predplatne
 

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky

27.05.2019

Speváčka Beáta Dubasová (56) verí sile byliniek, no nezanedbáva ani preventívky. Aj keď takmer nešportuje, od maturity nepribrala. Čo je pre ňu nočná mora?

Beáta priznáva, že život jej komplikuje prílišné puntičkárstvo.

Beáta priznáva, že život jej komplikuje prílišné puntičkárstvo.Autor: Laura Witteková

Radšej ako po liekoch však siahate po prírodných prostriedkoch a bylinkách. Môžete niečo odporučiť?
Bylinky poznám z domu, už od útleho detstva. Mama nám pri horúčkach varila lipový čaj alebo sme pri bolesti hrdla kloktali šalviou, po uštipnutí hmyzom sme na štípance prikladali čerstvú prekrojenú cibuľu. Tiež pri kašli sme pili šťavu z pokrájanej cibule a medu. Zaujímalo ma to vždy a často pri prvých príznakoch choroby staviam práve na tieto prírodné recepty. Určite oveľa viac ako na lieky. Za lekármi idem, až keď ani po týždni nič nezaberá.

Čítajte: Bylinky milujem! Speváčka Beáta Dubasová vyrába levanduľové vankúšiky

Foto: Robo Homola 

Na 15. výročie sobáša ste povedali, že čím viac ste s manželom spolu, tým je to lepšie. Čo by ste povedali dnes, keď ste spolu 28 rokov?
Rovnako. Za tie roky sa naozaj poznáme veľmi dobre. Sme totiž spolu denne v práci aj doma, a to nie je vždy ľahké. V žiadnom vzťahu by však nemala chýbať tolerancia, dôvera, ale ani sloboda.

Pre spevákov by asi mali fungovať nejaké kúpele na hlasivky. Existujú?
Veru áno. Už zopár rokov navštevujem, len tak kvôli oddychu, moje obľúbené moravské kúpele Luhačovice. To sú jediné kúpele na liečenie hlasiviek. Aj som sa vyzvedala v mojej zdravotnej poisťovni, či by som nemala nárok na dlhšiu liečbu, keďže profesionálne spievam už vyše 35 rokov. Ale dostala som negatívnu odpoveď, lebo to už je iný štát... Takže občas sa tam vyberiem, poprechádzam, poobdivujem krásnu architektúru Dušana Jurkoviča a nakúpim si domov známu miestnu slanú minerálnu vodu, ktorá je práve na hlasivky vynikajúca. Ale rada chodím aj do slovenských kúpeľov, kde často i vystupujem. Tak sa nielen spolu zabavíme, ale zároveň si užijem wellness.

Nepijete nejaký tajný čaj aj na chudnutie? Čím to, že sa na vás kilá vôbec nelepia?
Ďakujem, ale už to úplne neplatí. To množstvo, čo som pred pár rokmi mohla schrúmať neskoro večer, si dnes už nemôžem dovoliť. Teraz to je u mňa už vec disciplíny a ako sa hovorí, „všetkého s mierou“. Jedávam pravidelne a nevynechávam žiadne jedlo, lebo potom by som zjedla za dvoch. Všimla som si tiež, že občas je za hladom iba prezlečený smäd, tak sa snažím nezanedbávať pitný režim.

Pozrite si celú ►►► FOTOGALÉRIU 


Foto: Laura Witteková

Dali ste sa pri stravovaní na nejaké zdravé trendy?
Ak nemám koncert a neobedujeme niekde v reštaurácii či motoreste po ceste, tak doma varím denne. Často si aj hovorím, ako by som asi vyzerala, keby som bola iba na reštauračnej strave. Mám rada sladké, slané aj údenú slaninku či pikantnú klobásku. Ale nie veľké množstvo, len trošku z každého. Doma si množstvo jedla viem ustrážiť. Ak ho je jeden deň priveľa, tak druhý deň jednoducho trocha uberiem.

