Zdravie

Zistite, aké sú príznaky zväčšenej prostaty

01.07.2008

Ste muž v zrelom veku? Navštívte raz ročne urológa. Zistí, či nemáte zväčšenú prostatu. Kedysi navrhoval operáciu, dnes často stačia moderné lieky. Vyšetrenia nebolia, ale ak zaváhate, môže vás to stáť život.

Novonarodený chlapček ju má veľkú asi ako hrášok, tínedžer a dospelý chlap ako gaštan. U starších mužov sa začína zväčšovať, niekedy nadobudne až rozmery pomaranča či tenisovej loptičky. Reč je o prostate. Muži jej nevenujú pozornosť, kým nemajú problémy.

Keď sa objavia, môže už byť neskoro. Zápal i nezhubné zväčšenie prostaty sa liečiť dajú, rakovina len v začiatočnom štádiu. „Každoročné vyšetrenie u urológa by preto malo byť pre pánov po päťdesiatke také samozrejmé, ako je pre ženy gynekologická prehliadka!“ prízvukuje docent MUDr. Jozef Marenčák, PhD., primár urologického oddelenia NsP Skalica.

AJ MUŽI MAJÚ SVOJ PRECHOD
Po päťdesiatke, ale najmä v seniorskom veku, prostata pomaly a postupne narastá. Čoraz viac stláča močovú rúru a prekáža pri vyprázdňovaní močového mechúra. S prostatickými ťažkosťami sa zvyknú spájať aj sexuálne problémy, lebo sa na nich podieľa vek a hormonálne zmeny. „V tele sa vytvára menej pohlavného hormónu testosterónu ako v mladšom veku. Muž sa dostáva do prechodu, andropauzy, čo je obdoba ženskej menopauzy.“

PATÁLIE NA TOALETE
Veľa mužov je presvedčených, že tieto ťažkosti sú len výsledok starnutia, a nie ochorenia, ktoré treba liečiť. Mýlia sa. Zväčša majú, našťastie, nezhubne zväčšenú prostatu, ktorá nie je predstupňom rakoviny, no vie poriadne znepríjemniť život. Aké sú príznaky ochorenia, odborne nazývaného benígna prostatická hyperplázia, BHP?

„Začnete mať problém so štartom močenia, musíte namáhavejšie tlačiť, trvá vám to dlhšie. Môžete prerušovane močiť, mať slabý či pomalý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia či bolesť v podbruší. Na toaletu chodíte častejšie ako predtým, cez deň, ale najmä v noci. Stane sa, že naliehavé nutkanie na močenie vás vyženie z postele aj tri-štyrikát za noc. Nevyspíte sa, ste podráždený a klesá vaša celková výkonnosť. Samozrejme, odráža sa to aj na nechuti venovať sa sexu a problémoch s erekciou,“ vyratúva docent Marenčák trápenia prostatika a dodáva: „Niektorí muži majú malú prostatu a príznaky pociťujú, iní ju majú zväčšenú a neobjavili sa u nich zatiaľ nijaké ťažkosti. S vekom ich však určite začnú pociťovať.“

AJ BEZ OPERÁCIE
Donedávna sa benígna hyperplázia riešila len životosprávou alebo operáciou. Dnes je operovaných pacientov o polovicu menej, naopak, pribúda tých, čo berú len lieky. Spôsob liečby závisí od stupňa ťažkostí, skúseností lekára a do istej miery aj od rozhodnutia pacienta.

„Kedysi sa prostata brala úplne izolovane, dnes už nie. Dobrý odborník myslí na to, že tento orgán funguje v širšom prostredí dolných močových ciest a jeho ochorenia sa môžu spájať s ďalšími sprievodnými chorobami,“ objasňuje urológ. Niekedy stačí predstojnú žľazu iba kontrolovať. Pri ľahších príznakoch odporučí lekár mužovi, aby sa pravidelne stravoval, nepil v noci, vyhýbal sa alkoholickým nápojom a kofeínu, nejedol korenené jedlá.

Ak už má muž ťažkosti, treba ho liečiť liekmi, ktoré musí brať celý zvyšok života. „Jedny uvoľňujú hrdlo močového mechúra a pacient pocíti úľavu už po dvoch dňoch. Druhé zmenšujú objem prostaty, niekedy až o tridsať percent, účinkujú však až po troch mesiacoch.“

VNÚTRO VYREŽÚ, ŠUPKA OSTANE
Ak pacient ani po liečbe nemôže močiť, krváca z močovej rúry, má infekty močových ciest, poškodené obličky či kamene v močovom mechúre, urológ musí pristúpiť k operácii. Spôsobov je viacero, zlatým štandardom je dnes transuretrálna resekcia. „Neotvárame pri nej brucho ani nerobíme rez na koži. Do močového mechúra zavedieme cez pohlavný úd optický prístroj cystoskop a vnútro prostaty „vydlabeme“ elektrickým skalpelom so slučkou.

