predplatne
 

Vybuchne mi hlava: Migréna nešetrí ženy ani mužov

19.08.2009

Ak migrénu poznajú obaja vaši rodičia, je 75-percentná šanca, že s ňou budete žiť aj vy. Trýznivá bolesť hlavy sužuje viac ženy, s podporou stresu či počasia však zloží aj poriadneho chlapa. Často v prvý deň dovolenky.

Len výnimočne sa zjaví počas dňa alebo v noci, najčastejšie je s vami hneď od rána. Nikto nevie, prečo práve vy a prečo práve dnes. Nemôžete premýšľať, bolí vás každý pulz krvi v tepnách. V hlave vám udiera tisíc kladív, ktoré vám podchvíľou trieštia lebku na milión malých kúskov. Aspoň by mohlo prestať to mučivé pulzovanie...

Ivana to pozná od ôsmich rokov. „Trvalo, kým na to lekári prišli. Sprvu vinili pokazený žalúdok. Pri záchvate ma totiž netrýznila len bolesť hlavy, ale opakovane som vracala,“ rozpráva o svojom dlhoročnom trápení mladá žena. Zo začiatku trpela len raz za dva až tri mesiace. Lekár jej poradil šetriacu diétu, aby si zbytočne nedráždila žalúdok a žlčník. Nesmela papriku, cibuľu a mastné či vyprážané jedlá. Nič sa však nezmenilo.

Hoci konzumovala nedráždivé pokrmy, bolesti hlavy a vracanie ju sužovali čoraz častejšie. Až vtedy ju pediater poslal k neurológovi. Urobili jej CT a EEG a konečne sa ukázalo, že „žalúdočné problémy“ boli migréna. V tom čase už mala osemnásť! Určitú náklonnosť Ivana zdedila po mame. Keď migréna sužuje oboch rodičov, je takmer 75-percentná pravdepodobnosť, že prepukne aj u potomkov. V prípade, že obťažuje iba jedného rodiča, je šanca 50-percentná.

VZBURA HORMÓNOV

„Predpísali mi silné analgetikum vo forme kvapiek. Bolo fajn, ak som ho vzala, migrénu zvyčajne odohnalo. V tom čase som však začala užívať antikoncepciu a na umelé hormóny som zareagovala častejšími záchvatmi. Prišli raz za týždeň! Boli neznesiteľné, preto som znovu zašla k lekárovi.“ Z ambulancie si Ivana niesla recept na lieky proti migréne, ktoré mali predísť záchvatom. Musela ich užívať denne. A vysadiť antikoncepciu.

„Jedným zo spúšťačov migrény sú ženské hormóny, ktorých hladiny sa počas života stále menia. Aj preto bolesti častejšie trápia ženy. Mnohé takto zareagujú na pubertu, príchod menštruácie či menopauzu, antikoncepciu alebo substitučnú hormonálnu terapiu. Alebo na tehotenstvo. To je však ten lepší prípad. V druhom a treťom trimestri migrény z ničoho nič ustúpia,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Anetta Kovačiková.  Muži sú vo výhode, ich hormonálny systém je stabilnejší.

ČÍM SKÔR, TÝM LEPŠIE

Ivane však nové lieky namiesto úľavy priniesli len ďalšie problémy. „Veľmi zle som ich znášala. Nemala som síce záchvaty, ale príšerne mi znižovali tlak. Ledva som sa hýbala a celé dni som bojovala s mdlobami. Preto mi ich lekár vysadil a povedal, že neostáva nič iné, iba migrénu zaháňať osvedčenými kvapkami proti bolesti. Po čase však prestali zaberať a záchvaty sa stupňovali.

