Viete, kto môže darovať krv a kto nie?

01.05.2007

Osemlitrová cysta na vaječníku prekvapila nielen transfúznu lekárku, ale i samotnú darkyňu krvi. Prehliadka pred darovaním mladej žene zachránila život.

Pre darovanie krvi je potrebné spĺňať niekoľko kritérií.

Pre darovanie krvi je potrebné spĺňať niekoľko kritérií.Autor: Ilustračná Sxc.hu

Vyšetrenie, ktoré musí absolvovať pred odberom krvi každý darca, prezradí o zdravotnom stave viac ako preventívna prehliadka u obvodného lekára. „Ľudia neradi chodievajú k lekárom. My k nim pristupujeme ináč, nevnímame ich ako pacientov, ale ako ľudí, ktorí prišli urobiť veľkú vec. Aj oni to tak vnímajú a často sa za nami chodievajú v rámci darovania popýtať na nejaký zdravotný problém,“ prezrádza MUDr. Klára Sviteková z Národnej transfúznej služby v Bratislave.

Stáva sa, že lekári z rozboru krvi alebo z vyšetrenia pred odberom včas odhalia aj veľmi vážne ochorenie a zachránia život. „Zvláštnu príhodu som zažila, keď za mnou prišlo osemnásťročné dievča. Bolo veľmi chudé, no malo dosť veľké brucho. Najskôr som si myslela, že je tehotná, ale pri prehliadke som zistila, že má v bruchu vodu. Zabezpečila som jej ďalšie vyšetrenia u svojich kolegov a tí objavili cystu na vaječníku, naplnenú ôsmimi litrami tekutiny! Hrozilo, že praskne, preto dievčina musela ísť hneď na operáciu. Našťastie všetko dobre dopadlo.“

Stávajú sa však aj smutnejšie prípady, keď doktorka Sviteková musí oznámiť nepríjemnú správu. „Náš pravidelný darca k nám raz prišiel rovno z nočnej zmeny, pretože začal krvácať z nosa. Myslel si, že je preplnený krvou a nastal čas na odber. Zobrali sme mu vzorku a zistili, že z neho už nikdy darca nebude. Preorientoval sa do roly pacienta, mal akútnu leukémiu,“ spomína lekárka.

DARUJÚ AJ NEVIDIACI
Veľa ľudí sa rozhodne darovať krv vtedy, keď sa v rodine stane nešťastie. „Chodieva k nám otecko, ktorému pri autohavárii zomrela polovica rodiny. Zostal sám s dcérkou a stal sa pravidelným darcom. Vyzerá to tak, že čoskoro bude darkyňou aj ona,“ prezrádza doktorka Sviteková.

Výnimkou nie sú ani prípady, keď darujú krv celé rodiny od starých rodičov až po vnúčatá a stiahnu so sebou aj manželky či manželov. Po čase prídu s dvojročným dieťatkom, aby videlo, ako sa to robí. Drobec potom nemá žiaden strach a teší sa, že aj on raz bude darovať, keď bude veľký.

„Máme tiež nevidiacich darcov, ktorí pravidelne prichádzajú v skupinkách v sprievode slabozrakých kamarátov a navštevujú nás i veľké skupiny mladých nadšencov. Niekoľkokrát týždenne robíme výjazdy do škôl, podnikov, úradov, univerzít a kultúrnych domov. Keď ideme niekam prvýkrát, okrem darcov sa zvyčajne príde na svojich kolegov pozrieť aj niekoľko ,obzeračov‘, ktorí naberajú odvahu. Keď vidia, že to zvládne chudší a cintľavejší od nich, povedia si, že to prežijú aj oni. V niektorých firmách sme začínali s počtom dvadsať, tridsať ľudí, dnes máme osemdesiat darcov a musíme posielať výjazdy i dvakrát po sebe,“ teší sa lekárka.

