predplatne
 
Zdravie

Muži nie sú hypochondri. Kedy sa nádcha zmení na veľké muky?

28.06.2016

Stačí mala nádcha a vás začne ukrutne bolieť hlava. Neviete sa vysmrkať, dýchať a po nociach chrápete? Spomeňte si, či ste sa v detstve nepobili alebo nespadli na tvár.

Vybočená nosová priehradka je aj častým dôvodom opakovaných zápalov prínosových dutín.

Vybočená nosová priehradka je aj častým dôvodom opakovaných zápalov prínosových dutín.Autor: Shutterstock.com

Za vašimi problémami sa môže skrývať vybočená nosová priehradka. Nepodceňujte preto úraz nosa. Ak sa kostičky či chrupavky zle zrastú, bude sa vám ťažko dýchať. V noci začnete chrápať. Cez deň vás bude sprevádzať únava a nervozita. Ešte horšie, ak ochoriete.

Vybočená priehradka bráni odtekaniu hlienov

Kým aj obyčajná viróza býva nepríjemná, tá vaša je rovno cestou do pekla. Keď sekrét z nosa nemá ako odtiecť, hromadí sa a vy máte pocit, že vám exploduje hlava. Vybočená nosová priehradka býva aj častým dôvodom opakovaných zápalov prínosových dutín. Ak si po náraze, nenecháte nos skontrolovať odborníkom, nenapravená a nezafixovaná zlomenina nosa sa po odpuchnutí a zhojení môže prejaviť ako deformácia. Tá bude brániť prúdeniu vzduchu i odtekaniu hlienov.

Mávate často upchatý nos? Výsledkom môžu byť nebezpečné polypy

Prvé vybočenie už po pôrode

Deformity priehradky môžu vzniknúť už pri pôrode. Ak si to pôrodník všimne, nos sa dá napraviť ihneď, inak bude dieťa celý život vyrastať s deformovanou priehradkou. Počas rastu zase môže priehradka narásť priveľká a zdeformuje sa, lebo jej v raste prekážajú vonkajšie nosové obaly. Vtedy vybočí do jednej alebo druhej strany. Úrazy pri, ktorých priehradka zmení tvar hrozia častejšie mužom, ktorí hrajú kolektívne hry alebo sa radi pobijú.

Koľkokrát sa môže operovať nos?

Častým problémom je i narazenie tváre o airbag v aute. To sa stalo aj Mirovi, ktorý nám napísal mail: „Pred rokmi som sa venoval hokeju a mám za sebou dve plastiky nosa. Pred časom som mal ľahkú nehodu, ale udrel som si pri nej tvár o airbag a mám pocit, že nos sa mi stáča viac doľava. Je pravda, že nos by sa nemal operovať viac ako dvakrát?“ S Mirovou otázkou sme sa obrátili na na plastického chirurga . „Čo sa týka operácii nosa, nie je jasné obmedzenie v zmysle počtu zákrokov. Čo však môže ovplyvniť operovateľnosť je rozsah predchádzajúcich operácií a váš súčasný stav. Treba si tiež uvedomiť fakt, že čím viac zákrokov na nose podstupujete, tým je výsledok hojenia menej predvídateľný. Ak sa rozhodnete podstúpiť ďalší zákrok, odporúčal by som konzultovať odborníka, ktorý má skúsenosti s rekonštrukciou ako nosovej prepážky tak samotného nosa,“ radí MUDr. Martin Boháč, PhD., MHA.

Viac: Máte nádchu a upchatý nos? Úľavu neprinesú iba kvapky

Nos

Autor: iZdravie.sk/ Mikuláš MOSNÝ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Muži nie sú hypochondri. Kedy sa nádcha zmení na veľké muky?
iZdravie.sk/ Mikuláš MOSNÝ