Dopovala som sa množstvom liekov a na každý, aj najmenší pohyb som reagovala vyčerpávajúcim vracaním. Ničila ma triaška, vzápätí ma oblievala horúčava, nevládala som sa ani pohnúť a bola som slabá ako mucha. Veľa ráz som celé dni preležala so studeným obkladom na hlave a želala si umrieť...“

„Častou chybou, ktorej sa migrenici dopúšťajú, je užívanie priveľkého množstva analgetík. Tie im po krátkom čase prestávajú zaberať, preto ich často menia a postupne zvyšujú dávky. Mnohí sa nakoniec dopracujú k liekovej závislosti a bolestiam hlavy práve pre to. Telo si pýta ďalšiu dávku. Navyše to neprospieva ani ich pečeni,“ upozorňuje MUDr. Anetta Kovačiková.
Našťastie, Ivana chodila pravidelne k neurológovi. Ten jej asi pred dvomi rokmi predpísal najnovšie lieky proti migréne. Tableta, ktorú si pri záchvate položí na jazyk, zaberá okamžite. Nemusí zapíjať a riskovať, že ju s prvým dúškom vody vyvráti. „Ak ju zoberiem na začiatku záchvatu, zvyčajne mám do hodiny pokoj a môžem znovu normálne fungovať. Keď však migrénu dostanem v noci a ráno sa s ňou zobudím, je už neskoro. Záchvat musím len pretrpieť.“

Čo sa deje v hlave pri migréne?

Ide o súhru cievnych, nervových a hormonálnych zmien v mozgu. Spúšťací faktor sa postará o to, že sa v ňom v krátkom čase uvoľní priveľa hormónu serotonínu a ďalších látok, ktoré vyprovokujú sterilný zápal tepien mozgových obalov bez infekcie.
V dôsledku toho pulzová vlna vyvolá silnú bolesť a mozgové cievy sa rozšíria.
Migréna má štyri fázy:

1 PRODRÓMY ALIAS PREDZVESTI
Sú to signály, ktoré veštia katastrofu. Niekoľko hodín pred záchvatom sa vyskytuje svetloplachosť, zmeny nálad od úzkosti cez depresiu až po euforické pocity. Typické je aj nechutenstvo či hnačky. Tieto príznaky nemusia byť zakaždým rovnaké.

2 AURA
Odborníci rozlišujú dva druhy migrén, s aurou a bez nej. Častejšie sú bolesti, pri ktorých chýba. Objavuje sa len asi v dvadsiatich percentách prípadov. Auru môžete vnímať ako iskrenie, svetielkovanie či záblesky pred očami a iné zrakové vnemy alebo sa prejavuje ako výpadok zorného poľa. Zjaví sa asi hodinu pred nástupom bolesti. Pokojne sa však raz objaví a pri ďalšom záchvate bude chýbať.

3 MUČIVÁ BOLESŤ
Migréna je krutá, intenzívna a pulzujúca bolesť. Typické je, že nebolí celá hlava, ale len jedna polovica a často vyžaruje spoza oka na postihnutej strane. Trvá zvyčajne štyri až sedemdesiatdva hodín. Ak jeden záchvat strieda druhý, bolesť trvá viac ako sedemdesiatdva hodín, musíte do nemocnice, kde vás hospitalizujú. Nasadia vám hydratačnú a detoxikačnú liečbu, čo znamená, že vám vysadia analgetiká, aby vám neprovokovali ďalšie bolesti. Budú ich zmierňovať inými liekmi podanými vo forme infúzií. To až v prípade, že máte migrénu lekársky potvrdenú. Inak hospitalizácii a podaniu liekov proti migréne predchádza dôkladné vyšetrenie. Mučivá bolesť môže totiž sprevádzať aj krvácanie do mozgu alebo nádorové ochorenie.

4 POSTDRÓMY
Migréna sa s vami rozlúči zmenami nálad, podráždenosťou či poruchami koncentrácie. Po niekoľkých hodinách budete znovu vo svojej koži. Dôležitú úlohu pri vzniku záchvatu hrá hypotalamus, čiže podlôžko. Je vstupnou bránou pre spúšťacie faktory migrény. Tie sa postarajú o to, že sa v mozgu uvoľní priveľa serotonínu a ďalších chemických látok z nervových zakončení, ktoré sú poprepájané s tepnami mozgových obalov. Zapríčinia sterilný zápal bez infekcie. Vzniká pulzová vlna, ktorá vyprovokuje silnú bolesť a mozgové tepny sa rozšíria.

