predplatne
 

Zubári poradia: Ktorá zubná pasta, kefka a ústna voda sú naj?

04.04.2014

Poškodzujú elektrické zubné kefky sklovinu? Ako dlho môžete používať ústnu vodu? Ktorá zubná pasta je dobrá? Na mýty o ústnej hygiene sme sa spýtali odborníkov.

Mäkké zubné kefky sú šetrnejšie než tvrdé.

Mäkké zubné kefky sú šetrnejšie než tvrdé.Autor: profimedia.sk

Ktorá zubná pasta je dobrá?
Odpovedá prof. MUDr. Neda Markovská, CSc.
V prvom rade sa riaďte vekom. Pasty sa od seba líšia obsahom fluoridových zlúčením. Sú špeciálne pre predškoládkov a deti mladšieho školského veku. Staršie deti a dospelí už môžu používať rovnakú zubnú pastu. Existujú aj pasty s veľmi vysokým obsahom fluoridových zlúčením. Odporučí vám ich zubný lekár, ak u vás odhalí vysoké riziko vzniku zubného kazu. S lekárom sa poraďte aj o používaní pasty na citlivé zuby či proti zápalu ďasien. Pokiaľ nemáte problémy, preventívne používanie je zbytočné.

Sú mäkké zubné kefky naozaj najlepšie? Nejde len o ťah na zákazníka - zo zubov ťažko odstraňujú plak, človek väčšmi tlačí, skôr zničí kefku a je nútený kúpiť novú?
Odpovedá MUDr. Juraj Babčan
Nie je to mýtus, mäkké kefky sú naozaj oveľa lepšie než tvrdé. Sú šetrnejšie k ďasnám aj k povrchu zubov a pri správnej technike rovnako účinne zotrú zubný povlak. Okrem mäkkosti kefky je však dôležitý aj jej tvar, pravidelnosť čistenia a používanie ďalších zubných pomôcok. Nie je dôležité kefkou príliš tlačiť, ale použiť správnu metódu rozrušenia plaku a zotretie smerom od ďasien. Zubný lekár alebo dentálna hygienička by vás to mali naučiť v rámci dentálnej hygieny.

Elektrické zubné kefky vraj poškodzujú sklovinu. Je to pravda?
Odpovedá MUDr. Zorica Nemcová:
Elektrické zubné kefky sú výborným prostriedkom na mechanické čistenie zubov u tých, ktorí si nevedia dobre vyčistiť zuby, ako aj u hendikepovaných pacientov. Vďaka hydrosonickému efektu a špeciálne upraveným vláknam kefky čiastočne vyčistia aj medzizubné priestory. Elektrické zubné kefky sú maximálne bezpečné a nepoškodzujú zubnú sklovinu. Poraďte sa so zubným lekárom, aký typ by ste mali používať.

Je pieskovanie zubov bezpečné a ako často sa môže robiť?
Odpovedá MUDr. Vladimír Zeman, súkromná zubná ambulancia Bratislava
Ak si zuby umývate pravidelne a správne, pieskovanie nepotrebujete. Pigmentové nánosy povlakov na zuboch sú usadené zväčša v nerovnostiach na povrchu zuba a nedajú sa odstrániť rotačnými kefkami. Pieskovanie je pôsobenie prúdu vody a vzduchu obohateného abrazívom. Abrazíva nesmú byť príliš agresívne, aby nepoškodili sklovinu, možno by sa to dalo prirovnať k „wapke“ na umývanie auta. Ak sa fľakov a škvŕn neviete zbaviť, zájdite k dentálnej hygieničke. Zuby vám vyčistí a poradí aj, ako sa máte o ne správne starať.

Kedy treba používať zubnú niť a kedy medzizubnú kefku?
Odpovedá MUDr. Libor Michna, MSc.
Zubná niť a medzizubná kefka vyčistia medzizubný priestor, ktorý sa nedá dostatočne vyčistiť klasickou zubnou kefkou. Nevýhodou zubnej nite je, že sa s ňou ťažko pracuje, hrozí poranenie ďasien a nie každý ju správne používa. Pre zdravý medzizubný priestor je však najúčinnejšia. Pre pacientov s paradentózou sú na použitie ľahšie a efektívnejšie medzizubné kefky. Vhodnejšie sú aj v prípade väčších medzier medzi zubami či pri odhalených a citlivých krčkoch. Pred použitím klasickej kefky odporúčam čistenie zubov začať niťou, alebo medzizubnou kefkou. Stačí použiť len jednu z nich raz denne. Najlepšie večer pred spaním. Samozrejme, normálnu kefku tpoužívajte častejšie, minimálne ráno a večer, ideálne aj pol hodinu po každom jedle.