Mnohé podniky si uvedomujú, že sa im oplatí dať si zadarmo vyšetriť zamestnancov práve prostredníctvom mobilnej odberovej jednotky. Majú tak istotu, že zamestnávajú zdravých a perspektívnych ľudí.

DEŇ VOĽNA ZÁKON NEZARUČUJE
Ak ide človek darovať krv priamo do transfúzneho centra, mal by mu patriť deň voľna, aj keď to zákon neprikazuje. Viete si predstaviť, že by sa po odobratí takmer pol litra krvi vrátil do práce šofér autobusu, hasič alebo murár? Ako hovorí doktorka Sviteková: „Krv je súčasťou politiky štátu a ten by sa mal zaujímať o to, aby jej bol dostatok v prípade núdze. Každý darca je dôležitý, pretože ich na Slovensku máme len štyri až päť percent a každý z nich si zaslúži minimálne pochvalu za to, že je výnimočný. Ideálne by bolo, keby sa na nich myslelo v nejakej systémovej výhode.“

POSILNÍTE SI IMUNITU
Pravidelné odbery krvi môžu byť pre ľudský organizmus aj veľmi prospešné. „Pôsobia ako imunitný stimul, pretože podporujú tvorbu nových krviniek. Niektorí ľudia nám sami potvrdili, že už nebývajú chorí tak často ako kedysi. Odbery si pochvaľujú aj darcovia s problematickým krvným tlakom. Ten sa zvykne postupne ustáliť na lepších hodnotách a prestanú mať závraty,“ prezrádza odborníčka.

Môže byť pravidelné darovanie krvi aj nebezpečné? „Určite nie. Takmer všetci darcovia ho znášajú veľmi dobre, niekedy sa z neho dokonca tešia. Aj minule sme tu mali paniu, ktorá začala od radosti vyskakovať, taká bola šťastná, že sa jej to podarilo. Jediná stopa, ktorá po mnohých darovaniach zostane, je jazvička, pretože každý vpich do žily sa hojí jazvou. Faktom je, že žila trochu trpí, no kvalita ihiel sa stále zlepšuje a odbery sú čoraz šetrnejšie. Aby sa po vpichu dobre zacelila, niekoľko dní po odbere odporúčame darcom ošetrovať si miesto okolo jemnými masážami neutrálnym krémom.“

KTO MÔŽE A KTO NIE
Darovať krv môže každý zdravý človek od osemnásť do šesťdesiat rokov, pri viacnásobných darcoch do šesťdesiatpäť rokov. Ženy môžu ísť na odber trikrát a muži štyrikrát do roka. Darcom nemôžete byť, ak ste prekonali infekčnú žltačku typu B a C, ste pozitívni na HIV, máte pohlavne prenosnú chorobu alebo sa liečite na chronické ochorenie. Vyradené sú tehotné ženy, ženy pol roka po pôrode i počas menštruácie a rovnako aj alergici v sezónnom období.

Mimo sezóny darovať môžu, no aspoň tri dni pred odberom by mali vysadiť lieky proti alergii. Na odber nechoďte, ak máte herpes, ste menej ako pol roka po operácii, tetovaní, po akupunktúre alebo po prepichovaní uší. Ak vám vytrhli zub alebo máte obyčajnú nádchu, odložte darovanie o mesiac. Hormonálna antikoncepcia neprekáža, podobne ani fajčenie, aspoň deň pred odberom by ste si však mali cigaretu odpustiť.

Vedzte, že s krvou príjemcovi odovzdávate všetko, čo jete, pijete, i to, ako žijete. Vašu dobrú náladu prezradí zvýšená hladina endorfínov, teda hormónov šťastia. A naopak, ak prídete na odber nahnevaní s vysokou hladinou adrenalínu, odnesie si to aj kvalita odobranej krvi. Posledným kritériom, ktoré musíte pri odbere splniť, je hmotnosť nad päťdesiat kilogramov.

