predplatne
 

Márne pokusy o dieťa jej zničili psychiku i vzťah. Osud mal s Marcelou iné plány

06.08.2017

Márna snaha o dieťa dokáže rozložiť psychiku aj partnerský vzťah. Ak sa to podarí, svet je zase nádherný. No môže takým byť, aj keď to nevyjde.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Ešte počas štúdia na vysokej škole som si vzala muža, ktorého som milovala. Bola som mladá, šťastná, plná snov a plánov do života. Po roku sme sa rozhodli založiť si rodinu, obaja sme túžili po bábätku a naplnení našej lásky. Keď dieťa neprichádzalo ani po dvoch rokoch, dohodli sme sa, že navštívime lekára. Podstúpila som rôzne vyšetrenia a žiadny zdravotný problém sa nepotvrdil.

24 najväčších ničiteľov spermií. Číslo desať vás skutočne prekvapí! 

Mimomaternicové tehotenstvo

Počas pobytu v Írsku, kde dostal môj vtedajší manžel pracovnú ponuku, sa mi po dlhých ôsmich rokoch podarilo spontánne otehotnieť. Radosť bola obrovská, ale trvala iba chvíľku, pretože mi oznámili, že ide o mimomaternicové tehotenstvo.

Liečba neplodnosti a spontánne potraty: Čo vás čaká, ak sa nezadarí?

Ihneď ma operovali a ja som prepadla smútku a beznádeji. Keďže lekár v Írsku mi odporučil umelé oplodnenie, naše ďalšie kroky viedli na kliniku do Brna. Mala výbornú povesť aj výsledky a u nás v tom čase ešte nebolo žiadne centrum asistovanej reprodukcie.

Vyše 10 x

Lekár v Brne bol presvedčený, že sa mi podarí otehotnieť, pretože žiadne zdravotné problémy sme nemali. Každý jeden proces bol úspešný do chvíle, kým som nešla na tehotenské testy. Mali sme dostatok embryí, ktoré sa pekne vyvíjali, len výsledok bol zakaždým negatívny. Takže nádej striedalo jedno sklamanie za druhým.

IVF...

V Brne sme podstúpili asi šesť procesov IVF vrátane kryoembryotransferu. Ďalších päť procesov IVF sme podstúpili neskôr v Bratislave. Opäť bez úspechu. Dvakrát sa u mňa objavil hyperstimulačný syndróm, ktorý sprevádzala hospitalizácia. V tom čase už bola moja psychika na bode mrazu.

Sledujte: 

Zdravá, ale smutná

V našom živote prišla opäť zmena, sťahovali sme sa do Holandska. Tam som ako 38-ročná podstúpila svoj posledný proces IVF. Pre hyperstimulačný syndróm ma lekári odhovárali od ďalšieho IVF s tým, že si ohrozujem zdravie aj život. Urobili mi množstvo podrobných vyšetrení a všetky výsledky dopadli výborne.

Otehotnieť po 35-ke? Poradíme vám, ako svoje šance výrazne zvýšite 

Nenašla sa zdravotná príčina, prečo sa bábätko nedarí. Lekárku sa mi však podarilo presvedčiť na proces IVF. Všetko prebehlo bez problémov, ale výsledok tehotenského testu bol opäť negatívny. V tom čase to už išlo z kopca aj s naším manželstvom. Táto životná kríza sa prejavila na našom správaní k sebe a viedla k definitívnemu rozpadu vzťahu.

Chcem byť šťastná!

Rozvod bol pre mňa začiatkom nového života. Spätne som si uvedomila, ako som podcenila svoju psychiku napriek tomu, že sama som psychologička, a ako ma naša cesta za bábätkom psychicky a fyzicky vyčerpala. Vtedy som sa rozhodla pre radikálnu zmenu a začala som v Prahe študovať koučing. Rok som na sebe tvrdo pracovala, menila svoje postoje k životu, svoje zmýšľanie. A nachádzala opäť radosť v živote.

Foto: Shutterstock.com

Zahraničné výskumy ma upozornili, že ak žena, ktorá sa snaží o dieťa, vyhľadá odpornú pomoc psychológa, kouča alebo poradcu, má oveľa vyššie šance na úspech. Dnes môžem tieto zistenia potvrdiť aj vlastnou praxou. Za šesť rokov pôsobenia ako fertility kouč sa mojim klientkam narodilo tridsať detí a toto číslo stále rastie. Napísala som o tejto problematike aj e-knihu. Myslím si, že pomoc ženám a párom, ktoré prechádzajú touto životnou skúškou, je stopa, ktorú chcem na tomto svete zanechať.

Marcelin odkaz snažilkám:

Psychika je veľmi dôležitá. Sen si môžete splniť aj tým, že na nej budete pracovať. (Marcela Korčeková)

Ďalšie príbehy:

Neplodnosť

V tomto článku sa zaoberáme Neplodnosť ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

včera
Má váš partner sklony k žiarlivosti, narcizmu, má nízke sebavedomie, dá si alkohol či sa v jeho rodine vyskytlo násilie? Je to dosť varovných... Čítať viac
 
Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

12.10.2019
Menštruačné bolesti vyradia každý mesiac z normálneho fungovania tisícky prevažne mladých žien. Pozor, ak sa začnú objavovať po... Čítať viac
 
Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

11.10.2019
Americkí vedci prišli s prekvapivým zistením. Indikátor pevného vzťahu leží v niečom, čo sa s obvyklou predstavou o spokojnom manželstve... Čítať viac
 
7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

10.10.2019
Pleť začne prirodzene starnúť už pred tridsiatkou. Proces však môžete spomaliť nielen správne zvolenými krémami, ale aj potravinami.... Čítať viac
 
Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

Trápia vás studené nohy? Ktoré vážne ochorenia signalizujú?! Takto ich zahrejete

09.10.2019
Aj keď tu ešte nemáme teploty pod bodom mrazu, musíte si dať teplé ponožky, lebo inak by ste mali nohy ako ľad? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Márne pokusy o dieťa jej zničili psychiku i vzťah. Osud mal s Marcelou iné plány
Martina Palovčíková