predplatne
 

Keď tehotenstvo nebezpečne zvýši tlak. Tieto príznaky už ohrozujú ženu aj dieťa!

13.03.2019

Hoci ste doteraz s cievami a tlakom problémy nemali, v tehotenstve môže byť všetko inak.

Bolí vás hlava a opuchy nemiznú ani po nočnom odpočinku?

Bolí vás hlava a opuchy nemiznú ani po nočnom odpočinku? Autor: Shutterstock

Zvyšuje vám dieťa tlak? Aj keď sa ešte nenarodilo, vašim cievam dáva zabrať. Nie nadarmo vás sestrička v každej poradni otravuje s meraním krvného tlaku. Nevadí, že ste ho mali dovtedy ukážkový, zmeniť sa to môže najmä v druhej polovici gravidity. Tehotenská hypertenzia prichádza najčastejšie okolo šiesteho mesiaca a potrápi každú desiatu budúcu mamičku. V ženskom tele totiž počas tehotenstva prebiehajú významné zmeny a na ne reaguje celý organizmus. Objem krvi sa zväčšuje, srdce bije rýchlejšie, na cievy sú vyššie nároky.

Pribrzdite

Ak ste mali vyšší tlak aj pred otehotnením, upozornite na to gynekológa už pri prvej návšteve v poradni. No v absolútnom bezpečí nie ste, ani ak vám dieťa dvihlo tlak do normálu a vy konečne neodpadávate. Aj vám môže krvný tlak počas tehotenstva závratne stúpnuť. Odborníci sa domnievajú, že za to môže placenta. Tá vylučuje do krvi látku, ktorá zaviní zúženie ciev, čoho následkom je zvýšenie krvného tlaku. Prejaví sa to aj opuchmi, ktoré úplne nezmiznú ani po nočnom odpočinku. Môže vás tiež častejšie bolieť hlava alebo budete vracať.

8 signálov, že tehotenstvo NIE JE okej. Aj štvorku prehliadate?

Litre navyše

Rastúca v maternica tlačí na okolité cievy, svoju úlohu zohrávajú tiež hormóny a množstvo vody, ktoré sa vám v tele hromadí. Najhoršie sú na tom nohy, nesú predsa zvýšený náklad – dva životy. Takmer polovici tehotných žien v poslednom trimestri opúchajú končatiny. „S blížiacim sa termínom pôrodu sa opuchy zhoršujú. Môžu za to výrazné hormonálne zmeny, ktoré vplývajú aj na metabolizmus tekutín a minerálov. Počas gravidity sa prirodzene zvyšuje hladina sodíka a celkovo v tele pribudne šesť až osem litrov vody,“ vysvetľuje gynekológ Ján Richnavský. Na cievy je to dosť, preto prepúšťajú do okolia oveľa viac tekutiny. Voda sa začne hromadiť v spojivovom tkanive.

Nestíhajú

Drobné opuchy sú počas tehotenstva bežné. Ak však nastanú náhle alebo sa stupňujú, máte problém. Nesymetrický opuch – ak vám opuchne len jedna noha –, môže znamenať trombózu, upchatie žily. Zbystrite pozornosť, ak vám z ničoho nič začne puchnúť tvár či ruky. Môže ísť o preeklampsiu, stav ohrozujúci vás aj bábätko. „Vyskytuje sa iba v tehotenstve. Pravdepodobnou príčinou je nedostatočné uchytenie placenty na stenu maternice. Vznikajú pritom opuchy, vyšší tlak krvi a do moču sa dostáva bielkovina. Preto sa pri každej návšteve v poradni vyšetruje moč,“ pripomína gynekológ a pôrodník Peter Krajkovič z Martina.

Spoveď divy Beyoncé: Mne aj deťom išlo o život, prežili sme drámu!


Foto: Shutterstock

Dôležité je zachytiť už prvé príznaky ochorenia: Môže nimi byť zvýšená únava, bolesti hlavy, neostré videnie, opuchy členkov, ktoré sa šíria do predkolenia, bolesti v podbruší i v nadbruší. Zároveň krvný tlak pri každej návšteve poradne stúpa. Opuchy končatín sú nielen po námahe, chôdzi, ale i ráno po prebudení.

Rýchle riešenie

Dôležité je na preeklampsiu prísť včas, pretože placenta je zdrojom živín pre rastúce dieťa. Väčšine žien s diagnózou zle fungujú cievy v maternici. Vinou toho placenta nie je dostatočne zásobovaná krvou a prestáva správne fungovať.

Tlak vyletí nad 140/90, ak je vyšší ako 160/110, hovoríme o ťažkej forme preeklampsie. Lekári v takom prípade odporučia pokoj na lôžku a hospitalizáciu. V prípade, že sa tlak nedarí znížiť, môže preeklampsia vyústiť až do eklampsie. „To sú už kŕčovité stavy podobné epilepsii. Pri zhoršení zvažujeme ukončenie tehotenstva,“ uzatvára Krajkovič stav ohrozujúci život.

Ako sa lieči


Foto: Shutterstock

Na znižovanie krvného tlaku lekár obvykle predpíše horčík, vitamíny a lieky bez vedľajších účinkov. Niekedy sa musí tehotenstvo ukončiť predčasne cisárskym rezom alebo vyvolaním pôrodu. V každom prípade ide o rizikové tehotenstvo s častejšími kontrolami.

Lekári rozhodujú, či a ako treba počas tehotenstva užívať lieky na vysoký tlak. Po pôrode by mamičky s problémovým tlakom mali ešte aspoň tri mesiace sledovať v internej ambulancii.

Pomôžu aj malé triky

  • Čo najviac času preležte na ľavom boku, čím zamedzíte tlaku maternice na dolnú dutú žilu.
  • Vyložte si nohy vždy, keď je to možné.
  • Obmedzte dlhé státie a sedenie na minimum, v práci si robte pravidelné prestávky.
  • Žilám pomôžete, ak si na nohy natiahnete kompresívne pančuchy.
  • Hýbte sa. Vyberte sa na prechádzku, plávajte alebo nasadnite na stacionárny bicykel.
  • Úľavu pocítite pri masáži nôh a predkolenia. Dajte si precízne masírovať nohy od prstov až ku kolenu. Cieľom masáže je tlačiť tekutinu z opuchnutej nohy dohora.
  • Menej soľte a vypite minimálne 8 pohárov čistej vody denne.

Aj po pôrode

Zatiaľ nie je jasné, čo preeklampsiu a eklampsiu spôsobuje, ale niektoré skupiny žien sú rizikové. Svoju úlohu zohráva aj genetika, o problémy si však koledujú najmä prvorodičky nad 35 rokov, ženy s viacpočetným tehotenstvom či preeklampsiou pri predchádzajúcom tehotenstve, pri sekundárnej hypertenzii, obezite, cukrovke či inzulínovej rezistencii.

Tehotenstvo

Autor: Nina Haceková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

včera
Tri štvrtiny vodičov sa tesne pred nehodou venuje veciam, ktoré znižujú ich koncentráciu, a nemôžu sa tak plne sústrediť na dianie... Čítať viac
 
5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

včera
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

včera
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

22.08.2019
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Keď tehotenstvo nebezpečne zvýši tlak. Tieto príznaky už ohrozujú ženu aj dieťa!
Nina Haceková
bd