predplatne
 
Zdravie

Toxoplazmóza mení mužov: Parazit rozkazuje sexu

27.03.2014

Infekčná choroba toxoplazmóza nás nenápadne „prerába“! Tím pražských vedcov zistil, že táto nákaza nám mení vzhľad tváre. To však nie je všetko.

Viditeľný rozdiel( vľavo): Nakazený muž pôsobí staršie  a mužnejšie. Fotky sú vytvorené z 22 toxo-pozitívnych  a 22 toxo-negatívnych študentov.

Viditeľný rozdiel( vľavo): Nakazený muž pôsobí staršie a mužnejšie. Fotky sú vytvorené z 22 toxo-pozitívnych a 22 toxo-negatívnych študentov.Autor: Archív

Je známe, že toxoplazmóza, ktorú spôsobuje mikroskopický parazit, ovplyvňuje správanie a psychiku infikovaného človeka. Výsledkom je napríklad trikrát vyššie riziko dopravných nehôd u týchto ľudí. Ochorenie totiž spôsobuje predĺženie reakčného času. No nielen to. Infikovaní muži sú tiež menej ochotní dodržiavať spoločenské normy a pravidlá, teda aj dopravné predpisy. Takisto platí, že sú žiarlivejší a podozrievavejší!

Zvýši testosterón

Vedci z Prahy pred pár dňami ako prví publikovali štúdiu, kde tvrdia, že nakazeným mužom zmení parazit tvár na mužnejšiu a staršiu. „Tvár sa mužom mení v dôsledku zvýšenej hladiny testosterónu,“ potvrdil pre Plus JEDEN DEŇ Jaroslav Flegr, autor výskumu. „Ako rýchlo nastávajú zmeny tváre, zatiaľ nevieme. Nevieme ani to, či sa môžu objaviť aj u mužov nakazených až v dospelosti, alebo len u tých, ktorí sa nakazia ešte v detstve.“ Test slín potvrdil, že toxoplazmóza zvyšuje aj hladinu pohlavného hormónu testosterónu. Bádatelia si teraz kladú otázku, prečo parazit viac pôsobí práve na mužov.

Pikantná hypotéza

„Zvyšovanie testosterónu je súčasťou manipulácie, ktorú s nami robí parazit. Takto si totiž zabezpečí, že sa sexuálnou cestou prenesie na ďalšiu osobu,“ vysvetlil pikantnú hypotézu profesor Flegr. Zvýšená hladina testosterónu u mužov totiž zvyšuje ich sexuálnu aktivitu. Vedci predpokladajú, že toxoplazmóza tak má väčšiu šancu dostať sa z nakazeného muža na viac žien. „Pri myšiach to funguje, pretože nakazené zvieratá majú v svojich telesných tekutinách aktívne parazity po celý svoj život,“ ozrejmil bádateľ. A ako je to u ľudí? „U mužov sú parazity v telesných tekutinách len pár týždňov po nákaze. Toxoplazma však nevie, či je v myši, alebo v človeku,“ argumentuje Flegr. Pre toto tvrdenie však vedci ešte len hľadajú dôkazy.


PARAZIT: Tak vyzerá pod mikroskopom.
Foto: Profimedia.sk

Ako sa nakazíte

Ochorenie spôsobuje prvok s názvom Toxoplazma gondi, ktorý napáda svaly a mozog. Šíri sa najmä cez mačky.

  • Nakaziť sa môžete priamym kontaktom s mačacím trusom.
  • Nákaza hrozí aj vtedy, ak zjete zle umytú zeleninu zo záhonov, kam chodí vaša či susedova mačka na „WC“. Infikovaná mačka totiž vylučuje spolu s trusom desiatky až stovky miliónov cýst – vajíčok, ktoré v pôde vytrvajú v infekčnom stave mesiace až roky.
  • Nakaziť sa môžu aj deti na pieskoviskách, ktoré znečisťujú.
  • Ďalší spôsob nákazy je možný jedlom, a to vtedy, ak konzumujete nedostatočne tepelne upravené mäso či vnútornosti. Aj tu sa totiž môžu nachádzať cysty parazita.
  • Pozor si dajte i na ochutnávanie surových pečeňových knedličiek.

Ochorenie sa dá liečiť

Výskyt nákazy

Národné referenčné centrum pre toxoplazmózu v Banskej Bystrici zaznamenalo v roku 2012 až 102 ochorení na toxoplazmózu u ľudí. Toxoplazmóza môže byť súčasťou nášho tela bez toho, aby sme o nej vedeli. Ide o bezpríznakové ochorenie – latentnú toxoplazmózu. Týmto typom je nakazených asi 25 až 30 percent Slovákov, teda každý štvrtý až tretí človek. Latentná toxoplazmóza sa nelieči.

Tehotné, strážte si dieťatko!
Tehotným ženám sa neodporúča čistiť mačacie záchody. Prípadná nákaza budúcej mamičky totiž môže mať drastický vplyv na zdravie dieťaťa. Plod sa totiž nakazí cez placentu matky. Postihnuté dieťa psychicky a telesne zaostáva, škúli, má zápal sietnice, hrozí mu až slepota, môže mať poškodený mozog.

Varovné príznaky
Únava, horúčka, bolesti hlavy a očí, zdurenie lymfatických uzlín na krku, zátylku, pod pažou či na slabinách, zväčšená slezina.

Ako sa ubránite
Proti infekcii sa nedá zaočkovať. Dôkladne si umývajte surovú zeleninu a tepelne upravujte mäso . Domácich mačiek, ktoré kŕmite konzervami, sa báť nemusíte. Pozor na tie, čo behajú voľne vonku a lovia myši!

Ako sa choroba lieči
Ochorenie sa zistí krvným testom a liečia ho infektológovia. Na liečbu sa predpisujú antibiotiká a ďalšie lieky, ktoré potláčajú vývoj škodlivého prvoka.

V tomto článku sa zaoberáme Toxoplazmóza ...viac
Autor: Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

Na svete je nová antikoncepcia. Gél pre mužov s dlhoročným účinkom

11.05.2017
S napätím sa očakáva, či bude nehormonálna metóda účinná. Všetky doterajšie pokusy boli totiž neúspešné. Čítať viac
 
Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

Radšej plešatí ako bez sexu! Prostriedok na rast vlasov môže spôsobiť impotenciu

18.04.2017
Neviete sa zmieriť s plešinou a uvažujete o chémii? Rozmyslite si to. Možno viac stratíte ako získate. Čítať viac
 
Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

Chcete viac orgazmov? Vytiahnite ponožky a zubnú niť

06.04.2017
Ak vaša partnerka nie je spokojná s pohlavným životom, povedzte jej, aby si obula ponožky. Holandskí vedci tvrdia, že jej to pomôže.... Čítať viac
 
Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

Hrozí vám rozchod? Odborníci vedia, kedy vám vzťah vydrží dlhšie

05.04.2017
Protiklady sa priťahujú, ale... Odborníci zistili, že pre pevný vzťah je dôležité niečo úplne iné. Kedy ste sa s partnerom naposledy... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

Váš príbeh: Nezmýľte si opitosť s porážkou! Aj Tiborovi išlo o život

04.04.2017
Život mu zachránil rýchly zákrok odborníkov. Keby ho priviezli na neurológiu o hodinu, dve neskôr, a už by asi nebol medzi živými. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Toxoplazmóza mení mužov: Parazit rozkazuje sexu
Plus JEDEN DEŇ/VIERA MAŠLEJOVÁ