„Niektorým ženám sa to nepáči, ale musia si uvedomiť, že dnes sa krv príjemcom nepodáva ako celá jednotka, ale po odobratí sa rozdeľuje na koncentrát červených krviniek, krvných doštičiek a plazmu. Celú krv dostane pacient len výnimočne. Keby sme darkyni s nízkou hmotnosťou odobrali menej ako stanovených štyristo až štyristopäťdesiat mililitrov, výťažnosť produktov by bola taká malá, že by nespĺňala kritériá na odovzdanie do spracovateľského centra,“ vysvetľuje doktorka Sviteková. Pri odbere sa môže zobrať najviac trinásť percent cirkulujúcej krvi, inak by sa ohrozila bezpečnosť darcu.

PRED DAROVANÍM RAŇAJKUJTE
Pred darovaním krvi sa naraňajkujte, už dávno neplatí, že na odbery sa má chodiť nalačno. Dajte si koláčik bez tuku, müsli alebo celozrnné pečivo s džemom. Dobré je aj ovocie, napríklad banán, v lete sa odporúčajú broskyne. Nezabudnite na dostatok tekutín, kávu a čaj však vypite bez mlieka. Mliečnym výrobkom by ste sa mali pred odberom vyhnúť. Ak máte za sebou prebdenú noc, ste po tréningu alebo po riadnej svadobnej hostine, darovať krv radšej nechoďte.

Príďte, keď budete oddýchnutí a v dobrej nálade, aj púšťanie žilou potom zvládnete bez problémov. Odber nie je pre darcu, na rozdiel od príjemcu, anonymný, preto si nezabudnite osobné doklady, teda občiansky preukaz a kartu poistenca. Svoju krv môžete dať aj konkrétnemu príjemcovi, samozrejme, ak máte jeho krvnú skupinu. Tesne pred odberom vás čaká prehliadka a vyplnenie dotazníka s vyše dvadsiatimi otázkami.

Niektoré sa vám možno budú zdať príliš osobné, no uvedomte si, že dotazník neslúži pracovníkom transfúznej služby na zábavu a navyše ich viaže lekárske tajomstvo. Ak niečo zamlčíte, môžete spôsobiť príjemcovi svojej krvi vážne ťažkosti. Keď chcete darovať krv prvýkrát, no zatiaľ ste nenazbierali dosť odvahy, pridajte sa k niektorej z dobrovoľných skupiniek mladých nadšencov, ktorí organizujú spoločné odbery. Ich termíny a miesta nájdete na internete.

Autor: Simona JAROŠOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

včera
Odbornosť lekární sa má posilniť a zmeny majú nastať aj vo výdaji liekov, ktoré sú v neskorších hodinách ťažko dostupné. Čítať viac
 
Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

Pacientom so zriedkavou chorobou pomôžu špecializované pracoviská

včera
Posledný februárový deň patrí tradične zvyšovaniu povedomia o zriedkavých chorobách. Čítať viac
 
Ako si vybrať zdravotné pančuchy? Aj v nich môžete byť sexi

Ako si vybrať zdravotné pančuchy? Aj v nich môžete byť sexi

19.02.2018
Ak nenosíte kompresívne pančuchy celoročne, robte tak aspoň v zime. Okrem zdravotného efektu vás zahrejú a zoštíhlia. Čítať viac
 
Každý desiaty z nás má choré obličky. Nie ste to aj vy?

Každý desiaty z nás má choré obličky. Nie ste to aj vy?

18.02.2018
Obličky musia pracovať v jednom kuse. Dlho nemusíte ani len tušiť, že už melú z posledného. Pitný režim zďaleka nie je to jediné, čo potrebujú.... Čítať viac
 
Kašlete ráno? Nepodceňte príznaky, táto choroba je horšia ako rakovina

Kašlete ráno? Nepodceňte príznaky, táto choroba je horšia ako rakovina

17.02.2018
Pľúca nemáte navždy. Prečo ich potom po cigaretách predávate? Čítať viac
 
 

wanda.sk