Snahu o bábätko nezanedbajte. Ako tomu pomôcť?

13.11.2017

Snaha o prvé dieťa po tridsiatke je dnes už celkom bežná. Odkladané plánované tehotenstvo ju môže predĺžiť. So stúpajúcim vekom sa zvyšuje aj riziko neplodnosti.

Vašej plodnosti môžu klásť polená pod nohy každodenné návyky i nedostatok oddychu.

Vašej plodnosti môžu klásť polená pod nohy každodenné návyky i nedostatok oddychu. Autor: Shutterstock.com

Prípravu na tehotenstvo by ste v žiadnom prípade nemali zanedbať. „Plodnosť ženy je najvyššia medzi 20 a 25 rokom života. Odkladanie tehotenstva na neskôr zvyšuje riziko komplikácií s plodnosťou,“ upozorňuje fertility konzultantka Helena Bieliková.

Muži nevedia, že ich robia: 10 chýb, pre ktoré spermie nefungujú správne

Každá žena je samozrejme iná a je to veľmi individuálne. Všeobecne by ste však mali počítať s tým, že obdobie tehotenstva, pôrod aj starostlivosť o bábätko sú fyzicky i psychicky náročné. Nezanedbávajte starostlivosť o seba, doprajte si relax, vyhýbajte sa stresu, nastoľte rovnováhu medzi štúdiom či prácou a aktivitami, ktoré vám prinášajú radosť.

Vyšetrenie plodnosti

Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný alebo máte iné zdravotné problémy, určite nezaškodí plánovanie tehotenstva prekonzultovať so svojím lekárom a absolvovať základné vyšetrenia plodnosti.

Táto príčina potratu lekárom nenapadla. Monika pátrala sama, dnes je šťastná mama

Civilizačné neduhy

Poobzerajte sa okolo seba a popremýšľajte, v akom kolobehu žijete. Hektické životné tempo, stres, dopovanie sa kofeínom, nezdravé stravovanie, zanedbávanie pravidelného pohybu môžu mať takisto vplyv na otehotnenie. Ak majú potencionálni rodičia túžiaci po bábätku nechránený styk 1 rok, no zatiaľ žena neotehotnela, je čas, obrátiť sa na odborníkov.

Neplodnosť nie je genetická. Kvalita spermií je vizitkou vášho zdravia

Užívate lieky? 

„Ženám, ktoré plánujú otehotnieť, odporúčam aspoň tri mesiace pred otehotnením obmedzovať konzumáciu akýchkoľvek liekov, prípadné menšie ochorenia preliečiť prírodnými prostriedkami. Prípravky, ktoré neprirodzene ovplyvňujú hladinu hormónov, ako hormonálna antikoncepcia, je lepšie vysadiť 6-12 mesiacov pred plánovaným otehotnením, aby malo telo dosť času obnoviť zdravú hormonálnu reguláciu, ale aj doplniť vitamíny a minerály, ktoré sa pri užívaní liekov môžu spotrebovať vo zvýšenej miere,“ radí Helena Bieliková.

Ak patríte k ženám, ktoré dlhodobo užívajú lieky na rôzne civilizačné ochorenia, mali by ste zvážiť možnosť vysadenia liekov a preliečenia sa prírodnými prostriedkami. Väčšinu chronických zdravotných problémov, ku ktorým ste sa dopracovali postupne v priebehu života - čiže nie sú vrodené, je možné zvládnuť kombináciou úpravy stravy, cvičenia, mentálnej hygieny, či prípadne pomocou výživových doplnkov.

Čítajte aj:

Neplodnosť

V tomto článku sa zaoberáme Neplodnosť ...viac
Autor: TS, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Prečo v tehotenstve trápi kostrč a kto vás zbaví bolestí chrbta?

Prečo v tehotenstve trápi kostrč a kto vás zbaví bolestí chrbta?

dnes
Bolesti chrbtice či opuchy nôh často potrápia budúce mamičky. Ťažkosti vám pomôže zvládnuť správne nastavená fyzioterapia. Zverte... Čítať viac
 
7 fáz zamilovaného muža. Cesta k láske mu trvá dlhšie než žene

7 fáz zamilovaného muža. Cesta k láske mu trvá dlhšie než žene

včera
Dobrá správa je, že zaľúbený muž spraví pre svoju vyvolenú všetko. Zlá správa je, že kým sa rozhodne byť zamilovaný, uplynie neraz dosť... Čítať viac
 
Neuveriteľná sila sĺz. Vedci odhalili ďalší dôvod, prečo ich potrebujete

Neuveriteľná sila sĺz. Vedci odhalili ďalší dôvod, prečo ich potrebujete

20.11.2017
Počuli ste už o weepingu? Vedci prišli na to, že stačí chvíľka a táto činnosť zaúčinkuje rovnako dobre ako vrelé objatie od partnera.... Čítať viac
 
Priberáte a chýba vám sex? Vedci našli spoločného vinníka, to by ste nečakali!

Priberáte a chýba vám sex? Vedci našli spoločného vinníka, to by ste nečakali!

19.11.2017
Ak u vás vychladla vášeň, môže to mať dôvod, o ktorom ste netušili. Experti vedia, ako to napraviť. Čítať viac
 
Jeseň je ideálna na boj s pigmentovým škvrnami. Ktorá procedúra zaberie?

Jeseň je ideálna na boj s pigmentovým škvrnami. Ktorá procedúra zaberie?

17.11.2017
Bieliace krémy vám môže hnedé fľaky zjemniť, ale profesionálne ošetrenia majú väčší účinok. Niekedy zaberú na prvýkrát, inokedy... Čítať viac
 
 

wanda.sk