predplatne
 

Netrpte pre menštruáciu! Silné krvácanie môže mať príčinu, o ktorej netušíte

08.06.2017

Mnohé ženy silnej menštruácii nevenujú pozornosť. Ani netušia, že by mohla znamenať vážne problémy, ktoré je nutné riešiť.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Farmaceutická spoločnosť vykonala v tejto problematike prieskum, do ktorého sa zapojilo 2133 žien. Respondentky odpovedali na otázky týkajúce sa menštruácie, jej intenzity, periodicity a vplyvu na kvalitu života. Takmer tretina žien netušila, že silná menštruácia môže byť signálom vyskytujúcich sa myómov či iných ochorení.

Bude vás zaujímať: 

Potvrdilo sa, že viac ako 60 % žien nijak nerieši výskyt silného menštruačného krvácania a tých pár dní z mesiaca pretrpí. Viac ako 20 % opýtaných priznalo, že bolesti a silné krvácanie im často znemožňuje vstať z postele a znižuje kvalitu ich života.

Koľko tampónov a vložiek potrebujete?

Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní a ideálny cyklus sa pohybuje okolo 28 dní. Viac ako 77,5 % máva pravidelnú menštruáciu v rozpätí 21 – 35 dní, ale až 12,3 % má nepravidelný cyklus.

Normálne je, ak každou periódou žena v priemere stratí nie viac ako 80 ml krvi, počas 3 hodín tak spotrebuje 1 vložku alebo 1 tampón. Ak ich je žena nútená použiť viac, jedná sa už o silné krvácanie.

Z prieskumu vyplýva, že viac ako 40 % opýtaných spotrebuje za tri hodiny tri kusy hygienických potrieb. Ak počas 3 dní použije žena viac ako 6 vložiek denne, mala by zbystriť pozornosť.

Pozor na krvné zrazeniny

„Ak je silné krvácanie spojené ešte aj s krvnými zrazeninami, môže to u ženy indikovať potenciálne vážne problémy ako sú myómy či polypy maternice, chronické zápaly, ochorenia srdca, obličiek alebo krvné choroby. Určite vtedy odporúčam čo najskôr navštíviť gynekológa,“ objasňuje príznaky ochorení gynekológ MUDr. Mikuláš Redecha z Ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Za silným krvácaním môže byť myóm!

Príčin silného menštruačného krvácania môže byť niekoľko. Myómy patria k najčastejším gynekologickým ochoreniam a vyskytujú sa až u 40 % žien v reprodukčnom veku. Tie asymptomatické nespôsobujú žiadne nepríjemnosti. Avšak myómy so symptómami vedia žene výrazne znížiť kvalitu života.

Ženám chýba energia

Silná menštruácia a prípadné ďalšie príznaky myómov, majú veľký vplyv na zníženie kvality života.

  • Takmer 37 % žien priznáva, že má počas „svojich dní“ veľmi málo energie.
  • Vyše 30 % zase uvádza, že musí používať súčasne tampóny aj vložky a ďalšie ochranné prvky, aby sa im nezašpinilo oblečenie.
  • Viac ako štvrtina žien sa dokonca nemôže na dlhšiu dobu vzdialiť od toalety a sprchy.

28-dňový FIT manuál udrží hormóny na uzde: Toto telo potrebuje počas cyklu 

Mnohé ženy zvyknú nadmerné menštruačné krvácanie podceniť, a trpia, čo je zbytočné. „Niektorým ženám trvá aj päť rokov, kým navštívia lekára s podozrením na zdravotný problém, ktorým môžu byť aj myómy. V súčasnosti vieme pacientkam účinne pomôcť pri akýchkoľvek problémoch s menštruáciou,“ objasňuje situáciu v ambulanciách MUDr. Redecha.

Odstránenie myómu bez skalpela

Súčasná medicína už poskytuje ženám viac možností na liečbu myómov. Kým donedávna prevládali invazívne metódy, ako odobratie maternice a myómu, dnes mnohí gynekológovia uprednostňujú farmakologickú liečbu, ktorá má niekoľko výhod.

Zanecháva žene maternicu, čo znamená, že môže mať ďalšie deti, prípadne sa tým odbúrajú psychické problémy pri strate maternice. Takmer dve tretiny žien z prieskumu o farmakologickej liečbe myómov ani nevedelo. (prieskum vykonala farmaceutická spoločnosť Richter Gedeon).

Viac: Svoj cyklus si sledujte! Viete zodpovedať otázky gynekológa? 

Problémy konzultujte s gynekológom

„Chceme preto apelovať na ženy s problémovou menštruáciou, aby navštívili svojho gynekológa. V prípade ak príčinou problematickej menštruácie je myóm maternice nech sa pýtajú na všetky možnosti liečby myómov. Vieme im pomôcť. Nemusia trpieť doma v obave z chirurgického zákroku. Môžu opäť žiť normálny plnohodnotný život,“ uzatvára MUDr. Redecha.

Za počatie bábätka dovolenka zadarmo?! Vieme, aký má bonus od cestovky háčik!

Autor: TS, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Doberá si vás partner? Uráža vás to? Čo hovoria o smiechu vo dvojici odborníci

Doberá si vás partner? Uráža vás to? Čo hovoria o smiechu vo dvojici odborníci

dnes
To, aký máte vzťah ku smiechu a aké situácie vás rozosmejú, má podľa výskumu vplyv aj na vašu spokojnosť v sexuálnom živote. Čítať viac
 
Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

Varovania pre Meghan Markle pobúrili ženy v jej veku. Čo jej naozaj hrozí?

18.10.2018
Princ Harry a Megan Markle oznámili radostnú novinu. Na jar privedie čerstvá vojvodkyňa na svet jej prvé dieťa. Vraj to nebude mať jednoduché.... Čítať viac
 
Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

Žijete s emocionálnym psychopatom? 5 dôkazov, že vás ovláda a neviete o tom

17.10.2018
Je to v medziach normy, alebo dávno prekračuje hranicu? Občas je to ťažké odlíšiť, ale verte intuícii. Pár maličkostí ho usvedčí. Čítať viac
 
Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

Nela Pocisková otvorene: Prežívam najťažšie obdobie! Asi som skončila...

16.10.2018
Z Nely Pociskovej (28) je momentálne tepláková kráľovná. Že je materstvo až taký záber, nečakala. Občas sa doma aspoň nalíči a začala... Čítať viac
 
Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

Čo môžu znamenať biele fliačiky na nechtoch?

15.10.2018
Zdravé nechty sú ružové so svetlejším polmesiačikom v dolnej časti, odkiaľ necht vyrastá. No azda každý už našiel niekedy na niektorom... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Netrpte pre menštruáciu! Silné krvácanie môže mať príčinu, o ktorej netušíte
TS
bd