Vystúpenia sú určite náročné na fyzickú kondíciu. Ako to zvládate, keď športu príliš neholdujete?
Naozaj veľmi nešportujem, len si trochu na fit lopte ponaťahujem chrbát a z času na čas zájdem s priateľkami na jogu alebo masáž. Ale na svoju obhajobu musím povedať, že rada a často chodím na dlhé prechádzky. Teraz mám aj krokovú aplikáciu v telefóne, takže ak denne prejdem desaťtisíc krokov, som spokojná. Keď si precvičujem pesničky a spievam, tak sa vlastne pri tom vždy hýbem. A nakoniec, máme doma dosť schodov, to mám tiež taký prirodzený pohyb...

Už roky ste jednou z tvárí Pochodu Avon za zdravé prsia. Z vášho okolia postihla táto diagnóza tri kamarátky. Ako sú na tom dnes?
Našťastie, všetky sú poriadku. Bolo to presne v čase, keď sme rozbiehali túto kampaň, a to je už takmer dvadsať rokov. Choroba sa u nich zachytila v ranom štádiu a práve preto si myslím, že aj dnes má veľký význam neustála osveta. Aby sa ženy samy kontrolovali, nezanedbávali a chodili na preventívne prehliadky. Pred pár rokmi ma v čakárni u lekára oslovila milá pani, ktorá mi ďakovala za to, že sme ju nepriamo navigovali na prehliadku. Denne chodila okolo nášho plagátu, a tak sa nakoniec odhodlala ísť k lekárovi. Sama totiž cítila, že niečo nie je v poriadku. Keď sme spolu hovorili, už bola po úspešnej operácii a liečila sa. Bolo to pre mňa obohacujúce stretnutie.

A vy osobne chodíte na preventívne zdravotné prehliadky?
V tomto mám čisté svedomie. Každoročne v januári sa hlásim u mojej všeobecnej lekárky, zubárky, gynekológa či v prsníkovej ambulancii. Myslím, že na to máme nárok všetci, ktorí sme poistení, len si na to treba vyčleniť čas.

Celý rozhovor s Beátou čítajte v júnovom Zdraví. Už v predaji!

Autor: Martina Palovčíková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Intímne problémy vedia ženy poriadne potrápiť. Nepodceňujte ich!

Intímne problémy vedia ženy poriadne potrápiť. Nepodceňujte ich!

dnes
Už to zažila snáď každá. Nepríjemné výtoky, svrbenie či pálenie v intímnych partiách. Viete ako takýmto nepríjemnostiam predchádzať?  ... Čítať viac
 
4 príznaky predčasnej menopauzy. Pomôžu vám včas sa na ňu pripraviť

4 príznaky predčasnej menopauzy. Pomôžu vám včas sa na ňu pripraviť

včera
Máte 42 a do prechodu ešte ďaleko. Aspoň si to myslíte. Možno však patríte k ženám, ktoré menopauza zaskočí oveľa skôr, ako by mala. Ako... Čítať viac
 
Nedarí sa vám otehotnieť? Môže byť za tým vysoká hladina prolaktínu

Nedarí sa vám otehotnieť? Môže byť za tým vysoká hladina prolaktínu

21.07.2019
Mnohé hormóny dokážu v našom tele narobiť neporiadok, ak ich je málo. Pri prolaktíne je to ale naopak. Čítať viac
 
Chyba nie je vo vás. 5 príznakov, že žijete so sociopatom

Chyba nie je vo vás. 5 príznakov, že žijete so sociopatom

19.07.2019
Svojimi manipulačnými technikami vie vyvolať dojem, že to vy ste nemožný a naničhodný. Pritom sám trpí poruchou osobnosti. Čítať viac
 
Odborníčka: Proti rakovine prsníka bojujete najúčinnejšie prevenciou

Odborníčka: Proti rakovine prsníka bojujete najúčinnejšie prevenciou

18.07.2019
Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po 40. roku života a je plne hradené zdravotnou poisťovňou každé... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Stále krásna Beáta Dubasová od maturity nepribrala. Pomáhajú jej bylinky
Martina Palovčíková
bd