Zdravie

Nechcem plešinu! Boj s alopéciou ide poriadne do peňazí

25.05.2009

Michala čakala sľubná kariéra profesionálneho hokejistu. Keď mu začali vypadávať vlasy, všetko sa zmenilo. Najprv sa objavilo jedno koliesko, potom druhé, tretie. Až oplešivel úplne.

Bez naháňania puku si svoj život nevedel predstaviť: „Keď som prestúpil k mužom, cítil som obrovskú zodpovednosť a tlak.  Okrem toho som mal pred sebou maturitu. Učil som sa po nociach, inokedy som nemal čas. Chcel som byť maximálne dobrý v hokeji aj v škole, ale bolo  toho na mňa priveľa,“ priznáva dvadsaťdvaročný Košičan.

MÔŽE ZA TO HOKEJ?

Najprv sa mu na temene hlavy vytvorilo malé, nenápadné koliesko. Keď nemizlo, kúpil si v lekárni tabletky na podporu rastu vlasov. Po polroku sa ložisko zväčšilo, potom sa presunulo na iné miesto. „Začal som chodiť ku kožnému  v Košiciach. Bral som lieky a trikrát týždenne ma ošetrovali tekutým dusíkom.

Narástli mi nové jemné chĺpky, zdalo sa, že všetko bude v pohode. Potom sa to zhoršilo, ložiská sa rozrastali a presúvali. Napokon mi vlasy vypadali úplne, stratil som aj mihalnice, aj obočie. Skončil som v nemocnici. Pomohli mi,  nasadili iné, silnejšie lieky, ale situácia sa po čase zopakovala,“  vysvetľuje mladík.

V hokeji si dal pauzu, lebo  nevládal trénovať. Z hormonálnych liekov, ktoré bral, mu bolo zle. „Dostával som závraty a bol som biely ako stena. Musel som si sadnúť na lavičku, inak by som odpadol. Keď som však lieky vysadil, vypadávanie sa zrýchlilo.“ Michal je presvedčený, že jeho alopéciu má na svedomí nadmerný stres, ktorý zle znášal.

Lekári vylúčili kožné a iné ochorenie aj genetickú predispozíciu – v rodine nebol nikto plešatý ani nemal s vlasmi žiadne patálie. MUDr. Júlia Stracenská z  Dermatologického  oddelenia sanatórneho typu vo Svidníku, kde mladíka najnovšie liečia, hovorí: „Až v sedemdesiatich  percentách sa príčina alopécie nedá vypátrať. V Michalovom prípade mohla okrem stresu zohrať svoje aj hokejistická prilba, presnejšie každodenné dráždenie a potenie pod ňou.“

SPRAVÍM VŠETKO!  

Mladý muž napokon s hokejom definitívne skončil. Dnes si ide zatrénovať už len pre kondičku a dobrú postavu. Nasadí si šiltovku, ktorá sčasti zakryje aj chýbajúce obočie a mihalnice. No so svojím výzorom sa nevyrovnal: „Keď v priebehu roka-dvoch prídete o všetky vlasy, len veľmi ťažko sa s tým zmierite. Nechcem ostať s holou hlavou.“

Jeho slová potvrdzuje aj kožná lekárka: „Vlasy  sa stali lukratívnym biznisom. Keď vám začnú nadmerne vypadávať, ste ochotní vyskúšať všetko a za akúkoľvek cenu, len aby sa vám vrátila pôvodná hriva. Mnohí siahajú po „zaručene účinných“ prípravkoch proti vypadávaniu vlasov,  ktorými hýria reklamy. Realita je však iná. Liečba alopécie je veľmi náročná a treba k nej pristupovať komplexne. Musíme využiť a kombinovať všetky postupy – lokálnu, vnútornú, fyzikálnu aj podpornú liečbu. A hoci ide o mnohokrát overené metódy, nemusia byť u každého rovnako účinné.“

CHODIA ZĎALEKA

Michal teraz poctivo užíva lieky, hlavu si pravidelne potiera špeciálnymi roztokmi a raz do týždňa  cestuje z Košíc do Svidníka na  fyzikálne procedúry.  Lepšie by bolo, keby ich absolvoval  trikrát ako iní pacienti, no nestíha. Aj tak je rád, že sa konečne dostal k lekárom, ktorí sa snažia jeho ochorenie, totálnu ložiskovú alopéciu, liečiť dôsledne a celkovo.

