predplatne
 
Zdravie

Plejboji sú duševne prázdni. V živote to podľa vedcov vôbec ľahké nemajú

07.12.2016

Nadradené správanie sa dnes nenosí. O problémy si môže koledovať aj v prípade prílišnej túžby po víťazstvách. Čo vás potom čaká?

Životný štýl plejboja vám ublíži.

Životný štýl plejboja vám ublíži.Autor: Shutterstock

Americká štúdia si zobrala na mušku chlapov, ktorý razia „tradičné“ mužské pohľady na svet, nie je im cudzí sexizmus a často hrajú úlohu sukničkára v spoločnosti. Desať rokov skúmali 19 500 mužov.  „Pozreli sme sa na ich očakávania, ako podľa nich má vyzerať správny chlap a ako sa to odrazí na ich psychickom zdraví,“ vysvetľuje autor štúdie Y. Joel Wong. Výsledky sú prekvapivé. Chlapi s tradičným, mierne nadradeným pohľadom nielen na ženy, ale i okolitý svet, si koledujú o problémy.

Ohrozená mužnosť?

Výsledky zostavili na základe ankiet, v ktorých  muži vo veku od 21 do 65 rokov odpovedali na otázky, ktoré sa týkali zaužívaných mužských noriem. Išlo najmä o ich pohľad na to, nakoľko silná je ich túžba po víťazstve, či prejavujú svoje emócie, radi riskujú, či uprednostňujú dominantné správanie v kolektívoch, túžia uplatňovať nadradenosť nad ženami a holdujú životnému štýlu plejboja. „Zistili sme, že čím viac vo svojom správaní uprednostňovali svoje mužské normy, tým chudobnejšie bolo ich duševný rozvoj. Zároveň sa vôbec neusilovali o to, aby s tým niečo urobili,“ informoval profesor Wong v časopise Journal of Counseling Psychology.

Viac: Ste nespokojní so sexom? 3 tipy, ktoré vyženú ticho zo spálne

Nadvláda nie je kurze

Štúdia ďalej odhalila, že chlapi, ktorí sa silou mocou držia mužských, nadradených názorov skôr prepadnú depresii, stresu a časom začnú mať problémy aj so socializáciou. Navyše sa ani nesnažia hľadať ani riešenie. O odbornej psychologickej pomoci nemôže byť ani reč. Brali by to ako svoju osobnú prehru. Častejšie sa tieto problémy objavovali u mužov, ktorí nemali ukončené vysokoškolské vzdelanie. S horším duševným zdravím boli spojené najmä normy, ktoré sa týkali emocionálnej kontroly, promiskuitného správania, samostatnosti a určitej nadvládou nad ženami. 

Vyhráva gentleman

Depresie môžu podľa odborníkov súvisieť s tým, že spoločnosť niektoré „klasické mužské“ normy vníma negatívne. Mnohí ich považujú za prežitok. Práve preto tento typ mužov okolie postupne vylúči z kolektívu. Vnímajú sa ako nepochopení, čo podnecuje ich duševné ťažkosti. „Napríklad v minulosti sa sexuálne promiskuitné správanie tolerovalo viac. Aj zo strany partneriek. Takže dnes je to pre plejboja viac stresujúce ako v minulosti,“ uvažuje profesor Wrong. Zdá sa, že slušné správanie, vďaka ktorému sa aj muži vedia vcítiť do problémov ľudí vo svojom okolí a neriešia všetko agresiou, sa vyplatí. Urobíte tak niečo pre svoje duševné zdravie.

Čítajte aj: Ďalší dôvod, pre ktorý je život chlapa jednoduchší. Páni, ale vám je hej!
 

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac
Autor: iZdravie.sk/ Katarína POSLUCHOVÁ
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Plejboji sú duševne prázdni. V živote to podľa vedcov vôbec ľahké nemajú
iZdravie.sk/ Katarína POSLUCHOVÁ