Zdravie

Nie sú peniaze, nebude sex: Ekonomická kríza vplýva aj na vzťahy

23.03.2009

Finančná kríza zúri všade a pomaly sa vkráda aj do našich postelí. Je naozaj nevyhnutné, aby peniaze kazili partnerské vzťahy?

Miloš je tridsaťpäťročný muž, doteraz úspešný podnikateľ, ktorého doma čakajú čiperné dvojičky Ivka a Lenka a milujúca polovička Diana. V priebehu pol roka však jeho firma stratila troch kľúčových obchodných partnerov a objavili sa problémy s platobnou schopnosťou odberateľov.

Miloš musel siahnuť na rezervy, ktoré sa pomaly míňali, a situácia začala byť hrozivá. Uvedomil si, že ak to pôjde takto aj naďalej a nepodarí sa mu získať lukratívnejšie zákazky, bude musieť ukončiť podnikanie. A to by znamenalo existenčnú katastrofu, pretože Diana bola ešte na materskej a jediným zdrojom príjmu pre rodinu bola dovtedy len jeho fungujúca spoločnosť. Čoraz viac času trávil vo svojej kancelárii a naháňaním potenciálnych odberateľov.

Bezúspešne. Domov prichádzal neskoro večer, doslova vycicaný, a jediné, na čo sa zmohol, bola sprcha a tvrdý spánok. Diana chápala, že nad firmou sa sťahujú čierne mračná, a tiež bola z toho nervózna a napätá. Napriek tomu alebo možno práve preto očakávala, že jej manžel prejaví viac nežnosti. Finančná kríza sa však presunula aj do ich spoločnej postele. Milovali sa čoraz zriedkavejšie. Manžel začal mať problémy s dosiahnutím erekcie a na manželkine pokusy o telesné zblíženie začal reagovať chladne a podráždene.

ATMOSFÉRA SA DALA KRÁJAŤ

„Je to neuveriteľné, ale nespoznávala som ho, mala som pocit, že ten človek, čo prišiel domov z práce, ani nie je môj manžel,“ vykresľuje svoje nedávne ťažkosti Diana. „Samozrejme, že som si to začala vyčítať a hľadala som chyby v sebe. V tichosti som preplakala do vankúša veľa nocí, keď manžel zaspal. Mala som strach, že sa náš dovtedy bezproblémový zväzok rúti do záhuby.

Pokúšala som sa s ním komunikovať, no vždy sa to skončilo tým, že som ho iba podráždila a vyčítal mi, že nechápem veľkosť celého problému a situáciu zľahčujem. Skončilo sa to tichou domácnosťou. Atmosféra v dome by sa dala krájať. Jednoducho sme prestali spolu komunikovať, hoci dovtedy sme vždy všetky problémy riešili spolu a rozprávali sa o nich.“ V byte sa ráno pred Milošovým odchodom do práce obchádzali, nevymenili si ani pohľad, nieto ešte objatie s prianím pekného dňa či bozk na rozlúčku. Narušila sa intimita.

Stratila sa vzájomná blízkosť. Obaja vedeli, že s tým musia niečo urobiť, no nevedeli čo ani ako. Nahromadené vnútorné napätie však má svoje limity. A inak to nebolo ani v prípade Miloša a Diany. Jedného večera sa hystericky pohádali v kuchyni len preto, že sa minul cukor a Miloš si nemal čím osladiť večerný čaj. Vzájomné výčitky prerástli do otvorených útokov, keď na seba začali vyťahovať už dávno prekonané veci z minulosti.

Dourážali sa do takej miery, že Diana to nezvládla a rozplakala sa. „Až potom sme sa konečne objali,“ hovorí Diana. „Prvý stupienok k zlepšeniu sa začal tým, že sme sa jeden druhému ospravedlnili a začali sa konečne rozprávať. O svojich pocitoch, úzkostiach, starostiach a strachu. Uvedomili sme si, že nechceme za žiadnu cenu dopustiť, aby peniaze rozbili náš vzťah.

Dohodli sme sa, že budeme o všetkom diskutovať, budeme sa viac venovať jeden druhému a deťom. Pravidelne sme začali chodiť na večerné prechádzky a párkrát sme si dali ,rande‘ v čajovni z našich študentských čias. Neviem, či je to univerzálny recept, ale nám to veľmi pomohlo. Opäť sme našli k sebe cestu a sex je teraz, napočudovanie, lepší ako kedykoľvek predtým. Kríza nás, paradoxne, posilnila a ešte viac zblížila.“

Zomknite sa vo vzťahu

Môže ekonomická kríza vplývať na sexuálny život páru?
Určite áno a neplatí to len pre súčasnú ekonomickú krízu. Každá kríza môže negatívne vplývať na sexuálny život partnerov. Pritom môžu rolu hrať vonkajšie faktory, napríklad finančná, bytová kríza, problémy so zamestnaním, nezhody so svokrovcami alebo vnútorné vplyvy, čiže kríza vo vzťahu, problémy s výchovou detí, zdravotné problémy a podobne. Sexuálny život je totiž čerešničkou na torte. Chuť na sex, čiže libido, závisí od pocitu pohody a spokojnosti. Hlavne u žien má akékoľvek narušenie rovnováhy naň väčšinou negatívny vplyv. Ale stáva sa to aj mužom. Podľa mojich skúseností hlavne vtedy, keď sú zavalení prácou, prežívajú priveľa stresu, prípadne majú aj zdravotné ťažkosti.