Môžem si za to sám

Juraj má migrénu od pätnástich. Dnes má tridsaťpäť. Na začiatku sa za ňu hanbil, veď to bola choroba hysterických a frigidných žien. Aspoň tak písali knihy a hovoril otec. Spolužiakom preto na tréningu hovoril, že má vazomotorickú bolesť hlavy. „Niečo som povedať musel, keď som dvakrát za týždeň vynechal tréning! Toto som počul od lekárky.“

Jurajova cesta k neurológovi bola dlhá. V triede, ale hlavne vo futbalovom tíme, si všimol, že má menej svalov ako rovesníci. Začal hltať kulturistické magazíny, nalievať sa proteínovými nápojmi a jesť len mäso. Cvičil, čo mu sily stačili. „Zrazu ma začala príšerne bolievať hlava. Niekedy som mal pocit, že exploduje. Nedokázal som sa ani pohnúť. Vtedy som sa zavrel do posilňovne, čo som si zriadil v pivnici domu, aby ma nikto nevidel. Hodiny som ležal a modlil sa, aby to prešlo.“

Jurajova mama mávala migrény, takže tínedžer tušil, čo sa s ním deje. Hanbil sa však pred kýmkoľvek priznať, že trpí. Tajil to dva roky. Kým ho migréna nechytila na vyučovaní. „Učiteľka ma poslala za školskou lekárkou a tá za neurologičkou. Bolesť hlavy vraj nie je dôvod na to, aby ma vypísala. Myslela si, že sa ulievam pred písomkou. Dostal som analgetiká a išiel domov.“ Učiteľka, ktorá Juraja poslala k lekárke, bola ich suseda. Jeho mame povedala, nielen čo sa stalo, ale aj to, čo si myslí o rýchlo rastúcich svaloch tínedžerov.

Videla za tým niečo zlé. Nejaké drogy. „Mama ma zobrala k svojej neurologičke. Niekoľko týždňov som vtedy už nebral tabletky na podporu rastu svalov a deň pred tým som zjedol poslednú pilulku proti bolesti. Bolo mi príšerne zle, točila sa mi hlava. Keď mi lekárka odmerala tlak, neverila, že takmer stokilový športovec môže mať tlak osemdesiat na päťdesiat!“

Priznal sa, že berie horčík, lebo mu z tabletiek na podporu rastu svalov šialene rýchlo bilo srdce. A že na tanier si nakladá len mäso. Neurologička sa zhrozila. Horčík Jurajovi znižoval tlak, a to zhoršovalo migrénu. A červené mäso tiež patrí medzi jej časté spúšťače. Ešte v ten deň podstúpil mladík elektroencefalografiu. Diagnóza ho neprekvapila – migréna.

SOM LAJDÁK
Juraj každý deň užíval lieky, ktoré mali znížiť počet záchvatov. Len čo ho pichlo v ľavej polovici hlavy, užil tabletku proti bolesti, utiahol sa do ticha, tmy a hlavu si pevne stiahol šatkou. Vďaka liekom, zdravej strave a športovej disciplíne sa záchvaty zredukovali na jeden za rok. Juraj si myslel, že už má pokoj, že s dospelosťou sa migréna vytratila. Oženil sa, začal fajčiť, príležitostne si vypil, pomaly priberal... Keď nečakane prišiel o prácu, padlo u nich prvý raz slovo rozvod.

V tom istom čase dostal jeho otec porážku, mama sa psychicky zosypala. „Vydržali sme to, ale migrény boli späť. Tri roky som sa liečil, kým sme sa s Táňou naozaj nerozviedli. Bolesti som mal nepretržite týždeň. A začal som ešte aj vracať.“ Juraj schudol za pol roka dvadsať kíl. Neurologička ho upokojovala, že keď prejde stres, záchvaty ustúpia. Mala pravdu. Sama si ju však potrebovala poistiť a Juraja znova objednala na vyšetrenie hlavy. Niečo jej na tom nesedelo...