Nie je jediný, do Svidníka merajú cestu ľudia nielen z východného, ale aj zo stredného Slovenska. Doktorka Stracenská  upozorňuje, že všetky metódy na podporu rastu vlasov, ktoré Michal v ich centre absolvuje, sú  doplnkové a používajú ich aj pri iných kožných ochoreniach. „Samotné síce alopéciu nevyliečia,  účinne však pomôžu pri celkovej terapii.“  

PLYNOVÉ INJEKCIE

Prvá procedúra, ktorú Michal absolvuje, je karboxyterapia.  Injekcie oxidu uhličitého sa už dlho využívajú v balneoterapii pri liečbe kĺbov a iných ochorení, ale až v poslednom čase vedci prišli na to, že by mohli priniesť úžitok aj v kožnej a estetickej medicíne. Karboxyterapia je vo Svidníku číslo jeden v doplnkovej liečbe. Dermatologička vysvetľuje jej princíp: „Predstavte si, že by ste sa topili vo vode.

Vyletíte z nej, aby ste sa nadýchli. V tele sa nahromadí oxid uhličitý, to vyvolá stresovú reakciu. Pokožka sa masívne okysličí a prenikajú do nej potrebné živiny. Hydratuje sa, stáva sa pružnejšou a pevnejšou. Oživuje sa tkanivo, vlasové bunky aj cibuľky.“ A naozaj to vidno. Na Michalovej hlave začína popri starších tmavších vlasoch „rašiť“ jemné svetlé páperie.  Najprv na zátylku, po čase v typickej mužskej oblasti, teda na temene hlavy.

Prístroj s filtrovaným oxidom uhličitým je napojený na hadičku s ihlou. Michal si sadá do kresla, lekárka dezinfikuje miesto vpichu a bodne do jeho hlavy ihlu. Plyn nadvihne  pokožku a okysličí ju.  „Mám pocit, akoby sa mi pod kožou roztiekla voda.  Je to však len mierny tlak alebo jemné mravčenie,“ opisuje svoje pocity mladík. Lekárka sa ho stále pýta,  či je všetko v poriadku. Ak by pocítil bolesť, okamžite s injekciami prestane.

„Procedúra je absolútne bezpečná, oxid uhličitý je telu vlastný a to sa s ním ľahko vyrovná,“ ubezpečuje. Postupne Michalovi kúsok po kúsku „opichá“ pokožku na celej  hlave. Zákrok trvá približne pol hodiny a je jediný, za ktorý pacient v DOST-e zaplatí. Stojí od 3,30 do 5 eur (100 až 150 korún). Je vhodný pri liečbe typickej mužskej alopécie, ako je plešina na temene či zátylku, pri liečbe ženských kútov, pri ložiskovej alopécii, ale aj pri riedkych vlasoch, teda  difúznej alopécii
– samozrejme, vždy v kombinácii s ďalšími metódami.

TEPLO, MRÁZ...

Michal sa presunie do ďalšej miestnosti. Asi dvadsať minút si nehybne posedí v červenkastom svetle biolampy. „Červené polarizované svetlo urýchľuje oživenie a hojenie postihnutej kože, podporuje tvorbu nového tkaniva,  revitalizuje vlasové cibuľky,“ vysvetľuje dok-torka Stracenská. Po príjemnom teple nasleduje kryoterapia, ošetrenie tekutým dusíkom. Plyn je uzavretý vo fľaši, ktorá vyzerá ako termoska.

