predplatne
 
Zdravie

Semenníky neohrozuje iba rakovina, ale aj zápal a zväčšené žily

08.11.2014

Rakovina nie jedinou chorobou, ktorá hrozí vašim semenníkom.

Viete, čo všetko ich ohrozuje?

Viete, čo všetko ich ohrozuje?Autor: profimedia.sk

Pri zápaloch močovej rúry (uretritída), prostaty (prostatitída) alebo močového mechúra (cystitída) vás môže prekvapiť aj akútny zápal nadsemenníka (epididymitída).

Najčastejšie postihuje dospelých mužov, zriedkavý je v puberte a pred ňou. Bolesť sa začína náhle v postihnutej polovici mieška s vyžarovaním pozdĺž semenného povrazca. Nadsemenník spolu so semenníkom sú bolestivé na pohmat i v pokoji. Celá polovica mieška je zväčšená, opuchnutá, koža je začervenaná. Môžete mať zvýšenú teplotu až horúčku, často s triaškou. Niekedy aj ťažkosti pri močení. Treba vyšetriť moč na prítomnosť baktérií a podľa výsledku kultivácie nasadiť antibiotiká. Niekedy nie je vhodné čakať a pri výrazných ťažkostiach treba nasadiť širokospektrálne antibiotiká. Odporúča sa pokoj na lôžku s podložením mieška. Chronický zápal nadsemenníka môže vzniknúť z akútneho, môže spôsobiť upchatie vývodných ciest zo semenníka, semenovodov, čo môže viesť k neplodnosti. Protibakteriálna liečba je väčšinou neúčinná, odporúča sa chirurgický výkon, odstránenie nadsemenníka.

Hydrokéla

Hydrokéla je nahromadenie výpotku v obaloch semenníka. Získaná sa môže vyvinúť po zápale semenníka alebo nadsemenníka, niekedy sa môže vyskytovať aj pri nádore semenníka. Trápiť vás môže nebolestivé zväčšenie obsahu mieška, tupé bolesti sú spôsobené ťahom za semenný povrazec. Pri vyšetrení pohmatom urológ nahmatá okrúhly, dobre ohraničený útvar s hladkým povrchom. Semenník sa obyčajne nedá vyhmatať. Diagnóza sa stanovuje predovšetkým vyšetrením ultrazvukom. Liečba spočíva najčastejšie v plastickej úprave. Punkcia obsahu hydrokély prináša väšinou len krátkodobé zlepšenie.

Varikokéla

Varikokéla vás prekvapí prítomnosťou zväčšených žíl na miešku, väčšinou nad ľavým semenníkom. Žily sa zväčšia pri tlaku na stolicu alebo pri dvíhaní ťažkých bremien, v pokročilejšom štádiu aj v pokoji. Varikokéla je kozmetický problém, ale môže byť aj príčinou neplodnosti. Odstraňuje sa operačne, v súčasnosti najmä laparaskopicky, možná je aj sklerotizácia zmenených žíl špeciálnym roztokom.

Rakovina semenníkov

Semenník

Semenník je párový pohlavný orgán s dvojitou funkciou: v semenotvorných kanálikoch prebieha spermiogenéza, vývoj spermií. Spermie, ktoré opúšťajú semenníky, sú však nepohyblivé. Túto schopnosť získavajú až prechodom cez nadsemenník, kde získavajú aj schopnosť oplodniť vajíčko. Nadsemenník je súčasne určitý rezervoár spermií. Pri výrone semena, ejakulácii, sa spermie dostávajú z nadsemenníka cez semenovody do prostatickej časti močovej rúry, kde vzniká semenná tekutina, ejakulát. V semenníkoch sa tvorí aj mužský pohlavný hormón testosterón. Obe funkcie semenníka navzájom súvisia, nakoľko testosterón je dôležitý na tvorbu spermií, ale aj na rozvoj sekundárnych pohlavných znakov a sexuálne správanie mužov.

Pri rakovine semenníkov rozhoduje čas »

Autor: ZDRAVIE

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Semenníky neohrozuje iba rakovina, ale aj zápal a zväčšené žily
ZDRAVIE