Nie sú peniaze, nebude sex: Ekonomická kríza vplýva aj na vzťahy

23.03.2009

Finančná kríza zúri všade a pomaly sa vkráda aj do našich postelí. Je naozaj nevyhnutné, aby peniaze kazili partnerské vzťahy?

Miloš je tridsaťpäťročný muž, doteraz úspešný podnikateľ, ktorého doma čakajú čiperné dvojičky Ivka a Lenka a milujúca polovička Diana. V priebehu pol roka však jeho firma stratila troch kľúčových obchodných partnerov a objavili sa problémy s platobnou schopnosťou odberateľov.

Miloš musel siahnuť na rezervy, ktoré sa pomaly míňali, a situácia začala byť hrozivá. Uvedomil si, že ak to pôjde takto aj naďalej a nepodarí sa mu získať lukratívnejšie zákazky, bude musieť ukončiť podnikanie. A to by znamenalo existenčnú katastrofu, pretože Diana bola ešte na materskej a jediným zdrojom príjmu pre rodinu bola dovtedy len jeho fungujúca spoločnosť. Čoraz viac času trávil vo svojej kancelárii a naháňaním potenciálnych odberateľov.

Bezúspešne. Domov prichádzal neskoro večer, doslova vycicaný, a jediné, na čo sa zmohol, bola sprcha a tvrdý spánok. Diana chápala, že nad firmou sa sťahujú čierne mračná, a tiež bola z toho nervózna a napätá. Napriek tomu alebo možno práve preto očakávala, že jej manžel prejaví viac nežnosti. Finančná kríza sa však presunula aj do ich spoločnej postele. Milovali sa čoraz zriedkavejšie. Manžel začal mať problémy s dosiahnutím erekcie a na manželkine pokusy o telesné zblíženie začal reagovať chladne a podráždene.

ATMOSFÉRA SA DALA KRÁJAŤ

„Je to neuveriteľné, ale nespoznávala som ho, mala som pocit, že ten človek, čo prišiel domov z práce, ani nie je môj manžel,“ vykresľuje svoje nedávne ťažkosti Diana. „Samozrejme, že som si to začala vyčítať a hľadala som chyby v sebe. V tichosti som preplakala do vankúša veľa nocí, keď manžel zaspal. Mala som strach, že sa náš dovtedy bezproblémový zväzok rúti do záhuby.

Pokúšala som sa s ním komunikovať, no vždy sa to skončilo tým, že som ho iba podráždila a vyčítal mi, že nechápem veľkosť celého problému a situáciu zľahčujem. Skončilo sa to tichou domácnosťou. Atmosféra v dome by sa dala krájať. Jednoducho sme prestali spolu komunikovať, hoci dovtedy sme vždy všetky problémy riešili spolu a rozprávali sa o nich.“ V byte sa ráno pred Milošovým odchodom do práce obchádzali, nevymenili si ani pohľad, nieto ešte objatie s prianím pekného dňa či bozk na rozlúčku. Narušila sa intimita.

Stratila sa vzájomná blízkosť. Obaja vedeli, že s tým musia niečo urobiť, no nevedeli čo ani ako. Nahromadené vnútorné napätie však má svoje limity. A inak to nebolo ani v prípade Miloša a Diany. Jedného večera sa hystericky pohádali v kuchyni len preto, že sa minul cukor a Miloš si nemal čím osladiť večerný čaj. Vzájomné výčitky prerástli do otvorených útokov, keď na seba začali vyťahovať už dávno prekonané veci z minulosti.

Dourážali sa do takej miery, že Diana to nezvládla a rozplakala sa. „Až potom sme sa konečne objali,“ hovorí Diana. „Prvý stupienok k zlepšeniu sa začal tým, že sme sa jeden druhému ospravedlnili a začali sa konečne rozprávať. O svojich pocitoch, úzkostiach, starostiach a strachu. Uvedomili sme si, že nechceme za žiadnu cenu dopustiť, aby peniaze rozbili náš vzťah.

Dohodli sme sa, že budeme o všetkom diskutovať, budeme sa viac venovať jeden druhému a deťom. Pravidelne sme začali chodiť na večerné prechádzky a párkrát sme si dali ,rande‘ v čajovni z našich študentských čias. Neviem, či je to univerzálny recept, ale nám to veľmi pomohlo. Opäť sme našli k sebe cestu a sex je teraz, napočudovanie, lepší ako kedykoľvek predtým. Kríza nás, paradoxne, posilnila a ešte viac zblížila.“

Zomknite sa vo vzťahu

Môže ekonomická kríza vplývať na sexuálny život páru?
Určite áno a neplatí to len pre súčasnú ekonomickú krízu. Každá kríza môže negatívne vplývať na sexuálny život partnerov. Pritom môžu rolu hrať vonkajšie faktory, napríklad finančná, bytová kríza, problémy so zamestnaním, nezhody so svokrovcami alebo vnútorné vplyvy, čiže kríza vo vzťahu, problémy s výchovou detí, zdravotné problémy a podobne. Sexuálny život je totiž čerešničkou na torte. Chuť na sex, čiže libido, závisí od pocitu pohody a spokojnosti. Hlavne u žien má akékoľvek narušenie rovnováhy naň väčšinou negatívny vplyv. Ale stáva sa to aj mužom. Podľa mojich skúseností hlavne vtedy, keď sú zavalení prácou, prežívajú priveľa stresu, prípadne majú aj zdravotné ťažkosti.

