predplatne
 

Prekonali ste toxoplazmózu? Možno o tom ani neviete

17.03.2018

Mnohí pre ňu preklínajú mačky, no nebezpečné sú len raz v živote. Oveľa väčšiu hrozbu toxoplazmózy máte na grile.

Toxoplazmóza je nebezpečná najmä pre tehotné, pretože môže poškodiť plod. Prenáša sa napríklad kontaktom s mačkami.

Toxoplazmóza je nebezpečná najmä pre tehotné, pretože môže poškodiť plod. Prenáša sa napríklad kontaktom s mačkami.Autor: Shutterstock.com

Toxoplazmózu spôsobuje parazit. Nakazíte sa ním od zvierat, ale zďaleka nielen od tých, s ktorými sa maznáte. „Zdrojom nákazy bývajú hlavne infikované a tepelne neupravené živočíšne produkty, najčastejšie surové mäso,“ neteší Jozef Strhársky, vedúci Národného referenčného centra pre toxoplazmózu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici milovníkov cigánskej.

Spomedzi všetkých je najnebezpečnejšie bravčové mäso, pretože prasatá skonzumujú všetko, i výkaly. Pozor si dajte hlavne pri narýchlo ugrilovanej krkovičke. No stačí, že po vyklepaní rezňa neumyjete dosku a nakrájate na nej šalát. Podľa Strhárskeho však nie sú v bezpečí ani vegetariáni.

Ľudia už doplatili aj na surové kozie mlieko. „Známe sú i prípady nákazy po zjedení neumytej zeleniny a ovocia, po transfúzii krvi či po transplantovaní orgánov, ojedinele aj z kontaminovanej pitnej vody,“ varuje odborník, že hazarduje i ten, kto si po práci v záhrade či po krájaní mäsa neumyje ruky.

Mačky miluje

Ony však nie sú v rebríčku prenášačov toxoplazmózy na človeka na prvých troch, dokonca ani na prvých štyroch miestach. Prečo im však potom tak „prischla“? „Parazit bežne napáda i prasatá, sliepky, ovce, kravy, srny či zajace. No rozmnožovať sa dokáže výlučne v tenkom čreve mačky,“ tvrdí veterinár Vladimír Ziman, podľa ktorého sa mačka najčastejšie infikuje, ak uloví nakazeného vtáka v prírode alebo sa dostane do kontaktu s trusom inej nakazenej mačky.

„Mačky chované v byte a bez možnosti výbehu sú oproti tým vonkajším len minimálne rizikové,“ upokojuje chovateľov doktor Strhársky, ale aj tak ich neodporúča kŕmiť nepremrazeným surovým mäsom. Ak sa parazit Toxoplasma gondii usídli mačke v tenkom čreve, začne sa množiť. Dozreté „vajíčka“ postúpia do hrubého čreva.

„Počas nasledujúcich siedmich až dvadsiatich dní mačka vylučuje vo výkaloch milióny ‚vajíčok’, ktorými kontaminuje okolie. Ďalší deň až päť dní trvá, kým vonku dozrejú a zmenia sa na infekčné, nebezpečné aj pre človeka,“ upozorňujú odborníci zhodne na fakt, pre ktorý sa oplatí častejšie čistiť mačaciu toaletu.

Dobrú chuť

Na to, aby ste sa z mačacích výkalov nakazili, museli by ste ich požiť. Nechutná predstava? A čo keby ste ich chytili do ruky, neopláchli si ju a tou istou rukou zjedli napríklad jablko? „Označiť mačky za jednoznačného pôvodcu toxoplazmózy je zrejme ľahšie, ako hovoriť o dodržiavaní hygieny,“ zamýšľa sa Vladimír Ziman, podľa ktorého je mačka nakazená toxoplazmózou infekčná nanajvýš tri týždne.

Potom má už doživotne protilátky. Výnimkou sú len prípady, keď má mačka vážne oslabenú imunitu, napríklad pri rakovine, a nie je chovaná v dobrých podmienkach. Inkubačná doba toxoplazmózy je jeden až tri týždne. „Niekedy môže mať zviera zvýšenú teplotu, zväčšené lymfatické uzliny alebo sa zadýchavať. Občas sa objavia hnačky, výtok z nosa či z očí,“ opisuje Vladimír Ziman.

„V ohrození sú hlavne tehotné ženy, ktoré nemajú vytvorené protilátky proti toxoplazmóze,“ ozrejmuje veterinár. Ak sa nakazia prvýkrát tesne pred tehotenstvom alebo počas prvého trimestra, „môže dôjsť k vážnemu poškodeniu plodu i k potratu“. V takom prípade sa pátra po príčine potratu z pupočníkovej krvi.

Mali ju?

Plánujete dieťa? Vopred si overte, či ste toxoplazmózu prekonali. „O vyšetrenie protilátok môžete požiadať všeobecného lekára alebo gynekológa. Vyšetrenie je bezplatné a hradené zo zdravotného poistenia. Malo by byť v záujme každej ženy, aby to vedela skôr, ako otehotnie,“ apeluje doktor Strhársky, že od roku 2006 chodia všetky tehotné v prvom trimestri povinne na sérologické vyšetrenie.

Ak sa potvrdia IgG, teda anamnestické protilátky, budete počas tehotenstva v bezpečí. Ale ak ste infekciu dovtedy neprekonali, musia vás v druhom i v treťom trimestri opakovane vyšetriť. Pre istotu. A so svojím štvornohým miláčikom zájdite k veterinárovi. „Zvieratá síce vyšetrujeme zriedkavo, no pri plánovanom tehotenstve to majiteľom určite odporúčame,“ radí Vladimír Ziman.

Hlavne nenápadne

Prekonanie toxoplazmózy býva nenápadné. „Až v 90 % prípadov ľudia ani nevedia, že ju prekonali. Príznaky sú buď žiadne, alebo mierne, podobné chrípke. Môžete byť unavení, mať zvýšenú teplotu, bolesti hlavy a svalov,“ ozrejmuje doktor Strhársky, že viditeľné príznaky má hlavne menej častá akútna infekcia.

„Lymfatické uzliny sa môžu zväčšiť i zapáliť. K vážnym ťažkostiam patria aj vyrážky po celom tele, postihnutie nervového systému, zväčšená pečeň a slezina či postihnutie srdca a oka,“ opisuje výminky pri chorobne slabej imunite.


Zdroj foto v texte: Shutterstock.com

Zdravé rady

V tehotenstve nehladkajte túlavé mačky ani tie, ktoré trávia čas aj vonku. Vyhýbajte sa materiálom, ktoré prichádzajú do kontaktu s mačacími výkalmi. So surovým mäsom narábajte v rukaviciach, ovocie i zeleninu pred jedením poriadne umyte. Nekonzumujte surové či slabo tepelne upravené mäso, nepasterizované mlieko a surové vajcia. Po práci v záhrade i po kontakte so zvieratami si opláchnite ruky.

Toxoplazmóza

V tomto článku sa zaoberáme Tehotenstvo ...viac Toxoplazmóza ...viac
Autor: Júlia Poláková, nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

dnes
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

dnes
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

včera
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

5 spôsobov, ako sa vysporiadať s migrénou počas menštruácie. Dvojku chce zažiť každá!

20.08.2019
Mesiac čo mesiac prichádzajúce menštruačné bolesti často komplikuje trýznivá bolesť hlavy. Môžete to však jednoducho zmeniť! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prekonali ste toxoplazmózu? Možno o tom ani neviete
Júlia Poláková
nh