NAJHORŠIE JE TO V LETE
„Nechcela mi povedať, čo to je. Mala však zdesený výraz v tvári a pýtala sa ma, či ma má kto odviezť do okresného mesta. Povedal som jej, že som autom, ale ona namietala, že v tomto stave nesmiem šoférovať,“ Juraj pomaly prepadal panike. Cestou k autu mu neurologička strčila do ruky cédečko s výsledkami a na lístočku meno primára, ktorý ho má prijať. Jurajovi stále nedochádzalo, čo sa vlastne deje, ale niečo mu hovorilo, že to ani nechce vedieť.

Primár, starší pán, prezrel cédečko a zhodnotil, že to nie je nádor. Aj keby bol, je na mieste, kde sa nedá operovať. Treba čakať, čo tá „rozšírená cieva“ urobí. „O pol roka sa príďte znova ukázať. Dovtedy nebývajte sám, neužívajte drogy a ak vám príde zle, rozbolí vás hlava alebo odpadnete, hláste sa na centrálnom príjme s papierom o vašej diagnóze,“ počúval Juraj, ale nevnímal význam tých slov. Niečo si naštudoval na internete, niečo sa opýtal lekárky, ale jediné, čo zistil je, „že to nie je nádor a nedá sa robiť nič iné, len dúfať, že sa to vstrebe alebo to aspoň nebude rásť.“

Juraj tomu uveril, ale predsa sa bál, čo ukáže ďalšie vyšetrenie. Dvakrát do mesiaca ho okrem toho trápili aj migrény. Tabletky mu zaberali len na nevoľnosť, bolesť neustupovala. Keď už bol ochotný uveriť čomukoľvek, nechal sa presvedčiť na akupresúru. Jeho kamarátke pomohla. „Nebol to šarlatán, ale lekár. Zatlačil mi bod na zátylku, zvrieskol som od bolesti. Niekoľko ráz mi ho ešte postláčal a sľuboval úľavu.“ To bolo pred tromi mesiacmi.

Migrénu odvtedy nemal, hoci jedol vyprážané jedlá a pil víno. Dokonca s vodkou. Musel to vyskúšať. Ani letné dusno, výkyvy tlaku či studené fronty ju nenaštartovali. „Až na tú poslednú búrku! Nebolela ma hlava, ale bol som ako mechom udretý. Asi účinok akupresúry vyprcháva,“ zamýšľa sa. „Alebo mám stres z toho, že ma čaká ďalšia kontrola. Som však odhodlaný na ňu ísť. Keď mi zatlačenie nejakého bodu na krku pomohlo, nemôže to byť so mnou až také zlé.“

  

Netrpte zbytočne

Dnes už nemusíte bolesť len zmierniť a v tichosti a tme prečkať. K dispozícii sú lieky, ktoré zaženú migrénu do pol hodiny. Akých častých chýb sa dopúšťajú migrenici? Odpovedá neurologička MUDr. Anetta Kovačiková z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove

V lete majú mnohí častejšie migrény. Najmä pri zmene počasia. Je to náhoda?
Pre niektorých migrenikov sú horúce mesiace náročnejšie. Môže to súvisieť nielen so zmenami počasia, ale hlavne životného štýlu, ktorý sa s letom spája. Mnohí viac športujú, cestujú na dovolenky a tešia sa, že si po vyčerpávajúcom období vydýchnu. Migréna je reakcia na to, že zrazu vypnú. Väčšina migrenikov však trpí väčšmi na jeseň a jar, keď sú typické výraznejšie výkyvy počasia.