Sestrička ním asi desať minút výdatne sprejuje Michalovu holú lebku, okolo sa vytvára obláčik hmly. „Tekutý dusík používame pri mnohých kožných ochoreniach, pri alopécii však nepotrebujeme hlboké zmrazenie, ide nám len o oživenie a prekrvenie vlasovej pokožky. Preto ,snežíme‘ z väčšej vzdialenosti. Pacient nepociťuje žiadnu alebo len minimálnu bolesť.“

... LASER, SVETLO, KYSLÍK

Ďalší prístroj v akcii  je laserový skener.  Tiež má v dermatológii široké využitie – od liečby akné, ekzému, herpesov, vitiliga až po alopéciu.  Podobne ako ostatné metódy pôsobí proti bolesti, zápalu, podporuje obnovu buniek a urýchľuje hojenie. Procedúra trvá desať až pätnásť minút, v závislosti od ošetrovanej plochy a frekvencie.

Oxygenoterapia, ľudovo kyslíkový bar, je liečba kyslíkom.  „Je veľmi vhodná na celkové upokojenie, odbúranie stresu a prekrvenie celého tela,“ vysvetľuje doktorka Stracenská. „Pacient si sadne do kresla a desať-pätnásť minút vdychuje kyslík. Nemyslíme si, že vlasy zachránime, treba však rátať s tým, že za ich vypadávaním sa často skrýva psychika, tak ako u Michala.“ 

Podpornou procedúrou je napríklad aj  masáž hlavovej pokožky. Špeciálny hrebeň vibruje, podporuje prekrvenie bezvlasých ložísk a stimuluje vlasové cibuľky. Pri svetloliečbe sa pohybuje špeciálnou lampou s UVA žiarením tesne nad pokožkou hlavy, aby do nej preniklo ultrafialové svetlo. Do zo-znamu podporných metód patrí aj ionoforéza, ultrazvuk,  akupresúra a akupunktúra.

Jedna metóda nestačí

Liečba alopécií sa musí kombinovať a prebiehať na viacerých frontoch, vysvetľuje primárka DOST vo Svidníku MUDr. Hana Zelenková

Lekári nie vždy prídu na jej príčinu. Niekedy sa však za ňou skrývajú vnútorné alebo iné ochorenia, ktoré sa dajú odhaliť a liečiť.  Aké?
Ide predovšetkým o ochorenia žliaz s vnútornou sekréciou či hormonálne zmeny. Napríklad ochorenia štítnej žľazy sa v prvých  mesiacoch môžu prejavovať výrazným preriedením vlasov, najmä v temennej oblasti. A u žien je tento prejav mimoriadne nepríjemný. Liečba u endokrinológa  potom často prinesie uspokojivý efekt.  Vypadávanie vlasov alebo preriedenie na temene sa môže prejaviť aj u diabetikov.

Cielená liečba cukrovky prinesie aspoň čiastočné zlepšenie. Na vlasoch sa odráža aj používanie hormonálnej antikoncepcie alebo niektorých hormonálnych liekov. Niekedy stačí príslušný liek zameniť za iný a pôvodná kvalita a hustota vlasov sa vráti. Hoci sa to zdá neuveriteľné, aj nekorigované očné chyby môžu zapríčiňovať alopéciu. Náprava, teda nosenie okuliarov, už neraz priniesla prekvapivé výsledky. 

Ďalej pátrame po možných hnisavých ložis-kách v tele, o ktorých  pacient ani netuší.  Cielené vyšetrenie často odhalí zápalový proces v hrdle alebo pokazené zuby. Po ich odstránení často nastane želaný efekt.  A podobne je to pri liečbe neurologických problémov.