V ekonomickej kríze sa kombinuje viacero vplyvov a nemôžeme sa čudovať, že trpí aj intímny život. Sex sa dostáva do úzadia, pretože sa riešia podstatnejšie problémy. Aj keď často slúži ako udobrovací prostriedok alebo ventil priveľmi nabitej atmosféry, funguje to skôr pri vzťahových problémoch páru. Menej sa sex ako spôsob odventilovania problémov uplatní pri vonkajších vplyvoch. Pri zníženej chuti na sex je, samozrejme, častým problémom u žien dosiahnutie orgazmu a u mužov sa môžu vyskytnúť problémy s erekciou. Vzhľadom na krízu sa sexuálne problémy väčšinou riešia až neskôr. Potom býva ich riešenie ešte zložitejšie.

Ako sa dá začarovanému kruhu vyhnúť?
Najjednoduchšie by bolo nepustiť krízu k sebe príliš blízko. Podnikatelia, ktorých liečim, hovoria, že teraz sa ukáže, čo si kto ušetril a aké má kto zásoby, pretože podľa nich budeme musieť minimálne dva až tri roky žiť z rezerv. Ak niekto nepocíti zníženie príjmov alebo stratu zamestnania, nemusí sa kríza prejaviť ani na jeho sexuálnom živote.

Ak na nás však udrie plnou silou, treba sa snažiť, aby čo najmenej zasiahla vzťahy. Náš partner za to nemôže, preto sa treba, naopak, vo vzťahu zomknúť a jeden druhého viac podporovať. Znížené libido sa môžeme snažiť kompenzovať zintenzívnením spoločných aktivít a zlepšením vzájomnej komunikácie.

Niekedy na zatraktívnenie sexuálneho života pomôže zmena zaužívaných sexuálnych stereotypov. Ak sa dostavia poruchy erekcie, je už väčšinou vhodné navštíviť sexuológa alebo aspoň urológa, ktorí majú k dispozícii lieky na navrátenie situácie do normálu. Poruchy orgazmu u žien zase väčšinou liečia sexuológovia­­­­­­­-psychiatri. Pomôže aj psychologická konzultácia, ideálne oboch partnerov, a odbúranie stresu, ktorý sa vo vzťahu v dôsledku krízy a sexuálnej dysfunkcie väčšinou nahromadí.Autor: Rastislav TEPLÁNSKÝ

Ďalšie články z tejto sekcie

Hviezda Teórie veľkého tresku bez hanby priznala vylepšenia. Pre mužov to nerobí

Hviezda Teórie veľkého tresku bez hanby priznala vylepšenia. Pre mužov to nerobí

včera
Penny nepovažuje svoje vylepšenia za tajné. Nový nos i prsia jej zmenili život k lepšiemu, peknú postavu však nemá zadarmo. Čítať viac
 
Problém s neplodnosťou máte o 2 roky skôr, ako ho začnete riešiť. Kedy už nečakať?

Problém s neplodnosťou máte o 2 roky skôr, ako ho začnete riešiť. Kedy už nečakať?

21.02.2017
Veľa párov netuší, že nedokáže počať bábätko, až kým sa im nedarí niekoľko rokov. No môže byť už neskoro. Čítať viac
 
Herečka Monika Horváthová a jej boj s nadmerným potením: Antiperspiranty mi vyžrali kožu

Herečka Monika Horváthová a jej boj s nadmerným potením: Antiperspiranty mi vyžrali kožu

20.02.2017
Otvorenosť, s akou o problémoch 24-ročná Monika Horváthová hovorí, jej pristane a nechýba jej ani odvaha riešiť ich. Čítať viac
 
Depresia po pôrode nie je normálna. Neklamte samu seba a riešte ju v zárodku

Depresia po pôrode nie je normálna. Neklamte samu seba a riešte ju v zárodku

19.02.2017
Popôrodná depresia nemá len jednu príčinu. Nezľahčujte ju, neplačú všetky matky. Čítať viac
 
Dajte zbohom suchotám! V menopauze vás nepotrápia len v nohavičkách

Dajte zbohom suchotám! V menopauze vás nepotrápia len v nohavičkách

18.02.2017
Na to, aby ste prečkali obdobie sucha, potrebujete len slzy, cukríky a lubrikant. Čítať viac
 
 

wanda.sk