predplatne
 

Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?

14.01.2020

Menštruačných hygienických pomôcok existuje dnes na trhu už celá rada. O dvoch z nich, tampónoch a vložkách koluje aj niekoľko mýtov.

Obsahujú vložky pesticídy?

Obsahujú vložky pesticídy? Autor: Shutterstock

Mýtus č. 1: Vložky môžu dráždiť a spôsobovať vaginálne problémy
Bežné vložky a tampóny obsahujú menšie množstvo chlóru, ktorým sa tieto pomôcky balia. Niektorí lekári tak naznačujú, že práve to stojí za problémami niektorých žien s často opakujúcimi sa zápalmi, svrbením a podráždenou pokožkou. U citlivejších žien sa môžu tieto problémy naozaj objaviť. Nie je to, ale pravidlo, ktoré platí pre každú ženu. Vždy je dôležité zobrať do úvahy to, akú ma žena hygienu, stravu, životný štýl, či nenosí oblečenie zo syntetického materiálu alebo neužíva nadmerné množstvo antibiotík. 

Vložky môžu spôsobovať podráždenie aj kvôli materiálu, z ktorého sú vyrobené. Vrchná vrstva je z viskózy alebo propylénu, vo vnútri je absorpčné jadro a spodná vrstva je z nepriepustného plastu. Práve kvôli tej poslednej vrstve nemôže pokožka dýchať, až 10-krát sa zvyšuje vlhkosť, a tým dochádza k možnosti rastu baktérií.

Aj menštruačný cyklus a pôrod súvisia s rakovinou prsníka. Aké sú ďalšie rizikové faktory?
 

Mýtus č. 2: Vložky obsahujú pesticídy
Možno ste sa už stretli s názorom, že tampóny a vložky s bavlneným absorpčným jadrom obsahujú pesticídy, ktoré by mohli spôsobovať rakovinu. Nie je, ale dôvod na obavy. Iba jeden taliansky výrobca používa ako absorpčné jadro vo vložkách diskutovanú bavlnu, zvyšní výrobcovia používajú bežnú celulózu, ktorá nespôsobuje problémy. Nie je teda možné, aby vložky pesticídy obsahovali. Európski výrobcovia používajú tzv. ECF celulózu s elementárnym obsahom chlóru, ktorý je v takomto množstve voči ľudskému telu neškodný. Zároveň sú aj výrobcovia, ktorí sa chlóru vyhýbajú úplne.

Buďte obozretnejšia

Women´s Voices for the Earth je zdravotná skupina, ktorá odporúča ženám pár opatrení. Tie by vás mali ochrániť pred kontaktom s toxickými chemikáliami, obsiahnutými vo výrobkoch ženskej hygieny:

  • vyberajte si neparfumované výrobky – najmä tampóny a vložky
  • vyskúšajte a striedať rôzne značky výrobkov
  • sledujte informácie o výrobku a jeho zložkách, ktoré sú uvedené na obale

Na prípravkoch ženskej starostlivosti o telo, ktorými sú napríklad utierky, spreje, odličovacie tampóny a pod., sú obsiahnuté rôzne zložky uvedené, pretože tieto prípravky sú zaradené do kozmetiky. Vložky a tampóny sú regulované ako zdravotnícke pomôcky, preto na ich obale nemusia byť uvedené všetky zložky.

Čítajte tiež: 

Autor: lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

Vlasy veľa prezradia o vašich chorobách. Toto si na nich všímajte

22.01.2020
Lámu sa, rýchlejšie sa mastia, sú bez lesku. Aj napriek tomu, že sa o ne príkladne staráte. Tieto príznaky môžu veľa vypovedať o vašom... Čítať viac
 
Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

Oplatí sa skúšať nové krémy alebo radšej zostať pri jednom?

19.01.2020
Dermatologička vám poradí aj to, aký krém je najvhodnejší ako darček a skutočne ním nič nepokazíte. Čítať viac
 
Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

Verona podstúpila 11 operácií a o skúsenostiach s Crohnovou chorobou napísala knihu

18.01.2020
Že má Crohnovu chorobu, sa Verone opakovane snívalo skôr, ako jej ju lekári diagnostikovali. Aj tak tomu nechcela uveriť. So smrťou... Čítať viac
 
Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

Ženské ruky sú citlivé. 5 TIPOV ako ich udržať hebké a čo ich omladí?

17.01.2020
Dermatologička vám prezradí ako bojovať proti suchým rukám a čo ich omladí. Odborník si poradí aj s pigmentovými škvrnami na rukách.... Čítať viac
 
Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

Do bufetu už nechodí. Lenka Vavrinčíková prehovorila, prečo zmenila stravovanie

16.01.2020
Známa moderátorka Lenka Vavrinčíková (33) sa snaží vytlačiť stres zo svojho života skorším vstávaním a zdravé jedlo nosí so sebou... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Ženské mýty: Škodia tampóny a vložky vášmu zdraviu?
lua