Zdravie

Urologické vyšetrenie nie je hanba, ale preventívna nevyhnutnosť!

07.08.2008

Urológov je dostatok, muži sa však hanbia a zanedbávajú prevenciu. Aj muži majú problémy „tam dole“.

Odkladanie vyšetrenia močového ústrojenstva či pohlavných orgánov môže mať katastrofálne následky. Takisto ako neprimeraná samoliečba. Žiadne vyšetrenie nie je hrozivejšie ako samotná choroba. Strach ani hanba nie sú namieste. Netreba sa obávať ani o svoju peňaženku. Všetky urologické výkony súvisiace so zdravotným stavom preplácajú zdravotné poisťovne.

Kvalitná starostlivosť:
Na Slovensku pôsobí približne 250 urológov. „Patríme skôr medzi krajiny s vyšším počtom urológov,“ vysvetľuje urológ prof. MUDr. Ján Kliment, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre urológiu. Urológia sa teda nestretáva s nedostatkom „liečiacej sily“, na rozdiel napríklad od zubárskeho remesla, kde je lekárov stále málo. Ambulantnú činnosť zabezpečuje približne sto neštátnych urologických ambulancií. Ďalšie ambulancie sú pri lôžkových zariadeniach. Nezmluvné urologické ambulancie s priamou platbou sú výnimočné. Na Slovensku sú tri urologické kliniky, v Bratislave, v Martine a v Košiciach, ktoré vznikli štandardným spôsobom pri lekárskych fakultách. V poslednom čase Slovenská zdravotnícka univerzita zriadila urologickú kliniku v Banskej Bystrici. „Tieto urologické kliniky zabezpečujú výchovu budúcich lekárov, významne sa podieľajú na postgraduálnom vzdelávaní špecialistov. Ich základnou úlohou je poskytovať liečebnú starostlivosť na najvyššej úrovni, v súlade s vývojom medicíny a jej súčasným stavom vo svete.“ vysvetľuje MUDr. Ján Kliment.

Najnáročnejšie:
Na Slovensku sa vykoná ročne približne 35 -tisíc endoskopických a otvorených operačných výkonov. „Najnáročnejšie sú operácie pre nádorové ochorenia prostaty, obličky, močového mechúra a nadobličiek, operácie niektorých vývojových malformácií a niektoré ďalšie, ktoré sa vyskytujú zriedkavejšie v porovnaní s predchádzajúcimi. Tieto operačné výkony sú vlastne aj najzložitejšou a najťažšou súčasťou práce urológa, pretože vyžadujú mimoriadne náročnú prípravu v rámci získavania skúseností s operačnou technikou a zodpovednosť za výsledok operácie,“ hovorí odborník s tým, že táto práca zostáva na Slovensku trvale nedocenená.

Preventívne:
Návšteva v urologickej ambulancii je pre mnohých mužov nočnou morou. Často ich k stene pritlačí práve zdravie a idú vtedy, keď už iná možnosť neexistuje. Nárok na preventívnu prehliadku každé tri roky, hradenú zdravotnou poisťovňou, majú muži od päťdesiat rokov. Sú zamerané na ochorenia prostaty a iné nádorové ochorenia, ktoré sú úplne liečiteľné, ak sa zachytia včas. Ak sa v rodine muža už predtým vyskytla rakovina prostaty, prvú preventívnu prehliadku by si mal darovať už k štyridsiatym piatym narodeninám. Preventívne vyšetrenie sa skladá z dvoch jednoduchých a nenáročných zákrokov. Z odberu krvi na vyšetrenie hladiny prostatického špecifického antigénu v sére a z vyšetrenia prostaty cez konečník prstom. Preventívna prehliadka na požiadanie pacienta mimo stanovených intervalov je, samozrejme, možná. Pacient si ju hradí sám a cena zvyčajne nepresahuje sedemsto korún. Aj mimo preventívnej prehliadky môže pacient požiadať o niektoré vyšetrenia. „Napríklad ultrazvukové vyšetrenie obličiek na včasné zachytenie nádoru obličky,“ vysvetľuje odborník.

Ťažkosti s močením:
Častým urologickým ochorením u mužov vo veku nad 50 rokov je benígne zväčšenie prostaty. Prejavuje sa ťažkosťami pri močení, častejším močením v noci, slabým prúdom moču, nutkaním na močenie. „Ťažkosti môžu vyvrcholiť až zastavením močenia a potrebou zavedenia cievky do mechúra. Tejto komplikácii benígnej hyperplázie prostaty sa často dá predísť medikamentóznou liečbou. Na základe vyšetrenia urológ rozhodne o spôsobe liečby. Dnes sú dostupné viaceré overené lieky, ktoré zmiernením ťažkostí zlepšia pacientovi kvalitu jeho života a dokonca v mnohých prípadoch sa medikamentóznou liečbou predíde operácii. Treba varovať mužov pred užívaním preparátov na zmiernenie ťažkostí s močením uvádzaných v rôznych reklamách bez predchádzajúceho urologického vyšetrenia. Podobné ťažkosti ako pri nezhubnom zväčšení prostaty sú aj pri rakovine prostaty a svojvoľná liečba bez konzultácie s urológom môže oddialiť včasnú diagnózu rakoviny,“ vystríha odborník.

