a sarkómov.

Okrem cielenej liečby sa využíva aj:

Chirurgická
Jej podstata je v odstránení všetkých nádorových buniek z tela pacienta
v narkóze. Najväčšiu úspešnosť má pri malých ohraničených nádoroch.

Rádioterapia
Liečba ionizujúcim žiarením. Bráni rastu nádorového tkaniva, ktoré je na žiarenie oveľa citlivejšie ako zdravé. Má však aj veľa nežiaducich účinkov.

Chemoterapia
Základom je podávanie cytostatík – liekov, ktoré poškodzujú predovšetkým deliace sa nádorové bunky a pritom
čo v najväčšej miere šetria bunky zdravých tkanív.

Hormonálna
Využíva sa najmä pri liečbe hormonálne závislých nádorov, napríklad prsníka a prostaty. Je veľmi účinná a má miernejšie vedľajšie účinky ako chemoterapia.

Imunologická
Základnou myšlienkou je pomôcť pacientovi zlikvidovať nádor prostredníctvom jeho vlastného imunitného systému.
V poslednom čase sa výskum sústreďuje na nádorové vakcíny. Českí vedci pripravujú klinické skúšky autovakcín, ktoré vyvíjajú už desať rokov. Vyrábajú sa na mieru pre každého pacienta z jeho nádoru a vlastných buniek imunitného systému. Odborníci zo získaného materiálu vypestujú špecifické bunky, ktoré vyhľadajú nádor, obklopia ho a nedovolia mu ďalej rásť. Autovakcíny síce nemajú vedľajšie účinky, ale ide len o doplnkovú liečbu k existujúcim spôsobom.

Nové laboratórne zbrane

Slovenskí vedci z Ústavu experimentálnej onkológie SAV majú v rukách hneď niekoľko tromfov. Využívajú jedinečné prístroje, ktoré znamenajú novú nádej
pre onkologických pacientov.

ODHALÍ, ČI HROZÍ AJ VÁM

Iba nedávno dostali naši vedci do rúk špičkové zariadenie Real-time PCR, ktoré je okrem iného schopné objaviť zákernú chorobu skôr, ako stihne napáchať škody. „Prístroj analyzuje zmeny v génoch, ktoré vedú k vzniku rakoviny. Bude nám slúžiť najmä na vývoj nových metód odhaľovania génových poškodení zodpovedných za vznik nádorov a na včasné objavenie mutácií v génoch zodpovedných za vznik rakoviny,“ vysvetľuje vedecký pracovník Mgr. Ján Markus, PhD. Veľkou výhodou prístroja je, že podstatne zrýchli testovanie. Namiesto doterajších niekoľkých dní mu na rozbor génov stačí niekoľko hodín. Vedci sa na ňom chystajú sledovať najmä nádory štítnej žľazy, hrubého čreva, prsníkov a leukémie. Na mušku si zoberú členov rodín, v ktorých sa jednotlivé typy rakoviny vyskytli, a na základe toho potom budú vedieť s určitou pravdepodobnosťou povedať, či ich choroba v budúcnosti ohrozí tiež.

ZACHYTÍ SKORÉ SIGNÁLY RAKOVINY

Genetici dnes už vedia odhaliť, či ste zdedili nebezpečnú mutáciu a máte vysoký predpoklad na vznik onkologického ochorenia. Zatiaľ však nedokážu presne zistiť, či vám v blízkej budúcnosti nehrozí sporadická forma rakoviny, ktorá je oveľa častejšia ako dedičná. Vedci sa preto snažia rozlúsknuť aj tento oriešok. „Príčinou rakoviny nie sú len zmutované gény. Často za ňu môžu rôzne iné faktory, pri ktorých zostáva DNA nezmenená,“ približuje komplikovanú tematiku RNDr. Ivana Fridrichová, CSc., a pokračuje: „Jedným z nich je metylácia DNA, teda chemický proces, ktorý je zodpovedný za to, či sú v bunkách nášho tela aktivované ,dobré‘, alebo ,zlé‘ gény. Rakovinové bunky majú odlišný profil DNA metylácie a tým aj spektrum aktívnych génov ako zdravé bunky. Práve to sa dá využiť jednak na včasnú diagnostiku a jednak na sledovanie účinnosti liečby.“ Cieľom tímu doktorky Fridrichovej je vytypovať metyláciou vyradené gény pre určitý typ nádoru a vďaka tomu určiť, u ktorého pacienta práve začína alebo v blízkom čase bude prebiehať nádorový proces. Metódu už vedci otestovali na pacientoch s rakovinou hrubého čreva a v súčasnosti pracujú na identifikácii agresívnych foriem nádorov prsníka.

