predplatne
 
Zdravie

Vek prezradia vaše ruky. Ako udržať ich krásu a mladosť?

01.08.2017

Ruky sú prvým z miest, kde sa objavia príznaky starnutia. Ak sa ale dokážete v mladosti o svoje ruky dobre starať, môžete neskôr klamať telom – doslova!

Ruky sú vašou vizitkou, nezanedbávajte ich!

Ruky sú vašou vizitkou, nezanedbávajte ich! Autor: Shutterstock.com

Koža na chrbtoch dlaní je prirodzene tenká a preto je jedným z prvých miest, kde sa zjavia príznaky starnutia, najmä vrásky a „pečeňové“ škvrny. Dôvodom rýchlejšieho starnutia rúk je ich nadmerné vystavovanie slnku, ktoré spôsobuje škvrny, pigmentáciu a ničí kolagén a elastín v koži, teda látky, ktoré poskytujú koži elasticitu a mladistvý vzhľad. S pribúdajúcimi rokmi navyše ubúda estrogén, čo spôsobuje ďalšiu stratu kolagénu. 

Domáce recepty na suché lakte: Ako im pomôžete a čím koži uškodíte?

Vykrémujte si mladšiu kožu

„Väčšina žien sa začne starať o svoje ruky asi vo veku 40 rokov. Ak by ale boli už v predchádzajúcich rokoch viac opatrné, najmä z hľadiska ochrany pred slnkom, príznaky starnúcej pokožky by boli oveľa miernejšie,“ upozorňuje britská dermatologička Dr. Sharon Wong. Podľa nej je dobré, ak si na ruky spomeniete čím skôr a začnete už v mladosti používať na chrbty rúk krém s vysokou UV ochranou. A to aj opakovane v rámci dňa, dokonca aj keď je zamračené. Veď podľa výskumov prepúšťajú oblaky až 80% UV žiarenia.

Bude vás zaujímať:

Ani suchá koža na rukách nepridáva body k ich estetickému vzhľadu. Preto nezabúdajte na hydratačný krém. Dermatologička odporúča najmä prípravok s obsahom retinolu, zlúčeniny na báze vitamínu A, ktorý zvyšuje produkciu kolagénu, podnecuje obnovu buniek, urýchľuje regeneráciu pokožky a pomáha zmierňovať pigmentáciu a tvorbu škvŕn.

Na ošetrenie a omladenie pokožky rúk ponúkajú dermatologické salóny aj chemický pílig a viaceré invezívnejšie metódy, ktoré kožu vyhladia a zbavia škvŕn. No ak začnete s prevenciou dosť skoro, túto možnosť nebudete musieť tak skoro využiť. 

8 pilierov životného štýlu, ktoré vás ochránia pred rakovinou

Lakom na nechty nič nezachránite

S vekom sa nestenčuje len koža, ale začnú slabnúť aj nechty. Tenšia a krehkejšia nechtová platnička sa ľahšie štiepi a láme, niekedy tiež stráca lesk či šedne, čo rozhodne nepôsobí esteticky. Pravdepodobne je na príčine tiež UV žiarenie a slabšia cirkulácia krvi v končekoch prstov. „Odporúčam preto pravidelne zvlhčovať krémom a masírovať končeky prstov a okolie nechtov a minimalizovať ich kontakt s chemikáliami, vrátane lakov na nechty. Pri domácich prácach používajte rukavice a dbajte na pravidelnú manikúru,“ odporúča pár jednoduchých krokov, ktoré udržia vaše ruky mladé a hladké, kožná lekárka Dr. Wongová. 

Neskracujte deťom život! Nezodpovednú hru na slnku koža nezregeneruje

V tomto článku sa zaoberáme Koža ...viac Ruky ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

FOTO: Austrálska výškarka bojovala s nádorom mozgu. Teraz sníva o olympiáde

FOTO: Austrálska výškarka bojovala s nádorom mozgu. Teraz sníva o olympiáde

včera
Sen talentovanej športovkyne prekazila zákerná choroba. Jej život sa obrátil naruby pred šiestimi rokmi. Vtedy si myslela, že zomrie.... Čítať viac
 
Plné pery už nemusia byť len snom

Plné pery už nemusia byť len snom

včera
Zväčšenie pier patrí v dnešnej dobe k populárnym kozmetickým úpravám. Naháňa vám strach? Nemusí, pretože vás nečaká nič bolestivé... Čítať viac
 
Po obede jabĺčko, večer zázrak! Vedci o tom, kde ho ženy nečakane ocenia

Po obede jabĺčko, večer zázrak! Vedci o tom, kde ho ženy nečakane ocenia

17.09.2018
Jedno jablko denne spraví divy! Ešte si ho nedávate k poobednej káve? Čítať viac
 
Uff, nehoda? Rýchle tipy proti nechcenému počatiu

Uff, nehoda? Rýchle tipy proti nechcenému počatiu

16.09.2018
Bojíte sa kričiaceho následku romantiky? Sú lepšie alternatívy, ako po pár týždňoch zháňať papiere na umelé prerušenie tehotenstva.... Čítať viac
 
Muži jedia zdravšie, aj lepšie spia. Ženy, kde robíte chybu?

Muži jedia zdravšie, aj lepšie spia. Ženy, kde robíte chybu?

14.09.2018
Strava, pohyb a spánok je svätá trojica zdravého života. Ale k skutočnej spokojnosti musíte pridať ešte jednu maličkosť. Ukradnite... Čítať viac
 
 

wanda.sk