predplatne
 

Prečo menštruácia spúšťa migrénu a čo uľaví od bolesti?

04.05.2018

Ak vám počas vašich dní pravidelne pulzuje hlava, nejde o obyčajnú bolesť. Trápi vás menštruačná migréna.

Pulzujúca bolesť hlavy dokáže poriadne znepríjemniť život. Na vine sú hormóny.

Pulzujúca bolesť hlavy dokáže poriadne znepríjemniť život. Na vine sú hormóny. Autor: Shutterstock.com

Spúšťačov migrény môže byť niekoľko. Od stresu, únavy, nepravidelného spánku, jedla alebo konkrétnej situácie. No až 50% žien uvádza, že záchvaty migrény sú často spustené alebo ovplyvnené menštruáciou. Prečo to tak je a čo sa v našom tele deje?

Zmena hormónov

Odborníci vysvetľujú, že ak máte silné bolesti hlavy pred alebo počas menštruácie, môže to znamenať výkyvy hormónov. K týmto zmenám dochádza, keď sa telo pripravuje na menštruáciu. Na vine sú zmeny hladiny estrogénu a progesterónu počas menštruačného cyklu. Najmä náhly pokles estrogénu zapríčiňuje zhoršenie bolestí. Pre mnohé ženy sú preto menštruačné migrény pocitovo horšie, ako ostatné typy migrén.

Rôzne druhy

Podľa času, kedy menštruačná migréna vzniká, sa delí na niekoľko druhov - a to na nemenštruačnú, predmenštruačnú a menštruačnú migrénu. Záchvaty migrény vznikajú v období 1 dňa pred začiatkom až 4 dni po začatí menštruácie. Menštruačná migréna je spôsobená náhlym poklesom estrogénov, ktorý u rizikových žien spúšťa migrenózny záchvat. Ide asi o 14% žien s migrénou, ktorým bolesti hlavy spúšťa výhradne menštruácia. Intenzita pravej menštruačnej migrény je veľmi silná a u mnohých žien dokonca spôsobuje, že v čase záchvatov nie sú schopné pracovať a normálne fungovať.

Ako si pomôcť

Slabšie ataky migrény sa liečia analgetikami na zmiernenie zápalu a potlačenie bolesti. Pri ťažších stavoch vám predpíše lekár tripány, ktoré znižujú zápaly tým, že zúžia cievy. Existujú však aj iné možnosti, ako predvídať a zmierniť bolesť. Niektorým ženám sa osvedčili estrogénové kožné náplaste a gély, ktoré sa aplikujú pred a po menštruácii. Účinným riešením je tiež predpísanie hormonálnej antikoncepcie, ktorá ovplyvňuje priebeh menštruačného cyklu. Ako vitamínový doplnok môžete užívať napríklad horčík, pretože zabraňuje sťahovaniu ciev v mozgu.  

Veďte si denník

Okrem samotnej liečby je však dôležitá aj prevencia. Prvým krokom by mohlo byť zavedenie denníka. Pravidelným zapisovaním začiatku menštruácie a nástupu atakov tak môžete predvídať správanie migrény. Napríklad ak máte pravidelný cyklus a viete, že deň pred začiatkom menštruácie začne aj migréna, lekári odporúčajú dva dni vopred začať brať voľnopredajné lieky na migrénu. Tie dokážu zmierniť priebeh choroby a pomôžu vyhnúť sa tomu, že vás menštruačná migréna vyradí zo života.  

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Bolesť hlavy ...viac Migréna ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

Novinka: Ľahšie silikónové implantáty neničia chrbát. Odvážili sme ich!

dnes
Novinku medzi prsnými implantátmi ocenia ženy, ktoré rakovina obrala o celý prsník. Ale aj športovkyne. Čítať viac
 
Robíte si selfie fotky? Buďte opatrní, TAKTO menia váš život!

Robíte si selfie fotky? Buďte opatrní, TAKTO menia váš život!

včera
Novodobá závislosť selfitída ničí sebavedomie a vytvára problémy vo vzťahoch, odhalila štúdia. Čítať viac
 
Keby len bolesť! Dámy, koľko vás stojí menštruácia?

Keby len bolesť! Dámy, koľko vás stojí menštruácia?

20.09.2018
Ženy platia za „svoje dni“ nehorázne peniaze. Škótsko je prvá krajina na svete, ktorá tým chudobnejším rozdáva vložky zadarmo. Čítať viac
 
Doprajte si kráľovské raňajky. Čo má na tanieri vojvodkyňa Meghan?

Doprajte si kráľovské raňajky. Čo má na tanieri vojvodkyňa Meghan?

19.09.2018
Ani množstvo oficiálnych akcií, nezoberie manželke princa Harryho úsmev z tváre. Kde berie energiu? Aj vo fitness raňajkách. Čítať viac
 
FOTO: Austrálska výškarka bojovala s nádorom mozgu. Teraz sníva o olympiáde

FOTO: Austrálska výškarka bojovala s nádorom mozgu. Teraz sníva o olympiáde

18.09.2018
Sen talentovanej športovkyne prekazila zákerná choroba. Jej život sa obrátil naruby pred šiestimi rokmi. Vtedy si myslela, že zomrie.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prečo menštruácia spúšťa migrénu a čo uľaví od bolesti?
Nina Haceková