Netrpte pre menštruáciu! Silné krvácanie môže mať príčinu, o ktorej netušíte

08.06.2017

Mnohé ženy silnej menštruácii nevenujú pozornosť. Ani netušia, že by mohla znamenať vážne problémy, ktoré je nutné riešiť.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Farmaceutická spoločnosť vykonala v tejto problematike prieskum, do ktorého sa zapojilo 2133 žien. Respondentky odpovedali na otázky týkajúce sa menštruácie, jej intenzity, periodicity a vplyvu na kvalitu života. Takmer tretina žien netušila, že silná menštruácia môže byť signálom vyskytujúcich sa myómov či iných ochorení.

Bude vás zaujímať: 

Potvrdilo sa, že viac ako 60 % žien nijak nerieši výskyt silného menštruačného krvácania a tých pár dní z mesiaca pretrpí. Viac ako 20 % opýtaných priznalo, že bolesti a silné krvácanie im často znemožňuje vstať z postele a znižuje kvalitu ich života.

Koľko tampónov a vložiek potrebujete?

Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní a ideálny cyklus sa pohybuje okolo 28 dní. Viac ako 77,5 % máva pravidelnú menštruáciu v rozpätí 21 – 35 dní, ale až 12,3 % má nepravidelný cyklus.

Normálne je, ak každou periódou žena v priemere stratí nie viac ako 80 ml krvi, počas 3 hodín tak spotrebuje 1 vložku alebo 1 tampón. Ak ich je žena nútená použiť viac, jedná sa už o silné krvácanie.

Z prieskumu vyplýva, že viac ako 40 % opýtaných spotrebuje za tri hodiny tri kusy hygienických potrieb. Ak počas 3 dní použije žena viac ako 6 vložiek denne, mala by zbystriť pozornosť.

Pozor na krvné zrazeniny

„Ak je silné krvácanie spojené ešte aj s krvnými zrazeninami, môže to u ženy indikovať potenciálne vážne problémy ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Určite vtedy odporúčam čo najskôr navštíviť gynekológa,“ objasňuje príznaky ochorení gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha z Ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Za silným krvácaním môže byť myóm!

Príčin silného menštruačného krvácania môže byť niekoľko. Myómy patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam a vyskytujú sa až u 40 % žien v reprodukčnom veku. Tie asymptomatické nespôsobujú žiadne nepríjemnosti. Avšak myómy so symptómami vedia žene výrazne znížiť kvalitu života.

Ženám chýba energia

Silná menštruácia a prípadné ďalšie príznaky myómov, majú veľký vplyv na zníženie kvality života.

  • Takmer 37 % žien priznáva, že má počas „svojich dní“ veľmi málo energie.
  • Vyše 30 % zase uvádza, že musí používať súčasne tampóny aj vložky a ďalšie ochranné prvky, aby sa im nezašpinilo oblečenie.
  • Viac ako štvrtina žien sa dokonca nemôže na dlhšiu dobu vzdialiť od toalety a sprchy.

28-dňový FIT manuál udrží hormóny na uzde: Toto telo potrebuje počas cyklu 

Mnohé ženy zvyknú nadmerné menštruačné krvácanie podceniť, a trpia, čo je zbytočné. „Niektorým ženám trvá aj päť rokov, kým navštívia lekára s podozrením na zdravotný problém, ktorým môžu byť aj myómy. V súčasnosti vieme pacientkam účinne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s menštruáciou,“ objasňuje situáciu v ambulanciách MUDr. Redecha.

Odstránenie myómu bez skalpela

Súčasná medicína už poskytuje ženám viac možností na liečbu myómov. Kým donedávna prevládali invazívne metódy, ako odobratie maternice a myómu, dnes mnohí gynekológovia uprednostňujú farmakologickú liečbu, ktorá má niekoľko výhod.

Zanecháva žene maternicu, čo znamená, že môže mať ďalšie deti, prípadne sa tým odbúrajú psychické problémy pri strate maternice. Takmer dve tretiny žien z prieskumu o farmakologickej liečbe myómov ani nevedelo. (prieskum vykonala farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon).

Viac: Svoj cyklus si sledujte! Viete zodpovedať otázky gynekológa? 

Problémy konzultujte s gynekológom

„Chceme preto apelovať na ženy s problémovou menštruáciou, aby navštívili svojho gynekológa. V prípade ak príčinou problematickej menštruácie je myóm maternice nech sa pýtajú na všetky možnosti liečby myómov. Vieme im pomôcť. Nemusia trpieť doma v obave z chirurgického zákroku. Môžu opäť žiť normálny plnohodnotný život,“ uzatvára MUDr. Redecha.

Za počatie bábätka dovolenka zadarmo?! Vieme, aký má bonus od cestovky háčik!

Autor: TS, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 vecí, ktoré TREBA robiť po sexe. Na väčšinu zabúdate

5 vecí, ktoré TREBA robiť po sexe. Na väčšinu zabúdate

dnes
Až romantika doznie, je na čase myslieť na zdravie. Inak si ju nabudúce už nemusíte vychutnať. Čítať viac
 
Jarný detox pokožky: 7 tipov domáceho a odborného ošetrenia

Jarný detox pokožky: 7 tipov domáceho a odborného ošetrenia

včera
Máte pleť mastnejšiu, suchšiu alebo vyhádzanú? Tvár možno stačí len dôkladne vyčistiť. Čítať viac
 
Proti stresu, vírusom a vysokému tlaku. Dôvody, prečo sa túliť každý deň

Proti stresu, vírusom a vysokému tlaku. Dôvody, prečo sa túliť každý deň

21.04.2018
Objímanie priateľov vám posilní črevnú imunitu a zníži krvný tlak. To nie je žart! Čítať viac
 
Herečka Kristína Turjanová: Bez lepku mi je ľahšie

Herečka Kristína Turjanová: Bez lepku mi je ľahšie

19.04.2018
Herečka Kristína Turjanová (38) nie je celiatička, ale lepok vyškrtla so svojho jedálneho lístka. A koláč pre rodinu ochotne napečie... Čítať viac
 
Gynekológ radí: Kedy znamená výtok z pošvy problém?

Gynekológ radí: Kedy znamená výtok z pošvy problém?

19.04.2018
Výtok a vlhkosť v nohavičkách nie sú nikdy príjemné. Nemusí to však byť vždy dôvod na preľaknutie a obavy o zdravie. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Netrpte pre menštruáciu! Silné krvácanie môže mať príčinu, o ktorej netušíte
TS
bd