predplatne
 
Zdravie

Rodia sa nám väčšie deti? Tehotenské vitamíny môžu účinkovať inak, ako si myslíte

09.09.2018

Ešte sa ani nenarodili a už ich zahŕňame starostlivosťou a najmä tou vitamínovou.

Šikovný marketing farmaceutických firiem tvrdí, že to bez dopĺňania vitamínov nedáte. Naozaj?

Šikovný marketing farmaceutických firiem tvrdí, že to bez dopĺňania vitamínov nedáte. Naozaj?Autor: Shutterstock

Regály zamerané pre tehotné sú plné výživových doplnkov a s nimi sa vynára aj debata, či je ich užívanie potrebné. Kým jedni odborníci tvrdia, že pre ženský organizmus je tehotenstvo taká fyziologická záťaž, že bez dodaných vitamínov to nezvláda, druhí hovoria opak. V duchu hesla „tehotenstvo nie je choroba“ razia teóriu vyváženej stravy ako dostatočnej odpovede na rastúce potreby plodu aj tehotnej. Zdá sa, že pravdu majú tak trochu obe strany.

Čítajte aj: Uletené!? Najpodivnejšie tehotenské trendy 21. storočia

Pozor na množstvo

„Zdravé ženy, ktoré majú pestrú, racionálnu a vyváženú stravu, by mali mať dostatočný príjem bielkovín, správnych tukov a sacharidov, ale aj vitamínov, minerálov a stopových prvkov z jedla. No tehotenstvo tieto nároky zvyšuje, preto bežná strava nemusí vždy stačiť,“ hovorí Adela Penesová, odborníčka na výživu z Biochemického centra Slovenskej akadémie vied.

Dopĺňa však, že pri užívaní umelých tehotenských vitamínov si treba dávať pozor na vitamíny rozpustné v tukoch. Ide o vitamíny A, D, E a K, ktorými sa dá predávkovať. Napríklad vitamín A zo živočíšnych tukov užívaný vo vysokých dávkach môže spôsobiť vrodené vývojové chyby. O užívaní tehotenských vitamínov sa preto vždy poraďte so svojím gynekológom.

Každá je iná

Gynekológ totiž sleduje u tehotnej ženy množstvo zdravotných parametrov, ktoré na nedostatok niektorých živín upozornia. Napríklad krvný obraz ukáže, či je budúca mamička málokrvná, čiže jej V chýba železo. Ak áno, gynekológ jej ho predpíše. Jedálny lístok na mieru Kto má teda užívať výživové tehotenské vitamíny? Dôležité sú pre ženy, ktoré už majú určité zdravotné problémy, tehotenské komplikácie alebo obmedzenie v strave. Ide najmä o vegetariánky a vegánky, ženy s intoleranciou laktózy alebo iným druhom potravinovej neznášanlivosti či alergie. Užívanie doplnkových vitamínov sa oplatí zvážiť aj tehotným s poruchami krvi a niektorými chronickými chorobami či čakateľkám viac ako jedného potomka.

Výživová odborníčka Penesová dvíha varovný prst najmä nad vegánkami: „Je veľmi pravdepodobné, že budú mať deficit mnohých vitamínov a minerálov, najmä železa, kyseliny listovej a vitamínu B12, ale aj vápnika či horčíka, ktoré sú nevyhnutné na správny vývoj plodu. Tu by som odporúčala ženám individuálne sa poradiť s lekárom a následne si dať urobiť jedálny lístok na mieru.“

Poznáte zázračnú KYSELINU? Vážny dôvod, prečo bábu v brušku nesmie chýbať

Veľké bábätká

Za pravdu jej dáva aj gynekológ Marek Dráb: „Keďže náš svet je plný extrémov, aj čo sa týka stravovania a diét, výrobcovia doplnkov pre tehotné sa držia istých vzorcov, ktoré by mali zabezpečiť bezpečný prísun esenciálnych látok. Vôbec však netvrdím, že je to nevyhnutné pre všetky ženy a v každej časti roka, keď najmä sezónnosť ovplyvňuje zloženie stravy.“

A je tu ešte jedna otázka, ktorou sa najmä budúce mamičky zaoberajú. Obávajú sa totiž, že vinou užívaných vitamínov sa im narodia väčšie deti. Niektorí lekári sú tejto nepotvrdenej teórií naklonení, ale... Pravdepodobnejší je iný scenár. Vitamíny môžu podporovať chuť do jedla. Ak budúca mamička za dvoch priberie napríklad 20 kíl, preferuje prílišný pokoj pred zdravým pohybom, potom sa nemôže čudovať, že porodí ťažšie a dlhšie dieťa.

Nemarte si šance na počatie! Tieto vitamíny podporia plodnosť 

Na čo slúžia?

  • Železo je dôležité, pretože ak ho máte nedostatok, okrem málokrvnosti vám hrozí predčasný pôrod alebo nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa. Telo počas tehotenstva často potrebuje viac tohto prvku, než sme schopní zjesť v listovej zelenine, mäse, sóji, ovsených vločkách, sušených marhuliach či brokolici.
  • Vápnik ocenia nielen tehotné, ale aj dojčiace. Je nevyhnutný pre rast silných kostí a zubov, pre zdravé nervy a svaly vrátane srdca. Nájdete ho najmä v mliečnych produktoch, maku, sezame a listovej zelenine.
  • Esenciálne mastné kyseliny sú dôležité pre vývoj mozgu plodu, nervov a očného tkaniva. Ich zdrojom je najmä rybí tuk, pozor však na vysoký obsah ťažkých kovov, ktorý morské ryby zvyknú obsahovať. Dobrý je aj ľanový, sezamový alebo olivový olej.
  • Vitamín D získavame prioritne zo slnečného žiarenia. Ak chýba počas tehotenstva budúcej matke, bude ho mať málo aj dieťa. V potravinách sa nachádza v tučných rybách, vo vaječnom žĺtku alebo v avokáde, využiteľnosť je však oveľa nižšia ako zo slnka.

Môže vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Tehotenstvo ...viac
Autor: Nina Haceková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

dnes
Už ste si zvykli, že raz za mesiac sa skrúcate v kŕčoch? Ale čo, keď sa bolesť objaví nečakane? Viete, čo sa za ňou môže skrývať?  Čítať viac
 
Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

včera
Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Čítať viac
 
Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

17.05.2019
Príčiny kvasinkovej infekcie sú aj v životospráve či v hygienických návykoch. Možno treba zmeniť, čo iným ženám vadiť vôbec nemusí.... Čítať viac
 
Účinné domáce aktivátory a zábaly na lupiny, oslabené či problémové vlasy

Účinné domáce aktivátory a zábaly na lupiny, oslabené či problémové vlasy

17.05.2019
V drogériach a lekárňach nájdete šampóny na všetky možné problémy s vlasmi či s vlasovou pokožkou. Napadlo vás ale, že ak máte s vlasmi... Čítať viac
 
Paradox: Ženy sú v práci spokojnejšie, hoci zarábajú menej. Môžete to zlepšiť?

Paradox: Ženy sú v práci spokojnejšie, hoci zarábajú menej. Môžete to zlepšiť?

16.05.2019
Hoci naše ženy zarábajú výrazne menej ako muži, zamestnávatelia si môžu mädliť ruky. V práci sú ženy spokojnejšie. Ako je to možné a... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rodia sa nám väčšie deti? Tehotenské vitamíny môžu účinkovať inak, ako si myslíte
Nina Haceková