predplatne
 
Zdravie

S kiahňami do nemocnice? Komplikácie môže spôsobiť aj tekutý púder

09.11.2014

Donedávna bezproblémové ochorenie, ktoré k detstvu patrí. Dnes dlhotrvajúce horúčky a zápaly kože, ktoré končia v nemocnici. Je pravda, že vírus ovčích kiahní zmutoval? A prečo lekári radia nepoužívať tekutý púder?

Hlavne pre dievčatá je lepšie, ak kiahne prekonajú v nižšom veku.

Hlavne pre dievčatá je lepšie, ak kiahne prekonajú v nižšom veku.Autor: profimedia.sk

Ingrid bola presvedčená, že kiahne zvládne, ak docieli, aby sa dieťa neškrabalo. Až kým ju štvorročná Hana nevyviedla z omylu. „Kiahne dostala tri dni pred Vianocami. Skončili pre nás nákupy, návštevy i výlety. Ale to najhoršie nás ešte len čakalo. Dva dni od prvej vyrážky Hanička dostala vysoké teploty. Bola som pokojná, veď po troch dňoch mali ustúpiť. Keď však dcérka mala stále 39 stupňov Celzia a nepomáhali ani antipyretiká, zábaly a vlažné sprchy, bála som sa,“ priznáva Ingrid.

Horúčky neklesali

Na nálade mladej mamičke nepridalo, keď sa Haničke okolo niektorých vyrážok spravili červené kruhy. Škaredo jej opuchlo a zapálilo sa okolie ľavého oka. Na chrbte mala vyrážku vedľa vyrážky. „Keď som ju videla takú zúboženú a po troch dňoch horúčky, utekali sme do nemocnice. Okamžite nás prijali na infekčné oddelenie. Boli tam hospitalizované už ďalšie dve deti s podobnými problémami,“ upokojila sa Inga, keď Haničke naordinovali antivirotiká a antibiotiká. „Vysoké teploty mala ešte deň po prijatí, potom sa jej stav zázračne upravil. Razom ožila a znovu jej chutilo jesť. V nemocnici si nás napriek tomu nechali ešte dva dni.“ Radosť s dcérkinho uzdravenia vystriedala obava, ako zvládne kiahne 18-mesačný synček. „Znášal to omnoho lepšie, a to napriek tomu, že mal vyrážok hádam päťkrát viac ako Hanička a posledná mu vyrazila až v trinásty deň ochorenia!“ teší sa Inga, že už to majú za sebou.

Herpetický vírus

Podobné prípady nie sú nezvyčajné. MUDr. Soňa Gabrišková je pokojná. „Na priebehu tohto veľmi infekčného ochorenia sa nič nezmenilo,“ tvrdí. „Spúšťa ho rovnaký pôvodca, herpetický vírus Varicella zoster. Informácie, podľa ktorých za komplikovanejší priebeh kiahní môžu nové kmene tohto vírusu, sa nezakladajú na pravde. Keby to tak bolo, náš personál by sa bol okamžite novým vírusom nakazil, pretože deti ošetrujeme každý týždeň. Zatiaľ sme však všetci zdraví, čo svedčí o tom, že ide o rovnaké kiahne, aké sme prekonali v detstve. Pred opakovanou nákazou nás chránia protilátky.“
Na infekčnom oddelení vždy ležali deti s komplikovanými kiahňami. Niekoľkodňové horúčky, zapálené vyrážky infikované baktériami. A predsa primárka priznáva, že v súčasnosti je pacientov viac. Jednoznačnú príčinu však nevidí. „Rodičia sú úzkostlivejší a skôr vyhľadajú odbornú pomoc. Tento trend je však zrejme odrazom hlavne toho, že pribúda detí s oslabenou imunitou, onkologickými diagnózami a alergikov. Priebeh ovčích kiahní býva práve v týchto skupinách omnoho ťažší,“ opisuje lekárka.
Neľakajte sa, ešte aj dnes kiahne takmer 90 % detí prekoná doma. Bez väčších problémov a často aj bez návštevy lekára. „Kým sa dieťaťu tvoria nové vyrážky, môže mať tri až štyri dni zvýšenú teplotu až horúčku. Do dvoch–troch týždňov však už po vyrážkach neostáva ani stopa,“ opisuje lekárka ľahší priebeh kiahní.

Kedy k lekárovi?

Ak má dieťa horúčky dlhšie ako päť dní alebo od prepuknutia infekcie úplne klesli a o niekoľko dní znovu stúpli.
Má súčasne niekoľko zapálených vyrážok.
Pľuzgierikové pupence sa tvoria aj na ôsmy či dvanásty deň.

Prečo do nemocnice?

