Najvyšší čas otehotnieť? Vedzte, že ak veľa fajčíte a málo spíte, kyselina listová vás nespasí.
Biologické hodiny nezastavíte. Vo veku dvadsať až dvadsaťštyri rokov je vaša šanca počať do roka takmer deväťdesiatpercentná. O pätnásť rokov je už o tretinu nižšia. S vyšším rizikom zlých koncov. „Niektoré ženy nad tridsaťpäť rokov majú horšiu kvalitu vajíčok a embryí, často s nesprávnym počtom chromozómov. Tie sa potom prestanú deliť alebo sa zahniezdia vo vajíčkovode, nie v maternici,“ potvrdzuje MUDr. Michaela Grossová, PhD., medicínska riaditeľka reprodukčnej kliniky v Bratislave. Čas hrá proti vám, preto ak máte nad tridsaťpäť rokov a pokúšate sa viac ako rok, ste aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie neplodní a patríte na odborné vyšetrenie. Vy aj váš partner.
FOTO: Problém otehotnieť? Máte nádej! Tieto slávne ženy sú toho dôkazom
Podľa štatistík rieši problém s neplodnosťou každý šiesty slovenský pár. U žien je na vine viacero príčin, najmä poruchy menštruácie, inzulínová rezistencia, syndróm polycystických vaječníkov či endometrióza – ochorenie, pri ktorom sa bunky maternice nachádzajú mimo nej. No až v štyridsiatich percentách ide o zdravotný problém muža – od erektilnej a ejakulačnej dysfunkcie cez oxidačný stres až po poruchy tvorby spermií.
Preto je spermiogram namieste. Mnohé problémy so spermiami sú len dočasné a vďaka drobnému ozdraveniu životného štýlu sa vytvoria nové, zdravšie, rýchlejšie a životaschopnejšie. Už po dva a pol mesiaci. „Mužom sa tvoria spermie v podstate stále, u žien je to s vajíčkami horšie. Majú ich obmedzený počet. Zdravý životný štýl má však aj u nich nemalý význam,“ zdôrazňuje doktorka Grossová.
Čítajte aj: Bábätká, ktorých mamy otehotneli v zime, to majú ťažšie. Tu je vinník!
Po tridsaťpäťke obohaťte jedálny lístok o vitamín B9 – kyselinu listovú. V prvom rade z prírodných zdrojov. Jedzte veľa listovej zeleniny, paradajok, póru, brokolice, ale aj citrusov, strukovín a celozrnných výrobkov. Najbohatším zdrojom sú kvasnice (až 1 250 mikrogramov na 100 gramov), kuracia a morčacia pečeň (559 mikrogramov na 100 gramov), datle či vaječný žĺtok. Ak sa chcete poistiť, že váš príjem bude dostatočný, existujú výživové doplnky.
Mesiac pred počatím si dávkujte 600 – 800 mikrogramov denne. Prvé tri mesiace tehotenstva znížte dávku na polovicu. Ak ste mali v minulosti preeklampsiu, obohaťte jedálny lístok aj o vitamín B12. Keďže vitamíny sa znehodnocujú teplom a kyslíkom, zeleninu jedzte čerstvú, surovú alebo krátko sparenú, čo je ľahšie stráviteľné.
Ani najlepšie výživové doplnky však nezaberú, ak nebudete jesť zdravo. Ženy s nadváhou majú nižšiu šancu otehotnieť. „Ženy s BMI vyšším ako 25 by mali schudnúť aspoň o 5 až 10 percent. Ak aj otehotnejú, čím sú obéznejšie, tým je v tehotenstve vyššie riziko ďalších komplikácií,“ upozorňuje diabetologička a endokrinologička MUDr. Eva Žákovičová, PhD. Čo ďalšie hrozí budúcim matkám s obezitou? Tehotenská cukrovka, neporovnateľne vyššia možnosť straty plodu aj preeklampsia – ochorenie ciev placenty, ktoré ohrozuje život matky aj plodu.
Na detoxikáciu a diéty však zabudnite! Pribrať dokonca musíte, ale priemerne nie viac ako 8 až 12 kilogramov. Keď čakáte dvojčatá, môžete si dovoliť okolo 15 až 20 kíl. Ak budete jesť málo, dieťa sa môže narodiť predčasne, ak priveľa, dostavia sa problémy s chôdzou alebo kŕčové žily.
Nový objav: Ak čakáte dievčatko, s vašim telom sa deje čosi úžasné!
Stravovaním ovplyvníte zdravie svojho dieťaťa až z osemdesiatich percent. "Doobeda si doprajte 200 gramov ovocia. Zeleniny zjedzte 500 až 600 gramov denne. Voľte chudé mäso, strukoviny, rastlinné aj živočíšne tuky. Nie však stužené v polevách či v múčnikoch – obsahujú nezdravé transmastné kyseliny,“ radí česká odborníčka na výživu tehotných Ing. Hana Nechvátalová, ktorá zároveň dodáva, že či už máte dvadsať alebo tridsať rokov, zásady zdravej výživy sa nemenia.
Dajte stop fajčeniu a alkohol pite s mierou. Podľa Britskej lekárskej asociácie cigaretami znižujete šancu otehotnieť prirodzenou cestou o štyridsať percent. Fajčenie spôsobuje skorý príchod menopauzy a znehodnocuje kvalitu vajíčok. Vedci dokázali aj škodlivý vplyv alkoholu na plodnosť. Podľa štúdie viac ako desať alkoholických nápojov týždenne zníži vašu plodnosť, päť a menej pohárikov týždenne zas oddiali šancu počať. To isté platí pre budúcich otcov.
V Nemecku testovali vplyv cigariet na koncentráciu bielkovín v spermiách. Tie vplývajú na delenie buniek a tvorbu chromozómov plodu. Muži, ktorí si zapálili dvadsať cigariet denne, mali koncentráciu viditeľne menšiu. Alkohol zas vplýva negatívne na počet spermií a ich pohyblivosť. Skončite s oboma neduhmi aspoň tri mesiace predtým, než plánujete splodiť dieťa. S fajčením v ideálnom prípade nadobro.
Súvisiaci článok: Mne sa to nestane: 3 najväčšie mýty o ochrane pred otehotnením
Skúsili ste už naozaj všetko? Nový špeciál mesačníka Zdravie na 100 stranáchpráve v predaji!
Tehotenstvo