CHEMOTERAPIA BEZ VEDĽAJŠÍCH ÚČINKOV

V laboratóriu molekulárnej onkológie už niekoľko rokov testujú aj využitie dospelých kmeňových buniek v liečbe nádorov. Sú unikátne v tom, že sa vedia samy obnovovať počas celého nášho života a špecializovať sa na rôzne druhy buniek, napríklad mozgové, srdcové či kožné. Zabezpečujú regeneráciu orgánov v tele, ale aj opravu a nahradenie poškodených častí po zápaloch či poraneniach. Túto ich schopnosť využívajú nádorové bunky, ktoré telo zo začiatku nevie rozlíšiť ako nepriateľa, preto sa môžu veselo množiť. Kmeňové bunky sa k nádoru dostanú krvným obehom, zachytia sa na ňom a podporujú ho v raste. Odtiaľ je podľa vedcov už len krôčik k tomu, aby priamo k nemu dopravili aj trójskeho koňa – liečivo, ktoré bude pôsobiť iba v tomto mieste a neohrozí ostatné tkanivá. Doterajšie výsledky naznačujú, že prevratná liečebná metóda je celkom reálna a o niekoľko rokov by sa mohla dostať k pacientom. Chemoterapia by vďaka tomu získala úplne nový rozmer. Bola by bez toxických vedľajších účinkov, efektívna a zároveň bezpečná. Veľké nádeje sa do tejto terapie vkladajú aj z pohľadu cielenej liečby metastáz, ktoré sa bežnými vyšetrovacími metódami nedajú zistiť. Kmeňové bunky s trójskym koňom by sa k nim ľahko dostali a spravili s nimi krátky proces.

TERAPIA NA MIERU

Ďalší prístroj, ktorým sa v ústave môžu pochváliť, je pulzná elektroforéza. „Namieša“ liek na mieru pre onkologického pacienta a vystačí si iba so vzorkou jeho DNA. Odborníci vďaka elektroforéze vedia sledovať, ako konkrétny liek pôsobí na chromozómy, teda malé častice, z ktorých je DNA vytvorená. Prístroj im umožňuje vidieť nielen to, či liečivo dokáže lámať chromozómy, a tým aj ničiť nádorovú bunku, ale aj to, ako účinne to robí. A práve tento fakt je najdôležitejší pre úspešnú liečbu.
Ak sa nájdu peniaze na ďalší výskum, možno sa s novými metódami reálne stretneme aj v laboratóriách onkologických pracovísk. Zatiaľ je všetko v pokusnom štádiu. n


V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: Simona JAROŠOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

Ľahká mŕtvička je predzvesť konca. 7 jasných znamení z plného zdravia, zakročte!

dnes
Mŕtvička je narozdiel od mozgovej príhody nenápadnejšia, no už vtedy vám ide o život. Jedného z troch ľudí skolí veľká mŕtvica za krátky... Čítať viac
 
TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

TRH KOŽE 2019: Prichádzame do Eurovei s kožou na trh!

včera
V nedeľu 27. októbra sa už po 3. raz uskutoční edukačno-preventívne podujatie TRH KOŽE, ktoré sa koná pod záštitou Slovenskej dermatovenerologickej... Čítať viac
 
Koľko vydržia vakcíny? Menej, ako čakáte. Zistite, či vás ešte chránia

Koľko vydržia vakcíny? Menej, ako čakáte. Zistite, či vás ešte chránia

včera
Ak si po tridsiatych narodeninách nepamätáte, kedy ste naposledy videli ihlu, je najvyšší čas očkovanie z detstva poistiť znova.... Čítať viac
 
Takto sa vyhnete nepríjemným chorobám. Denne vám stačí len pár minút

Takto sa vyhnete nepríjemným chorobám. Denne vám stačí len pár minút

15.10.2019
Viete, ako sa dá predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb? Úplne jednoducho, dôkladne si umývajte ruky. Čítať viac
 
Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

15.10.2019
Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Genetické testy odhalia, či máte nábeh na rakovinu
Simona JAROŠOVÁ