Čo dajú vašim deťom v nemocnici, čo im nedáte doma? Antivirotiká. „Výrazne zmierňujú a skracujú priebeh ochorenia. Zároveň predchádzajú vzniku iných, závažnejších komplikácií. Nemá však zmysel nasadzovať ich deťom s ľahkým priebehom kiahní. Ani preventívne,“ podotýka lekárka. Pred vyše dvadsiatimi rokmi bola liečba bez nich občas veľkým problémom. Hlavne pri onkologicky chorých deťoch, ktoré komplikácie často neprežili.
Ak si podávanie antivirotickej liečby predstavujete ako zložitý proces, ktorý je možné realizovať len v nemocnici, sklameme vás. Tabletky alebo sirupy sa užívajú päťkrát denne. Žiadna veda. „Liečivo bolo vyňaté z kategorizácie a poisťovňa ho preto na recept nepreplatí. Deti by ich mohli brať aj doma, no rodičia by ich museli celé uhradiť. A nepatria k najlacnejším,“ ozrejmuje MUDr. Gabrišková.
Dostávajú ich aj novorodenci a dojčatá. „Na oddelení sme už viackrát ošetrovali aj niekoľkodňové bábätká, ktoré sa nakazili ešte v pôrodnici od chorej mamy. Musia byť bezpodmienečne hospitalizované. Nielen kvôli včasnému nasadeniu antivirotík. Nemajú ešte vyvinutú imunitu a kiahne im môžu vážne poškodiť vnútorné orgány. Nie sú zďaleka len kožnou chorobou, ako si mnohí myslia,“ upozorňuje lekárka.

Pozor na púder!

Komplikácie pri kiahňach si môžete privodiť aj sami. Tekutým púdrom, vďaka ktorému vyrážky menej svrbia. „Rodičov už vyše dvadsať rokov varujeme pred používaním tekutého púdru, napriek tomu je populárny. Mnoho deti naň nemusí nevhodne zareagovať, ale niektoré k nám prídu natreté púdrom od hlavy po päty. Ledva sa hýbu. Pokožka nedýcha, pľuzgierikové vyrážky nezasýchajú a ľahšie sa infikujú,“ varuje primárka Gabrišková. Stavte radšej na lekármi odporúčaný slabý hypermangánový roztok, v ktorom dieťa opláchnite aj trikrát denne. Na jeho prípravu postačí pár zrniek. Hodíte ich do vody a počkáte, kým ju sfarbia na bledoružovo. Kúpeľ nesmie byť dlhý, aby ste pokožku zbytočne nedráždili. Okrem toho dieťa radšej sprchujte vlažnou vodou, ktorá neznásobuje pocit svrbenia. Riziko škriabania znížite aj tým, že dieťaťu ostriháte nechty. Alebo navštívite lekára, ktorý naordinuje antihistaminiká vo forme tabliet alebo kvapiek. Antihistaminový gél nie je vhodný. „Ak sa objavia horúčky, znižujte ich antipyretikami, prípadne studenými zábalmi či vlažnejšími sprchami,“ odporúča odborníčka a varuje aj pred ďalšou častou chybou. „Mnoho dospelých je presvedčených, že keď budú na začiatku ochorenia držať deti v teple, podporia tvorbu vyrážok a znížia riziko poškodenia vnútorných orgánov. Nie je to pravda. Pri tomto prístupe sa poškodená pokožka dusí, pľuzgiere sa zapália a budú potrebovať antibiotiká,“ varuje MUDr. Gabrišková a na pravú mieru uvádza aj tretiu fámu. „Nie je pravda, že čím väčšmi sa dieťa vyhádže, tým lepšie. Niekto má tri–štyri vyrážky a nekomplikovaný priebeh. Iný je posiaty vyrážkami a stav sa mu skomplikuje. Každý sme iný.“

Aj dvakrát

„Syn prekonal v detstve kiahne dvakrát,“ tvrdí Petra, mama dnes už dvadsaťročného mladíka. Tridsaťročná Ivana zasa v internetovej diskusii priznáva, že ju prekvapili už trikrát. Naozaj môžete túto infekciu pretrpieť viackrát za život? „Je to skôr nepravdepodobné, pretože proti kiahňam ostáva doživotná odolnosť. Nedá sa to však ani úplne vylúčiť. Napríklad po kontakte s chorým človekom môžu kiahne vzácne prepuknúť u ľudí s veľmi oslabenou imunitou. Ak ste však relatívne zdraví, výsev pľuzgierových vyrážok väčšinou nesvedčí o kiahňach. Mnoho kožných chorôb ich svojím vzhľadom pripomína. Dokonca i pásový opar, pri ktorom nemusíte mať vyrážky len v oblasti pása,“ opisuje lekárka a radí, že s podozrivými ťažkosťami v každom prípade zájdite za lekárom. Iba on môže potvrdiť kiahne.