Pomáhajú pri liečbe vypadaných ložísk alebo  preriedených vlasov voľnopredajné  výrobky?
Áno, ide o lokálnu liečbu. Na trhu je veľa šampónov, balzamov, roztokov na vtieranie, krémov, sprejov aj vlasových mliek s výťažkami z  bylín, z obilných klíčkov, s ovocnými kyselinami.  Účinné sú výrobky s kyselinou hyalurónovou, ktorá patrí medzi základné zložky prítomné v zdravej koži. Vo farmaceutických výrobkoch nesmú chýbať vitamíny skupiny B  a E a rôzne antioxidanty. Populárne sú pantenol a pyridoxín v tabletách.

Nepoužívajte však pantenol  vo forme spreja,  ide o penu určenú na popáleniny, nie na vonkajšiu liečbu vypadávania vlasov. Inými  účinnými látkami sú dráždivé tinktúry. Väčšinou sú to liehové roztoky, ktoré sa dobre rozotierajú a nezapáchajú. Obsahujú resorcín, kyselinu salicylovú a iné aktívne látky. Pri ložiskovom vypadávaní vlasov používame aj injekcie s týmito látkami, aplikujeme ich priamo do vlasových cibuliek. Veľké nádeje sa vkladali do prípravkov, ktoré obsahovali minoxidil. Sú naozaj účinné, ale majú aj  obmedzenia – nesmú ich používať deti a alergici. Nevýhoda je aj to, že keď prestanete vlasy ošetrovať, často vypadnú znova.

A čo  tablety a infúzie?
Hovoríme o vnútornej liečbe.  Ľudia s alopéciou užívajú vitamíny skupiny B, ale aj C, D, E, K, P a minerály vo forme tabliet alebo kvapiek. Výborný prostriedok na povzbudenie rastu vlasov sú výťažky z rias a želatínové cuk-ríky.   Špeciálne lieky sa podávajú vo forme tabliet alebo infúzií. Vo veľmi vážnych prípadoch siahame po hormonálnych liekoch. Používame aj lieky, ktoré zdanlivo s liečbou alopécie nemajú nič spoločné.

Náhodne sa zistilo, že pri  užívaní lieku na vysoký krvný tlak sa ako „nežiaduci účinok”  objavuje zvýraznené ochlpenie. Muži s preriedeným vlasovým porastom majú nádej aj v lieku používanom na liečbu ochorenia prostaty.  Voľba liekov je výhradne v rukách dermatológa.  Pacient musí byť prísne sledovaný a chodiť na pravidelné laboratórne kontroly niektorých vybraných parametrov.  Posledná možnosť pre ľudí, čo sa nezmieria s alopéciou, je transplantácia vlasov.

Luxusný biznis

Pri jedinečnej transplantačnej technike lekár nepoužíva skalpel, nepocítite bolesť a na hlave vám nezostane nepekná jazva. Je vhodná pre mužov aj pre ženy. Nie však pre každú peňaženku

Vlasová transplantácia  je najúčinnejšia pri  androgénnej alopécii, teda pri  klasickom mužskom plešivení.  „Mladší muži k nám najčastejšie chodia s kútmi, s rednúcim temenom, starší s väčšími plešinami, “ hovorí MUDr. Peter Hajduk, špecialista z Prahy, ktorý pôsobí aj na bratislavskej klinike Esthetic. „Majú výhodu, že im môžeme odoberať aj chĺpky z hrudníka, brucha a nôh, ak treba.“ Mužské plešivenie však trápi aj ženy, zapríčiňuje ho totiž z veľkej časti  nerovnováha testosterónu.

AJ FÚZY A OBOČIE

Iné dámy žiadajú skôr zahustenie preriedených vlasov.  „Ide o difúznu alopéciu, pri ktorej musíme dobre zvážiť, či bude efektívna. Ak nájdeme kvalitné darcovské miesto s hrubšími vlasmi, je to možné,“ pokračuje skúsený operatér. Ďalšie majú záujem o úpravu vlasovej línie, no čoraz častejšie chodia na rekonštrukciu obočia, o ktoré prišli neustálym vytrhávaním. „Máme aj pacientov s ložiskovou alopéciou, ložisko však musí byť  stabilné – nesmie sa rozrastať ani presúvať.“