„Šupka,“ teda povrch prostaty, ostáva neporušená. Je dôležité neporušiť nervy zodpovedné za erekciu, ktoré vedú v jej blízkosti. Pacientovi potom zavedieme katéter, ktorý odstránime do siedmich dní,“ opisuje priebeh resekcie MUDr. Marenčák. Ako je to po operácii s erekciou? „Veľmi individuálne a subjektívne. Často sa stane, že ak má muž pred zákrokom problém s močením, má aj problém s erekciou. Po operácii sa môžu zlepšiť obe funkcie. Okrem toho, túto poruchu dnes vieme účinne ovplyvniť pomocou liekov.“

HITOM JE ZELENÝ LASER
Vo svete sa používajú aj iné spôsoby liečby nezhubne zväčšenej prostaty. „Pomocou termoterapie sa žľaza preteplí. Táto liečba však nemá veľkú účinnosť. Najnovší hit je laserová operácia. Zelený laser má veľkú budúcnosť, je však vhodný len pre istú skupinu pacientov, ktorí viac krvácajú. Okrem toho je oveľa drahší ako resekcia, takže v našich podmienkach je ekonomicky nevýhodný,“ porovnáva urológ.

ODHALÍ JU LEN PSA TEST
Ešte dôležitejšie je skoro rozpoznať a liečiť zhubné zväčšenie prostaty. „Ak muž príde na vyšetrenie včas, vieme ho zachrániť. V ďalších štádiách zhubného ochorenia mu už môžeme len predlžovať život a pomáhať od bolesti,“ prízvukuje MUDr. Jozef Marenčák. „Karcinóm prostaty je tretí najčastejší druh rakoviny, na ktorú naši muži umierajú. Problém je v tom, že rané štádium sa neprejavuje takmer nijakými príznakmi. Jedinou stopercentnou prevenciou je pravidelná každoročná prehliadka a test PSA!“

Špecifický prostatický antigén je bielkovina, ktorá sa tvorí v bunkách prostaty. Test PSA slúži na včasné zachytenie rakoviny prostaty v prvom štádiu u mužov, ktorí ešte nemajú žiadne príznaky a problémy. Používa sa aj na sledovanie účinnosti liečby. Zvýšené hladiny PSA samy osebe ešte nemusia znamenať diagnózu karcinómu, tú treba potvrdiť biopsiou prostaty. Z tkaniva sa tenkou ihlou odoberú vzorky, ktoré sa vyšetria pod mikroskopom. Vyšetrenie nie je bolestivé, robí sa cez konečník v miestnom znecitlivení.

POZOR NA  GÉNY
Páni by mali zbystriť pozornosť, najmä ak karcinóm mali priami mužskí predkovia v rodine. „V takom prípade by mali muža pravidelne sledovať v urologickej poradni už od štyridsiatky. Je veľmi dôležité, aby si vybral urológa, ktorý sa na prostatu špecializuje,“ radí skúsený odborník.

NÁDEJ JE V ZRNÁCH?
Ak je nádor v prvom štádiu, teda ešte „len“ ohraničený na prostatu, lekár i pacient spolu zvažujú, či bude výhodnejšia operácia, alebo ožarovanie. Každý spôsob má svoje za aj proti. „Pri radikálnej prostatektómii operačne odstraňujeme celú prostatu. Ide o ťažký zákrok, pacienta musíme pripraviť na to, že bude mať úplnú poruchu erekcie. Máme však už k dispozícii moderné lieky, ktoré mu niekedy dokážu erekciu vrátiť v plnom rozsahu.“

Ďalší účinný spôsob je rádioterapia, pri ktorej sa nádor zvonka ožaruje osem týždňov. Unikátna novinka je brachyterapia, liečba rádioktívnymi zrnami. Zatiaľ ju vyskúšali len v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Pacientom do postihnutých miest jednorazovo zaviedli niekoľko mikroskopických rádioaktívnych zŕn, ktoré nádor ožiarili znútra a zničili.

„Nová metóda je veľmi perspektívna, má však svoje hranice: Je vhodná asi len pre päť percent pacientov, ktorí prídu v ranom štádiu karcinómu prostaty,“ zmierňuje priveľké očakávania docent Marenčák. Ak však muž príde k urológovi v druhom alebo treťom štádiu, zvyčajne je neskoro: Nádor sa rozšíril za hranice prostaty.

