predplatne
 

Snahu o bábätko nezanedbajte. Ako tomu pomôcť?

13.11.2017

Snaha o prvé dieťa po tridsiatke je dnes už celkom bežná. Odkladané plánované tehotenstvo ju môže predĺžiť. So stúpajúcim vekom sa zvyšuje aj riziko neplodnosti.

Vašej plodnosti môžu klásť polená pod nohy každodenné návyky i nedostatok oddychu.

Vašej plodnosti môžu klásť polená pod nohy každodenné návyky i nedostatok oddychu. Autor: Shutterstock.com

Prípravu na tehotenstvo by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. „Plodnosť ženy je najvyššia medzi 20 a 25 rokom života. Odkladanie tehotenstva na neskôr zvyšuje riziko komplikácií s plodnosťou,“ upozorňuje fertility konzultantka Helena Bieliková z portálu o otehotnení. 

Muži nevedia, že ich robia: 10 chýb, pre ktoré spermie nefungujú správne

Každá žena je samozrejme iná a je to veľmi individuálne. Všeobecne by ste však mali počítať s tým, že obdobie tehotenstva, pôrod aj starostlivosť o bábätko sú fyzicky i psychicky náročné. Nezanedbávajte starostlivosť o seba, doprajte si relax, vyhýbajte sa stresu, nastoľte rovnováhu medzi štúdiom či prácou a aktivitami, ktoré vám prinášajú radosť.

Vyšetrenie plodnosti

Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný alebo máte iné zdravotné problémy, určite nezaškodí plánovanie tehotenstva prekonzultovať so svojím lekárom a absolvovať základné vyšetrenia plodnosti.

Táto príčina potratu lekárom nenapadla. Monika pátrala sama, dnes je šťastná mama

Civilizačné neduhy

Poobzerajte sa okolo seba a popremýšľajte, v akom kolobehu žijete. Hektické životné tempo, stres, dopovanie sa kofeínom, nezdravé stravovanie, zanedbávanie pravidelného pohybu môžu mať takisto vplyv na otehotnenie. Ak majú potencionálni rodičia túžiaci po bábätku nechránený styk 1 rok, no zatiaľ žena neotehotnela, je čas, obrátiť sa na odborníkov.

Neplodnosť nie je genetická. Kvalita spermií je vizitkou vášho zdravia

Užívate lieky? 

„Ženám, ktoré plánujú otehotnieť, odporúčam aspoň tri mesiace pred otehotnením obmedzovať konzumáciu akýchkoľvek liekov, prípadné menšie ochorenia preliečiť prírodnými prostriedkami. Prípravky, ktoré neprirodzene ovplyvňujú hladinu hormónov, ako hormonálna antikoncepcia, je lepšie vysadiť 6-12 mesiacov pred plánovaným otehotnením, aby malo telo dosť času obnoviť zdravú hormonálnu reguláciu, ale aj doplniť vitamíny a minerály, ktoré sa pri užívaní liekov môžu spotrebovať vo zvýšenej miere,“ radí Helena Bieliková.

Ak patríte k ženám, ktoré dlhodobo užívajú lieky na rôzne civilizačné ochorenia, mali by ste zvážiť možnosť vysadenia liekov a preliečenia sa prírodnými prostriedkami. Väčšinu chronických zdravotných problémov, ku ktorým ste sa dopracovali postupne v priebehu života - čiže nie sú vrodené, je možné zvládnuť kombináciou úpravy stravy, cvičenia, mentálnej hygieny, či prípadne pomocou výživových doplnkov.

Čítajte aj:

Neplodnosť

V tomto článku sa zaoberáme Neplodnosť ...viac
Autor: TS, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Katka Knechtová: Bolo to ako rozvod! Jednoducho musím povedať „NIE

Katka Knechtová: Bolo to ako rozvod! Jednoducho musím povedať „NIE"

dnes
Speváčka, hudobníčka a porotkyňa Superstar Katka Knechtová (37) sa netají, že si prešla ťažkým obdobím. Čítať viac
 
4 prekvapivé a vážne následky menopauzy. Aj tie môžete vyriešiť

4 prekvapivé a vážne následky menopauzy. Aj tie môžete vyriešiť

11.12.2018
Typické a najčastejšie príznaky menopauzy ako potenie a návaly tepla, výkyvy nálad, sú všeobecne známe a veľa sa o nich hovorí, no sú... Čítať viac
 
Štítna žľaza vyčerpáva a znervózňuje. Infekcia môže vyzerať ako chrípka

Štítna žľaza vyčerpáva a znervózňuje. Infekcia môže vyzerať ako chrípka

11.12.2018
Prichádza náhle a postihuje najmä ženy. Zápal vzniká kontamináciou tkaniva štítnej žľazy baktériami alebo vírusmi. Ako si ich nepomýliť?... Čítať viac
 
Tampóny a kalíšky, syndróm toxického šoku môžu dostať aj muži. O čo vlastne ide?

Tampóny a kalíšky, syndróm toxického šoku môžu dostať aj muži. O čo vlastne ide?

10.12.2018
Spôsobujú ho bežné baktérie, na ktoré získate počas života imunitu. Ak nie, môže to skončiť fatálne, a nielen pre menštruujúce ženy.... Čítať viac
 
Tehotenstvo utlmuje sklerózu multiplex. Stopku však dostane liečba

Tehotenstvo utlmuje sklerózu multiplex. Stopku však dostane liečba

09.12.2018
Keďže choroba si vyberá najradšej ženy v produktívnom veku, s otehotnením úzko súvisí, no nie je jeho prekážkou! Ide o častý mýtus,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Snahu o bábätko nezanedbajte. Ako tomu pomôcť?
TS
bd