predplatne
 

Je váš partner jedináčik? Na toto sa pripravte

06.09.2017

Štatistiky a vedecké výskumy tvrdia, že jedináčikovia nie sú najlepší partneri na svete. Oplatí sa im veriť? 

Jedináčik nie je automaticky aj záletník.

Jedináčik nie je automaticky aj záletník. Autor: Shutterstock.com

Podľa vedcov jedináčikovia častejšie podvádzajú partnerov a štatistiky tvrdia, že sa rozvádzajú oveľa častejšie. Prečo je to tak? „Predpokladáme, že jedináčikovia nezakúsili život so súrodencami, preto nemajú schopnosť vcítiť sa do druhých. Nevedia byť empatickí a brať do úvahy názory a pocity iných,“ to je podľa psychoterapeutky Alice Terkovej hlavný dôvod, prečo sú v dospelosti mnohí jedináčikovia nestáli vo vzťahoch. „Nevedia sa prispôsobiť a vždy musí byť všetko tak, ako to chcú oni,“ konštatuje odborníčka na vzťahy.

Mladšie sestry sú štíhlejšie a zdravšie! Neuhádnete, vďaka čomu

Nevedia sa zdôverovať

Jedináčikovia vyžadujú veľkú toleranciu, nie sú prispôsobiví a sú zvyknutí, že sa deje všetko tak ako si to oni želajú. „Keďže im chýbal súrodenec, nenaučili sa zdôverovať so svojimi pocitmi. Nemali blízkeho rovesníka, ktorému by sa mohli vyrozprávať,“ vysvetľuje Alica Terková, že toto je jedna z príčin, prečo sa v dospelosti nedokážu rozprávať o svojich pocitoch s partnerom. Jednoducho sa to nemali, kde naučiť. „Týka sa to však najmä ľudí, ktorí nielen nemali súrodencov, ale boli tiež izolovaní od iných detí. Rodičia nemali dostatok času, aby sa im venovali, vypytovali sa ich, aký mali deň a rozoberali ich pocity, nálady a zážitky. Nemali kontakt s bratrancami a sesternicami, nemali v blízkosti kamarátov,“ špecifikuje odborníčka, ktorí jedináčikovia sú viac ovplyvnení samotou a egoizmom. 

Omyl psychológov: Prehnané nároky deti nemotivujú. Takto im uškodíte 

Jeden súrodenec nestačí

Najnovšie výskumy z univerzity v Ohiu však zistili, že ani jeden súrodenec nie je veľká výhra. „Významná sociologička Donna Bobbit-Zeher tvrdí, že ak si nájdete partnera, ktorý má mnoho súrodencov, bude vedieť lepšie komunikovať. Nezáleží teda na tom, či ste jedináčik alebo máte jedného súrodenca. Potrebujete aspoň troch súrodencov alebo blízkych rovesníkov, aby ste mali dostatok skúseností v komunikácii s druhými. To vám pomôže aj zvládať rôzne krízové partnerské situácie,“ vysvetľuje Alica Terková. 

Keď trpí duša: Pre toto váš partner odmieta sex aj večeru

Nepodvádzajú častejšie

Naša odborníčka si však nemyslí, že jedináčikovia častejšie podvádzajú partnerov. „Každý človek je jedinečný a rovnako je jedinečný aj každý vzťah. A ten je o dvoch ľuďoch. To, že náš vyvolený nie je schopný komunikovať a rozoberať svoje pocity sa dá odhaliť pomerne skoro. Nemusí to však za každú cenu znamenať, že bude promiskuitný,“ hovorí doktorka Terková. Podľa nej sa egoisti nájdu aj vo veľkých rodinách. Na zvýšenú mieru rozvodov však má vysvetlenie. „Ak jedináčik nevie komunikovať, partner to môže vnímať ako nezáujem a pri tom to tak vôbec nemusí byť,“ radí odborníčka, aby ste si na potencionálnych partneroch - jedináčikoch všímali, či majú dostatok kamarátov. Ako reagujú, keď sa im niečo nedarí, či sa zaujímajú o to, ako sa cítite a či sami dokážu o svojich pocitoch hovoriť. „Neplatí to však len pre jedináčikov, ale pre všetkých," konštatuje. 

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

11 ničiteľov plodnosti. Alebo nie? Takto sa klamete

11 ničiteľov plodnosti. Alebo nie? Takto sa klamete

dnes
Desať až pätnásť percent dvojíc nemôže počať. Niektoré aj zbytočne pre nepravdy, ktoré strašia verejnosť. Čítať viac
 
Odkaz Petry Vlhovej dnešným rodičom: Dve veci dá deťom iba šport

Odkaz Petry Vlhovej dnešným rodičom: Dve veci dá deťom iba šport

včera
Keď nie je sneh, jedna z našich najlepších lyžiarok si vystačí aj s vodou. Petra Vlhová (22) lyže skrátka miluje. Naučili ju kľúčové... Čítať viac
 
Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

22.09.2018
Novinku medzi prsnými implantátmi ocenia ženy, ktoré rakovina obrala o celý prsník. Ale aj športovkyne. Čítať viac
 
Robíte si selfie fotky? Buďte opatrní, TAKTO menia váš život!

Robíte si selfie fotky? Buďte opatrní, TAKTO menia váš život!

21.09.2018
Novodobá závislosť selfitída ničí sebavedomie a vytvára problémy vo vzťahoch, odhalila štúdia. Čítať viac
 
Príbeh: Od konečného štádia rakoviny k svetovému titulu. Za jeden rok!

Príbeh: Od konečného štádia rakoviny k svetovému titulu. Za jeden rok!

21.09.2018
Od štvrtého štádia rakoviny po oceňovanú ženskú kulturistku sa dokázala za dvanásť mesiacov prepracovať Austrálčanka Kaity Jade... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Je váš partner jedináčik? Na toto sa pripravte
Lenka Štefánková