Pomohlo by, keby ľudia, citliví na klimatické zmeny užili liek proti bolesti, keď sa blíži búrka alebo studený front?
Môže to pomôcť, ale určite nie každému. Ľuďom s niekoľkoročnou neliečenou migrénou už bežné analgetiká nepomáhajú.

Počasie neovplyvníme a po náročnom období sa budeme tešiť  na to, ako vypneme. Čomu sa však môžeme vyhnúť, aby sme toľko netrpeli?
K spúšťacím faktorom patrí hlavne stres, psychické či fyzické vyčerpanie, nedostatok spánku a veľmi často vône. Mala som pacientku, ktorej migréna prepukla po jazde v taxíku s aromatickým stromčekom. Migrénu niekedy vyprovokujú aj antibiotiká, nízky tlak, fajčenie a stuhnuté svalstvo šije ako následok stresu a úrazu. Veľkým provokatérom je aj hlad, priveľa kávy, plesňové syry, červené víno a jedlá s obsahom glutamátu sodného.

Môžu rizikové pokrmy alebo agresívne vône spustiť migrénu aj u ľudí, ktorí ju nikdy nemali?
Ak nemajú na migrénu genetickú predispozíciu, určite im nič nehrozí. Spúšťače sú nebezpečné len pre ľudí, ktorí migrénou už
aspoň raz trpeli alebo ju zdedili po svojich predkoch.

Ak nie sú záchvaty časté, oplatí sa chodiť k lekárovi?
Platí, že ak sa migréna objaví dva až štyri razy do mesiaca, treba vyhľadať odborníka a začať sa liečiť, prípadne zmeniť dávkovanie liekov či ich formu.

Môže sa migréna zvrhnúť na niečo horšie? Na mozgový nádor?
Nie. Neliečená migréna však postupne naberá na intenzite a záchvaty sú čoraz častejšie. Nesledovaný pacient si môže ľahko pomýliť aj typ bolesti. Príšerne ho bolieva hlava, no on sa domnieva, že má len ďalšiu z migrén, ktorou roky trpí. Vezme si liek, pospí si a ani mu nenapadne, že mu v mozgu rastie nádor! K lekárovi zájde, až keď sú ťažkosti výraznejšie. Vtedy však už chorobné ložisko môže byť rozsiahle a ťažšie liečiteľné. Keby chodil na pravidelné kontroly a zaregistrovali by sme, že priebeh migrény sa zmenil, podstúpil by kontrolné cétečko a ochorenie by bolo možné zachytiť omnoho skôr. Našťastie ide o raritné prípady.

Existujú lieky, ktoré nespôsobujú závislosť tak ako čapíky proti bolesti?
Nie som nadšená, ak ich pacientom ordinujú praktickí lekári. Práve pre závislosť od nich. Telo si pýta ďalšiu dávku ukrutnou migrénou. Menej závažné bolesti aj dnes tlmíme bežne dostupnými analgetikami. Pri stredne silných a veľmi intenzívnych migrénach už zvyčajne nepomáhajú, v tom prípade predpisujeme najnovšie lieky zo skupiny triptánov. Ich hlavným plusom je, že priamo zasahujú do patomechanizmu bolesti a zvyčajne ju zastavia skôr, ako sa rozvinie. Pacienti ich však musia užiť čo najskôr, už na začiatku bolestivej fázy migrény. Závislosť od nich, našťastie, nevzniká a dajú sa kombinovať aj s bežnými analgetikami, nie však s inými triptánmi.

Pomôžu všetkým?
Sú aj ľudia, ktorým triptány nezaberú okamžite, o dve hodiny musia užiť ďalšiu tabletu. Keď sa bolesť na druhý deň znovu vráti, potrebná je ešte jedna dávka. Veľmi silné migrény s vracaním môžeme tlmiť aj triptánovými injekciami. Pacienti si ich sami aplikujú do podkožia stehenného svalu po tom, čo sa to naučia pod dohľadom lekára. Ak ani tie nezaberú, dostane pacient tabletové triptány, k nim lieky proti vracaniu. Za mesiac je dovolené užiť maximálne štyri tablety triptánu, lebo zužujú cievy. Nie sú preto vhodné pre pacientov s vysokým krvným tlakom alebo po prekonaní infarktu myokardu.