Aj ženy:
Ženy často vyhľadávajú urologické vyšetrenie pre unikanie moču. „Z operačných liečebných metód sú najspoľahlivejšie jednoduché techniky, pri ktorých sa pod močovú rúru zavedie páska, ktorá obnovuje normálne anatomické pomery potrebné pre správnu funkciu uzatváracieho mechanizmu, teda na zabránenie úniku moču. Sú však dostupné aj iné liečebné postupy, ich výber závisí od správnej diagnostiky,“ vysvetľuje MUDr. Ján Kliment. Nie je celkom jasné, ako by mala vyzerať prevencia proti urologickým ochoreniam. Sú však známe isté pravidlá, ktorých dodržanie ovplyvní aj výskyt niektorých urologických ochorení. „Dodržiavanie zdravej životosprávy, konzumovať viac zeleniny a ovocia, nefajčiť, vyvarovať sa obezity, kontrolovať svoj krvný tlak, nezanedbať prvé príznaky ochorenia a včas vyhľadať lekára. Zachovať si fyzickú aktivitu aj vo vyššom veku a absolvovať preventívne prehliadky,“ uzatvára skúsený urológ.

NÁDORY
Prostata:
Najčastejšie a najzávažnejšie urologické ochorenia sú zhubné nádory. Ročne sa na Slovensku diagnostikuje približne 1 100 nových prípadov rakoviny prostaty. Rakovina prostaty je po pľúcnej rakovine a rakovine hrubého čreva tretím najčastejším zhubným ochorením u mužov na Slovensku. Jej výskyt narastá u nás aj vo svete. V USA je najčastejšou rakovinou u mužov a v pôvodných krajinách Európskej únie je po pľúcnej rakovine druhou najčastejšou. Včasná operácia znamená úplne vyliečenie. Preventívne prehliadky sú kľúčové práve pre bezpríznakový priebeh skorých štádií ochorenia.

Obličky a mechúr:
Výskyt rakoviny obličky značne narastá. V súčasnosti sa ročne diagnostikuje približne 650 až 700 nových prípadov. Trikrát častejšie u mužov ako u žien. Vo viac ako polovici prípadov sa diagnostikuje náhodne, počas ultrazvukového vyšetrenia vykonávaného z iných príčin. Rizikovými faktormi pre vznik rakoviny obličky sú fajčenie, obezita a vysoký krvný tlak. Ročne sa diagnostikuje približne 600 nových prípadov rakoviny močového mechúra. Takmer vždy je prvým príznakom ochorenia prítomnosť krvi v moči. Výskyt tohto typu rakoviny je stabilizovaný, zaznamenáva sa iba nepatrný nárast. Najzávažnejším rizikovým faktorom pre vznik rakoviny mechúra je opäť fajčenie.

Semenníky a penis:
Rakovina semenníkov postihuje ročne približne 200 až 220 prevažne mladých mužov. Toto ochorenie je biologicky vysokoagresívne. Na druhej strane pri včasnej diagnostike sa takmer všetci postihnutí vyliečia. „Dokonca v mnohých prípadoch po odstránení semenníka nie je potrebná ani chemoterapia a pacienti môžu žiť plnohodnotným životom. Muži však musia spolupracovať. Akékoľvek spozorované nebolestivé zatvrdnutie na semenníku je nutné vyšetriť u urológa. Odkladanie návštevy u urológa z rôznych dôvodov, často je príčinou hanblivosť, môže mať katastrofálne dôsledky,“ upozorňuje Ján Kliment. Rakovina penisu nie je častým ochorením, jej výskyt sa v posledných tridsiatich rokoch na Slovensku nemení. Ročne sa diagnostikuje približne 20 nových prípadov.

Autor: IVICA WIRGHOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

FOTO: Katastrofálna pleť najväčších krásavcov. Tvár ich živí, no spôsobila im trápenie

FOTO: Katastrofálna pleť najväčších krásavcov. Tvár ich živí, no spôsobila im trápenie

dnes
Aj najsexi muž sveta Adam Levine a Brad Pitt vedia, čo je trápenie sa pre vzhľad. No verili by ste, že potrebujú retuš? Čítať viac
 
4 hlavné body, odkiaľ vystreľuje bolesť chrbta. Musíte s tým k lekárovi?

4 hlavné body, odkiaľ vystreľuje bolesť chrbta. Musíte s tým k lekárovi?

včera
Chrbtica potrápi snáď každého dospelého. Našťastie, až 90% bolestí chrbta prejde bez pomoci lekára. Ktoré sú najčastejšie a kedy... Čítať viac
 
Urob to pre istotu. Môžeš kráčať slobodná

Urob to pre istotu. Môžeš kráčať slobodná

včera
„Od hlavy k pätám, so zemou spätá, môžem kráčať slobodná. Od hlavy k pätám, so zemou spätá, aj ty si mi podobná,“spieva vo svojej novinke... Čítať viac
 
FOTO: 10 tipov ako si zvýšiť sebavedomie a mať život príjemnejší

FOTO: 10 tipov ako si zvýšiť sebavedomie a mať život príjemnejší

16.06.2018
Nízke sebavedomie sa dá tréningom zvýšiť. Život bude hneď ružovší a možno aj váš plat vyšší. Čítať viac
 
Nespite počas pristávania! Prečo? 3 rady, čo v lietadle nepodceniť

Nespite počas pristávania! Prečo? 3 rady, čo v lietadle nepodceniť

15.06.2018
Aj vy sa snažíte využiť každú možnú chvíľku na oddych a nejaký štart či pristávanie vás už nijako nevzrušuje? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Urologické vyšetrenie nie je hanba, ale preventívna nevyhnutnosť!
IVICA WIRGHOVÁ