Spoločné bývanie je často skúškou vzťahu. Na čo si treba dávať pozor?

08.09.2017

Je tenká hranica medzi tým, aby sa hniezdočko lásky zmenilo na bojisko o vlastný priestor. Na čom by ste sa mali dohodnúť, kým s partnerom prekročíte spoločný prah?

Aj pri plánovaní bývania je  najdôležitejšia komunikácia.

Aj pri plánovaní bývania je najdôležitejšia komunikácia.Autor: Shutterstock

Spoločné bývanie je snom každej dvojice. Avšak často býva zaťažkávajúcou skúškou vzťahu. Prichádza realita a vy budete konfrontovaný s partnerovými vrtochmi, zvykmi i zlozvykmi. Každý si z predchádzajúceho rodinného života prinesie do domácnosti to svoje. O spoločnom bývaní začína väčšina dvojíc uvažovať asi po roku vzťahu. Zaujímavosťou je, že muži by si spoločnú domácnosť bez problémov vytvorili už po pár mesačnom vzťahu. Niekedy stačí dodržať pár pravidiel a spoločné bývanie neohrozí váš vzťah. Ktoré zásady by ste mali dodržať?

Je to výhodné?

Spontánnosť je síce pekná, ale nikdy sa do spoločného bývania nevrhajte bez zdravého úsudku. Zložte si ružové okuliare a snažte sa pozrieť na vec realisticky. Hlavne zistite, či má vaša polovička rovnaké plány. Rozhodujúce je najmä to, či sa dostatočne poznáte. Dôležité sú napríklad koníčky. Ak ich poznáte, neprekvapí vás, že sa s partnerom nasťahuje do bytu aj jeho bicykel. Výhodou je, ak navzájom poznáte svoje rodiny. Vtedy viete skôr odhadnúť, do čoho idete. Nebuďte ani príliš pragmatický. Spoločné bývanie je síce z finančného hľadiska pre pár výhodnejšie, nemal by to však byť jediný dôvod, prečo si kúpiť alebo prenajať byt.

Čítajte aj: FOTO: Zelená či modrá? Farebné steny vám môžu zlepšiť vzťah aj pridať kilá navyše

Čo vám nevonia

Nech sa už nasťahujete do zariadeného bytu alebo do úplne nového, vždy si ho môžete dotvoriť. Tu zohrávajú veľkú úlohu kompromisy. Porozprávajte sa o vonných sviečkach, drevených soškách, suveníroch z ciest. Rovnako ako sa vám nemusí pozdávať partnerova zbierka magnetiek, nemusia naopak jemu voňať vaše sviečky. Všetko riešte rozhovorom a nie trucovaním. Práve zariaďovanie je zdrojom častých konfliktov. Každý potrebuje svoj životný priestor. 

Zaujme vás: Ohrozujú vaše zdravie a rodinu: Ako sa zbavíte nebezpečných plesní

Kto bude umývať riad?

Rozdeľte si vopred domáce práce. Je jedno, čo kto bude robiť, len si ich rozdeľte. Ušetríte tak nielen voľný čas. Štúdia Cornellovej univerzity ukázala, že dvojice, ktoré si rozdelili domáce práce, boli nielen šťastnejšie, ale častejšie si našli čas na sex. A to sa už oplatí! Ak bude upratovanie, varenie, pranie, len na pleciach jedného z vás, skôr či neskôr sa dostaví tichá domácnosť. Vopred sa dohodnite na platbách. Nejde len o účty, ale o každodenné výdavky. Nákupy, drobné opravy, internet, televízia, to všetko sa počíta. Opäť všetko závisí od individuálnej dohody. Niekto ide pol na pol, iný sa dohodne na presnom percentuálnom podiele vzhľadom na finančný príjem. 

Čítajte aj:

Psychologický test: Odhaľte, čo sa vo vás naozaj skrýva
Potvrdené! Aj vy potrebujete dávku sladkého ničnerobenia, neveríte?
Odborníci varujú: Hluk a exhaláty môžu skomplikovať tehotenstvo

Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Ktoré veci z kúpeľne odložiť? Zistite, na čo zabúdate

Ktoré veci z kúpeľne odložiť? Zistite, na čo zabúdate

dnes
Zmenám teploty a nadmernej vlhkosti sa v kúpeľni zbavíte len ťažko. Práve tie však škodia nielen kozmetike. Čítať viac
 
Drsnáčka? Neuveríte, čo nosí Lujza Garajová-Schrameková v kabelke!

Drsnáčka? Neuveríte, čo nosí Lujza Garajová-Schrameková v kabelke!

20.02.2018
Lujza Garajová-Schrameková (34) svoju intoleranciu neberie príliš vážne, no vie si to poriadne okoreniť. Čítať viac
 
Dojčíte a zároveň cvičíte? 4 najdôležitejšie vitamíny pre aktívne maminy

Dojčíte a zároveň cvičíte? 4 najdôležitejšie vitamíny pre aktívne maminy

20.02.2018
Aby boli ženy po pôrode zdravé, tvorilo sa im dostatok mlieka a boli aj počas cvičenia plné energie, mali by starostlivo dohliadať... Čítať viac
 
Začala vás svrbieť koža? Nemusí ísť hneď o ekzém

Začala vás svrbieť koža? Nemusí ísť hneď o ekzém

18.02.2018
Vrstvy oblečenia, mráz i kúrenie ju vysušujú. Skôr ako sa zbavíte drobných šupiniek kože pílingom, vyskúšajte niečo šetrnejšie.... Čítať viac
 
Vačky pod očami? Dermatologička radí, ako sa ich zbaviť

Vačky pod očami? Dermatologička radí, ako sa ich zbaviť

17.02.2018
Opuchnuté oči vás môžu prekvapiť po prebdenej noci, zlom odlíčení, ale môžu byť aj prejavom starnutia. Existuje však množstvo procedúr,... Čítať viac
 
 

wanda.sk