predplatne
 

Farbíte si vlasy? Pozor, vedci našli silnú súvislosť s rakovinou prsníka, ak ju máte v rodine

09.12.2019

Výskum na desaťtisíckach žien prináša varovanie pred vplyvom farieb na zdravie. Skôr, než začnete panikáriť, zistite viac.

Starať sa o korunu krásy môže byť zradné, najmä ak patríte do rizikovej skupiny.

Starať sa o korunu krásy môže byť zradné, najmä ak patríte do rizikovej skupiny.Autor: Shutterstock

Zvýrazňovanie odtieňov vlasov, ale i zakrývanie šedín je pre ženy také samozrejmé, že si mnohé nevedia bez farbenia predstaviť život. No kým o škodlivosti kozmetiky v rôznych súvislostiach sa hovorí čoraz častejšie, už menej zameriavame svoju pozornosť na vlasy. Počas farbenia sa však dostanú do kontaktu s kokteilom rôznych chemických látok a ich účinkom je vystavená i pokožka hlavy. Máme sa čoho obávať?

Čítajte aj: Milujete umelé nechty? Pravda o nich, ako ničia zdravie. Najhoršie sú na tom pľúca

Nová americká štúdia uvádza, že medzi tisíckami prísad pridávaných do vlasových produktov určených na farbenie a narovnávanie vlasov sú aj také, ktoré by mohli mať vplyv na spustenie rakoviny prsníka, a to najmä u už ohrozených žien. Predtým však, než začnete vyhadzovať krabičky s farbami, je potrebné si vysvetliť niekoľko súvislostí.

Vo vyššom riziku

„Vedci hľadali možné súvislosti medzi farbením vlasov a rakovinou už dlho, ale až doteraz im chýbali rukolapné výsledky," cituje portál Science Alert jednu z autoriek štúdie, epidemiologičku Alexandru White z amerického Národného inštitútu environmentálnych zdravotných vied. Aktuálna štúdia Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill prináša nové súvislosti, ktoré by mohli do problematiky vniesť viac svetla. 

Americkí vedci sa totiž zamerali na ženy, ktoré sú síce zdravé, no v ich rodine sa vyskytla rakovina prsníka. Medzi 47-tisíckami žien, ktorých sestry ochoreli na rakovinu prsníka, zistili výrazný nárast výskytu choroby, ak sa zároveň často farbili alebo si vyrovnávali vlasy. Znepokojujúci je najmä fakt, že prísady vo vlasových prípravkoch sú potenciálne zdroje karcinogénnych a endokrinných disruptorov, čiže látok, ktoré narúšajú funkcie endokrinologického systému. 

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami dieťaťa sa deje niečo vážne

Riziko v kontexte

Výskum Severokarolínskej univerzity zistil, že použitie prostriedku na vyrovnávanie vlasov počas niekoľkých mesiacov zvyšuje o 30 % pravdepodobnosť, že sa vyvinie rakovina prsníka. Pravidelné farbenie vlasov najmenej raz za mesiac zvýšilo riziko rakoviny o 8 % u belochov, v prípade že išlo o Afroameričanov výsledky boli omnoho alarmujúcejšie, riziko vzniku rakoviny sa zvýšilo až o 60 %. Portál Science Alert však upozorňuje, že výsledky treba čítať v kontexte. 

„Všetky tieto percentá odrážajú iba relatívne a nie absolútne riziko. Relatívne riziko znamená, že je pravdepodobnejšie, že sa určitá choroba u nejakej skupiny rozvinie vo vzťahu k iným chorobám. Absolútne riziko udáva, ako veľmi je pravdepodobné, či sa v tejto skupine choroba vôbec objaví,“ upozorňuje server Science Alert. Toto absolútne riziko predstavuje podľa štúdie naozaj mimoriadne malé číslo: „Je síce možné, že sa po vystavení chemikáliám používaným na farbenie vlasov niečo deje, ale nemožno preukázať príčinnú súvislosť.“

Rozoznajte varovné príznaky rakoviny pankreasu, jednej z najzákernejších rakovín

Ďalšie výskumy

Server Science Alert spomína tiež podobnú štúdiu z roku 2008. Zahŕňala viac ako 23-tisíc švédskych žien, ktorých sestry mali diagnózu rakoviny prsníka. Táto štúdia zistila, že v porovnaní so zvyškom spoločnosti bola 2-krát až 6,5-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich v určitom období života toto ochorenie vyvinie.

Odborníci však upozorňujú, že vznik rakoviny prsníka závisí od viacerých faktorov. Svoju úlohu zohráva genetika, vek, telesná hmotnosť, ale aj rôzne ďalšie okolnosti vrátane vplyvov vonkajšieho prostredia. Vedci preto pripúšťajú, že hoci je štúdia pozoruhodná, vyžaduje si širší kontext. „Sme vystavovaní množstvu faktorov, ktoré môžu potenciálne prispieť k rakovine prsníka, a je nepravdepodobné, že by toto ohrozenie vysvetľoval jediný činiteľ,“ hovorí výskumníčka Dale Sandler, vedúca oddelenia epidemiológie amerického Národného inštitútu environmentálnych zdravotných vied.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac Rakovina prsníka ...viac
Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

Dámy okolo 40: Menopauzu nevedomky privolávate skôr, zabudnete večer na toto?

včera
Návaly a búšenie srdca sa môžu ohlásiť aj o desať rokov skôr, ak vám v živote niečo chýba. Čítať viac
 
Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

19.01.2020
Dermatologička vám poradí aj to, aký krém je najvhodnejší ako darček a skutočne ním nič nepokazíte. Čítať viac
 
Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

18.01.2020
Že má Crohnovu chorobu, sa Verone opakovane snívalo skôr, ako jej ju lekári diagnostikovali. Aj tak tomu nechcela uveriť. So smrťou... Čítať viac
 
Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

16.01.2020
Známa moderátorka Lenka Vavrinčíková (33) sa snaží vytlačiť stres zo svojho života skorším vstávaním a zdravé jedlo nosí so sebou... Čítať viac
 
Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?

Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?

14.01.2020
Menštruačných hygienických pomôcok existuje dnes na trhu už celá rada. O dvoch z nich, tampónoch a vložkách koluje aj niekoľko mýtov.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Farbíte si vlasy? Pozor, vedci našli silnú súvislosť s rakovinou prsníka, ak ju máte v rodine
nh