predplatne
 

Lepí sa na vás tuk a aj pokožka sa zhoršila? Dámy, vyjedzte si fytohormón!

23.03.2019

Estrogény významne chránia ženské zdravie, no rokmi sa strácajú. Ako ovplyvňujú vašu zdravotnú kondíciu a ako estrogény vo vyššom veku doplniť?

Chémia v ľudskom tele je veľmi závislá od veku. Mnohému však v záujme pevnejšieho zdravia dokážeme pomôcť.

Chémia v ľudskom tele je veľmi závislá od veku. Mnohému však v záujme pevnejšieho zdravia dokážeme pomôcť.Autor: Shutterstock.com

Estrogény sú rozhodujúce z hľadiska plodnosti a počatia. Ich pôsobením rastie v prvej polovici ženského cyklu sliznica maternice a pripravuje sa tak na prípadné uhniezdenie oplodneného vajíčka. Počas tehotenstva estrogény dohliadajú na správny rast maternice a pripravujú telo na pôrod, napríklad uvoľňovaním väzov a kĺbov panvy. Tým sa však funkcie estrogénov zďaleka nekončia. 

Menštruácia robí s telom divy. Za toto všetko ju môžete viniť!

Chránia kosti i srdce

Estrogény sa podieľajú na raste kostí a ich kvalite. Jedným z dôkazov je i to, že ženy po menopauze, ktorým už organizmus neprodukuje estrogény, trpia výrazne častejšie osteoporózou,“ uvádza fyziológ, profesor MUDr. Richard Rokyta, DrSc. Vymiznutie estrogénu sa prejaví pomerne dramaticky, počas prvých päť rokov po menopauze sa stratí asi desať percent kostnej hmoty. Rastie tak riziko zlomenín, napríklad stavcov, ktoré spôsobujú bolesti chrbta či stratu výšky. Pred menopauzou sú ženy vďaka estrogénom odolnejšie proti ochoreniam ciev a srdca.

Znižujú ‚zlý‘ LDL cholesterol a zvyšujú ‚dobrý‘ HDL cholesterol,“ vysvetľuje fyziológ. Na druhej strane trpia ženy častejšie na reumatizmus či roztrúsenú sklerózu. Aj za tým sú estrogény. „Zvyšujú intenzitu autoimunitných procesov,“ objasňuje dôvod odborník. 

Pribrali ste počas menopauzy? Pozor na choré srdce! Môžu za to hormóny

Pokles zbadáte

Nepríjemným sprievodným javom ubúdania ženských pohlavných hormónov počas menopauzy môže byť tiež pribúdanie tuku. Produkcia progesterónu, ktorý stimuluje spaľovanie tukov, totiž klesá rýchlejšie ako produkcia estrogénov, ktoré, naopak, podporujú akumuláciu tuku. Navyše, počas menopauzy sa estrogén vytvára v tukovom tkanive, takže tendencia k priberaniu sa ešte posilňuje.

Ďalšou nepríjemnosťou spojenou s klesajúcou hladinou estrogénov je zmena stavu kože. „Estrogény spôsobujú prísun tukov do kože, zabraňujú jej vysychaniu, zvyšujú tvorbu kolagénových a elastických vlákien. V klimaktériu pokles estrogénov spôsobuje vysychanie, zblednutie, stenčenie kože, čo zvyšuje jej citlivosť. Objavujú sa pigmentové škvrny, cievy sa rozširujú, vznikajú kŕčové žily,“ vymenúva neradostné súvislosti internistka MUDr. Marie Vrzáňová. 

4 prekvapivé a vážne následky menopauzy. Aj tie môžete vyriešiť

Pamäť a alzheimer

K zaujímavým zisteniam patrí, že estrogény ovplyvňujú aj psychickú výkonnosť a činnosť mozgu. Kedy sa najľahšie niečo naučíte? „Kognitívne funkcie sú najlepšie v dňoch okolo ovulácie, keď je najvyššia koncentrácia estrogénov v krvi,“ píše významný český psychiater docent MUDr. Oldřich Vinař, DrSc.

V druhej polovici cyklu, predovšetkým štyri-päť dní pred menštruáciou, si žena najťažšie vybavuje spomienky a má zhoršenú schopnosť učiť sa niečo nové.“ Je tu však aj výnimka – v dňoch s vyššou koncentráciou estrogénov v krvi sa ženy horšie orientujú v priestore. Pokles estrogénov v klimaktériu však spôsobuje u žien častejší výskyt a rýchlejší postup Alzheimerovej choroby ako u mužov. 