Robia aj veľa opráv po starších, nevydarených transplantáciách. Sú oveľa náročnejšie ako prvotná operácia. „Dobré výsledky máme aj s poúrazovými alopéciami, keď pacienti prídu o vlasy  po popáleninách, úrazoch hlavy, zásahu elektrickým prúdom či rádioterapii.“ 

A kuriózne prípady? „Klientka si dala doplniť chĺpky na ohanbí.  Inej sme transplantovali vlasy nad ušami. Prišla o ne, keď ju učiteľ ako dieťa ťahal za pačesy. Po štyridsiatich rokoch si konečne mohla spraviť účes. No určite najzaujímavejší bol muž z Kazachstanu. Jeho mužská okrasa nezodpovedala miestnej móde a cítil sa sociálne a pracovne znevýhodnený. Vďaka dorobeným fúzom je teraz na poste, po ktorom túžil.“

SKALPEL NEPOTREBUJEME

MUDr. Hajduk a jeho tím ako jediní v strednej Európe „sadia“ vlasy metódou FM. „Používame ju už šiesty rok a momentálne je to najjemnejšia technika,“ tvrdí lekár a porovnáva ju so staršími postupmi. Pri  „stripovej“ metóde chirurg vyrezal prúžok kože s vlasmi nad ušami alebo zboku. Potom ho rozdelil na malé čiastočky, štepy, ktoré preniesol na bezvlasové miesta. Nedostatkom boli nevzhľadné a bolestivé jazvy, ktoré po odbere ostávali vo vlasovej časti.

Posledných osem rokov nahrádza zastaranú techniku oveľa šetrnejšia FUE transplantácia. Operatér vyberie ihlou, ktorá má 0,9 mm až 1 mm, len jednu folikulárnu jednotku. Tá obsahuje maximálne jeden až štyri vlasy a potom sa prenáša na príjmové miesto.  „Pre nás je však už aj taká ihlička hrubá, my používame ešte tenšiu, s priemerom 0,65 mm. Vyťahujeme ňou jednotlivé folikulárne jednotky tak, ako prirodzene  rastú.  Nič nekrájame, nezašívame, skalpel ani nemáme vo výbave.

FM metóda nezanecháva jazvy, preto je vhodná aj pre ženy.“   Aj dierky po odbere štepov sú veľmi malé, preto sa darcovské miesto zbytočne nezničí a rýchlo sa zahojí.  Ďalšou výhodou je, že v príjmovom mieste sa nevytvorí hrboľatá koža, naopak, ostáva hladká a štepy dokonale zapadnú do vpichov. „Zo sto osadených štepov sa ujme deväťdesiatpäť,“ tvrdí  doktor Hajduk.

NA CELÝ DEŇ

Dĺžka zákroku závisí od rozsahu a počtu vkladaných štepov, určite však treba rátať s celodňovou tortúrou. Prvá fáza trvá len päť minút. Pacient si ľahne na brucho a dostane lokálnu „tlakovú“ anestéziu.  Darcovské miesto sa ostrihá a pripraví na zákrok. Z neho sa postupne odoberajú štepy. Táto časť zákroku trvá hodinu až dve a pol hodiny. Vlasy  sa neupravujú,  aby sa nepoškodili,  len sa vložia do živného roztoku v chladničke. 

Pacient si ide oddýchnuť, po dvadsiatich minútach sa vráti na operačnú sálu. Tentoraz si sadne  do kresla. Najprv sa  umŕtvi  príjmové miesto, potom operatér urobí do kože malé vpichy, otvorčeky s priemerom 0,65 mm, do ktorých vkladá štepy.  Musia mať rovnaký sklon ako prirodzené vlasy a kopírovať smer ich rastu. „Presádzanie“  je náročné na precíznosť aj čas, trvá štyri až osem hodín.

