Zdravie

PRINCE: Najväčšie utrpenie speváka odhalila otvorená spoveď ex-manželky

16.03.2017

Ťažká rana osudu poznačila celý život milovaného speváka. Jeho bývalá láska Mayte Garcia sa vyznala z ich vášnivých citov a z bolesti zlomených sŕdc po veľkej strate. 

Bývalá manželka speváka nedávno vydala memoáre pod názvom nesúcim jeden z jeho najväčších hitov: "The most beautiful: Môj život s Princom".

Bývalá manželka speváka nedávno vydala memoáre pod názvom nesúcim jeden z jeho najväčších hitov: "The most beautiful: Môj život s Princom".Autor: Profimedia.sk

Garcia otehotnela ako 22-ročná. Boli šťastní, na bábätko sa veľmi tešili. Všetko prebiehalo hladko, kým nezačala z ničoho nič krvácať. Lekár jej vysvetlil, že sa možno telo snaží z nejakého dôvodu plodu zbaviť. „Odporučil mi preto amniocentézu, aby zistil prípadne hroziace genetické poruchy, no Prince bol pre riziko potratu, s ktorým sa vyšetrenie spája, proti," priznala spevákova ex-manželka v otovrenom interview pre magazín People. „Hneď, ako sme prišli domov, začal sa modliť na kolenách k Bohu a opakoval, že si je istý, že najvyšší nedovolí, aby sa dieťaťu niečo stalo."

Nasledovné testy odhalili ďalšie komplikácie. „Gynekológ nám oznámil, že dieťa sa môže narodiť s poruchou rastu. Pozreli sme sa na seba a neboli sme z toho vôbec zdrvení. Zo všetkým možných prognóz bola táto najmenej desivou," pokračuje Garcia. Ďalší návrh na amniocentézu opäť odmietli.

Viac ako amniocentéza: Náš genetický test využívajú aj tehotné v zahraničí 

Beznádej a zdesenie

16. októbra 1996 priviedla na svet syna Amiira cisárskym rezom. „Nezabudnem na to preklenutie najšťastnejšieho výrazu v manželovej tvári na číru hrôzu v očiach po tom, čo dieťa zazrel," spomína si na bolestivý okamih Mayte. Reálna diagnóza bola horšia než si mysleli. Amiir sa narodil so zriedkavou genetickou poruchou, Pfeifferovym syndrómom 2. typu. Bol skrútený na boku, nežmurkal pretože nemal ani viečka a lapal po dychu. Dokázal prežiť iba 6 dní. „Myslím si, že sa cez to nikdy nedokázal preniesť. Rovnako, ako ja," priznala Mayte v rozhovore. 

Nešlo jej o popularitu    

„Dať na papier tieto bolestivé spomienky bolo veľmi ťažké. Vrátilo ma to späť a vyplakala som popritom veľa sĺz, ale zároveň je to oslobodzujúce," povedala pre People Garcia, ktorá chcela s knihou o Princeovi po jeho smrti výjsť ako prvá.

Čítajte aj: Aj na rodinu môžete mať alergiu! 3 silné príbehy, 3 diagnózy, o ktorých ste nikdy nepočuli 

Ťažká porucha kostí

Pfeifferov syndróm postihne iba jedného zo 100-tisíc ľudí na svete. Pri tejto zriedkavej poruche sa lebečné kosti začínajú predčasne spájať. Pritom stačí, že zmutovaný gén pochádza len od jedného z rodičov. Táto fúzia bráni jej normálnemu, zdravému rastu, deformuje tvár a hlavu. Delí sa na 3 typy, podľa závažnosti: 

Pri prvom vedie abnormálny rast kostí k vytláčaniu očí a ich širokému umiestneniu. Čelo postihnutých je príliš vysoké a vyklenuté. Syndróm ovplyvňuje tiež kosti končatín a vykrúcanie palcov. Viac ako polovica detí nepočuje, no ľudia s ním dokážu prežiť. 

Druhé dve formy sú oveľa ťažšie. Centrálna časť tváre klesá smerom dovnútra, nos je zahnutý. Pfeifferov syndróm 2. a 3. typu sa spája i s poruchami nervového systému. Spomínaná fúzia lebečných kostí vedie k oneskorenému vývoju mozgu. Pri 2. type PS tvar hlavy pripomína štvorlístok, a to práve pre rozsiahlejšiu fúziu lebečných kostí. Je oveľa zriedkavejší a spája sa so zlými prognózami. Obmedzená je tiež mobilita a postihuje dýchací systém. Práve tie ohrozujú život a môžu sa skončiť smrťou, čo bolo i dôvodom rýchleho skonania Princeovho syna Amiira. Tretí typ poruchy je najťažší.

Veril moci anjelov 

Spevák a multiinštrumentalista Prince Rogers Nelson trpel v detstve epilepsiou. Vyliečenie z choroby verejne pripisoval anjelom. Tvrdil, že práve táto choroba poznačila jeho osobnosť a vysporiadať sa s ňou mu pomohla viera. Hlásil sa k Svedkom Jehovovym.  S Princeom sa svet rozlúčil len minulý rok vo veku 57 rokov. Ako oficiálnu príčinu smrti jeho právnik uviedol predávkovanie opiátmi proti bolesti žalúdka. Trápili ho tráviace problémy, konzumoval iba šťavy, čo sa podpísalo pod rapídny úbytok hmotnosti a celkovo zlý zdravotný stav.

Zriedkavé choroby

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

PRINCE: Najväčšie utrpenie speváka odhalila otvorená spoveď ex-manželky
iZdravie.sk/ Beata DITTE