... tí musia bolesť len pretrpieť?
Predpíšeme im analgetiká alebo preventívne lieky, ktoré zabraňujú vzniku záchvatu. Migrénu sme nimi liečili aj v minulosti. Berú ich denne, aspoň pol roka, hoci ich nič nebolí.

Podľa akých kritérií sa rozhodujete, čo migrenikovi predpíšete?
Rozhodujúci je počet záchvatov za mesiac. Keď ich je viac ako štyri až šesť, preferujeme preventívnu terapiu. Po jej skončení môžeme nasadiť aj triptány, lebo migrén je spravidla menej. Keď zredukujeme množstvo záchvatov preventívnou liečbou a dáme pacientovi triptány, je to preňho veľké pohodlie.

Poniektorí si pochvaľujú alternatívne metódy, akupunktúru či akupresúru. Naozaj fungujú?
Môžu pomôcť, ale odporúčam ich iba ako doplnkovú preventívnu liečbu. Vhodná je dokonca muzikoterapia. Každý pacient si musí nájsť spôsob, ktorý mu pomôže k úľave.

Dá sa migréna vyliečiť?
Dokážeme len výrazne znížiť frekvenciu a intenzitu bolesti.

Musíme vylúčiť nádor

Ak zájdete k lekárovi s podozrením na migrénu, čakajú vás tieto vyšetrenia

ZBER INFORMÁCIÍ
Odborník sa bude zaujímať o to, aké choroby ste prekonali, či sa v rodine vyskytla migréna. Opýta sa aj na práve užívané lieky, predovšetkým na ženskú hormonálnu antikoncepciu. Do zdravotnej dokumentácie si zaznamená
aj to, či fajčíte, pijete kávu a alkohol.

KLINICKÉ NEUROLOGICKÉ VYŠETRENIE
Neurológ vás vyšetrí v ľahu aj v stoji, zameria sa na kontrolu hlavových nervov, motoriky, citlivosti a pohybového aparátu. Zhodnotí aj chôdzu, postoj, posvieti vám do očí baterkou, aby zistil, ako reagujú zrenice. Podstúpite aj klasické vyšetrenie pomocou neurologického kladivka, ktorým vám jemne udrie po kolennom či lakťovom kĺbe. „U pacientov s bežnou migrénou je neurologický nález zvyčajne v norme,“ priznáva MUDr. Anetta Kovačiková.

POČÍTAČOVÁ TOMOGRAFIA
„Ak na základe výsledkov z bežného neurologického vyšetrenia získame podozrenie, že za príšernou bolesťou je niečo vážnejšie ako migréna, len CT vylúči, že v mozgu nerastie nádor alebo doň nekrváca,“ prezrádza neurologička. Počítačovú tomografiu zrejme absolvujete aj v prípade, že je neurologický nález v norme, ale bolesti sú napriek liečbe veľmi časté a intenzívne. „Vtedy nie je nutná okamžitá prehliadka,“ zdôrazňuje špecialistka.

ELEKTROENCEFALOGRAFIA
Je to bezbolestná vyšetrovacia metóda, ktorá zaznamenáva elektrickú aktivitu z povrchu mozgu. Na hlavu vám počas EEG nasadia špeciálnu čapicu s otvormi, do ktorých sa vkladajú elektródy. Činnosť mozgu sa znázorňuje v tvare vĺn, hodnotí sa ich výška, trvanie a frekvencia. Pri migréne sú zmenené. „Toto vyšetrenie nerobíme automaticky každému. Na to, aby bolo jasné, že ide o migrénu, nepotrebujeme výsledok testu. Migréna sa dá diagnostikovať aj na základe opísaných ťažkostí, klinického obrazu charakteristickými príznakmi a spúšťacími faktormi,“ vymenúva MUDr. Kovačiková.