Načo sú jednozväzkové zubné kefky?
Odpovedá Doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.
Ak nemáte kazy, žiadnu výplň ani zápalené ďasná či parodontitídu, je postačí vám bežná zubná kefka. No ak máte krivé zuby, strojček, alebo sa vám prerezáva zub, bežnou kefkou sa všade nedostanete. Nevyčistené miesto sa zapáli, opuchne, krváca a bolí. Ak vás pri čistení zubov napína, máte implantát, korunku, mostík či opuchnuté ďasná, jednoduchšie a účinnejšie si zuby vyčistíte po jednom, jednozväzkovou zubnou kefkou. Je ale dôležité, aby ste to s ňou vedeli. Inštruuje vás dentálny hygienik alebo zubný lekár. Inak bude čistenie neefektívne a vy si poviete: „zbytočne vyhodené peniaze za ďalšiu pomôcku, ktorá nefunguje“.

Môžem denne používať abrazívnu zubnú pastu? Nekoledujem si o citlivejšie zuby?
Odpovedá MUDr. Libor Michna, MSc.
Abrazíva ovplyvňujú konzistenciu pasty a pomáhajú pri kontrole vonkajšíeho zubného sfarbenia a škvŕn. Je veľmi dôležité, aby ste sa vyhli pastám, ktoré obsahujú agresívne abrazíva – granule v pastách, ktoré majú pieskovací efekt. Odborníci totiž dokázali, že tieto poškodzujú tvrdé zubné tkanivá – sklovinu a zubovinu. Poškodenie je trvalé a efekt úplne opačný – zuby vám zožltnú, zosivnú až zhnednú a sú prirodzene aj citlivejšie. Čím hlbšie „brúsite“, tým je výsledok horší. Najlepšie urobíte, ak sa o bieliacich pastách a spôsoboch bielenia poradíte priamo so zubným lekárom.

Máme používať ústne vody? Niektorí zubní lekári varujú najmä pred prípravkami s obsahom alkoholu, ktoré nie sú na každodenné použitie.
Odpovedá MUDr. Aurel Ducko
Používanie ústnej vody svoje opodstatnenie a malo by byť každodennou súčasťou ústnej hygieny. Niektoré prípravky sú určené len na osvieženie dychu, iné majú ako pridanú hodnotu aj liečivý účinok. Napríklad pri zapálených ďasnách, paradentóze či po chirurgických výkonoch v ústnej dutine treba potlačiť množstvo baktérií nachádzajúcich sa v slinách. Vtedy je vhodná ústna voda s antibakteriálnym účinkom. Po odoznení príznakov, napríklad zápalu ďasien, je však dobré vymeniť ju za inú, napríklad za fluoridačnú. Ak sa vám zuby väčšmi kazia, siahnite po prípravku, ktorý sklovinu remineralizuje. Aj na citlivé zuby existuje špeciálna voda a jedna je dokonca aj pre deti – mení farbu pri vypľúvaní, keď sú nedostatočne umyté zuby. Používanie niektorých vôd je však naozaj časovo obmedzené, preto sa poraďte so zubným lekárom, alebo aspoň čítajte etiketu výrobku.

Pomáha domáca ústna sprcha pri zubnej hygiene?
Odpovedá MUDr. Aurel Ducko
Ak si chcete rýchlo na pumpe umyť auto, použijete „wapku“. Táto vodná pištoľ pod vysokým tlakom odstráni hrubé nečistoty a keď karoséria vyschne, zistíte, že tenký špinavý povlak zostal. Presne takto funguje aj ústna sprcha. Je vynikajúca na odstránenie hrubých nečistôt, dostane sa čiastočne aj do ďasnových vačkov, pod zubné náhrady a kvalitne vymasíruje ďasná. Do nádržky si môžete naliať aj ústnu vodu a  účinok sa zdvojí. Ale v  žiadnom prípade nenahradí mechanické odstránenie zubného povlaku pomocou zubnej a medzizubnej kefky, zubnej nite, prípadne špeciálnej nite na čistenie pod mostíkmi.

 

Autor: Zdravie, red
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

dnes
O šesťdesiat percent viac riskujete infarkt, ak na dovolenke nedokážete vypnúť. A nielen telefón. Čítať viac
 
5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

včera
Nosíte si do banky ponožky a odriekate si zmrzlinu? Ochorieť v lete je ľahšie, než si myslíte. Čítať viac
 
Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

22.08.2019
Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo. Čítať viac
 
Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

22.08.2019
Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? Pokiaľ by sme sčítali dĺžku... Čítať viac
 
Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

21.08.2019
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zubári poradia: Ktorá zubná pasta, kefka a ústna voda sú naj?
Zdravie
red