„Po zákroku nemáte obviazanú hlavu. Dáte si len šiltovku či šatku a o pätnásť minút môžete odkráčať domov. Darcovské aj príjmové miesto sa zahojí do siedmich dní, o štrnásť dní už môžete aj plávať či potápať sa. Samozrejme, musíte dodržiavať isté pravidlá, napríklad vyhýbať sa slnku, telesnej či psychickej námahe. Vlasy si treba umývať špeciálnymi šampónmi a užívať tabletky na podporu rastu. Na kontrolu prídete o mesiac až dva, potom o pol roka. Ale až o rok môžeme úplne zhodnotiť, aká zmena nastala, či treba niečo doplniť ,“ vysvetľuje doktor Hajduk.  Nezľaknite sa, nové vlasy zväčša onedlho vypadnú, ale ide o prirodzený proces.  Pod dvoch-troch mesiacoch narastú nové, trvalé.

PARÁDA ČOSI STOJÍ

Rozhodli ste sa, že si zadovážite bohatší účes? Cena za jeden štep je 3,30 eura (99 korún). Pri jednom zákroku vám „presadia“ približne 600 až 1 200 štepov. Ich presný počet závisí od rozsahu výkonu, hustoty a kvality pôvodných vlasov. Celkovú investíciu do vylepšeného výzoru si teraz už ľahko vyrátate. Neodradila vás? V poriadku. 

Možno vás viac schladí konzultácia s lekárom.  „Nie každá alopécia je vhodná na transplantáciu,“ upozorňuje MUDr. Peter Hajduk. „Nejde to, keď je darcovská plocha malá, vlasy sú jemné, nekvalitné alebo tenučké a medzery medzi nimi nie sú dostatočne veľké na to, aby sme tam bezpečne vsunuli nový vlas. Kontraindikáciami sú aj zápalové ochorenia kože, psoriáza, cukrovka, ochorenia štítnej žľazy a iné choroby.“ n

V tomto článku sa zaoberáme Alopécia ...viac
Autor: Adriana Fábryová

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Potrebujete vložku do topánky? Chodidlo sa môže hlásiť bolesťami krížov i v kolene

Potrebujete vložku do topánky? Chodidlo sa môže hlásiť bolesťami krížov i v kolene

včera
Správna ortopedická vložka pomôže vyrovnať jednostrannú záťaž, vylepší ploché nohy, ale pomôže aj po operáciách chrbta či kolena.... Čítať viac
 
VIDEO: Oddýchnite si od práce. Začnite meditáciou pre zdravé srdce

VIDEO: Oddýchnite si od práce. Začnite meditáciou pre zdravé srdce

20.04.2018
Americké výskumy odhalili, že relaxačné cvičenia upokoja nielen myseľ, ale zabránia mnohým srdcovým chorobám. Čítať viac
 
VIDEO: Ako bezpečne vybrať kliešťa? Hlavne ho nevytočte!

VIDEO: Ako bezpečne vybrať kliešťa? Hlavne ho nevytočte!

20.04.2018
Kliešťa je treba dostať von čo najskôr. Aby ste sa vyhli nákaze, potrebná je opatrnosť, hlavne ho neudusiť ani nerozpučiť. Pozrite... Čítať viac
 
Gúglite do omrzenia? 5 denných návykov, ktoré vám ohlupujú mozog

Gúglite do omrzenia? 5 denných návykov, ktoré vám ohlupujú mozog

20.04.2018
Ak ho nevyužívate dosť, je zle, rovnako ak mu nedáte oddýchnuť. Patríte medzi pravidelných ochudobňovačov vlastného mozgu? Čítať viac
 
Hrozí vám syndróm vyhorenia? Na začiatku ho môžete stopnúť

Hrozí vám syndróm vyhorenia? Na začiatku ho môžete stopnúť

19.04.2018
Ledva sa vlečiete do práce a myšlienky vám lietajú od povinnosti k povinnosti. Nezavrite sa doma, ale stretnite sa s priateľmi a smejte... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nechcem plešinu! Boj s alopéciou ide poriadne do peňazí
Adriana Fábryová