RÖNTGEN KRČNEJ CHRBTICE
Urobia vám ho vtedy, ak vás okrem hlavy pobolieva a tuhne vám šija. „Musíme odstrániť tento problém. Pacientovi zvyčajne nasadíme lieky proti bolesti a na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Zároveň si osvojí cviky na spevnenie a uvoľnenie chrbtového svalstva. Odporúčame mu aj pravidelné masáže a domácu aplikáciu suchého tepla buď klasickým fénom, soluxom, alebo pomocou elektrického vankúša. Napätie a bolestivosť svalstva vynikajúco zmierňujú aj rôzne hrejivé náplasti alebo gély. Ak sa svalstvo uvoľní, bolesti a migrény by mali ustúpiť. Často sa však vrátia, stuhnuté svalstvo na krku trápi mnohých ľudí vinou stresu či sedavého zamestnania,“ objasňuje lekárka. 

DOPLNKOVÉ TESTY
Ak trpíte bolesťami hlavy, pravdepodobne vás neminie ani prehliadka u očného lekára. Skontroluje vám zrakovú ostrosť, pod časté bolenie hlavy sa neraz podpisuje aj fakt, že potrebujete dioptrie. Vyšetria vám aj očné pozadie. Pred prehliadkou vám do oka aplikujú prípravok, ktorého pôsobením sa očná zrenica rozšíri a je možné pozorovať, v akom stave je výstup očného nervu a okolité cievy. Odmerajú vám aj vnútroočný tlak. Keď je zvýšený, býva príčinou obrovských bolestí hlavy. Čo je ešte horšie, môže spôsobiť nebezpečný zelený zákal.

Vedeli ste, že...

Migrénami trpí pätnásť percent ľudí. Z toho sedemdesiat percent sú ženy. Najčastejšie sa objavuje vo veku dvadsať až štyridsať rokov. K známym migrenikom patrili aj Vincent van Gogh, Frederik Chopin či Piotr Iľjič Čajkovskij. Migréna bola kedysi vnímaná ako choroba hysteričiek, frigidných žien a manželiek, ktorým sex s právoplatným manželom nebol pochuti. Nie každá bolesť hlavy je migréna. Pre ňu je typické pulzovanie. Pri klasickej, takzvanej tlakovej bolesti, vnímate pocit, akoby ste mali hlavu zovretú vo zveráku alebo v obruči a bolí celá. Je najčastejšia, trpí ňou až deväťdesiat percent ľudí. Spúšťa ju stres a napätie.

Nechcem ju dostať

ANTIMIGRÉNOVÁ DIÉTA
Z vášho jedálneho lístka sa musia vytratiť rizikové potraviny. Zabudnite na červené víno alebo si nájdite značku, ktorá nemá ako vedľajší efekt spúšťanie migrény. Rátajte však s tým, že hľadanie bude veľmi dlhé a bolestivé. Popíjajte skôr biele víno, v ktorom sa nenachádzajú látky zodpovedné za kruté bolesti hlavy. Rizikovým pokrmom sú aj syry, predovšetkým plesňové a príliš aromatické. Opatrne aj s orieškami, čokoládou a citrusovými plodmi. Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom glutamátu sodného a umelým sladidlám. Z vymenovaných potravín vám nemusí každá spôsobovať problémy. Ľudia, trpiaci migrénou, vedia o svojich „rozbuškách“.

RELAX A EŠTE RAZ RELAX
Liečite sa na migrénu? Musíte sa šetriť. Ak sa to nedá cez týždeň, oddychujte aspoň počas víkendu. Neznamená to, že musíte preležať štyridsaťosem hodín. Stačí, keď v sobotu a nedeľu vypnete aspoň na pol dňa. Stres, vyčerpanie a priveľa práce privolávajú kruté bolesti. Relaxujte akokoľvek. Môžete len tak ležať, pozerať film, počúvať hudbu či čítať knihu. Nenahraditeľná je však príroda. Zapozerajte sa do zelene, urobíte dobre aj svojim očiam.

