Zdravie   Deti

Deti a pozeranie televízie: Čo je pre drobcov vhodné a čo nie?

10.05.2013

Namiesto rozprávočky pustite drobcovi hudobné DVD. Tam vari násilie nebude.

Niektoré programy môžu byť pre malé deti nevhodné

Niektoré programy môžu byť pre malé deti nevhodnéAutor: profimedia.sk

Po narodení dcérky začal náš takmer štvorročný syn čoraz častejšie sedávať pred televízorom. Áno, pripúšťam, je to moja chyba. Ale najjednoduchší spôsob, ako ho aspoň na chvíľku zabaviť a pritom obriadiť malú, je pustiť mu rozprávku. Zaskočilo ma však, aké šialenosti deťom v telke dávajú.

Hromadia v sebe napätie

Populárneho Toma a Jerryho som poznala ešte skôr, ako sa mi narodili deti. Dovtedy ma však vôbec netrklo, že v tejto, na prvý pohľad vtipnej a zábavnej rozprávke možno nájsť toľko prvkov násilia a agresie. Chápu aj malí krpci, že pri mlátení kocúra o stenu ide len o „veselé“ zveličenie a pomletie myši strojčekom na mäso, aby v zápätí zase čiperne behala s vetrom opreteky, je nereálna situácia? „Deti v predškolskom veku nasávajú podnety z vonkajšieho sveta ako špongia, nekriticky a bez rozlišovania toho, čo je správne, reálne a čo nie.

Takmer automaticky potom nasledujú to, čo vidia a počujú najčastejšie, riešia situácie vo svojom živote týmto príkladom. Ďalším nepriaznivým faktorom pre deti je napätie, ktoré sa v nich počas sledovania takýchto televíznych obsahov hromadí. Príbehy sú napínavé, plné akcie a neistoty, majú často rýchle tempo a deti všetko veľmi fyzicky prežívajú. Čím dlhšie pozerajú takýto príbeh, tým viac napätia nahromadia a potom ho, samozrejme, potrebujú ventilovať – najlepšie spôsobom, ktorý videli priamo v televízii,“ vraví detská psychologička Mgr. Alena Vávrová.

Pri telke spolu

Spoliehať sa nedá ani na klasické či ľudové rozprávky. Aj tie obsahujú viaceré prinajmenšom zvláštne momenty. Napríklad Červená čiapočka, bežne rozprávaná deťom na „dobrú noc“. Veď nevinné dievčatko i jeho babičku zožerie vlk, ktorému horár v závere rozprávky rozpára brucho. Alebo Janko a Marienka – tam vystupuje zlá, pomstychtivá ježibaba, ktorá má zámer na chlapcovi si pochutnať. A to nehovoríme o moderných rozprávkach, ktorými je zaplavená televízia i predajne s dévedéčkami. Ak teda potrebujeme deti na chvíľu zabaviť a posadiť ich pred obrazovku, čo im pustiť bez výčitiek svedomia? Vlastnou skúsenosťou som dospela k názoru, že najlepšie je zvoliť hudobný program určený pre najmenších divákov, optimálne z DVD. A ak si nájdete chvíľku, sadnite si k televíznemu programu spolu so svojím dieťaťom. Je dobré mať prehľad o tom, čo ho baví a čo v televízii sleduje.

„Za vývoj dieťaťa nesiete zodpovednosť, nezostávajte preto ľahostajní k tomu, čo sleduje. Dôležité je, aby ste mu boli nablízku – aby sa vás mohlo opýtať na všetko, čomu nerozumie, keď sa bojí alebo sa niečomu smeje. Nebude sa tak uzatvárať do svojho izolovaného virtuálneho sveta. To je totiž nebezpečné, ako pre váš vzťah s dieťaťom, aby ste sa neodcudzili, tak pre to, že strácate prehľad, čo dieťa ovplyvňuje, ako sa cíti, čo sa s ním deje. Považujem za užitočné spoločne prežívať dané príbehy aj v čase mimo televízie, mať ich ako určitú formu spoločných zážitkov, ktoré môžu, naopak, váš vzťah a spoločný čas obohacovať,“ radí psychologička.

TV a násilie

Deti celého sveta sa snažia stotožniť so svojimi filmovými idolmi a už sa prestávame diviť, keď sa čoraz častejšie dozvedáme o strašných činoch, ktoré spáchali malé decká. Prednedávnom som čítala štatistiku, podľa ktorej 10 percent zo všetkých spáchaných trestných činov mali na svedomí ľudia od šesť do osemnásť rokov. Teda deti. A neboli to krádeže sladkostí v potravinách. Išlo o vraždy, znásilnenia, lúpeže. „Sledovanie agresívnych televíznych obsahov a množstvo času stráveného pasívne pred televíziou alebo počítačom môžeme považovať za jednu z možných príčin vysokej kriminality detí. Ide však o komplexný vplyv dnešnej doby – rodičia majú na deti pomerne málo času, veľa pracujú, deti majú odmalička veľmi pevne štruktúrovaný čas – z jedného krúžku do druhého.

Nevedia sa potom samy zabaviť, rozprávať, spolupracovať. Celkovo je dnešná doba stresujúca. Netreba sa potom čudovať, že deti sú agresívne, často „hyperaktívne“, hľadajú vzrušujúce podnety. Televízia a počítače sú len jednou súčasťou kultúry dnešnej doby. A keď sa zamyslíme nad tým, čo robí väčšina dospelých po večeroch doma, nedivme sa deťom, že nepoznajú nič iné.“

Autor: MAMINA

Ďalšie články z tejto sekcie

titulok

titulok

13.04.2016
 
Portál iMamina.sk sa s vami lúči

Portál iMamina.sk sa s vami lúči

06.11.2014
Portál iMamina.sk sa dnes lúči so svojimi čitateľkami. Čítať viac
 
 

Náš dvojročný chlapček nikdy neprespí celú noc!

30.10.2014
Môj 2 ročný synček ešte ani raz neprespal celú noc, budí sa aj 2,3 niekedy aj 4x za noc. Raz sa pýta z postielky ku mne, potom pýta kakauko,... Čítať viac
 
 

Trápil nás vírus "ústa, ruka, noha"!

29.10.2014
Môj syn mal pred troma týždňami akútny zápal priedušiek, strávil 5 dni v nemocnici a na šiesty deň, keď bol už doma dostal vírus s názvom... Čítať viac
 
 

Ako ošetrovať ranu po očkovaní na TBC?

28.10.2014
Môjmu 3-mesačnému synčekovi praskla ranka po očkovaní proti TBC a vytiekol z nej hnis. V poradni mi lekárka kázala vytierať to liehom,... Čítať viac
 
 

Deti a pozeranie televízie: Čo je pre drobcov vhodné a čo nie?
MAMINA