„Vtedy používame hormonálnu liečbu, pri ktorej sa len spomalí rast nádorových buniek. Ide vlastne o kastráciu, pri ktorej sa z funkcie vyradia semenníky. Muž stráca testosterón, zoženštieva, rednú mu kosti a rastú prsia.“ V tomto štádiu lekár už veľmi nepozerá na vedľajšie účinky, snaží sa pacientovi predĺžiť život a zlepšiť jeho kvalitu. V treťom štádiu sa metastázy rozširujú do kostí, vtedy sa používa rádioterapia, prináša úľavu od bolestí, no už nič nevyrieši.

LIEČTE SI AJ ZÁPAL
Zatiaľ čo zväčšená prostata trápi starších mužov, mladší sa stretávajú skôr so zápalmi. Majú ich na svedomí sexuálne prenosné choroby, napríklad chlamýdie, ale aj bežné baktérie. „Veľmi rýchlo prídete na to, že máte infekciu,“ hovorí doktor Marenčák. „Môžete mať podobné ťažkosti ako pri zväčšenej prostate, ale navyše cítite rezanie a pálenie najmä na konci močenia a bolesti v podbruší. Často ich sprevádza zvýšená teplota. Na sex zväčša v takom prípade nebudete mať ani pomyslenie.“

Pri zápaloch u mladšieho muža urológ nerobí vyšetrenie cez konečník, aby zbytočne nerozšíril infekciu. Odoberie moč a krv, spraví ultrazvukové vyšetrenie, zhodnotí dolné močové cesty a obličky a nasadí antibiotiká. „Pri neliečenom zápale sa v prostate môže nahromadiť hnis a skončíte v nemocnici,“ upozorňuje nedbanlivcov lekár.

NEZODPOVEDNÍ ALEBO LENIVÍ?
„Naši muži si ešte stále nezvykli na pravidelné prehliadky u urológa,“ konštatuje MUDr. Jozef Marenčák, „no situácia sa z roka na rok zlepšuje.“ Väčšina prostatikov však prichádza nedobrovoľne, na nátlak manželky. Žena príde s partnerom do ambulancie urológa a povie: Pán doktor, robte niečo, ten môj tri-štyrikrát za noc chodí na záchod a stále ma budí. Ráno je nevyspaný, nervózny a celý deň sa nemôže sústrediť! Zdá sa, že podobný problém majú aj v iných krajinách.

Zdravotníci v Rakúsku minulý rok odštartovali informatívnu kampaň, ktorá mala nezodpovedných ľahtikárov presvedčiť o dôležitosti urologických prehliadok. Na osvetu použili obrovský model prostaty, ktorý mal dĺžku vyše päť metrov, šírku tri metre a výšku viac ako dva metre. Návštevníci sa vnútri modelu prechádzali a prostredníctvom multimediálnych projekcií či prednášok lekárov sa dozvedeli o anatómii, nebezpečných ochoreniach a liečbe prostaty.

V tomto článku sa zaoberáme Prostata ...viac
Autor: Adriana FÁBRYOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dnes je poriadne horúco! A my vieme, ako to ľahšie zniesť

Dnes je poriadne horúco! A my vieme, ako to ľahšie zniesť

dnes
Letné horúčavy k nám dorazili už na jar. Tiež dávate prednosť príjemnému teplu okolo 25 stupňov? Naučte sa pred nimi chrániť a správne... Čítať viac
 
Veríte svojim slnečným okuliarom? Júlové Zdravie vám otvorí oči

Veríte svojim slnečným okuliarom? Júlové Zdravie vám otvorí oči

19.06.2018
Nielen slnko, ale aj voda na kúpanie, klimatizácia či tetovanie vám môžu poškodiť zrak. Tak ako vás môžu otráviť jedovaté topánky.... Čítať viac
 
FOTO: Katastrofálna pleť najväčších krásavcov. Tvár ich živí, no spôsobila im trápenie

FOTO: Katastrofálna pleť najväčších krásavcov. Tvár ich živí, no spôsobila im trápenie

19.06.2018
Aj najsexi muž sveta Adam Levine a Brad Pitt vedia, čo je trápenie sa pre vzhľad. No verili by ste, že potrebujú retuš? Čítať viac
 
Náročný pondelok? Skúste hneď jednu z TOP uvoľňujúcich techník

Náročný pondelok? Skúste hneď jednu z TOP uvoľňujúcich techník

18.06.2018
Psychický detox je to, čo mnohí potrebujeme viac, ako akýkoľvek vitamín. Čítať viac
 
4 hlavné body, odkiaľ vystreľuje bolesť chrbta. Musíte s tým k lekárovi?

4 hlavné body, odkiaľ vystreľuje bolesť chrbta. Musíte s tým k lekárovi?

18.06.2018
Chrbtica potrápi snáď každého dospelého. Našťastie, až 90% bolestí chrbta prejde bez pomoci lekára. Ktoré sú najčastejšie a kedy... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zistite, aké sú príznaky zväčšenej prostaty
Adriana FÁBRYOVÁ