Idete do IVF? Čo vás čaká pri mimotelovom oplodnenení a aké máte šance?

11.10.2017

Chýbajúce alebo poškodené vajíčkovody, endometrióza, zlá kvalita spermií, imunologická alebo nevysvetliteľná neplodnosť. To všetko sú indikácie in vitro fertilizácie.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

K in vitro fertilizácii sa pristupuje spravidla vtedy, ak pokusy o insemináciu zlyhali. 

Odborník o neplodnosti: Prečo neviete otehotnieť a čo sa dá pre to urobiť? 

Ako sa pripraviť?

Podobne ako pri inseminácii aspoň 5 dní vynecháte sex, udržiavate sa vo fyzickej i psychickej pohode, vhodne sa stravujete a dodržiavate pitný režim.

FOTO: Dámy, do formy! Mojžišovej cviky pomôžu plodnosti aj pri sedavom zamestnaní

Ako to prebieha?

  • Stimulácia vaječníkov


Foto: Shutterstock.com

Počas stimulácie si žena denne pichá injekcie s hormónmi potláčajúcimi aktivitu gonadotropínov a chodí na kontrolné vyšetrenia, teda ultrazvuk a odber krvi – spravidla trikrát. Keď vajíčka dosiahnu potrebnú veľkosť, dostanete injekciu na dozretie vajíčok a podstúpite ich odber.

Plodnosť vykúpte v liečivej vode. 8 slovenských kúpeľov a NAJ dámske procedúry 

  • Odber vajíčok

Odber vajíčok sa robí v narkóze pod kontrolou ultrazvuku.

Darované vajíčko. Kto je vlastne rodič? 

  •  Odber spermií

V deň odberu vajíčok absolvuje partner odber spermií. Je to možné aj mimo kliniky, musíte však dodržať podmienky úschovy a prepravy. Spermie sa môžu získať aj metódou MESA, teda odsatím z nadsemenníkov, pomocou TESE, odobratím tkaniva semenníkov, alebo sa siahne po zamrazených spermiách.

  • Oplodnenie

Pri IVF je možné použiť dve metódy – klasickú, pri ktorej sa nechajú spermie a vajíčka v miske, nech sa spontánne vyhľadajú a splynú. Táto klasika je možná pri kvalitnom spermiograme.

Pri ICSI sa do vajíčka injekčne aplikuje jedna spermia, ktorá je na pohľad v poriadku a pohyblivá. Technika PICSI si posvieti na funkčnú kvalitu spermie a MACS zas dokáže odstrániť z  misky samovražedné spermie s poškodenou DNA.

  • Kultivácia embryí


Foto: Shutterstock.com​

Už na druhý deň sa dá zistiť počet oplodnených vajíčok, embryí. Pestujú sa v špeciálnych inkubátoroch, kde majú stabilnú teplotu, zloženie plynu, pH a tmu. Obyčajne trvá tri dni, no za nadštandardný príplatok okolo 200 eur môžete požiadať o predĺženú kultiváciu na päť až šesť dní. Okrem embryí bude na jeho prijatie pripravenejšia aj maternica.

  • Transfer embryí

Vybrané embryo sa katétrom bezbolestne prenesie do maternice. Väčšina reprodukčných centier vyberá jedno s najvyššou kvalitou, na úkor viacerých menej nádejných. Zvyšné zdravé embryá si necháte na žiadosť zamraziť.

  • Tehotenský test

Štrnásť dní po transfere vás môže čakať radostná novina. Tehotenský test z lekárne si spravíte aj doma, tehotenstvo však definitívne potvrdí až lekár z odberu krvi. Výsledok sa dozviete už v tento deň.

Aký režim dodržať?

Bezprostredne po transfere musíte dodržiavať pokojový režim. Z centra odídete so správou pre svojho gynekológa.

Predĺžené čakanie. Kde začať riešiť neúspešné pokusy o bábätko? 

Kedy nie?

Výhodou IVF je, že embryológ vyberie iba zdravé a vhodné spermie, takže na spermiogram nie sú také nároky ako pri inseminácii. Na transfer embrya zo skúmavky však musíte byť rovnako pripravená, teda zdravá a bez infekcií. Ak nie, IVF sa odloží, no môžu sa použiť odobraté embryá z mrazničky už o mesiac neskôr pri ďalšom cykle. Úspešnosť takéhoto postupu je až 50 percent, pri čerstvých i zmrazených embryách.

PRÍBEHY: 

Neplodnosť

V tomto článku sa zaoberáme Potrat ...viac
Autor: Dáša Balogová, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Japonská metóda šťastia: Zahájte predvianočné upratovanie emócií

Japonská metóda šťastia: Zahájte predvianočné upratovanie emócií

16.12.2017
Napadlo vám, že cesta k spokojnému životu môže byť zaprataná neporiadkom a vecami, ktoré zbytočne skladujete? Čítať viac
 
Problémy s otehotnením? Uvoľnenie chrbtice zlepší plodnosť i spermiogram

Problémy s otehotnením? Uvoľnenie chrbtice zlepší plodnosť i spermiogram

16.12.2017
Mojžišovej cvičenie vyriešilo neplodnosť mnohých žien. Viete, že autorka zostavou na začiatku riešila úplne iné problémy? Prečo... Čítať viac
 
Idete na lyžovačku? Toto vám nesmie chýbať vo vrecku

Idete na lyžovačku? Toto vám nesmie chýbať vo vrecku

15.12.2017
Pleť potrebuje na horách ochranu. Pre pokožku platí to isté, čo v lete, inak sa z hôr vrátite s vyplálenými lyžiarskymi okuliarmi. Čítať viac
 
Vedeli si, že v zime vám môže pomôcť kolagén? Prečítajte si aké má účinky

Vedeli si, že v zime vám môže pomôcť kolagén? Prečítajte si aké má účinky

15.12.2017
Počas zimného obdobia trpí naša pokožka, vlasy i nechty ešte omnoho viac. Čítať viac
 
Otestujte sa: Obľúbená farba odhalí váš sexuálny apetít

Otestujte sa: Obľúbená farba odhalí váš sexuálny apetít

14.12.2017
Aké blúzky prevládajú vo vašom šatníku? Červené? Biele? Farby, ktoré v živote preferujete, poodhaľujú aj váš sexuálny apetít. Čítať viac
 
 

wanda.sk