V ekonomickej kríze sa kombinuje viacero vplyvov a nemôžeme sa čudovať, že trpí aj intímny život. Sex sa dostáva do úzadia, pretože sa riešia podstatnejšie problémy. Aj keď často slúži ako udobrovací prostriedok alebo ventil priveľmi nabitej atmosféry, funguje to skôr pri vzťahových problémoch páru. Menej sa sex ako spôsob odventilovania problémov uplatní pri vonkajších vplyvoch. Pri zníženej chuti na sex je, samozrejme, častým problémom u žien dosiahnutie orgazmu a u mužov sa môžu vyskytnúť problémy s erekciou. Vzhľadom na krízu sa sexuálne problémy väčšinou riešia až neskôr. Potom býva ich riešenie ešte zložitejšie.

Ako sa dá začarovanému kruhu vyhnúť?
Najjednoduchšie by bolo nepustiť krízu k sebe príliš blízko. Podnikatelia, ktorých liečim, hovoria, že teraz sa ukáže, čo si kto ušetril a aké má kto zásoby, pretože podľa nich budeme musieť minimálne dva až tri roky žiť z rezerv. Ak niekto nepocíti zníženie príjmov alebo stratu zamestnania, nemusí sa kríza prejaviť ani na jeho sexuálnom živote.

Ak na nás však udrie plnou silou, treba sa snažiť, aby čo najmenej zasiahla vzťahy. Náš partner za to nemôže, preto sa treba, naopak, vo vzťahu zomknúť a jeden druhého viac podporovať. Znížené libido sa môžeme snažiť kompenzovať zintenzívnením spoločných aktivít a zlepšením vzájomnej komunikácie.

Niekedy na zatraktívnenie sexuálneho života pomôže zmena zaužívaných sexuálnych stereotypov. Ak sa dostavia poruchy erekcie, je už väčšinou vhodné navštíviť sexuológa alebo aspoň urológa, ktorí majú k dispozícii lieky na navrátenie situácie do normálu. Poruchy orgazmu u žien zase väčšinou liečia sexuológovia­­­­­­­-psychiatri. Pomôže aj psychologická konzultácia, ideálne oboch partnerov, a odbúranie stresu, ktorý sa vo vzťahu v dôsledku krízy a sexuálnej dysfunkcie väčšinou nahromadí.Autor: Rastislav TEPLÁNSKÝ

Ďalšie články z tejto sekcie

Začala vás svrbieť koža? Nemusí ísť hneď o ekzém

Začala vás svrbieť koža? Nemusí ísť hneď o ekzém

včera
Vrstvy oblečenia, mráz i kúrenie ju vysušujú. Skôr ako sa zbavíte drobných šupiniek kože pílingom, vyskúšajte niečo šetrnejšie.... Čítať viac
 
Vačky pod očami? Dermatologička radí, ako sa ich zbaviť

Vačky pod očami? Dermatologička radí, ako sa ich zbaviť

17.02.2018
Opuchnuté oči vás môžu prekvapiť po prebdenej noci, zlom odlíčení, ale môžu byť aj prejavom starnutia. Existuje však množstvo procedúr,... Čítať viac
 
Láska robí divy. 10 rád na posilnenie rodinného šťastia

Láska robí divy. 10 rád na posilnenie rodinného šťastia

16.02.2018
Zdravie, láska, šťastie. Aj u vás sú v takomto poradí? Harmóniu v rodine vybudujete hlavne investovaním do vzťahov. Čítať viac
 
SÚŤAŽ: Vyhrajte pre seba a partnera príťažlivé parfumy! Na čom stojí váš vzťah?  

SÚŤAŽ: Vyhrajte pre seba a partnera príťažlivé parfumy! Na čom stojí váš vzťah?  

14.02.2018
Všetci vieme, že ošiaľ zo všetkého nového časom vyprchá. Avšak sú piliere, vďaka ktorým budete šťastní tak dlho, kým nedovolíte, aby... Čítať viac
 
Žien s rakovinou pribúda raketovým tempom. Čo sa to deje?

Žien s rakovinou pribúda raketovým tempom. Čo sa to deje?

13.02.2018
Hoci počet mužov s rakovinou stále prevyšuje počet žien, výskumy ukazujú, že množstvo žien s so zhubným ochorením bude rýchlo rásť.... Čítať viac
 
 

wanda.sk