V dospelosti horšie

Gabriela dostala kiahne ako tridsaťročná. Prepukli v druhý deň dovolenky vo Francúzsku, na ktorú sa veľmi dlho tešila. „Nemala som z nej absolútne nič, niekoľko dní som mala horúčky a vyrážky ma nesmierne svrbeli. Trvalo takmer mesiac a pol, kým som sa znova cítila dobre. Kamarátkina dcéra, od ktorej som sa nakazila, bola fit po dvoch týždňoch,“ smeje sa. Je pravda, že ak kiahne dostane dospelý, priebeh je omnoho ťažší. „Aj im však môžu pomôcť antivirotiká,“ upokojuje MUDr. Gabrišková.

Najprv kiahne, potom opar

Aby ste dostali pásový opar, musíte najprv prekonať kiahne. Po nich vám v organizme ostane pôvodca zo skupiny herpetických vírusov. Zaspí v špeciálnych nervových bunkách a zobudí sa, keď ste výrazne oslabení a znovu sa stretnete s pôvodcom ochorenia. Neprejaví sa ako kiahne, ale ako pasový opar. Nie je iba doménou dospelých. Ochorieť môžu aj deti, no majú miernejšie prejavy. Rizikové sú veľmi zaneprázdnené deti a aktívni športovci, ktorí už prekonali kiahne a zažívajú vyčerpávajúce obdobie.

(Ne)očkovať?

Asi tretí rok máte možnosť dať zaočkovať deti proti ovčím kiahňam. Poisťovňa to neprepláca a vás to bude stáť štyridsať eur. Vakcínu dostanú medzi pätnástym až osemnástym mesiacom v rámci očkovania proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Alebo neskôr samostatne. „Najväčší význam má očkovanie u veľmi malých detí, alergikov, tých s oslabenou imunitou či s onkologickou diagnózou,“ objasňuje MUDr. Gabrišková, podľa ktorej zabezpečuje doživotnú imunitu. „Aj dospelí, ktorí kiahne ešte neprekonali, sa môžu dať očkovať. No najprv si dajte vyšetriť hladinu protilátok. Mohli ste mať tri vyrážky, ktoré ste si ani nevšimli, no kiahne ste prekonali a ste chránení aj bez vakcíny.“

Nie je pravda, že...

... chlapci zvládajú kiahne horšie. Priebeh ochorenia závisí len od kondície imunitného systému.
... v zime sa ochorenie častejšie komplikuje. V chladnejších mesiacoch sa iba častejšie vyskytuje, lebo vírusom sa všeobecne lepšie darí. V lete pot dráždi pokožku pokrytú vyrážkami. Ľahšie sa môžu infikovať a zapáliť.
... súrodenci majú rovnaký priebeh ochorenia.
... pre kiahne sú charakteristické horúčky okolo štyridsiatky, ktoré neznížia ani antipyretiká či studené zábaly. Taký stav sa môže objaviť, no nie je príznakom kiahní.
... dieťa je infekčné, kým neodpadne posledná chrasta. Zdrojom nákazy už nie je, keď sa prestane vyhadzovať, klesnú mu teploty a všetky vyrážky pokryjú suché chrasty.
... je lepšie, keď dieťa neochorie. Opak je pravdou, hlavne pre dievčatá. Získavajú tým protilátky proti ochoreniu a nehrozí im infekcia počas tehotnosti. Keby ochoreli v tom období, riskovali by poškodenie plodu až jeho úmrtie.

Namiesto tekutého púdru skúste toto »

V tomto článku sa zaoberáme Herpes (opar) ...viac Kiahne ...viac
Autor: ZDRAVIE/Anka HNÁTOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

Poznáte fenomén toxického rodičovstva? Je všade okolo nás, odkazuje renomovaný odborník

včera
Nikdy predtým som nevidel takú mieru úzkosti. Prehnane ochraňujúci rodičia zlyhávajú vo vzťahu k svojim deťom, hovorí John Marsden.... Čítať viac
 
Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

Škodí šatkovanie? 12 zásad ako z neho pre bábo spraviť to najlepšie

17.08.2019
Bábätko skrútené v šatke na hrudi mamy môže pôsobiť zraniteľne a vykrivene. Ubližuje mu to? Odborníci sú zajedno. Čítať viac
 
Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

Unikátny zákrok: Lekári zachránili dievčatko mimotelovým okysličovaním

15.08.2019
V prvej polovici júla prijali na II. Kliniku pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Banskej Bystrici len jednodňové... Čítať viac
 
Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

Hovoríte deťom o manželských problémoch? Čo by mali vedieť a čo už nie?

14.08.2019
Žiadne manželstvo nie je dokonalé a z času na čas sa v každej domácnosti vyskytnú rôzne problémy. Majú o nich deti vedieť alebo je lepšie... Čítať viac
 
Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

Túto vychytávku musí mať každý rodič! Appka na kašeľ spoľahlivo určí chorobu dieťaťa

12.08.2019
Len nevinné pokašliavanie, či vážna choroba? Večnú dilemu rodičov vyrieši šikovná pomôcka v mobile. Čítať viac
 
 

wanda.sk

S kiahňami do nemocnice? Komplikácie môže spôsobiť aj tekutý púder
ZDRAVIE/Anka HNÁTOVÁ