Strácate veci, slová či zakopávate? 9 nenápadnejších príznakov Alzheimera

Estrogény z prírody

Znížiť negatívne dôsledky chýbajúcich estrogénov možno do istej miery stravou a niektorými výživovými doplnkami s obsahom fytoestrogénov. Sú to prírodné látky s podobným účinkom, ako majú ženské pohlavné hormóny, napríklad v prevencii osteoporózy či starnutia pokožky, na srdcovo-cievny systém, tiež v prevencii demencie či depresívnych stavov.

Podľa farmaceutky PharmDr. Silvie Fialovej, PhD., sú vhodnými zdrojmi fytoestrogénov napríklad:

 • extrakt z podzemku ploštičníka strapcovitého,
 • kapsuly s obsahom vitexu jahňacieho, čaj,
 • tinktúra či tabletky z ďateliny lúčnej,
 • sója,
 • tablety z dioskórey huňatej,
 • macerát zo semien ľanu siateho,
 • zápar zo šalvie lekárskej.

Užívanie fytoestrogénov z lekárne je vhodné konzultovať s lekárom. 

Rastlinné preparáty pre ženy nie sú bez rizika!

Umelé estrogény

Hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu profesor MUDr. Miroslav Borovský, DrSc., však upozorňuje, že žiadny preparát s obsagom fytoestrogénov nemá na klimakterické problémy taký účinok ako biologicky identické estrogény v liekoch. Hormonálna substitučná liečba podľa neho „pôsobí ako prevencia osteoporózy, kolorektálneho karcinómu, kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky 2. typu a depresie“.

Okrem toho zlepšuje pamäť a náladu, odbúrava poruchy spánku, zmierňuje bolesti svalov a kĺbov a pravdepodobne je tiež prevenciou Alzheimerovej demencie. O vhodnosti hormonálnej terapie a výbere konkrétneho preparátu sa však treba poradiť s gynekológom. „Výhody a riziká treba posúdiť u každej pacientky prísne a individuálne. Závisí to od jej anamnézy a zdravotného stavu,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Tomáš Danys. Podľa lekárov sú obavy z hormonálnej substitučnej liečby zbytočné a, naopak, výhody pre zdravie nezanedbateľné. 

Liečba hormónmi je zbytočný postrach. Dámy, netrpte v menopauze pre polopravdy!

Muži a estrogén

Hlavnou úlohou estrogénov v mužskom tele je pomáhať pri dozrievaní spermií a tiež regulovať libido. Svoju úlohu majú aj pri hustote kostí, využití glukózy, lipidovom profile... Pre zdravie sú teda dôležité. Tvoria sa z testosterónu pomocou enzýmu, ktorý sa nachádza v tukových bunkách. Takže čím viac tuku, tým vyššia tvorba estrogénov, čo pre chlapov nie je dobré. Nadbytok estrogénov, prípadne nerovnováha estrogénov a testosterónu, spôsobuje mužom zväčšenie prsných žliaz, gynekomastiu. 

Páni, zväčšili sa vám prsia? Môže to byť prejav vážnej diagnózy!

Ubúdanie prezradí

 • potenie, návaly horúčavy
 • búšenie srdca
 • poruchy spánku
 • bolesti kĺbov
 • suchá pokožka
 • padanie vlasov
 • zvýšená nervozita
 • ľútostivosť
 • porucha koncentrácie
 • pocit únavy

Fytoestrogény v jedle

Štatistiky dokazujú, že ženy z Ázie majú oveľa slabšie a menej časté príznaky menopauzy ako ženy západného sveta. Pripisuje sa to najmä strave bohatej na fytoestrogény.

Kde ich nájdete?

 • v sóji a vo výrobkoch z nej,
 • v ovocí ako ríbezle, hrozienka, sušené figy, datle, slivky, jahody,
 • v lieskových orieškoch, arašidoch, kokose,
 • v sezamových a ľanových semienkach,
 • v cíceri,
 • v červenom víne. 

Menopauza vás nešetrí? Zbláznené hormóny upokojí týchto 11 pomocníkov

V tomto článku sa zaoberáme Menopauza ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

včera
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

včera
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

22.08.2019
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

20.08.2019
Mesiac čo mesiac prichádzajúce menštruačné bolesti často komplikuje trýznivá bolesť hlavy. Môžete to však jednoducho zmeniť! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lepí sa na vás tuk a aj pokožka sa zhoršila? Dámy, vyjedzte si fytohormón!
Martina Palovčíková