A nezanedbávajte spánok. Ani to s ním však nepreháňajte, priveľa prespaných hodín sa môže o migrénu, paradoxne, postarať. Hrozí, že hladina cukru v krvi priveľmi klesne a bolesti sú tu. Tip Zdravia: Viac pokoja si doprajte aj vtedy, keď zmeníte prácu alebo bydlisko. V takých dňoch je migréna častejšia a intenzívnejšia. Len čo si na zmeny zvyknete, všetko sa vráti do starých koľají.

ŠPORTUJTE
Aspoň tri až štyri razy týždenne. Nemusíte sa hodiny mučiť v posilňovni, stačí vám dvadsať či tridsať minút behu, jogy, pilatesu alebo kráčania. Urobíte dobre nielen svojej kondičke, ale aj srdcovo-cievnemu či pľúcnemu systému, kostiam a kĺbom. Čo je najdôležitejšie, vďaka športu odbúrate stres, ktorý je pre hlavu úhlavný nepriateľ.

Ak je dôvodom opakujúcich sa záchvatov problematická krčná chrbtica, plávajte, ale technicky správne, nie so vztýčenou hlavou!
Pravidelne si precvičte aj svaly na krku. Zabránite ich skráteniu a stuhnutiu. A ďalšej migréne. Odporúčané sú predklony hlavou, úklony do bokov alebo otáčanie. Záklony nie sú vhodné. Cvičte aj špeciálne cviky na spevnenie svalstva okolo celej chrbtice.

DAJTE SI HORČÍK
Berte ho trikrát denne. Pozor! Ak máte nízky tlak, môže vám ho ešte znížiť. Vtedy ho užívajte iba raz za deň. Ešte lepšie urobíte, ak ho skombinujte s vitamínom B6, ktorý tiež pomáha. 


V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac Migréna ...viac
Autor: Anka HNÁTOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Karl Lagerfeld (†85): Tajomstvo o jeho chorobe je vonku! Opäť ten tichý zabijak!?

Karl Lagerfeld (†85): Tajomstvo o jeho chorobe je vonku! Opäť ten tichý zabijak!?

včera
Módna spoločnosť ospravedlňovala nezvyklé absencie Karla Lagerfelda na posledných dvoch prehliadkach v Paríži únavou. Týždne... Čítať viac
 
Vytláčate si vyrážky? Neriskujete len zápal! Zvoľte správny postup

Vytláčate si vyrážky? Neriskujete len zápal! Zvoľte správny postup

18.02.2019
Ustavičné stláčanie zapáleného ložiska nič nevyrieši. Skôr zhorší. Počkajte, ako sa vyrážka vyvinie. Veľa napovie jej hlavička.... Čítať viac
 
Odhaľte svoj vnútorný čas. Posunutý o 2 hodiny vinníkom vašej nadváhy i cukrovky

Odhaľte svoj vnútorný čas. Posunutý o 2 hodiny vinníkom vašej nadváhy i cukrovky

17.02.2019
Je vaše telo o hodinu pozadu? Zarábate si na cukrovku, infarkt i rakovinu. Prestavte si budík. Čítať viac
 
Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

Bolesť chrbtice a príznaky, že vaša platnička sa ničí. Čo robiť, aby nebolo horšie?

16.02.2019
Platničky sa vekom stenčujú a vysychajú. V tridsiatke už máloktorá platnička nevykazuje znaky starnutia. Čítať viac
 
Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

Natierate sa olejom a máte ekzém? Opatrnosť nie je na škodu, varuje dermatologička

16.02.2019
Rozhodli ste sa vymeniť krém za olej, lebo máte príliš citlivú pokožku? Aj na prírodu môžete byť alergickí. Dôslednejšie sa ich oplatí... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Vybuchne mi hlava: Migréna nešetrí ženy ani mužov
Anka HNÁTOVÁ