predplatne
 

Milovanie s vírusom. S HPV sa stretne až 8 z 10 ľudí. Hrozí vám?

04.09.2017

Vírusom HPV sa môžete nakaziť, aj keď máte stáleho partnera alebo používate prezervatív. Genitálne bradavice či rakovina krčka maternice vás prekvapia aj po rokoch.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Infekcia, ktorú spôsobuje ľudský papilomavírus, je najčastejším sexuálne prenosným ochorením. Je jedno, či máte vaginálny, orálny alebo análny sex, či ste žena, alebo muž, hetero- alebo homosexuál. Váš partner či partnerka pritom nemusí mať žiadne príznaky, no infekciu poľahky prenesie na vás. 

Novinka v prevencii smrteľného vírusu: Česko má vakcínu proti HPV

Týkajú sa žien aj mužov

Ľudský papilomavírus je bežný. Pravdepodobne takisto patríte medzi 80% sexuálne aktívnych ľudí, ktorí sa s ním stretli aspoň raz v živote. Vo väčšine prípadov sa s ním organizmus vyrovná, ale približne 20% infikovaných má zdravotné problémy. Príznaky sa nemusia objaviť hneď, dlho sa vyvíjajú nenápadne, niekedy prekvapia dokonca po rokoch. Potom sa dá už len ťažko vypátrať, kto nakazil vás a koho vy.

Obavy z prenosu infekcie HPV, opakovanie ochorení či nutnosť zmeniť sexuálne správanie, prípadne abstinovať prinášajú do partnerských vzťahov problémy – citové, telesné aj finančné,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Dvořák, PhD., z centra ambulantnej gynekológie v Brne. Odborníci zatiaľ nevedia, prečo sa u niekoho nákaza v nejakej podobe rozvinie a u iného nie. Známymi rizikovými faktormi sú nedostatočná imunita, fajčenie a promiskuita, ale zrejme existujú aj ďalšie, ktoré sú zatiaľ neznáme. 

Preventívna cytológia nemusí vírus HPV odhaliť včas: Aké máte možnosti?

Existuje až 40 typov vírusov HPV, ktoré sa prenášajú z človeka na človeka. Nebezpečná je len časť z nich. Majú na svedomí genitálne bradavice, bradavice v ústach, hrtane či na hlasivkách, ale aj rakovinu ženských a mužských pohlavných orgánov. Krčka maternice, konečníka, vonkajších rodidiel, pošvy aj penisu. Papilomavírusy však zodpovedajú aj za veľkú časť zhubných nádorov v oblasti hlavy a hrdla, ktorých pribúda. „Na Slovensku zomrie ročne približne 400 ľudí na onkologické ochorenia súvisiace s infekciou HPV, z toho 213 žien na rakovinu krčka maternice,“ konštatuje MUDr. Oliver Sádovský, CSc., z oddelenia gynekologickej onkológie Národného onkologického ústavu v Bratislave. 

Rakovinu krčka maternice nespôsobí len HPV! Tiež máte v tele túto nenápadnú baktériu?

Odhalí ju skríning

Ženu najviac ohrozuje rakovina krčka maternice. Na jej vzniku sa podieľajú najmä vysokorizikové onkovírusy typu 16 a 18. Od počiatku nákazy po rozvoj ochorenia môže prejsť niekoľko mesiacov či rokov, aj desať až pätnásť. Je to veľmi individuálne. Vírus prenikne do sliznice krčka maternice a preniká čoraz hlbšie. Ak nádorové bunky prerastú bazálnu membránu, už ide o invazívny karcinóm.

V neskorých štádiách už býva liečba náročná a nie vždy úspešná. Pritom vo väčšine prípadov je možné tejto rakovine úspešne predchádzať. Krček maternice sa dá pomerne ľahko priamo vyšetriť a nie je problém odhaliť už predrakovinové štádiá.

Na Slovensku máme efektívny skríning, ktorý slúži ako prevencia rakoviny krčka maternice. Jednoduchý odber umožní lekárovi zistiť predrakovinové zmeny. Liečba spočíva v odstránení malého úseku krčka maternice,“ vysvetľuje onkogynekológ. Cytologické vyšetrenie vykonáva gynekológ prvého kontaktu ženám vo veku od 23 do 64 rokov. Prvé dva odbery v ročnom intervale, a ak sú negatívne, ďalšie každé tri roky. Slovenky však nechodia na preventívne gynekologické prehliadky... 

Túto rakovinu nedostanú len dámy v rokoch. Tu je dôkaz, že sa týka aj maturantiek

Rodičia nemajú záujem

Prevenciou pred ochorením je aj očkovanie, ktoré je treba podstúpiť najlepšie ešte pred začatím pohlavného života. No dá sa aj neskôr. Podľa pediatrov je však o očkovanie proti infekcii HPV minimálny záujem.

Len veľmi málo rodičov využíva túto možnosť. Nie sú ochotní platiť drahé vakcíny. Iní zase pochybujú o účinnosti očkovania, argumentujú, že sa robí príliš krátko. Ďalším sa nepozdáva, že poskytujú ochranu len proti niektorým typom vírusov HPV. A, samozrejme, je tu silná skupina rodičov, ktorí odmietajú akékoľvek očkovanie,“ prezrádza detská lekárka, ktorá nechce byť menovaná. 

HPV nepatrí do úst: Neľudský vírus prenášate najmä medzi svojimi blízkymi

Autor: Adriana Fábryová, mp
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

dnes
Mesiac čo mesiac prichádzajúce menštruačné bolesti často komplikuje tríznivá bolesť hlavy. Môžete to však jednoducho zmeniť! Čítať viac
 
Koľko krému si stačí naniesť na tvár a prečo by nemal byť studený?

Koľko krému si stačí naniesť na tvár a prečo by nemal byť studený?

16.08.2019
Príjemný pocit, ktorý máte po nanesení pleťového krému je signálom, že ste trafili správny výrobok. Jeho pozitívny účinok môžete... Čítať viac
 
Aké ženy sa páčia mužom? Máte tieto nutné 4 vlastnosti?

Aké ženy sa páčia mužom? Máte tieto nutné 4 vlastnosti?

13.08.2019
Viete, čo oceňujú muži na ženách? Zaujíma ich viac váš zadok alebo zmysel pre humor? Chcú, aby ste boli hlavne sexi, alebo dobre varili?... Čítať viac
 
Zábavný TEST odhalí, kedy budete mať svadbu. Už sa blíži?

Zábavný TEST odhalí, kedy budete mať svadbu. Už sa blíži?

12.08.2019
Chcete vedieť, v akom veku sa vydáte či oženíte? Skúste rýchly testík, ktorého výsledok rozhodne nie je 100%-ný, ale prečo sa trochu... Čítať viac
 
Máte pocit, že máte na hlave slamu? Stratili vlasy lesk? Pripravte si doma masku

Máte pocit, že máte na hlave slamu? Stratili vlasy lesk? Pripravte si doma masku

12.08.2019
Slnečné lúče, ale i morská voda či chlór v bazéne, dajú vlasom poriadne zabrať. Vysušia sa, stratia zdravý farebný odtieň i lesk. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Milovanie s vírusom. S HPV sa stretne až 8 z 10 ľudí. Hrozí vám?
Adriana Fábryová
mp