predplatne
 

Rakovina maternice sa hlási neskoro. V čom je iná ako rakovina krčka?

01.08.2018

Jej príznaky môžu prísť náhle a nečakane, keď už je v pokročilom štádiu. Preto je najdôležitejšia prevencia a platí to aj pre mladé ženy.

Rakovina maternice je po rakovine pŕs a hrubého čreva tretia najčastejšia rakovina. Je dokonca bežnejšia, ako rakovina krčka maternice.

Rakovina maternice je po rakovine pŕs a hrubého čreva tretia najčastejšia rakovina. Je dokonca bežnejšia, ako rakovina krčka maternice. Autor: Shutterstock.com

Kým rakovina krčka maternice je u nás druhým najčastejším onkologickým ochorením mladých žien, rakovina „tela” maternice sa týka najmä starších žien po prechode. Karcinóm maternice sa však objavuje už aj u žien do 40. roku. Je však výnimočný, no môže mať agresívnejší priebeh, ako u žien po menopauze.

Chcela dieťa  

V šoku z diagnózy rakoviny maternice ostala 35-ročná Faith Catonová, ktorá sa snažila s manželom o dieťa. Jedného dňa bola na bežnej gynekologickej prehliadke, z ktorej odchádzala so strašnou diagnózou. „O rakovine som ani neuvažovala, až prišiel deň, keď mi objavili nádor,” hovorí o ťažkých chvíľach pre britský server BBC mladá Britka: „Všetci boli šokovaní, že mám rakovinu maternice, vrátane gynekológov.”

Viac  Žien s rakovinou pribúda raketovým tempom. Čo sa to deje? 

Faith musela okamžite podstúpiť chemoterapiu, pretože priebeh rakoviny bol veľmi agresívny. „Všetky plány, aj celý môj život sa zmenili za jednu noc. Šesť mesiacov liečby boli najdlhších v mojom živote.” Liečba mladej ženy dopadla úspešne, no hovorí, že všetko mohlo byť inak, keby prišla ku gynekológovi skôr. „Predtým som o rakovine maternice nič nevedela. Keby mi rakovinu zistili v skoršom štádiu, mohla som trpieť menej. Ale nerada o tom premýšľam, mám to už sa sebou,” hovorí.

Včas prísť

Hoci väčšina karcinómov maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prekonali menopauzu a sú vo veku nad 50 rokov, v niektorých výnimočných prípadoch sa môžu objaviť aj u mladších žien, ako bol prípad mladej Britky. Rakovina maternice je zradná tým, že dlhú dobu rastie bez príznakov, kvôli čomu sa môže rozšíriť do celého tela, najmä do okolitých orgánov. Preto sú dôležité pravidelné gynekologické vyšetrenia, ktoré ju odhalia včas.

Ročne zabije až 200 žien! Môže aj vám hroziť rakovina krčka?

„Najčastejším varovným príznakom nádoru na maternici je vaginálne krvácanie mimo cyklu, ale najmä vtedy, ak je pacientka po menopauze. Okrem toho väčšinou neexistujú žiadne ťažkosti. Niekedy bývajú prvým príznakom bolesti v panve. Keď už nádor ďaleko pokročil, vrastá do močového mechúra alebo až do panvovej steny. Môže sa vyskytovať krvácanie pri močení, infekcie močových ciest alebo aj metastáza obličiek s bolesťami v chrbte,” vysvetľuje gynekológ Ivan Šaško.

Gynekológ radí: Pre ktorý typ cytológie sa rozhodnúť a prečo?

Ako vznikne

Na rozdiel od rakoviny krčka maternice vzniká karcinóm maternice v hornej časti maternice.  Začína sa nadbytočným rastom normálnych buniek v sliznici maternice, ktoré sa bujnením zmenia na rakovinové bunky. Riziko rakoviny sa zvyšuje vekom a výkyvmi hormónov. No rozlišujeme dva typy nádoru maternice. Kým nádory maternice žien vo vyššom veku sú vyvolané zväčša estrogénom, u mladších žien to platiť nemusí. Nádory nesúvisiace s estrogénom sú však agresívnejšie a majú prudší priebeh.

„Za príčinu väčšiny karcinómov tela maternice sa považuje vplyv estrogénu na sliznicu maternice. Pretože u žien s neskorým nástupom menopauzy, u žien bez tehotenstva, pri obezite alebo pri dlhodobom užívaní estrogénových tabliet vplýva vyššie hladina estrogénu na maternicu a môže na nej spôsobiť zmeny,” hovorí gynekológ Šaško. Ďalšími rizikovým faktormi sú fajčenie, cukrovka, neskorý nástup menopauzy, ale aj dedičnosť.

Môže vás zaujímať:

Rakovina

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nasťa Kuzminová po šokujúcom ukončení kariéry: Odkryla tajomstvo úspechov, fotka napovie

Nasťa Kuzminová po šokujúcom ukončení kariéry: Odkryla tajomstvo úspechov, fotka napovie

15.10.2019
Kľúčový trik víťazstiev jednej z našich najúspešnejších šampiónov spočíva v drobnosti, ktorú možno robíte aj vy. Čítať viac
 
Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

Máte doma tyrana? Viete, kam sa obrátiť pri domácom násilí?

15.10.2019
Má váš partner sklony k žiarlivosti, narcizmu, má nízke sebavedomie, dá si alkohol či sa v jeho rodine vyskytlo násilie? Je to dosť varovných... Čítať viac
 
Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

Nie ste padavky! Tipy, ako si pomôcť pri menštruačných kŕčoch

12.10.2019
Menštruačné bolesti vyradia každý mesiac z normálneho fungovania tisícky prevažne mladých žien. Pozor, ak sa začnú objavovať po... Čítať viac
 
Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

Sex nie je najdôležitejším korením vzťahu. Rozpadne sa, ak nevnímate túto maličkosť

11.10.2019
Americkí vedci prišli s prekvapivým zistením. Indikátor pevného vzťahu leží v niečom, čo sa s obvyklou predstavou o spokojnom manželstve... Čítať viac
 
7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

7 obyčajných potravín, ktoré vám pomôžu v boji proti vráskam

10.10.2019
Pleť začne prirodzene starnúť už pred tridsiatkou. Proces však môžete spomaliť nielen správne zvolenými krémami, ale aj potravinami.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rakovina maternice sa hlási neskoro. V čom je iná ako rakovina krčka?
Nina Haceková