predplatne
 
Zdravie

Práca na zmeny mýli biorytmus: V stávke je vaše zdravie, aj keď si zvyknete

26.05.2016

Nutnosť uživiť rodinu si najmä od mužov často vyžaduje pracovať na dve či dokonca tri pracovné zmeny vrátane nocí. Psychológovia by však takúto šichtu najradšej zakázali!

Najviac zamestnancov na zmeny pracuje na Slovensku v automobilovom priemysle.

Najviac zamestnancov na zmeny pracuje na Slovensku v automobilovom priemysle.Autor: Shutterstock.com

Práca na zmeny si vyžaduje povinnosť kompletne sa prispôsobiť a zvyknúť si na rôznorodý pracovný čas. Zamestnanci sú nútení pracovať v ranných, poobedných či nočných zmenách, čo môže mať za následok narušenie spánkového režimu a s tým súvisiace problémy na psychickej i fyzickej úrovni. Podľa vyjadrení psychológa k prieskumu portálu Ajobs.eu o vplyve práce na zmeny na biorytmus zamestnancov je práve prechodné obdobie zvykania si na zmenený režim kritické a pre zamestnancov stresujúce.

Najviac nočných v automobilkách

Práca na zmeny sa okrem iných oblastí často objavuje v automotive segmente. „Na Slovensku pracuje vyše 200-tisíc ľudí v automobilovom priemysle a z toho viac než 20 % zamestnancov na zmeny, pričom priemer Európskej únie je 6 percent,“ povedala Zuzana Kvočeková z portálu zameraného na pracovné pozície v automobilovom priemysle. Z prieskumu stránky vyplýva, že zamestnanci automotive segmentu by uvítali len prácu počas dňa, no pracovať na zmeny je podľa nich vec zvyku a po určitom čase sa stáva rutinou. „Na prácu na zmeny sa dá zvyknúť, no záleží aj na tom, či človek pracuje len cez týždeň alebo aj cez víkendy. Mne osobne by vyhovovalo pracovať len cez týždeň, aby som mal viac času na rodinu a šport,“ povedal jeden z pracovníkov automobilového závodu v Bratislave.

Zamestnajte autistu! Nevyhovára sa, prečo neprísť do práce

Trpí pamäť, trávenie i srdce

Aj keď sa časom zamestnanci prispôsobia pracovným zmenám, práve obdobie zvykania si nie je jednoduché a prináša so sebou stresové vypätie, zdravotné riziká a narušený spánkový režim. „Pri krátkodobých výkyvoch v spánkovom režime sa telo rýchlo zregeneruje. Keď však človek týždne až mesiace nemá kvalitný spánok, ovplyvňuje to celý organizmus – v psychickej rovine sú to napríklad problémy s pozornosťou, pamäťou, náladou. V telesnej oblasti si človek zasa koleduje o narušenie hormonálnej rovnováhy, tráviaceho systému, imunity, kardiovaskulárneho systému,“ vysvetlil Karol Kováč, psychológ z Inštitútu stresu. Po preklenutí kritického obdobia navykania si na nočnú prácu už zamestnanci nemajú problém s kompenzáciou zameškaného nočného spánku počas dňa. „Zo začiatku to bolo ťažké, ale zvykol som si a myslím, že spánok cez deň je už plnohodnotný,“ potvrdil pracovník automobilového závodu v Devínskej Novej Vsi.

Zdravotné následky po rokoch

Aj keď mnohí ľudia, ktorí dlhodobo pracujú na zmeny vnímajú problém narušenia spánkového režimu len počas obdobia zvykania si na upravený časový systém a už nepociťujú priamy vplyv na organizmus, po rokoch takejto práce sa môže obrátený režim na zdraví prejaviť. „S vekom sa stáva človek rigidnejším, stráca do značnej miery adaptabilitu na prostredie a zmeny v časových režimoch. Na regeneráciu potrebuje viac času, ktorý nie je možné nahrádzať krátkym „šlofíkom“ raz do týždňa. Navyše, po štyridsiatke dochádza u mužov aj žien k hormonálnym a metabolickým zmenám, ktoré môžu robiť ľudí citlivejšími na zmeny,“ dodal odborník z Inštitútu stresu.

Stres

Autor: iZdravie.sk/TS, red.
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Práca na zmeny mýli biorytmus: V stávke je vaše zdravie, aj keď si zvyknete
iZdravie.sk/TS
red.